Ҳоким ёрдамчилари – халқ орасида ("Нурли бостан" маҳалласи)
Мамлакатимизда илк бор “маҳаллабай” тизими жорий этилиб, барча маҳаллаларда “ҳоким ёрдамчиси” лавозими жорий этилди. Сиз учун бу лавозимнинг мазмун-моҳияти нимада, уни қандай тушунасиз?
– Маҳаллаларда ҳоким ёрдамчиси лавозимининг жорий этилиши билан, айниқса, туман марказидан олисда жойлашган маҳаллаларда истиқомат қилаётган, оиласида муаммоси бўлган аҳоли мурожаатларини тўғридан-тўғри тинглаш, зарур бўлса, жойига чиқиб ўрганиш, тегишли мутасаддиларни жалб этган ҳолда ижобий ҳал этиш бўйича энг самарали институт яратилди, деб ишонч билан айтишим мумкин. Ушбу тизим ёрдамида маҳалла ҳудудида бўш турган, самара келтирмаётган бино ва ер майдонларини хатловдан ўтказиш, улардан фойдаланиш мақсадида белгиланган тартибда тадбиркорлик субъектларига ажратиш бўйича тегишли ташкилотларга таклифлар бериш, мазкур жойларда ташкил этилаётган корхоналарга маҳаллада истиқомат қилаётган ишсиз аҳолини ишга жойлаштириш, бу орқали эса оилаларга моддий даромад олиб келиш каби ишлар амалга оширилмоқда. Бир сўз билан айтганда, ушбу лавозимнинг жорий этилишини ҳурматли юртбошимиз ташаббуслари билан яқин келажакда маҳаллий аҳоли фаровонлигини кўзлаб ўйланган ва самарали натижасини бериши мумкин бўлган стратегик ислоҳотлардан бири деб ҳисоблайман.
Ўзингиз ва ушбу лавозимга қандай келганингиз ҳақида батафсилроқ сўзлаб беринг. Ҳоким ёрдамчиси бўлган маҳаллангиздаги ишлар билан аввал қанчалар таниш эдингиз? Илгариги қандай иш тажрибангиз ҳоким ёрдамчиларига юклатилган вазифаларни ҳал қилишга имкон бермоқда?
– 2022 йил январь ойидан бошлаб Тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш буйича Кегейли тумани Нурли бостан МФЙда ҳоким ёрдамчиси лавозимида иш бошлаганман. Унга қадар 2004 йили Қорақалпоқ давлат университетини тамомлагач, 2004-2016 йиллари Кегейли тумани халқ таълими бўлими услубчиси, Мониторинг бўлими бошлиғи, мудири ўринбосари, тумандаги 1-сонли мактаб директори, 2016-2022 йилларда эса туман ҳокимлигининг бош мутахассиси, ҳокимликнинг ташкилий-назорат гуруҳи раҳбари, туман ҳокимининг ёшлар сиёсати, ижтимоий ривожлантириш ва маънавий-маърифий ишлари бўйича ўринбосари лавозимларида ишладим. Аввалги иш тажрибам, бу соҳага ўтгач фуқаролар билан бўладиган мулоқотимда, қолаверса, ёшларнинг бандлигини таъминлаш, касбга кайта ўқитиш борасида катта имкониятлар берди. 2023 йилнинг 17-25 декабрь кунлари Ўзбекистон делегацияси таркибида хизмат сафарида бўлиб, Япониянинг SME Support Japan ташкилоти ўқув-семинарида иштирок этдим. Тадбир доирасида Японияда кичик ва ўрта корхоналарнинг ҳозирги ҳолати, улар дуч келаётган муаммолар, давлатнинг ўзига хос корхоналари, уларнинг раҳбарлари, кадрлар тақчиллилиги ҳамда рақамлаштириш тизимини жорий қилиш ва уни оммалаштириш юзасидан чора-тадбирлар ҳақида тажриба алмашилди.
Маҳаллангиз ҳақида батафсил маълумот беринг. У қаерда жойлашган, қишлоқда ёки шаҳардами, катталиги қанақа, маҳалла аҳлининг ишлаши учун қандай йирик корхоналар мавжуд, маҳалла аҳолиси, асосан, қайси фаолият турлари билан шуғулланади? Маҳаллада қандай ижтимоий инфраструктура объектлари бор (мактаб, боғча, тиббий пункт ва ҳ.к.)?
– Маҳалламиз Кегейли туманининг марказида жойлашган бўлиб, маҳалла иқтисодиётининг асосий “драйвери” – хизмат кўрсатиш соҳаси ҳисобланади. Маҳаллада 1 та ихтисослаштирилган мактаб, 2 та умумтаълим мактаби, 2 та МТМ, 1 та поликлиника, 3 та хусусий клиника, 1 та туман тиббиёт шифохонаси, 3 та нон ва нон махсулотларини ишлаб чиқаришга мўлжалланган цех, 2 та мебель цехи, 2 та тўйхона, 12 та умумий овқатланиш шохобчалари, 8 та кичик ишлаб чиқариш корхоналари мавжуд.
Ҳудудда аҳолининг қайси ижтимоий гуруҳлари кўпчиликни ташкил қилади, қанча камбағал ва ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қўллаб-қувватлашга муҳтож, тадбиркорлик қай даражада ривожланган? Маҳаллангизнинг “ижтимоий портрети”ни рақамлар билан кўрсатиш мумкинми?
– Маҳаллада жами хонадонлар сони 559 та бўлиб, аҳоли сони 2 395 нафарни ташкил этади, оилалар сони эса 655 та.
• 1-тоифа – 28 та;
• 2-тоифа – 467 та;
• 3-тоифа – 64 та.
Ижтимоий гуруҳларга кирган фуқаролар сони 62 нафарни ташкил этади. Ҳозирги кунда 87 нафар ишсизлар борлиги аниқланган.
Маҳалла аҳолиси билан қандай алоқа ўрнатдингиз, маҳалла аҳли билан танишишингиз қандай кечди, аҳоли билан қандай мулоқот ўрнатиш қийин бўлмадими?
– Мен учун бу масалада қийинчилик бўлмади, сабаби ўзим ушбу маҳаллада туғилиб, ўсганман. Лавозимга киришган кунимдан бошлаб, аввало, ушбу маҳалла раиси, маҳалла раисининг хотин-қизлар бўйича ўринбосари, ёшлар етакчиси вазифасида фаолият юритаётган ходимлар билан яқиндан танишиб, дастлабки режаларни белгилаб олдим. Маҳалла фаоллари ва 22 та кўча бошилари билан учрашув ташкиллаштириб, маҳалладаги мавжуд муаммолар рўйхатини туздим. Албатта, ҳозирги ахборот технологиялари ривожланган даврда Telegram ижтимоий тармоғида гуруҳ ташкил қилиб, фуқароларни аъзоликка чорладим. Ҳар куни фаол фуқароларим билан маҳалладаги муаммоларни ўз жойида ўрганиб, муҳокама қилиб, унинг ечими устида тегишли ташкилотлар билан тизимли иш олиб бораман. Бундан ташқари, маҳалла ҳудудида яшовчи ҳар бир оилани хатловдан ўтказиш орқали маҳалладаги ишсиз аҳоли рўйхати шакллантирилди, ҳудуддаги мавжуд бўш турган бинолар ва ерлар тўғрисидаги маълумотларга мутасадди ташкилот ходимларини жалб этган ҳолда аниқлик киритилди ва чуқур ўрганишлар олиб борилди. Ушбу объектлардан оқилона фойдаланиш мақсадида туман ҳокимлиги мутасаддилари иштирокида ҳамда истиқболли бизнес режалар асосида уларни ишсиз аҳолига танлов асосида олиб бериш ишлари йўлга қўйилди.
Ҳоким ёрдамчиси сифатида маҳаллангизда бир қатор тадқиқ ва сўровлар ўтказгансиз. Илтимос, уларнинг натижалари ҳақида бизга батафсил маълумот беринг, нималарни аниқладингиз?
– Ҳоким ёрдамчиси сифатида “Маҳалла муаммолари” номи остида маҳаллада онлайн сўровнома ўтказдим. Сўровнома натижасига кўра, асосан, маҳалла йўлларини таъмирлаш, тунги ёритгич чироқларини ўрнатиш ва кўп қаватли уйларда яшовчи фуқаролар томонидан уй атрофига чиқиндиларни чиқариш жойларини янгидан қуриш керак, деган жавоблар энг юқори фоизларни ташкил этди. Ушбу аниқланган муаммоларни бартараф этиш давлатимиз томонидан ҳар бир маҳаллага ажратилган 500 млн сўмдан фойдаланилиб, маҳалла фаоллари билан маслаҳатлашган ҳолда ижобий ҳал этилди.
Ўтказилган тадқиқ ва ўрганишлар натижасида маҳалла аҳолиси орасида камбағалликнинг қандай асосий сабаблари аниқланди? Уларни бартараф этиш ва мавжуд муаммоларни ҳал қилиш учун маълум бир тартибда ёндашувлар ишлаб чиқдингизми? Ушбу соҳаларда қандай чора-тадбирлар кўряпсиз ва амалга оширишни режалаштиряпсиз?
– 2023 йил бошида маҳаллада янгидан қайта хатлов ўтказилди. Хатлов жараёнида хонадонлар 3 тоифага ажратилиб, хонадоннинг ижтимоий-иқтисодий аҳволи ўрганиб чиқилди. Ўрганишлар даврида, асосан, 1-тоифадаги 28 та хонадоннинг 87 нафар фуқаросининг иш билан банд эмаслиги аниқланиб, ушбу фуқароларни камбағалликдан чиқариш бўйича индивидуал дастур ишлаб чиқилди. Бу дастур асосида:
• ишга жойлаштириш;
• деҳқончилик фаолиятини бошлаш учун ер ажратиш;
• касб-ҳунар ва тадбиркорлик йўналиши бўйича Мономарказга ўқишга йўналтириш;
• тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун имтиёзли кредит ажратиш;
• тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун субсидия ажратиш чоралари кўрилмоқда.
Маҳалла раиси, Хотин-қизлар фаоли ва Ёшлар етакчилари билан биргаликда маҳалладаги ишсиз ва ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли билан биргаликда ишлаш ва уларга ёрдам кўрсатиш мақсадида “Йўл харита” ишлаб чиқилди. Ушбу “Йўл харита” асосида ишсиз ва ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган фуқаролар йил давомида тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш мақсадида Мономарказларда касб-ҳунарга ўқитилди, ушбу фуқароларга субсидия ва енгиллаштирилган кредит асосида асбоб-ускуналар олишда ёрдам кўрсатилди. Эндиликда улар ўзини ўзи банд қилиб келмоқда.
Бундан ташқари, маҳалладаги камбағал оилаларни ўрганиб, уларни қўллаб-қувватлаш учун аниқланган муаммоларни туман ҳокимлгига олиб чиқиш асносида фуқаро Махсетбай Аллабаевнинг уйи маҳалладаги фаол тадбиркорлар ҳомийлигида қайта қуриб берилди, Саригул Пирлепесова хонадонининг томи ҳомийлар томонидан шиферланди ва Гулбаҳор Асанованинг уйи таъмирлаб берилди. Шунингдек, ҳомийларнинг кўмаги билан маҳалламиздаги 11 та хонадонларнинг том қисми шиферланди. Субсидия асосида томорқа ерлари учун енгил конструкцияли иссиқхоналар қуриб берилиб, маҳалла ҳудудини оқова сув билан суғориш учун 5 та 150 ммлик сув насоси олиб берилди.
Тажрибангиздан келиб чиқиб айтингчи, маҳаллада қайд этилган камбағаллик ҳолатлари қандай сабабларга кўра келиб чиқмоқда? Сизнингча, маҳалладаги камбағаллик даражасини қисқартириш учун яна нималар қилиш керак?
Хатлов жараёнидан аниқланган 87 нафар фуқаролар, асосан, ишсизликдан қийналган фуқаролар ҳисобланади.Ушбу рўйхатга кирган одамларимизнинг 26 нафарига 1 гектардан деҳқончилик учун ер берилди, 24 нафари касбга ўқитилди ва 15 нафар фуқарога 2 тадан асалари уяси субсидия асосида олиб берилиб, 22 нафар фуқарога бизнесга илк қадам мақсадида 5 млн сўмдан нақд пулда кредитлар берилди. Маҳалладаги камбағаллик даражасини қисқартириш учун тадбиркорликни янада ривожлантириш ва иш ўринларини яратиш зарур деб биламан.
Маҳалланинг барқарор ривожланишида транспорт, энергетика, коммунал, ижтимоий ва бошқа инфратузилмаларнинг мавжудлиги ва ҳолати муҳим аҳамиятга эга. Бу борада маҳаллангиздаги муаммоларни қандай тавсифлаб бера оласиз ва уларни ҳал этиш, маҳаллангизни ободонлаштириш борасида қандай ишлар олиб боряпсиз?
Маҳалла Кегейли тумани марказида жойлашганлиги учун коммунал ва транспорт масалаларида муаммо йўқ. Шундай бўлсада, маҳалламиздаги кўчаларнинг 2,1 км.га шағал тўшалди ва 6 та кўчага тунги чироқлар ўрнатилди. Маҳаллада ободонлаштириш ишлари маҳалла фаоллари ва кўча бошилари билан биргаликда маслаҳатлашган ҳолда олиб борилмоқда. Бу борада маҳаллада “Яшил макон” 40 кунлик акцияси давомида мингдан ортиқ манзарали ва мевали дарахтлар экилди.
Сиз маҳаллангизнинг иқтисодий ривожланишини энг яхши таъминлай оладиган асосий “ўсиш нуқталари” (драйверлари), тармоқ йўналишларини аниқлаш мақсадида сўров ўтказдингизми? Агар ўтказилган бўлса, ушбу сўров нимани кўрсатди? Бу ҳақда, шунингдек, аниқланган “ўсиш нуқталари”ни ривожлантириш учун нима қилаётганингиз ҳақида кўпроқ гапириб беринг.
“Драйвер”ни аниқлаш бўйича сўров ўтказилмади. Лекин иш бошлаганимизда хатлов ўтказганмиз. Маҳалла туман марказида жойлашганлиги учун хизмат кўрсатиш соҳасида имкониятларга эга. “Ўсиш нуқталари”ни ривожлантириш учун қўшимча:
• ишлаб чиқаришни ривожлантириш;
• томорқадан унумли фойдаланиш ва минерал ўғит – биогумус ишлаб чиқаришни “драйвер”га айлантириш ишларини бошлаганман.
“Маҳаллабай” тизими маҳаллий даражада ҳал қилиб бўлмайдиган муаммоларни ҳал қилишда барча даражадаги бошқарув органларининг яқин ўзаро ҳамкорлигини кўзда тутади. Бу ҳамкорлик қандай йўлга қўйилган? Амалиётингизда шундай ҳолатлар бўлганми? Қандай муаммога ёрдам берилгани, қайси ташкилотдан ва бу муаммо қандай ҳал қилинганига аниқ мисоллар келтиринг.
– Маҳалла 1-секторда жойлашган бўлиб, туман ҳокими билан узвий ҳамкорликда фаолият юритамиз. Албатта, маҳалла даражасида ҳал қилиб бўлмайдиган муаммолар учрайди. Фарзанларининг оғир касаллиги туфайли тиббий операция учун маблағ зарурлигидан Айгул Айипова, Бийбигул Даужанова, Рустем Сейткамаловлар мурожаат қилган. Ушбу фуқароларнинг муаммолари туман ҳокимлигининг депутатлар сессиясига киритилиб, барча даражадаги бошқарув органлари ҳамкорлигида ҳал қилиб келинмоқда.
– Давлатимиз томонидан берилаётган иш ҳақи ва оиламдаги тўкинчилик коррупцияга ҳожат қолдирмайди ва мен бир давлат хизматчиси сифатида бундай ишлардан нафратланаман. Шунингдек, маҳаллабай иш тизими доирасида амалга ошириладиган барча ишлар жамоатчилик олдида, шаффоф амалга оширилади. Бу ҳам коррупция ҳолатларининг олдини олишда муҳим рол ўйнайди.
Фаолиятингиз давомида маҳаллада нималар ўзгарди, аҳолининг бунга муносабати қандай? Уларнинг ҳоким ёрдамчилари институтига ва умуман “маҳаллабай” тизимига ишончи ортдими? Келажак режаларингиз ҳақида сўзлаб беринг.
– Аҳолимизнинг амалга оширилаётган ислоҳотларни ич-ичидан сезиб турганлигини ҳис қилиш қийин эмас. Чунки биринчи қадам ташланди, аҳоли вакиллари билан муносабатлар ўрнатилди, ҳудудда ўтказилган хатловлар ўз якунига етказилди, аҳолининг ишсиз ва бандлиги таъминланган қатламининг реал яшаш даражаси тоифаларга асосан ажратиб олинди. Эътиборимизни турмуш даражаси нисбатан оғирроқ бўлган хонадонларга қаратишдан бошладик. Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармасидан иш билан банд бўлмаган аҳоли вакилларига тадбиркорлик қилиш ва ўзини ўзи банд қилиш учун субсидиялар, кредит ресурслари ва бошқа харажатлар учун ажратилган маблағлардан оқилона фойдаланиб, уларни даромад келтирадиган фаолиятга жалб этиш вазифаси босқичма-босқич амалга оширилмоқда. Бундан ташқари, иш билан банд бўлмаган аҳолини касб-ҳунарга, тадбиркорлик ва ҳунармандчиликка ўқишга йўналтириш вазифалари амалда қўлланилмоқда. Бошлаган ишларимиз ўзининг самарали натижасини бера бошлаганда, ишончим комилки, аҳоли томонидан Президентимизнинг “Инсон қадри учун” тамойили асосидаги халқимизнинг фаровонлигини янада ошириш, тадбиркорликни жадал ривожлантириш ҳамда фаол фуқаролик жамиятини шакллантиришга қаратилган ислоҳотларнинг нақадар тўғри эканлигига амин бўламиз.

Помощники хокима — среди народа (махалля "Нурли бостан")
В нашей стране впервые была налажена система «махаллабай», после чего во всех махаллях введена должность «помощника хокима». В чем для вас смысл и суть этой позиции, как вы ее понимаете?
Могу с уверенностью сказать, что введение в махаллях должности помощника хокима создало наиболее эффективный институт для непосредственного выслушивания обращений граждан. Особенно граждан, проживающих в отдаленных от районного центра махаллях и имеющих проблемы в семье. С помощью данной системы можно провести опись пустующих, непроизводительных зданий и земельных участков на территории махалли, предложить их субъектам предпринимательства для трудоустройства безработных жителей махалли и обеспечить их семьи материальным доходом. Я считаю, что введение этой должности является одной из стратегических реформ, предложенных Президентом, направленных на благополучие местного населения, и может принести эффективные результаты уже в ближайшем будущем.
– Расскажите подробнее вашем прошлом опыте работы, о том, как вы пришли к этой должности. Насколько хорошо предже вы знали о работе махалли, где сейчас являетесь помощником хокима?
С января 2022 года я начал деятельность в качестве помощника хокима по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в МСГ «Нурли бостан» Кегейлийского района. До этого, в 2004-2016 гг. после окончания в 2004 году Каракалпакского государственного университета, работал методистом отдела народного образования Кегейлийского района, а в 2016-2022 гг. вел деятельность в районном хокимияте в качестве главного специалиста, руководителя организационно-контрольной группы хокимията, работал заместителем хокима района по вопросам молодежной политики, социального развития и духовно-просветительской работе. Мой предыдущий опыт работы значительно расширил мои навыки общения с гражданами.
Расскажите о вашей махалле, её инфраструктуре. Каков ее «социальный портрет»?
Наша махалля расположена в центре Кегейлийского района. Её основным экономическим «драйвером» является сфера услуг. В махалле расположены 1 специализированная школа, 2 общеобразовательные школы, 2 ДОУ, 1 поликлиника, 3 частные поликлиники, 1 районная медицинская больница, 3 цеха по производству хлеба и хлебобулочных изделий, 2 мебельных магазина, 2 свадебных зала, 12 точек общественного питания, 8 малых производственных предприятий. Общее количество домохозяйств в махалле – 559, население – 2395, семей – 655. Из них домохозяйств первой категории – 28, второй – 467, третьей – 64. В настоящее время имеются 87 безработных.
– Как у вас сложились отношения с жителями махалли, не сложно было установить с ними контакт?
– Здесь не было никаких сложностей, потому что я родился и вырос в этой махалле. С того дня, как я вступил в свою должность, прежде всего, поближе познакомился с председателем махалли, его заместителем по делам женщин, а также с молодежными лидерами и определил первоначальные планы. Организовал встречу с активистами 22 улиц и составил список имеющихся в махалле проблем. Также организовал группу в социальной сети Telegram и попросил граждан присоединиться. Каждый день вместе с активными гражданами мы обсуждаем проблемы махалли, ведем системную работу с соответствующими организациями по их решению.
Путем проведения учета каждой семьи, проживающей в махалле, был составлен список безработных жителей. Также были уточнены данные о пустующих зданиях и земельных участках на территории, проведены детальные исследования. При участии представителей районного управления и на основе разработанных бизнес-планов, была организована работа по предоставлению этих объектов безработным жителям на конкурсной основе.
Вы провели ряд исследований и опросов в своей махалле. Расскажите нам подробно об их результатах, что вам удалось определить?
В качестве помощника хокима, я провел в махалле онлайн-опрос «Проблемы махалли». По результатам опроса, наибольший процент составили ответы, касающиеся ремонта дорог махалли, установки ламп ночного освещения, перестройки мест для мусора вокруг многоэтажных домов. Выявленные проблемы были успешно решены с участием активистов махалли за счет использования 500 миллионов сумов, выделенных нашим государством каждой махалле.
Какие основные причины бедности среди жителей махалли были выявлены? Расскажите о мерах, которыеы принимаются для устранения этих причин?
В начале 2023 года в махалле провели опись, в ходе которой изучено социально-экономическое положение домохозяйств и они разделены на 3 категории. Было установлено, что 87 граждан 28 домохозяйств 1-й категории не трудоустроены. Разработана индивидуальная программа по выводу этих граждан из бедности, на основе которой реализуются следующие меры: трудоустройство, выделение земли для начала сельскохозяйственной деятельности, направление на обучение в Моноцентр в области профессии и предпринимательства, предоставление льготного кредита и выделение субсидий для начала предпринимательской деятельности.
– Какая работа проделана для социальной поддержки жителей махалли?
Совместно с председателем махалли, женскими активистками и молодежными лидерами была разработана Дорожная карта с целью совместной работы с безработными и нуждающимися в социальной защите гражданами махалли, оказания им помощи. В течение года безработные и нуждающиеся в социальной защите жители обучались различным профессиям в Моноцентрах для получения знаний по основам предпринимательской деятельности. Этим гражданам оказана помощь в приобретении оборудования на основе субсидий и льготных кредитов. Теперь они стали самозанятыми.
Кроме того, были определены и изучены бедные семьи махалли, решались их конкретные проблемы. Дом гражданина Махсетбая Аллабаева был перестроен, крыша дома Сарыгуль Пирлепесовой покрыта шифером, а дом Гульбахор Асановой был отремонтирован благодаря спонсорству активных предпринимателей махалли. Также при поддержке спонсоров крыши 11 домохозяйств махалли были покрыты шифером. За счёт субсидий для приусадебных угодий были построены теплицы легкой конструкции, а также предоставлено 5 водяных насосов 150 мм для орошения территории махалли.
– Исходя из вашего опыта, назовите причины зафиксированных в махалле случаев бедности?
Из 87 граждан, выявленных в результате учета, большинство являются безработными. После анализа причин, по которым им сложно найти работу и обеспечить свои семьи, были сделаны выводы и предоставлена соответствующая помощь в зависимости от конкретной ситуации. Например, 26 из списка получили по 1 гектару земли для сельского хозяйства, 24 прошли профессиональное обучение, 15 получили по 2 улья на пчеловодство по субсидии, а 22 человека получили денежные кредиты на 5 миллионов сумов для начала своего бизнеса.
– Для устойчивого развития махалли важно наличие и хорошее состояние транспортной, энергетической, коммунальной, социальной и другой инфраструктуры. Что делается в этом плане для благоустройства вашей махалли?
Поскольку махалля расположена в центре Кегейлийского района, проблем с коммунальными вопросами и транспортом нет. Тем не менее, 2,1 км улиц махалли были покрыты гравием, а на 6 улицах установлено ночное освещение. Работы по благоустройству махалли проводятся по согласованию с активистами махалли и лидерами улиц. Так, в ходе 40-дневной акции «Яшил макон» в махалле высажено более тысячи декоративных и фруктовых деревьев.
– Проводили ли вы опрос, чтобы определить основные «точки роста» и направления, которые могут наилучшим образом обеспечить экономическое развитие вашей махалли?
Мы провели подобный опрос, когда уже начали работать. В махалле имеются большие возможности по развитию сферы услуг. Дополнительно для развития «точек роста» я основное внимание обратил на развитие производства, превращение в «драйвер» производство минерального удобрения – биогумуса, а также рациональное использование приусадебных участков.
– Система работы «махаллабай» предполагает тесное взаимодействие органов управления всех уровней для решения проблем, которые выходят за рамки местного уровня. Как организовано это сотрудничество?
Наша махалля находится в 1-м секторе и мы активно сотрудничаем с хокимом района. Есть проблемы, которые требуют вмешательства на более высоком уровне, чем уровень махаллы. Например, недавно жители Айгуль Айипова, Бийбигуль Даужанова, Рустем Сейткамалов обратились за помощью на медицинские операции для своих детей. Эти проблемы были переданы на рассмотрение депутатов районного управления и решаются в сотрудничестве с органами управления всех уровней.
– В нашей стране ведется активная борьба с коррупцией. Какие меры вы принимаете для предотвращения коррупции?
Моя зарплата и достаток моей семьи не оставляет необходимости в коррупции, и я как госслужащий отвергаю любые проявления коррупции. Вся работа в рамках системы «махаллабай» проводится открыто и прозрачно перед общественностью, что играет ключевую роль в предотвращении коррупции.
Какие изменения произошли в вашей махалле за время вашей деятельности? Увеличилось ли доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом?
Мы видим, что население глубоко чувствует проводимые реформы. Мы начали с определения реального уровня жизни различных категорий населения и фокусировались на домохозяйствах с низким уровнем дохода.
Поэтапно осуществляется задача по вовлечению безработного населения в прибыльную деятельность, рационально используя средства, выделенные из Государственного фонда содействия занятости на субсидии, кредиты для предпринимательства и самозанятости. Кроме того, направляем безработное население на обучение профессии, предпринимательству, ремесленничеству.
Уверен, что когда начатая нами работа принесет свои результаты, граждане еще больше убедятся в правильности реформ, направленных на повышение благосостояния нашего народа, быстрое развитие предпринимательства, формирование активного гражданского общества, основанных на принципе Президента Республики Узбекистан «За человеческое достоинство».