Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржасида илк бор 1 388,3 млрд сўмлик форвард битимлар тузилди
Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржасида илк бор 1 388,3 млрд сўмлик 1 195 та форвард битимлари тузилди. Форвард савдоларида 17 хилдаги маҳсулотлар, шу жумладан шакар, цемент, пахта толаси, пахта ёғи, техник пахта чигити, нефть ва ем маҳсулотлари сотилди. Форвард шартномалари асосида ўтказилган электрон савдоларда 87 та сотувчи ва 244 та харидор иштирок этган.
Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржасида форвард савдолари жорий йилнинг март ойидан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 18 мартдаги “Товар-хом ашё биржалари фаолиятига илғор ахборот технологияларини кенг жорий этиш ва электрон тижорат фаолиятини изчил ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 170-сон қарорига мувофиқ ўтказилмоқда.
Ушбу механизм бир томондан, келажакда етказиладиган товар учун нархларни олдиндан белгилаб олиш, иккинчи томондан, маҳсулотлар учун тўловларни бозор қийматида олдиндан олиш имконини беради.
Маҳаллий тадбиркорлар ва фермерлар форвард ёрдамида харид қилинадиган товарлар бўйича нархлар ўзгарувчанлигидан ўзларини ҳимоя қилишлари (хеджерлаш), товар ишлаб чиқарувчилари эса ўз фаолиятларини янада самарали режалаштиришлари мумкин.
Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржасида форвард савдоларини жорий қилиниши келажакда дунёнинг етакчи биржаларида кенг қўлланиладиган фьючерс савдо механизмини шакллантириш учун муҳим бошланғич пойдевор вазифасини бажаради.
Форвард шартномаси – муддатли шартнома бўлиб, унга кўра сотилаётган товар учун нарх шартнома тузилган кунда белгиланади, товарни етказиб берилиши эса белгиланган муддатда келажакда амалга оширилади.

На бирже впервые заключены форвардные контракты на сумму 1 388,3 млрд сумов
Впервые на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже заключено 1 195 форвардных сделок на сумму 1 388,3 млрд сумов. На форвардных торгах реализовано 17 видов продукции, в том числе сахар, цемент, хлопковое волокно, хлопковое масло, технические хлопковые семена, нефтепродукты и корма для животноводства. В электронных торгах по форвардным контрактам приняли участие 87 продавцов и 244 покупателя.
Форвардные торги на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже проводятся с марта текущего года в соответствии Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 марта 2020 года № 170 «О дополнительных мерах по внедрению передовых информационных технологий в деятельности товарно-сырьевых бирж и последовательному развитию электронной коммерции».
Данный механизм позволяет с одной стороны фиксировать цену за поставляемый в будущем товар, с другой стороны заранее осуществлять расчёты за продукцию по рыночной стоимости.
С помощью форварда местные предприниматели и фермеры могут застраховаться (хеджировать) от колебаний цен на приобретаемые товары, а товаропроизводители смогут более эффективно планировать свою деятельность.
Внедрение форвардных торгов на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже послужит важной отправной точкой для формирования механизма фьючерсной торговли, который широко применяется в ведущих мировых биржах.
Форвардный контракт – срочный контракт, согласно которому цена на товар устанавливается в момент заключения сделки, поставка товара осуществляется в будущем в указанный срок.