Ўзбекистон Қозоғистондан гўшт ва сут маҳсулотларини олиб кириш бўйича жорий этилган вақтинчалик чекловларни бекор қилди. Бу ҳақда Қозоғистон Қишлоқ хўжалиги вазирлиги хабар берди.
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси 2021 йил 19 мартдан бошлаб Қозоғистон Республикасидан тирик паррандаларни (шу жумладан, декоратив қушлар) инкубацион тухум, патлар, парранда гўшти, тухум ва бошқа турдаги паррандачилик маҳсулотлари, шунингдек, қушларни сақлаш, сўйиш ва кесиш учун ишлатилган ускуналарни олиб кириш ва транзит қилиш бўйича илгари киритилган вақтинчалик чекловларни олиб ташлади.
Бундан ташқари, тирик ҳайвонлар, хом гўшт ва ундан олинадиган маҳсулотлар, сут ва сут маҳсулотларини (ишлов берилмаган) олиб кириш ва транзит қилишда чекловларни бекор қилди. Қозоғистоннинг Акмола вилояти ва Чимкент шаҳридан генетик материал, жун, соч, ичак хомашёси, тери, шунингдек, ҳайвонларни сақлаш ва сўйиш учун ишлатилган ускуналарни олиб киришга рухсат берилади.

Узбекистан возобновил поставку мясной и молочной продукции из Казахстана
Узбекистан отменил временные ограничения на поставку мясной продукции из Казахстана. Об этом сообщает пресс-служба Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан с 19 марта 2021 года снял ранее введенные временные ограничения на ввоз и транзит по территории РУз живой птицы (в том числе декоративных птиц), инкубационного яйца, пуха и пера, мяса птицы, яиц и других видов птицеводческой продукции, а также бывшего в употреблении оборудования для содержания, убоя и разделки птиц из Республики Казахстан.
Кроме того, ограничения снимаются на ввоз и транзит живых животных, сырого мяса и изделий из него, молока и молочной продукции, которые не были подвергнуты тепловой обработке. К тому же разрешена поставка генетического материала, шерсти, волос, щетины, трофеев, кишечного сырья, шкур и кожи, а также бывшего в употреблении оборудования для содержания и убоя животных из Шымкента и Акмолинской области Казахстана.