2021 yil 10 iyundagi Prezidentning “Vazirlar Mahkamasi faoliyatini takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Vazirlar Mahkamasining ijro etuvchi tuzilmasida:
a) quyidagilar tugatiladi:
• Bosh vazirning maslahatchisi – sanoat va uning bazaviy tarmoqlarini hamda kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish masalalari departamenti boshlig‘i lavozimi;
• sanoat va uning bazaviy tarmoqlarini hamda kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish masalalari departamenti;
• ta’lim, sog‘liqni saqlash, yoshlar, mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash masalalari kotibiyati;
b) Bosh vazirning maslahatchisi – Geologiya, energetika, sanoat va uning bazaviy tarmoqlarini rivojlantirish masalalari departamenti boshlig‘i lavozimi kiritiladi;
v) quyidagilar tashkil etiladi:
• geologiya, energetika, sanoat va uning bazaviy tarmoqlarini rivojlantirish masalalari departamenti;
• ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari kotibiyati;
• yoshlar, jamoat tashkilotlari, mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash masalalari kotibiyati.
Vazirlar Mahkamasining boshqaruv xodimlari umumiy cheklangan soni 269 nafardan iborat bo‘lgan yangilangan ijro etuvchi tuzilmasi tasdiqlandi.
Belgilanishicha:
• Ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari kotibiyati, Yoshlar, jamoat tashkilotlari, mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash masalalari kotibiyati hamda Ma’naviyat va davlat tilini rivojlantirish masalalari departamenti faoliyatini muvofiqlashtirish Bosh vazirning ijtimoiy rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari tomonidan;
• Turizm, sport, madaniyat va ommaviy kommunikatsiyalar masalalari kotibiyati hamda Madaniy merosni himoya qilish inspeksiyasi faoliyatini muvofiqlashtirish Bosh vazir o‘rinbosari – turizm va sport vaziri tomonidan amalga oshiriladi.

В Кабмине утверждена новая организационная структура
Принято постановление Президента от 10 июня 2021г. «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности Кабинета Министров».
Документ принят в целях дальнейшего совершенствования исполнительной структуры Кабмина, пишет првовой портал Норма.уз.
В исполнительной структуре Кабмина:
а) упраздняются:
• должность советника Премьер-министра – начальника департамента по вопросам развития промышленности и ее базовых отраслей, а также кооперационных связей;
• департамент по вопросам развития промышленности и ее базовых отраслей, а также кооперационных связей;
• секретариат по вопросам образования, здравоохранения, молодежи, поддержки махалли и семьи;
б) вводится должность советника Премьер-министра – начальника департамента по вопросам развития геологии, энергетики, промышленности и ее базовых отраслей;
в) образуются:
• департамент по вопросам развития геологии, энергетики, промышленности и ее базовых отраслей;
• секретариат по вопросам образования и здравоохранения;
• секретариат по вопросам молодежи, общественных организаций, поддержки махалли и семьи.
Утверждена обновленная исполнительная структура Кабмина с общей предельной численностью управленческого персонала 269 ед.
Координация деятельности:
• секретариата по вопросам образования и здравоохранения, Секретариата по вопросам молодежи, общественных организаций, поддержки махалли и семьи, а также департамента по вопросам духовности и развития государственного языка осуществляется заместителем Премьер-министра по вопросам социального развития;
• секретариата по вопросам туризма, спорта, культуры и массовых коммуникаций, а также Инспекции по охране культурного наследия осуществляется заместителем Премьер-министра – министром туризма и спорта.