Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan baholangan Ishbilarmonlik faolligi indeksi (IFI) 2021 yil yanvar oyida qayta tiklandi va o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1025 birlikni tashkil etdi (o‘sish 2,5%).
Ushbu ko‘rsatkich 2020 yilning iyun oyidan boshlab koronavirus pandemiyasi tufayli salbiy tendensiyaga ega bo‘lgan. Koronavirus pandemiyasining salbiy ta’sirini yumshatish bo‘yicha davlat tomonidan o‘z vaqtida qabul qilingan chora-tadbirlar makroiqtisodiy barqarorlik hamda iqtisodiyot tarmoqlari va sohalarining uzluksiz ishlashini ta’minladi.
1-rasm. 2021 yilning yanvar oyida IFI o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,5 foizga oshgan.
2021 yilning yanvar oyida Ishbilarmonlik faolligi indeksi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,5 foizga oshib, 1025 birlikni tashkil etishi quyidagi komponentlar darajasidagi o‘zgarishlarga bog‘liq bo‘lgan:
- tovar-xom ashyo birjasida xom ashyo sotib olish jadalligi 11,9 foizga oshgan;
- xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarning bank hisobvaraqalaridagi opreatsiyalar soni 30,1 foizga kamaygan;
- faoliyat ko‘rsatayotgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar bo‘yicha komponent 21,8 foizga oshgan;
- tovar belgilari bo‘yicha komponent 2,1 barobarga oshgan.
Hududlar kesimida Buxoro viloyatida eng yuqori o‘sish sur’ati qayd etilgan.
2021 yil yanvar oyida Ishbilarmonlik faolligi indeksi 9 ta hududda 2020 yilning yanvar oyiga nisbatan o‘sish kuzatilgan bo‘lsa, qolgan 5 ta hududda pasayish qayd etilgan. Buxoro (41,7%), Qashqadaryo (25,6%), Samarqand (24,7%), Farg‘ona (20,6%) viloyatlari va Toshkent shahrida (32,5%) sezilarli darajada o‘sish kuzatilgan (2-rasm).
O‘tgan yilning shu davriga nisbatan pasayish Andijon (- 14,4%), Surxondaryo (- 9,6%), Sirdaryo (- 7,1%), Toshkent (- 6,9%) va Navoiy (- 6,2%) viloyatlarida kuzatilgan.
2-rasm. 2021 yil yanvar oyida hududlar kesimida ishbilarmonlik faolligi indeksi
2021 yilning yanvar oyida IFIning birja komponenti o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1,1196 birlikni tashkil etdi va 11,9 foizga oshgan. Ushbu komponentning oshishi har bir bitim bo‘yicha sotib olingan tovarlar o‘rtacha jismoniy hajmining bitimlar sonining 73,6% ga oshganligi bilan izohlanadi.
Respublika tovar-xom ashyo birjasida tovarlar savdosi umumiy aylanmasi hajmi 2021 yil yanvar oyida 4 103,1 mlrd. so‘mni tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 41,7 foizga oshgan.
Faoliyat yuritayotgan xo‘jalik sub’yektlari bo‘yicha komponent 2021 yil yanvar oyida 1,2180 birlikni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 21,8 foizga oshganligini ko‘rsatadi.
2021 yil yanvar oyida faoliyat yuritayotgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar soni o‘tgan oyga nisbatan 85 780 taga ko‘payib, 524 136 tani (2020 yilning yanvar oyida 438 356 ta) tashkil etdi.
Yirik tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi korxonalar soni 670 taga oshgan.
Hisobot davrida kichik korxonalar soni 417 244 tagacha yetib, o‘tgan yilning yanvar oyiga nisbatan 75 354 taga oshgan. Fermer xo‘jaliklari soni 94 144 tadan 103 900 tagacha (9 756 taga) ko‘paygan. Yirik tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan sub’yektlar soni 2 992 tani tashkil etib, 2020 yilning yanvar oyiga nisbatan 670 taga oshgan.
2021 yil yanvar oyida banklararo to‘lov operatsiyalari soni 3 647,4 ming tani tashkil etdi va o‘tgan yilning yanvar oyiga nisbatan 1 569,1 ming tranzaksiyaga (-30,1%) kamaygan. Shuningdek, o‘tgan oyga nisbatan esa 24,7 foizga kamaygan.
Banklararo to‘lov operatsiyalari soni barcha hududlarda kamaygan.
2021 yil yanvarda respublikaning barcha hududlarida, yuridik shaxslar o‘rtasidagi bank operatsiyalari soni o‘tgan yilning mos davriga nisbatan kamaygan. Xususan, sezilarli darajadagi kamayish Sirdaryo (- 48,1%), Qashqadaryo (- 46,2%), Andijon (- 43,8%), Xorazm (- 39,4%) viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (- 40,5%) kuzatilgan.
2021 yil yanvar oyida savdo belgilari muhofazasi bo‘yicha biznes faolligi indeksi 2,1333 birlikni tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich 2020 yilning yanvar oyiga nisbatan 2,1 baravarga oshgan. Joriy yilning yanvar oyida yuridik shaxslar tomonidan 224 ta tovar belgilari va tovar nomlari ro‘yxatga olingan.

В январе 2021 года Индекс деловой активности (ИДА), рассчитанный Центром экономических исследований и реформ, восстановился и составил 1025 пунктов, по сравнению с соответствующим месяцем прошлого года (рост на 2,5%).
Данный показатель с июня месяца 2020 года имел отрицательную тенденцию в связи пандемией коронавируса. Своевременно принятые государственные меры по смягчению негативного воздействия пандемии коронавируса обеспечили макроэкономическую стабильность и бесперебойную работу отраслей и сфер экономики.
Рисунок 1. ИДА в январе 2021 года увеличился на 2,5%, по сравнению с соответствующим месяцем предыдущего года
В компонентах ИДА наблюдались изменения.
Индекс деловой активности в январе 2021 года увеличился на 2,5% и составил 1025 пунктов, по сравнению с соответствующим месяцем предыдущего года, что объясняется изменениями следующих компонентов:
- рост интенсивности закупки сырья на товарно-сырьевой бирже на 11,9%;
- снижение количества операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов на 30,1%;
- рост компонента действующих хозяйствующих субъектов на 21,8%;
- рост компонента торговых марок в 2,1 раза.
В региональном разрезе Бухарская область продемонстрировала самый высокий рост.
В январе 2021 года Индекс деловой активности по 9 регионам увеличился, по сравнению с январем 2020 года (см. рис. 2). Наблюдался значительный рост в Бухарской (41,7%), Кашкадарьинской (25,6%), Самаркандской (24,7%), Ферганской (20,6%) областях и г.Ташкенте (32,5%).
Спад по отношению к соответствующему месяцу прошлого года наблюдался в Андижанской (-14,4%), Сурхандарьинской (-9,6%), Сырдарьинской (-7,1%), Ташкентской (-6,9%) и Навоийской (-6,2%) областях.
Рисунок 2. Индекс деловой активности по регионам Республики Узбекистан в январе 2021 года
В январе 2021 года биржевой компонент ИДА, по сравнению к январем 2020 года, составил 1,1196, что означает рост данного компонента на 11,9%. Рост компонента связан с увеличением среднего физического объема товаров, приобретенных для каждой транзакции, на 73,6%.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в январе 2020 года составил 4 103,1 млрд. сумов, что на 41,7% больше, по сравнению с аналогичным месяцем прошлого года.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в январе 2021 года составил 1,2180, что означает рост компонента на 21,8% к уровню соответствующего месяца прошлого года.
Количество действующих хозяйствующих субъектов за январь 2021 года увеличилось на 85 780 единиц по отношению к январю 2020 года (438 356 ед.) и составило 524 136 единиц.
Количество крупных предприятий увеличилось на 670 единиц.
За отчетный период число малых предприятий увеличилось с 341 890 до 417 244 единиц (рост на 75 354 ед.). Количество фермерских хозяйств увеличилось с 94 144 до 103 900 единиц (рост на 9 756 ед.). Число действующих крупных предприятий составило 2 992 единицы, что больше на 670 единиц, по сравнению с январем 2020 года.
Количество межбанковских платежных операций в январе 2021 года составило 3 647,4 тыс. и снизилось на 1 569,1 тыс. транзакций (-30,1%), по сравнению с январем 2020 года. Также, по сравнению с прошлым месяцем, наблюдался спад на 24,7%.
Количество банковских операций во всех регионах снизилось.
В январе 2021 года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года по всем регионам республики снизилось число банковских операций между юридическими лицами. В частности, наиболее значительный спад наблюдался в Сырдарьинской (-48,1%), Кашкадарьинской (-46,2%), Андижанской (-43,8%), Хорезмской (-39,4%) областях и Республике Каракалпакстан (-40,5%).
В январе 2021 года индекс охраняемых торговых знаков составил 2,1333, что означает рост в 2,1 раза по отношению к аналогичному месяцу прошлого года. Юридическими лицами зарегистрированы 224 товарных знака и торговых наименования.