Қорақалпоғистонда қишлоқ хўжалиги соҳасида иқлимга мослашув бўйича БМТ Тараққиёт Дастурининг (SCALA) лойиҳаси Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 5 июнь куни Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида (Марказ) Қорақалпоғистон Республикасида амалга оширилаётган БМТ Тараққиёт Дастури (БМТТД) «Ердан фойдаланиш ва қишлоқ хўжалигида иқлим амбицияларини ошириш (SCALA)» лойиҳасининг илк натижаларига бағишланган масъул вазирлик ва идоралар иштирокидаги учрашув бўлиб ўтди.
Тадқиқот маълумотларига кўра, Қорақалпоғистон мамлакатда иқлим ўзгаришларининг оқибатларига энг сезгир ҳудудлардан бири ҳисобланади. Ушбу минтақада ўртача ҳарорат ҳар 10 йилда тахминан 0,29°C гача ошиб бормоқда. Бугунги кунда ёз фаслидаги энг юқори ҳарорат +50°C гача, қишда эса -30°C гача ва ундан паст ҳароратлар кузатилмоқда. Бундан ташқари ер майдонларининг тахминан 90%га яқин қисми юқори ва ўрта даражада шўрланган, сув танқислиги ва иқлим ўзгариши эса қишлоқ хўжалигининг маҳсулдорлигини сезиларли даражада камайтиради.
Амударё дарёсининг сув захираларининг камайишига доир прогностик хулосалар алоҳида хавотир уйғотмоқда. Бундай вазият ҳосилдорликка салбий таъсир кўрсатиши баробарида, фермер хўжаликларининг харажатларини ҳам оширишга сабаб бўлмоқда.
Мутахассислар сувни тежайдиган ва “ақлли” агротехнологияларни жорий этиш, ҳамда барқарорлиги юқори бўлган қишлоқ хўжалиги экинларига босқичма-босқич ўтиш зарурлигини алоҳида таъкидлашди. Ҳудуднинг иқлимий ўзгаришларга нисбатан юқори даражадаги заифлигини инобатга олган ҳолда, SCALA лойиҳаси Қорақалпоғистонда қишлоқ хўжалигини барқарор ривожлантириш йўлида муҳим восита сифатида баҳоланмоқда.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) томонидан БМТ Тараққиёт дастури (БМТТД) билан ҳамкорликда олиб борилган тадқиқот доирасида учта асосий йўналиш кўриб чиқилди.
Қорақалпоғистон Республикасида қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини диверсификация қилиш имкониятлари таҳлили мош, кунжут ва полиз маҳсулотлари (қовун, қовоқ) каби экинлар юқори салоҳиятга эга эканини кўрсатди. Ушбу экинларнинг ҳосилдорлик кўрсаткичлари, бозор нархлари, қайта ишлаш даражаси ва экспорт имкониятлари ўрганилди. Бу эса сув ресурсларини кўп талаб қилувчи анъанавий экинларга боғлиқликни камайтириш имконини беради.
1000 дан ортиқ фермер хўжаликлари ўртасида ўтказилган сўровнома иқлим ўзгаришларининг амалий оқибатларини аниқлаш имконини берди. Жумладан, ҳароратнинг ошиши, сув танқислиги ва тупроқларнинг деградацияси каби ҳолатлар қайд этилди. Шунингдек, мослашувчан агротехникавий усулларни қўллаш самарадорлиги ҳам баҳоланди.
Қўшимча қиймат занжирларини ўрганишга алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, қишлоқ хўжалик маҳсулотларини қайта ишлашнинг ҳозирги даражаси, кредитлаш имкониятлари ҳамда экспортга чиқишдаги мавжуд тўсиқлар таҳлил қилинди. Маҳаллий ҳокимликлар ва молия сектори вакиллари билан ўтказилган муҳокамалар инвестиция киритиш учун устувор йўналишлар ва ўсиш нуқталарини аниқлашга ёрдам берди.
Тадқиқот натижалари Қорақалпоғистон аграр секторида барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган кейинги чора-тадбирлар учун, айниқса иқлим ўзгаришлари билан боғлиқ таҳдидларни ҳисобга олган ҳолда, мустаҳкам илмий асос бўлиб хизмат қилади.

5 июня т.г. в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) состоялась встреча заинтересованных министерств и ведомств, посвящённая первым результатам проекта ПРООН «Увеличение климатических амбиций в области землепользования и сельского хозяйства (SCALA)» в Республике Каракалпакстан.
По данным исследования, Каракалпакстан является одним из самых уязвимых регионов страны к последствиям изменения климата. Средняя температура здесь увеличивается на 0,29°C каждые 10 лет, а летние температуры достигают +50°C. Более 90% земель подвержены засолению, а дефицит воды и изменение климата значительно снижают продуктивность сельского хозяйства.
Особую обеспокоенность вызывает прогнозируемое сокращение водных ресурсов Амударьи. Всё это влияет на урожайность и увеличивает затраты фермеров.
Эксперты подчеркнули необходимость внедрения водосберегающих и «умных» агротехнологий, перехода к более устойчивым культурам. Учитывая высокий уровень уязвимости региона, проект SCALA рассматривается как важный инструмент для устойчивого развития сельского хозяйства Каракалпакстана в условиях меняющегося климата.
В рамках исследования, проведённого ЦЭИР совместно с ПРООН, были рассмотрены три ключевых направления.
Анализ возможностей диверсификации сельскохозяйственного производства в Республике Каракалпакстан показал высокий потенциал таких культур, как маш, кунжут и бахчевые (дыня, тыква). Изучены параметры продуктивности, рыночные цены, степень переработки и экспортные перспективы, позволяющие сократить зависимость от водозатратных культур.
Опрос свыше 1000 фермерских хозяйств позволил зафиксировать реальные последствия климатических изменений, в том числе повышение температуры, дефицит воды и деградацию почв. Также оценивалась результативность применения адаптивных агропрактик.
Отдельное внимание уделено изучению цепочек добавленной стоимости: текущий уровень переработки сельхозпродукции, доступ к кредитованию и существующие барьеры для выхода на экспорт. Обсуждения с представителями местных администраций и финансового сектора помогли определить точки роста и приоритетные направления для инвестиций.
Результаты исследования станут основой для дальнейших мер по устойчивому развитию аграрного сектора Каракалпакстана с учётом климатических вызовов.