Ўзбекистоннинг энг фаол ишбилармон ҳудудлари аниқланди
Мониторинг натижаларига кўра, жорий йилнинг март ойида солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 6,5%га ошди.
Шу билан бирга, солиқ тушумлари Сурхондарё (11,1%), Фарғона (5,5%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (12,9%) сезиларли даражада ошгани қайд этилди.
Солиқ тушумлари манбалари бўйича мол-мулк солиғидан олинадиган даромад 31%га, ер солиғи 30%га ва даромад солиғи 17%га ошди.
Божхона тўловлари бўйича тушумлар 20,3%га ошди. Энг сезиларли ўсиш Жиззах (180,4%), Қашқадарё (152,5%), Хоразм (55,8%) ва Навоий (51,7%) вилоятларида қайд этилди.
Божхона тушумларининг ўсиши асосан, транспорт ускуналари ва унинг бутловчи қисмлари, металл ва металл буюмлар, техник жиҳозлар ва электротехника ва унинг таркибий қисмлари каби маҳсулотлар импортининг кўпайиши билан боғлиқ.
Божхона қўмитаси маълумотларига кўра, товарлар экспорти 5,8%га ошган. Экспорт ҳажми энг юқори бўлган ҳудудлар Навоий (54,2%), Қашқадарё (37,9%), Хоразм (32,9%) ва Самарқанд (29,7%) вилоятлари бўлди.
Тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми 0,2%га ошди. Кредитлар бериш бўйича энг катта ўсиш Навоий вилоятида (8,4%га) ва Тошкент шаҳрида (10,5%га) қайд этилди.
Ой давомида Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржасида битимлар 50,1%га ўсди. Биржа фаолияти ўсишини таъминлаган вилоятлар Жиззах (171,2%), Сирдарё (151,3%), Хоразм (101,2%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикаси (161,9%) бўлди.
Ушбу ҳудудларда битимлар ҳажмининг ўсишига пахта толаси, суюлтирилган газ, автомобиль бензини, минераль ўғитлар, қурилиш ва маиший материаллар, буғдой уни, техник уруғлар, буғдой, рангли металлар, дизел ёқилғиси, шакар, қора металлар ва полиэтилен каби товарларни сотишни кўпайтириш ҳисобига таъминланмоқда.
Март ойида 19,4 мингта янги тадбиркорлик субъекти ташкил этилган бўлиб, уларнинг энг кўпи Тошкент шаҳрида – 4 107 та, Самарқанд - 1 945 та, Фарғона – 1 667 та, Тошкент – 1 569 та вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида -944 та рўйхатга олинган.

Анализ бизнес-активности в разрезе регионов Республики Узбекистан ежемесячно рассчитывается ЦЭИР на основе оперативных данных (мониторинг по всем регионам республики, согласно данным ТК, НК, ЦБ и УзРТСБ). Экспертами определены регионы-лидеры по налоговым и таможенным поступлениям, выданным кредитам, а также по новым, открывшимся предприятиям.
По результатам мониторинга, в марте налоговые поступления выросли на 6,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Сурхандарьинской и Ферганской областях на 11,1% и 5,5% соответственно, а также Республике Каракалпакстан на 12,9%.
В разрезе источников, увеличились поступления от налога на имущество на 31%, земельного налога на 30% и подоходного на 17%.
Поступления по таможенным платежам выросли на 20,3%. Наибольший рост показали Джизакская на 180,4%, Кашкадарьинская на 152,5%, Хорезмская на 55,8% и Навоийская на 51,7% области.
Рост таможенных поступлений в основном обусловлен увеличением объемов импорта по таким видам продукции, как транспортное оборудование и его компоненты, металл и металлические изделия, техническое оборудование и электротехника, и его компоненты.
За месяц экспорт товаров вырос на 5,8%. Регионами с наибольшим ростом экспорта стали Навоийская на 54,2%, Кашкадарьинская на 37,9%, Хорезмская на 32,9% и Самаркандская на 29,7% области.
Объем выданных кредитов коммерческими банками показал рост на 0,2%. Наибольший рост выдачи кредитов отмечен в Навоийской области на 8,4% и в городе Ташкенте на 10,5%.
За месяц сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже стало больше на 50,1%. Регионами, сохранившими рост биржевой активности, стали Джизакская на 171,2%, Сырдарьинская на 151,3%, Хорезмская на 101,2% области и Республика Каракалпакстан на 161,9%.
Увеличение объемов сделок в этих регионах обеспечено за счет продаж таких товаров как хлопковое волокно, сжиженный газ, бензин автомобильный, минеральные удобрения, строительные и хозяйственные материаллы, пшеничная мука, технические семена, пшеница, цветных металлов, дизельное топливо, сахар, прокат черных металлов и полиэтилен и т.п.
В марте т.г. создано 19,4 тыс. новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в городе Ташкенте – 4 107 предприятий, Самаркандской – 1 945, Ферганской – 1 667, Ташкентской – 1 569, а также в Республике Каракалпакстан – 944.