Сўнгги йилларда Ўзбекистон демографик жиҳатдан сезиларли ўсишни бошдан кечирмоқда ва мамлакат йирик меҳнат ресурсларига эга. 2010-2020 йиллар оралиғида Ўзбекистоннинг доимий аҳолиси 6,4 миллионга ёки 23 фоизга кўпайди. ЮНИСЕФ ҳисоб-китобларига кўра, 2030 йилга келиб мамлакат аҳолиси 37 миллион кишига етиши кутилмоқда.
Жаҳон Банки маълумотларига кўра, сўнгги 10 йил ичида Ўзбекистондаги ўртача ишсизлик даражаси 5-6 фоизни ташкил этган. Ўзбекистон Республикаси Давлат Статистика қўмитаси маълумотлари эса, 2009 йилдан 2020 йилгача бўлган даврда мамлакатда ишсизлик даражаси 4 фоиз пунктга ошганлигини кўрсатади.
Шундан келиб чиқиб айтиш мумкинки, Ўзбекистон учун меҳнат миграцияси масаласи катта аҳамият касб этади. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги маълумотларига кўра, Россия Федерацияси ҳудудида 1,3 миллиондан ортиқ, Қозоғистон Республикасида эса 200 мингга яқин ўзбекистонликлар меҳнат қилади.
Меҳнат миграцияси қуйидаги муҳим вазифаларни ҳал қилишга ёрдам беради:
- чет элда бўлган Ўзбекистон фуқароларининг пул ўтказмалари орқали валюта бозорида чет эл валютаси таклифини ошириш; (ҳар йили 4,8 дан 6 миллиард AҚШ долларигача);
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Марказий банки маълумотига кўра, охирги йилларда Ўзбекистонга юборилган трансчегаравий ўтказмаларнинг ҳажмида ўсиш кузатилмоқда. Хусусан, ўтказмалар ҳажми 2017 йилда - 4,8 млрд АҚШ долл., 2018 йилда - 5,1 млрд. АҚШ доллари, 2019 йилда - 6,0 млрд. АҚШ доллари, 2020 йилда эса - 6,0 млрд. АҚШ долларини ташкил қилган. Ўтказмалар таркибида ЕОИИ давлатларининг улуши 85 фоиздан ортиқни ташкил қилган.
- меҳнат бозорига босимни пасайтириш.
Ўзбекистон учун меҳнат миграцияси билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилишнинг мумкин бўлган ечимларидан бири бу ЕОИИ билан ҳамкорлик қилиш ҳисобланади. Иттифоққа аъзо давлатлар фуқаролари иттифоқ таркибидаги умумий меҳнат бозорининг афзалликларидан фойдаланади, расмий меҳнат шартномасига эга аҳоли эса Иттифоқ ҳудудида муддатсиз қолишлари мумкин.
Декабрь ойида Ўзбекистон ЕОИИда кузатувчи мақомини олди. Шу нуқтаи назардан, ташкилот доирасидаги меҳнат миграциясининг ҳозирги ҳолати ва истиқболларини кўриб чиқиш алоҳида қизиқиш уйғотади.
Маълумот учун: Евросиё Иқтисодий Иттифоқи (ЕОИИ) – бу минтақавий иқтисодий интеграция ҳисобланиб, фаолияти Иттифоқ Шартномасига асосан тартибга солинади. Шартноманинг биринчи моддасида, аъзо давлатлар Иттифоқ доирасида товар ва хизматлар, капитал ва ишчи кучининг эркин ҳаракатини таъминлаши лозимлиги кўрсатилган.
Бугунги кунда ЕОИИ таркибига қуйидаги 5 та мамлакат аъзо: Арманистон Республикаси, Беларусь Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси ва Россия Федерацияси. Ташкилотга аъзо давлатлар ҳисобига қуруқликнинг 14 фоизи тўғри келиб, уларда 185 миллионга яқин аҳоли истиқомат қилади.
ЕОИИ доирасида меҳнат миграцияси
Иттифоқ шартномаси аъзо давлатларга иттифоқ доирасида меҳнат миграцияси сиёсатини тартибга солиш соҳасидаги сиёсатни ҳамкорликда олиб бориш мажбуриятини юклайди. Шу билан бирга, ишчи кучининг ижтимоий таъминоти, тиббий хизмати, иш стажини ҳисобга олиш ва албатта пенсия тизими билан боғлиқ масалаларни тартибга солади.
ЕОИИ давлатлари ҳудудида Ўзбекистонлик меҳнат мигрантларининг сони қанчани ташкил қилади?
Ўзбекистон учун ЕОИИ меҳнат миграцияси жараёнлари жиҳатдан муҳим тузилма ҳисобланади. Сабаби, Ўзбекистон фуқароларининг аксарият қисми ЕОИИга аъзо давлатлар ҳудудида меҳнат қилишади. Хусусан, Меҳнат миграцияси масалалари агентлиги маълумотларига кўра, 2019 йилда Россия Федерациясида меҳнат қилган Ўзбекистон фуқароларининг сони деярли 1,6 миллион нафарни, Қозоғистон ҳудудида эса 300 минг нафардан ошиқни ташкил қилган.
Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, 2017-2019 йиллар давомида Ўзбекистон Фуқаролари Россия Федерацияси ҳудудига 13 миллион мартага яқин ташриф буюрган. Уларнинг аксарият (99 фоизи) қисми вақтинчалик яшаш жойи, 1 фоизга яқини эса доимий яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтган.
1-жадвал. Ўзбекистон фуқароларининг Россия Федерацияси ҳудудида миграция ҳисобига кириш ва чиқиш ҳолатлари бўйича маълумот.
Манба: Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлиги маълумотлари
Россия Федерациясига ташриф буюрган Ўзбекистон фуқароларининг ярмидан кўпи мамлакатга биринчи маротаба ташриф буюрган фуқаролар бўлиб, сафар мақсадига кўра, уларнинг 80 фоиздан кўп қисми меҳнат қилиш мақсадида келганини билдирган. Шунингдек, Ўзбекистон фуқаролари шахсий (13%), таълим (2%), туризм (1%) ва бошқа мақсадларда Россия Федерациясига ташриф буюрган.
Ўзбекистонлик меҳнат мигрантлари ЕОИИ давлатлари ҳудудида қандай соҳаларда фаолият олиб боради?
Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги маълумотларига кўра, ўзбекистонликлар Россия ҳудудида асосан қурилиш, коммунал хизмат кўрсатиш, транспорт ва логистика, чакана ва улгуржи савдо, умумий овқатланиш соҳаларида фаолият юритади. Қозоғистон Республикасида эса ўзбекистонликларнинг аксарияти қурилиш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида меҳнат қилади.
Россия Федерацияси статистика қўмитаси маълумотларига кўра, ушбу соҳаларда ёлланма ишчининг ўртача ойлик иш ҳақи миқдори 300-700 АҚШ доллари орасида ўзгаради. Хусусан, қурилиш соҳасида 485-625 АҚШ доллари, коммунал хизмат кўрсатишда 485-555 АҚШ доллари оралиғида бўлса, Текстиль соҳасида эса 485 АҚШ долларидан бошланади.
Қозоғистонда эса қурилиш соҳасида ўртача ойлик иш ҳақи 500 АҚШ долларидан, қишлоқ хўжалигида эса 270 АҚШ долларидан бошланади. Шуни таъкидлаб ўтиш лозимки, юқорида келтирилган рақамлар меҳнат муҳожирининг географик жойлашуви, техник кўникмалари ва бошқа кўплаб омилларга боғлиқ ҳисобланади.
Меҳнат муҳожирларининг қолган 20 фоизга яқин қисми эса маълум даражада юқори кўникма талаб қилувчи соҳаларда фаолият юритади. Хусусан, 7 фоизга яқини - иқтисодиёт, банк ва молия, 5 фоизи - таълим, 3 фоизи - тиббиёт, 3 фоизи - муҳандислик ва технология, 2 фоизи - ҳуқуқ ва бошқа соҳаларда меҳнат қилади.
Ўзбекистоннинг ЕОИИ кузатувчиси мақомини олиши нимани англатади?
Ўзбекистоннинг ЕОИИга кузатувчи бўлиб қўшилиши меҳнат миграцияси соҳасидаги ўйин қоидаларига тўғридан-тўғри таъсир кўрсатмайди. Аммо, ЕОИИ йиғилишларида қатнашиш иттифоқ қонун қоидаларини яқинроқ ўрганиш ва тадқиқотлар ўтказишни енгиллаштириш имкониятларини яратади.
Бундан ташқари, ЕОИИ кузатувчиси мақомини олиш Ўзбекистонлик меҳнат мигрантларининг Россия Федерациясида дуч келаётган асосий муаммоларидан бири бўлган рўйхатдан ўтиш муддатини узайтириш бўйича музокаралар жараёнига маълум маънода туртки бериш эҳтимоли мавжуд.
Қўшимчасига, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги мутахасисларининг фикрича:
Кузатувчи статуси россиялик шериклар билан меҳнат мигрантларининг касб-ҳунар ва тил ўрганишларини рағбатлантирувчи икки томонлама дастурларни амалга оширишга кўмак беради.
Бундан ташқари, Россия Федерациясида меҳнат фаолиятини олиб бориш ҳуқуқини берувчи патент олиш учун ҳужжатларни расмийлаштириш хизматларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудида кўрсатиш масалаларини ҳал қилишга ижобий таъсир қилади.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проанализировал перспективы развития трудовой миграции в случае вступления Узбекистана в ЕАЭС, пишет Spot.
В настоящее время Узбекистан переживает значительный демографический рост и имеет большие трудовые ресурсы. С 2010 по 2020 годы население Узбекистана выросло на 6,4 миллионов человек или на 23%. Согласно прогнозам ЮНИСЕФ, население страны к 2030 году достигнет 37 миллионов человек.
Данные Всемирного банка показывают, что средний уровень безработицы за последние 10 лет в Узбекистане составил 5-6%. Согласно данным Государственного комитета статистики РУз, безработица в Узбекистане с 2009 г. по 2020 г. выросла на 4 п. п.
В связи с этим, вопрос трудовой миграции приобретает для Узбекистана большую значимость. Согласно информации Минтруда, в России в настоящее время трудится около 1,3 миллионов, а в Казахстане около 200 тыс. узбекистанцев.
Таким образом, трудовая миграция решает следующие важные задачи:
- поступление доходов от денежных переводов граждан Узбекистана, находящихся за рубежом (в диапазоне от 4,8 до 6 млрд. долларов США ежегодно);
Справочно: согласно данным ЦБ РУ последние годы наблюдается рост трансграничных переводов в РУ. В частности, в 2017 г.- 4,8 млрд. долл. США, в 2018 г.- 5,1 млрд. долл. США, в 2019 г. – 6,0 млрд. долл. США, в 2020г. – 6,0 млрд. долл. США. Из стран ЕАЭС получено порядка 85 % от общей суммы денежных переводов.
- снижение давления на рынок труда.
Одним из возможных решений проблемы трудовой миграции для Узбекистана видится сближение с ЕАЭС. В случае вступления узбекские граждане смогут воспользоваться преимуществами и льготами общего рынка труда в рамках союза и при наличии трудового договора смогут находиться в России бессрочно.
В декабре Узбекистан получил статус наблюдателя в ЕАЭС. В этом ракурсе представляет особый интерес рассмотреть текущее состояние и перспективы трудовой миграции в рамках объединения.
Справочно: Евразийский экономический союз (ЕАЭС) - региональная экономическая интеграция, деятельность которой регулируется Договором о Союзе. Первая статья договора гласит, что государства-члены должны обеспечить свободное передвижение товаров, услуг, капитала и рабочей силы внутри союза.
В настоящее время в состав ЕАЭС входят пять стран: Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика и Российская Федерация. На страны-участницы приходится 14% суши в мире, а их население составляет около 185 миллионов человек.
Трудовая миграция на территории Союза
Договор о союзе обязывает, что государства-члены должны совместно проводить политику в области регулирования трудовой миграции в рамках объединения. В то же время, он регулирует вопросы, связанные с социальным обеспечением трудовых ресурсов, медицинским обслуживанием, учетом стажа работы и, конечно же, пенсионной системой.
Какое количество трудовых мигрантов из Узбекистана находится на территории Союза?
Для Узбекистана ЕАЭС является важной структурой с точки зрения процессов трудовой миграции. Это связано с тем, что большинство граждан Узбекистана работают в государствах-членах ЕАЭС. В частности, по данным Агентства по трудовой миграции, в 2019 году количество граждан Узбекистана, работающих в Российской Федерации, составило почти 1,6 миллиона, а в Казахстане - более 300 тысяч.
По данным МВД РФ, в 2017-2019 годах граждане Узбекистана совершили около 13 миллионов визитов в РФ. Большинство из них (99 процентов) получили регистрацию по месту пребывания, а около 1 процента получили разрешение по месту жительства.
Более половины граждан Узбекистана, посещающих Российскую Федерацию, приезжают первично, и более 80% из них заявили, что приехали по работе. Граждане Узбекистана также посещали Российскую Федерацию с личными (13%), образовательными (2%), туристическими (1%) и другими целями.
В каких сферах трудятся узбекские трудовые мигранты на территории стран ЕАЭС
По данным Агентства по внешней трудовой миграции, граждане Узбекистана работают в России в основном в сфере строительства, ЖКХ, транспорта и логистики, розничной и оптовой торговли, общественного питания. В Республике Казахстан большинство узбеков работают в строительстве и сельском хозяйстве.
По данным Росстата, среднемесячная заработная плата наемного работника в этих отраслях колеблется в пределах 300-700 долларов. В частности, в строительном секторе в диапазоне 485-625 долларов, в сфере ЖКХ в диапазоне 485-555 долларов, в текстильном секторе заработная плата начинается с 485 долларов.
В Казахстане среднемесячная зарплата в строительной отрасли начинается от 500 долларов, в сельском хозяйстве - от 270 долларов. Следует отметить, что приведенные выше цифры зависят от географического положения мигранта, технических навыков и многих других факторов.
Остальные 20% трудовых мигрантов работают в отраслях, требующих определенной высокой квалификации. В частности, около 7% работают в сфере экономики, банковского дела и финансов, 5% - в образовании, 3% - в медицине, 3% - в инженерии и технологиях и 2% - в юриспруденции и других областях.
Что означает для Узбекистана получение статуса наблюдателя ЕАЭС
Присоединение Узбекистана к ЕАЭС в качестве наблюдателя не окажет прямого влияния на правила игры в сфере трудовой миграции. Однако участие в заседаниях ЕАЭС может дать возможность более подробно изучить законодательство Союза и облегчить проведение исследований.
Кроме того, есть вероятность, что будет стимулироваться процесс переговоров о продлении срока регистрации, что является одной из основных проблем, с которыми сталкиваются узбекские трудовые мигранты в Российской Федерации.
По мнению экспертов Минтруда, статус наблюдателя поспособствует реализации на двусторонней основе с российскими партнёрами программ профессионального и языкового обучения трудовых мигрантов.
Также, это положительно повлияет на решение вопроса по переносу на территорию Республики Узбекистан основных услуг для оформления необходимых документов для получения патента на работу в России.