Ҳоким ёрдамчилари – халқ орасида ("Марказобод" маҳалласи)
– Сиз билан илк бор ўтган йил “Маҳаллабай ишлаш тизими” рубрикаси очилган пайтда суҳбат қилган эдик. Орадан деярли бир ярим йил вақт ўтди. Шу вақт давомида сиз ишлаётган маҳаллада қандай ўзгаришлар юз берди?
– Маҳалламизда ўтган вақт давомида катта ижобий ўзгаришлар юз берди. Энг аввало, маҳалламиз инфратузилмаси ҳар томонлама яхшиланди. Бир қанча янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди, натижада, маҳалладаги ишсиз аҳолининг бандлиги таъминланиб, доимий даромадга эга бўлишди. Бундай ижобий натижаларнинг барчасига “маҳаллабай” усулида тизимли ишлаш орқали эришилмоқда, десам адашмаган бўламан.
– 2023 йилдаги фаолиятингиз натижалари, ишсизларни иш билан таъминлаш, касбга ўқитиш, тадбиркорликни, аҳолининг кам таъминланган қатламини қўллаб-қувватлаш, маҳаллаларни ободонлаштириш бўйича қандай ютуқларга эришилгани ҳақида гапириб берсангиз. Ўтган йил маҳалла ва ўзингиз учун қилган қайси ишни энг муҳими деб биласиз?
– Маҳаллада 2023 йил давомида 168 нафар фуқаронинг бандлиги таъминланди. Хусусан, уларнинг 113 нафари доимий ишларга, 55 нафари ўзини-ўзи банд қилиш ва 1 нафари ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб этилди. Шунингдек, оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида 69 та жисмоний ва юридик шахсга 1 454,8 млн сўмлик кредитлар ажратилди.
Бундан ташқари, тикувчилик ва тўқувчилик фаолиятини йўлга қўйиш учун маҳалла биносидан битта хона ажратилган бўлиб, бу ерда ижтимоий дафтарларда рўйхатда турувчи 25 нафардан зиёд хотин-қизга бепул касб-ҳунар ўргатилиб, уларнинг бандлиги таъминланди. Ўтган йил “Аёллар дафтари”га киритилган 8 нафар хотин-қизга меҳнат қуроллари сотиб олиш учун 71,3 млн сўмлик субсидиялар ажратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ҳузурида Маҳаллаларни қўллаб-қувватлаш жамғармасини ташкил этиш тўғрисидаги 2023 йил 13 июлдаги ПҚ-228-сон қарорига асосан, 2023 йил давомида йўналтирилган 500 млн сўм маблағ ҳисобидан маҳалланинг энг асосий инфратузилма муаммолари ҳал этилди. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 6 сентябрдаги 500-сонли қарорига асосан, 1.3 км узунликдаги ички йўлларга қум-шағал аралашмали асфальт ётқизилди. Шунингдек, ҳукуматнинг 2023 йил 2 февралдаги 52-сонли қарорига асосан маҳаллада оғир турмуш шароитидаги оилаларга тегишли уй-жойларнинг том қисмини таъмирлаш (ёпиш) бўйича 10 та оила яшайдиган уйларнинг том қисми таъмирлаб берилди. Бу қилган ишларимизнинг энг муҳим йўналишларидан бири, деб ҳисоблайман.
– Маҳаллангизда ўтган вақт давомида аҳолини иш билан таъминлаш борасида қандай янги имкониятлар яратилди? Ҳудудда камбағаллик даражаси пасайдими? Камбағал оилаларни камбағалликдан чиқариш учун қандай ишлар амалга оширилди?
Камбағал оилаларни бу ҳолатдан олиб чиқиш бўйича “Индивидуал дастур”лар тузиш орқали 33 та оиланинг 54 та аъзоси камбағалликдан чиқарилди. Жумладан, уларнинг 22 нафари доимий иш ўринларига эга бўлган бўлса, 24 нафарига имтиёзли кредитлар ажратилиб, 8 нафари касб-ҳунар ва тадбиркорлик йўналиши бўйича ўқишга йўналтирилди.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатидаги тажрибангизга таянган ҳолда айтинг-чи, маҳаллангизда камбағаллик ҳолатларини келтириб чиқарувчи асосий сабаб ва омиллар нимада? Сизнингча, сизнинг ҳудудингиз аҳолиси ўртасида камбағаллик даражасини янада камайтириш учун қўшимча қандай ишлар қилиш керак?
– Камбағаллик ҳолатларининг келиб чиқиши, биринчи навбатда, доимий ишнинг йўқлиги, яъни ишсизлик, маълумотга эга бўлмаганлик, шунингдек, тадбиркорлик қилиш учун билим ва малаканинг етишмаслиги билан боғлиқ. Бугунги кунда маҳалла аҳолиси орасида камбағалликка дуч келган оилаларнинг аксарияти – бу ногиронлиги бўлган шахслар, нафақахўрлар ва бола парвариши билан банд бўлган аёллар истиқомат қилаётган оилалар эканлиги аниқланди. Шунингдек, мазкур ҳолат фуқаронинг бирон-бир ишни бошлашидан олдин (масалан, имтиёзли кредит ёки субсидия олмоқчи бўлган) унинг шу соҳага қизиқиши ва тушунчаси бўлмаслигидан ҳам келиб чиқмоқда. Камбағалликни қисқартириш борасида давлатимиз томонидан олиб борилаётган ислоҳотлар негизида “Инсон қадри учун” тамойили ётади. Мисол сифатида ишсиз ва эҳтиёжманд фуқаролар учун ажратиладиган субсидиялар, моддий ёрдамлар, имтиёзли кредитларни айтиш мумкин. Ишсиз фуқароларни бепул асосда меҳнат бозорида катта талабга эга бўлган касб-ҳунар турларига ўқитиш тизимининг мавжудлиги ҳам аҳолининг бандлиги, шу билан бир қаторда, даромадини оширишга қаратилган ижобий ҳаракатдир.
– 2023 йилда ҳоким ўринбосарлари фаолиятига оид қатор қарорлар қабул қилинди. Маҳаллаларнинг рейтинги, якка тартибдаги дастурлар амалиёти жорий этилди, маҳаллаларнинг фаол аъзолари сони 5 нафардан 7 нафарга оширилди, маҳаллаларни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш бўйича кенгашлар ташкил этилди. Ушбу қарорлар муносабати билан маҳаллангизда қандай ишлар амалга оширилди? Янги таркибдаги фаолларнинг иши қандай кечяпти? Бу қарорлар фаолиятингиз самарадорлигига қанчалик таъсир кўрсатди?
– Маҳалла бошқаруви ходимлари сони солиқчи ва ижтимоий ходим қўшилиши ҳисобига 5 тадан 7 тага кўпайди. Маҳалланинг ўзида 70 дан ортиқ масала, жумладан, моддий ёрдам ва кредитлар масаласи ҳал этилмоқда. Тизим эса тўлиқ рақамлаштирилган.
Маҳаллаларда ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли, ёшлар етакчиси каби янги мутахассислар иш бошлаганига ҳали кўп вақт бўлмади. Бироқ уларнинг фаолияти натижаси қисқа вақтдаёқ яққол кўзга ташлана бошлади. Буни аҳолининг маҳаллага илгаригидек моддий ёрдам сўраб эмас, кўпроқ тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш учун мурожаат қилаётгани, хотин-қизлар ва ёшлар ўз ҳуқуқларини тобора чуқур англаб, яратилаётган шароитлардан унумли фойдаланишга интилаётгани яққол исботлайди.
Аҳолининг бу борадаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш мақсадида маҳаллада янгича ташаббуслар ёйилмоқда. Хонадонларда суҳбат ўтказиш, муаммоларни ўрганиш ҳамда ҳал этиш тизими йўлга қўйилди. Ҳар ҳафтада маҳалладаги “бешлик” томонидан аниқланган, лекин бартараф этилмаган муаммолар бўйича маълумотлар тегишли давлат органлари ва ташкилотларга киритилади. Уйма-уй юриш орқали ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш бўйича тарғибот-ташвиқот ишлари олиб борилмоқда.
Жумладан, Жамоат ишлари жамғармаси маблағлари ҳисобидан ишсиз аҳолини ободонлаштириш ва мавсумий ишларга жалб қилиш, уларга ҳақ тўлаш ваколати маҳалла раисига берилди. Вакант ўринлар ҳақидаги маълумотлар туман меҳнат бўлимлари томонидан маҳаллага тақдим этиб борилмоқда. Маҳалла раиси ўз ҳудудидаги ишсизларни танлаб ишга жойлаштиради. Шунингдек, тумандаги солиқ инспекторлари ҳам маҳалладаги “бешлик тизими”га бириктирилди. Энди ҳоким ёрдамчилари тадбиркорлар лойиҳаси “юриб кетиши”га кўмаклашяпти, солиқ инспектори уларга бухгалтер сифатида ёрдам беряпти. Шу асосда жойлардаги муаммоларни ҳал қилишда маҳалланинг роли кучайтирилиб, “маҳалладаги еттилик” тизимига ўтилди.
– Жорий йилда маҳаллани ривожлантириш учун Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ҳузурида маҳаллаларни қўллаб-қувватлаш жамғармасини ташкил этиш тўғрисидаги 2023 йил 13 июльда тасдиқланган ПҚ-228-сон қарорига асосан, 2023 йил давомида йўналтирилган 500 млн сўм маблағ ҳисобидан “Марказобод” МФЙ маъмурий биносига умумий қиймати 28 млн сўмга 3 кВтлик қуёш панели ўрнатилди, умумий қиймати 4,9 млн сўмлик 1 та PTZ камераси ўрнатилди. Шунингдек, “Боғёп” каналига умумий қиймати 24,9 млн сўмлик томорқа майдонларини суғориш учун замонавий суғориш насоси ўрнатилди. Алишер Навоий кўчасига қиймати 131,1 млн сўмлик 30 та қуёш панелли тунги ёритгичлар қўйилди, Ш.Рашидов ва Навоий кўчалари кесишмасига умумий қиймати 69,9 млн сўмлик светофор ўрнатилди. Бундан ташқари, “Тўрткўл” кўчасидан Беруний кўчасигача умумий қиймати 91,6 млн сўмлик 900 м ҳаво электр линияси тортилди, “Тўрткўл” кўчаси марказида жойлашган умумий қиймати 146,2 млн сўмлик курант соати замонавий типда таъмирланди. Келгусида 1,6 км таъмирталаб ички йўлларга асфальт қопламаси ётқизиш режалаштирилган. Бундан ташқари 0,5 км ичимлик суви қувурларини реконструкция қилиш, 94 та эски симёғочларни бетон симёғочларга алмаштириб, СИП кабеллар ўрнатиш ҳамда электр энергияси кучланиши паст бўлганлиги сабабли трансформаторни янгилаш ишлари олиб борилади.
– Маҳаллангизда тадбиркорликни ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар ҳақида батафсил маълумот берсангиз. Ўтган вақт ичида нечта янги корхона барпо этилиб, нечта якка тартибдаги тадбиркор иш билан таъминланди? Қандай қўллаб-қувватлаш чоралари ва инновацион усуллар қўлланилди? Муваффақиятли тадбиркорлик ташаббусларига мисоллар келтирсангиз.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатида фаолият юритган давримда маҳаллада 53 та янги корхона ташкил этилиб, улардан 26 таси якка тартибдаги тадбиркорлар ҳисобланади. Янги ташкил этилган корхоналарга бориб, тадбиркорлар билан мунтазам алоқада бўлиб, мавжуд имкониятлар билан таништириб, уларнинг долзарб муаммолари тизимли равишда ўрганиб борилмоқда.
Масалан, муваффақиятга эришиб келаётган тадбиркор Муборак Саитова сартарошлик хизматлари, маникюр, педикюр, косметолог хизматлари ва шунга ўхшаш бошқа хизматлар билан шуғулланиб келмоқда. Бу ерда 5 та янги иш ўрни яратиб, ўзининг тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириб келмоқда.
– Маҳаллангизда тажрибали тадбиркорлар борми ва улар билан қандай ишлаяпсиз? Бунга мисоллар келтира оласизми?
– Албатта, бундай тадбиркорларимиз бор. Масалан, маҳалламизда тажрибали тадбиркор Барно Ҳожиева уй шароитида қандолатчилик ва нон маҳсулотлари ишлаб чиқаради. У тайёрлаётган маҳсулотларга қўшни туманлар, ҳаттоки Хоразм ва Бухоро вилоятларида ҳам харидорлар кўп. Бу ерда “устоз-шогирд” анъанаси асосида 20 дан зиёд қиз ҳунар ўрганиб, улар эгаллаган билимлари асосида ўзларининг тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириб келмоқдалар. Маҳалладаги бошқа муваффақиятли тадбиркорларнинг ҳам тажрибасини кенг ёйиш мақсадида улар билан тизимли ишлар йўлга қўйилган.
– Хорижда меҳнат қилаётган фуқароларни қўллаб-қувватлаш, уларни Ватанга қайтишга ундаш борасида маҳаллангизда қандай ишлар амалга оширилмоқда? Уларнинг ўз бизнесларини бошлаши ва маҳаллий иқтисодиётга муваффақиятли интеграциялашувига ёрдам бериш учун нималар қилинмоқда?
Хорижда меҳнат қилаётган 30 нафар фуқаро Ватанга қайтишди. Меҳнат миграциясидан қайтган фуқароларимизни даромадли иш билан таъминлаш ҳамда ўз бизнесларини бошлашлари учун барча имкониятлар яратилган. 2 нафарига 53 млн сўмлик имтиёзли кредит ажратилиб, ўз бизнесларини бошлашлари учун имконият яратиб берилди. Яна 14 нафари меҳнат миграциясига юқори даромадли ишларга жалб қилинди, 5 нафари доимий иш ўринларига жойлаштирилди. Шунингдек, 9 нафари бугунги кунда норасмий секторда бўлиб, уларнинг фаолиятини легаллаштириш учун ўзини-ўзи банд қилган ҳолда рўйхатдан ўтказиш ишлари олиб борилмоқда.
Фаолиятимизни юритиш учун барча зарур шароитлар яратилган. Таклифим шуки, тадбиркорликни ривожлантириш учун имтиёзли кредитлар ажратилишида банклар томонидан скронинг тизими соддалаштирилса, кўплаб янги тадбиркорлик субъектлари яратилиб, аҳоли фаровонлиги янада ошган, шунингдек, бюджет тушумлари янада кўпайган бўлар эди.
– Ишингиздан қониқяпсизми? Яқин келажакда ўз олдингизга қандай янги мақсад ва режалар қўйгансиз?
– Ишимдан қониқаман! Мақсадим – яқин келажакда маҳалла тизимидаги мавжуд муаммоларни маҳалланинг ўзида ҳал қилиб, фуқароларга амалий ёрдам бериш орқали маҳаллани юқори даражага кўтарган ҳолда янги марраларни забт этиш!

– Впервые мы с Вами беседовали в прошлом году, когда открывалась рубрика «Помощники хокима — среди народа». С тех пор прошло почти полтора года. Какие изменения произошли за это время в махалле?
– За последнее время в нашей махалле произошли значительные изменения. Во-первых, улучшилась инфраструктура нашей махалли во всех сферах. Был создан ряд новых субъектов предпринимательства, в результате чего безработные жители махалли были обеспечены работой и имеют постоянный доход. Я не ошибусь, если скажу, что все эти положительные результаты достигаются благодаря системе работы «махаллабай».
– Расскажете об итогах Вашей деятельности в 2023 году, какие успехи достигнуты в плане трудоустройства безработных, профессионального обучения, поддержки предпринимательства и бедной части населения, благоустройства махаллей. Что Вы считаете самым важным из того, что было сделано для общества в прошлом году?
– За 2023 год в махалле обеспечена занятость 168 граждан. В частности, 113 из них были привлечены к постоянной работе, 55 — к самозанятости и 1 — к оплачиваемой общественной работе. Также в рамках программ семейного предпринимательства 69 физическим и юридическим лицам были выделены кредиты на сумму 1 454,8 миллиона сумов. 54 члена 33 семей были выведены из бедности путем создания «Индивидуальных программ». В частности, 22 из них были обеспечены постоянной работой, 24 получили льготные кредиты, а 8 человек были направлены на обучение по направлениям профессий и предпринимательства
Кроме того, в здании махалли было выделено одно помещение для организации швейно-ткацкого производства, где более 25 женщин, состоящих на социальном учете, прошли бесплатное профессиональное обучение, после чего была обеспечена их занятость. В прошлом году 8 женщинам, включённым в «Женскую тетрадь», были выделены субсидии в размере 71,3 миллиона сумов на приобретение орудий труда.
На основании постановления Президента Республики Узбекистан от 13 июля 2023 года за № ПП-228 о создании при Совете Министров Республики Каракалпакстан Фонда по поддержке махаллей, самые основные инфраструктурные проблемы махалли были решены за счёт 500 миллионов сумов, выделенных в течение 2023 года. Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 6 сентября 2022 года за №500, на внутренних дорогах протяжённостью 1,3 км уложен асфальт с песчано-гравийной смесью. Также на основании постановления правительства за №52 от 2 февраля 2023 года в целях оказания помощи семьям махалли, оказавшимся в трудных жилищных условиях, были отремонтированы крыши домов для 10 семей. Я считаю, что это одно из важнейших направлений нашей работы.
– Опираясь на свой опыт работы в качестве помощника хокима, скажите, каковы основные причины и факторы, вызывающие бедность в вашей махалле? Какую дополнительную работу, по вашему мнению, необходимо провести для дальнейшего сокращения уровня бедности в вашем регионе?
– Возникновение бедности связано прежде всего с отсутствием постоянной работы, отсутствием образования, а также знаний и навыков для ведения предпринимательской деятельности. На сегодняшний день большую часть бедных семей среди неселения махалли составляют семьи, в которых проживают люди с инвалидностью, пенсионеры и женщины, занятые уходом за детьми. Также такая ситуация возникает из-за отсутствия желания и понимания как начать свою деятельность, например, получить льготный кредит или субсидию.
В основе реформ, проводимых государством по сокращению бедности, лежит принцип «За человеческое достоинство». В качестве примера можно отметить субсидии, финансовую помощь и льготные кредиты, выделяемые для безработных и нуждающихся граждан. Существование системы бесплатного обучения безработных граждан профессиям, пользующимся большим спросом на рынке труда, является положительным действием, направленным на увеличение занятости и доходов населения.
– В 2023 году принят ряд постановлений, касающихся деятельности помощников хокима. Введен рейтинг махаллей, практика индивидуальных программ, увеличено количество активов с 5 до 7, созданы советы по развитию и поддержке махаллей. Что было сделано в Вашем регионе в связи с этими постановлениями? Насколько эти постановления повлияли на эффективность деятельности?
– Число сотрудников управления махалли увеличилось с 5 до 7 за счёт налогового сотрудника и социального работника. В самой махалле решаются более 70 вопросов, в том числе касающиеся материальной помощи и кредитов. Система полностью оцифрована.
Для поддержки усилий жителей в этом направлении в махалле внедрены новые инициативы. Организована система проведения бесед, изучения и решения существующих проблем. Каждую неделю информация о проблемах, выявленных «пятёркой» махалли, но еще не решенных, передается в соответствующие государственные органы и организации. Пропагандистская работа по благоустройству и озеленению проводится во время обхода домохозяйств.
Председателю махалли были предоставлены полномочия привлекать незанятое население к благоустройству и сезонным работам за счёт Фонда общественных работ. Информацию о вакантных должностях махалле предоставляют районные отделы труда. Председатель махалли отбирает и размещает безработных в своем регионе. Налоговые инспекторы района тоже были прикреплены к «пятёрке» махалли. Теперь помощники хокима содействуют продвижению проекта предпринимателей, налоговый инспектор помогает им в качестве бухгалтера. На основе этих изменений была усилена роль махалли в решении проблем на местах и осуществлен переход к системе «семёрка махалли».
Прошло совсем немного времени с тех пор, как в махаллях начали работать такие новые специалисты, как помощник хокима, женские активистки и молодежные лидеры. Однако результат их деятельности стал заметен уже через короткое время. Об этом наглядно свидетельствует тот факт, что население обращается в махаллю не за материальной помощью, а больше за налаживанием предпринимательской деятельности, женщины и молодежь всё больше осознают свои права и стремятся эффективно воспользоваться созданными условиями.
– Какие приоритетные задачи определены по развитию махалли в этом году? Какие у Вас ещё планы в этом направлении?
– Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 13 июля 2023 года за № ПП-228 о создании при Совете Министров Республики Каракалпакстан Фонда по поддержке махаллей, за счёт 500 миллионов сумов, выделенных в течение 2023 года, в административном здании МСГ «Марказобод» установлена солнечная панель мощностью 3 кВт стоимостью 28 млн сумов, а также одна камера PTZ стоимостью 4,9 млн сумов. Также для орошения приусадебных участков на канале «Богёп» установлен современный оросительный насос общей стоимостью 24,9 миллиона сумов. На улице Алишера Навои установлено 30 ночных фонарей с солнечными панелями стоимостью 131,1 миллиона сумов, на пересечении улиц Ш.Рашидова и Навои установлен светофор стоимостью 69,9 миллиона сумов. Кроме того, построена ВЛ длиной 900 метров от улицы «Тортколь» до улицы Беруни общей стоимостью 91,6 миллиона сумов, а также были отремонтированы расположенные в центре улицы «Тортколь» куранты на сумму 146,2 миллиона сумов.
В дальнейшем планируется отремонтировать 1,6 км внутренних дорог и уложить асфальтовое покрытие. Кроме того, будет проведена реконструкция 0,5 км труб питьевой воды, замена 94 старых бетонных блоков на бетонные блоки, монтаж СИП-кабелей и замена трансформаторов из-за низкого напряжения электроэнергии.
– Расскажите подробно о работе, проводимой по развитию предпринимательства в вашей махалле? Приведите примеры успешных предпринимательских инициатив.
– За время моей работы на посту помощника хокима в махалле создано 53 новых предприятия, из них 26 являются индивидуальными предпринимателями. Путём посещения вновь созданных предприятий, регулярного контакта с предпринимателями, ознакомления их с существующими возможностями проводится систематическое изучение их актуальных проблем. Например, предприниматель Муборак Саитова, занимается парикмахерскими, косметологическими и другими подобными услугами. Она создала 5 новых рабочих мест.
– Есть ли в махалле опытные предприниматели и как Вы с ними работаете? Можете ли вы привести примеры этого?
– Конечно, у нас есть такие предприниматели. Например, Барно Ходжиева, опытный предприниматель производит кондитерские и хлебобулочные изделия. На производимую ей продукцию много покупателей в соседних районах, даже в Хорезмской и Бухарской областях. Здесь более 20 девушек освоили ремесло на основе традиции «наставник-ученик» и благодаря полученным знаниям ведут свою предпринимательскую деятельность. С целью широкого распространения опыта успешных предпринимателей махалли была налажена системная работа с ними.
– Что делается в махалле для поддержки граждан, работающих за границей и стимулирования их возвращения на Родину? Что делается, чтобы помочь им начать собственный бизнес и успешно интегрироваться в местную экономику?
– 30 граждан, работающих за рубежом, вернулись на Родину. Для наших граждан, вернувшихся из трудовой миграции, созданы все возможности для обеспечения их прибыльной работой и открытия собственного бизнеса. Двум людям были выделены льготные кредиты на сумму 53 миллиона сумов, а также для них создана возможность начать свой бизнес. Еще 5 человек трудоустроены на постоянную работу, 9 человек в настоящее время находятся в неформальном секторе — для легализации их деятельности проводится работа по регистрации их в качестве самозанятых.
– Какие предложения Вы можете дать по совершенствованию деятельности помощников хокима в Узбекистане и повышению эффективности их работы?
– Для ведения нашей деятельности созданы все необходимые условия. Моё предложение состоит в том, что если банки упростят систему скрининга при выделении льготных кредитов на развитие предпринимательства, то будет создано много новых субъектов предпринимательства, повысится благосостояние населения, а также увеличатся доходы бюджета.
– Вы довольны своей работой? Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой на ближайшее будущее?
– Я доволен своей работой. Моя цель — решить существующие в махалле проблемы в самой махалле, одновременно поднимая махаллю на более высокий уровень развития путём оказания практической помощи гражданам.