Ҳоким ёрдамчилари – халқ орасида ("Уймавут" маҳалласи)
Мамлакатимизда “маҳаллабай” иш тизими кенг йўлга қўйилиб, барча маҳаллаларда “ҳоким ёрдамчиси” лавозими жорий этилди. Сиз учун бу лавозимнинг мазмун-моҳияти нимада, уни қандай тушунасиз?
“Маҳаллабай” иш тизимининг жорий этилиши жойлардаги муаммоларни қуйи бўғинда туриб тўғридан-тўғри ҳал этиш имконини беради. Шу маънода, шахсан Президентимизнинг ташаббуслари билан йўлга қўйилган янги “вертикал тизим” айни муддао бўлди. Янги тизимнинг йўлга қўйилиши натижасида ҳар бир маҳалла кичик ҳудуд сифатида ривожланиб, бу ерда барча фуқароларнинг ўз салоҳиятини намоён этиши учун ҳамма шароитлар яратилмоқда десам, адашмайман. Ҳоким ёрдамчисининг функционал вазифаси – тадбиркорликни ривожлантириш, аҳолини иш билан таъминлаш ва хонадон даромадини кўтариш эвазига камбағалликдан чиқариш ҳисобланади. Асосий мақсад – маҳаллани ҳар томонлама ривожлантириш, аҳоли муаммоларини ҳал этиш орқали ҳудудда яшовчи аҳоли турмуш даражасини оширишдир. Асосий мақсад – маҳаллани ҳар томонлама ривожлантириш, аҳоли муаммоларини ҳал этиш орқали ҳудудда яшовчи аҳоли турмуш даражасини оширишдир 2022 йил декабрь ойида мен Олмалиқ шаҳрида муҳтарам Президентимиз билан учрашувда иштирок этдим ва бу ерда “маҳаллабай” иш тизими йўлга қўйилиши ҳақида илк маротаба эшитдим. Бу менга катта мотивация берди. Мамлакатимиз ривожи учун муҳим лойиҳанинг асосий иштирокчиларидан бири сифатида иштирок этаётганимдан мамнунман.
— Ўзингиз ва ушбу лавозимга қандай келганингиз ҳақида батафсилроқ сўзлаб беринг. Ҳоким ёрдамчиси этиб тайинланган маҳаллангиздаги ишлар билан аввал қанчалар таниш эдингиз? Илгариги қандай иш тажрибангиз ҳоким ёрдамчиларига юклатилган вазифаларни ҳал қилишга имкон бермоқда?
2022 йил 11 январдан бери Уймавут МФЙда ҳоким ёрдамчиси бўлиб ишлаб келмоқдаман. Маълумотим олий. Ушбу лавозимга келгунга қадар 16 йил давомида тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланганман. Қишлоқ хўжалиги мутахассислиги бўйича Тошкент давлат аграр университетини битирганман. Бундан олдин Тошкент ўрмон хўжалигида директор ўринбосари бўлиб ҳам ишлаганман. Кейинчалик 2006 йилда тендерда ер ютиб олиб, фермерликни ривожлантиришга ҳиссамни қўшдим. 2006 йилда “Sadibek-Atakent” кўп тармоқли фермер хўжалигини ташкил этиб, унга раҳбарлик қилиб келдим. “Ташаббус-2021” кўрик-танловида Республикада 3-ўрин соҳиби бўлишга эришдим. “Илғор фермер” кўкрак нишони билан тақдирланганман. Тадбиркорлик билан шуғулланганим менга янги ишимда ҳам жуда қўл келди. Чунки тадбиркор кўпчилик билан учрашади, мулоқот қилади, фаолиятини кенгайтириш ва янги иш ўринлари ташкил қилиш, қўл остидагиларига ўз вақтида ойлик тўлаш учун бош қотиради. У орқали одамларнинг ҳаётини яқиндан билади.
— Маҳаллангиз ҳақида батафсил маълумот беринг. У қаерда жойлашган, қишлоқда ёки шаҳардами, катталиги қандай, маҳалла аҳолисининг ишлаши учун қандай йирик корхоналар мавжуд, аҳоли, асосан, қайси фаолият турлари билан шуғулланади?
Мен масъул бўлган Уймавут маҳалласи Тошкент вилоятининг Қибрай тумани марказидан 4 км узоқликда жойлашган бўлиб, кўп миллатли қишлоқ хисобланади. Хонадонлар – 527 та, аҳоли сони – 3047 нафар, оилалар сони – 800 та. Ҳудудда йирик саноат корхоналари ҳам мавжуд. Иқтисодиётнинг ҳамма соҳаларида фаолият юритиб келаётган тадбиркорлик субъектлари бор. Бугун маҳаллада минерал сув ишлаб чиқариш корхонаси, бўёқ ишлаб чиқариш корхонаси, 2 та мебель ишлаб чиқариш цехлари, 2 та йирик тўқимачилик фабрикаси ҳам мавжуд, бу ерда 300 дан ортиқ фуқаролар ишлайди. Фермер хўжаликлари, хизмат кўрсатиш шохобчалари (пойабзал таъмирлаш устахонаси, тикувчилик ательеси, тўй либосларини ижарага бериш хизматлари, гўзаллик салонлари ва ҳ.к) ҳам бор. Маҳалламизда 5 та овқатланиш маскани, 2 та метан газ қуйиш шохобчалари барқарор фаолият юритиб келмоқда.
Мен иш бошлаган пайтимда маҳаллада 24 та тадбиркорлик субъекти мавжуд бўлган бўлса, Бугунги кун ҳолатига маҳаллада 72 та бизнес субъект фаолият юритмоқда.
— Маҳаллани ривожлантиришда қайси соҳаларга устуворлик берилди?
Маҳалламиз “драйвери”, яъни ўсиш нуқтаси қишлоқ хўжалигининг боғдорчилик, сабзавотчилик ва чорвачилик йўналишлари ҳисобланади. Маҳалламиз “драйвери” қишлоқ хўжалигининг боғдорчилик, сабзавотчилик ва чорвачилик йўналишлари ҳисобланади Аҳоли ўз томорқаси ва ижарага олинган ерларда қулупнай экиш ва мавсумда уларни йўл бўйларида сотиш билан шуғулланади. Шундан келиб чиқиб, маҳалладаги 6 нафар фуқарога аукционда 50 сотих, 1 гектардан деҳқончилик учун ер олиб беришга муваффақ бўлдим. Олдин аҳоли, асосан, деҳқончилик билан шуғулланган бўлса, эндиликда кўпчилик саноат корхоналарига ишга жойлашмоқда. Қўшимчасига, томорқасида деҳқончиликни ҳам йўлга қўймоқда. Давлатимиз томонидан ажратилаётган имтиёзли кредитлардан ҳам самарали фойдаланишга ҳаракат қиляпмиз. Хусусан, Уймавут МФЙ бўйича ўтган йили 1,2 млрд имтиёзли кредитлар ажратилган бўлса, ҳозирги кунда бу кўрсаткич янада ошди. Шуниси ҳам муҳимки, улар 100 фоиз вақтида қайтарилмоқда.
— Ишни нимадан бошладингиз? Натижалар қандай бўлди?
Ишни аҳолини тўлиқ ҳатловдан ўтказиш билан бошладик. Хатлов натижалари бўйича хонадонлар 4 тоифага бўлиб чиқилди. Ҳоким ёрдамчиси сифатида ишни бошлаганимда маҳаллада 186 нафар ишсиз фуқаро истиқомат қилар эди. 2022 йилнинг охирида уларнинг барчаси доимий ишга жойлаштирилди ёки ўз ўзини банд қилиши ҳисобига уй шароитида иш билан таъминланди. 2023 йил бошида маҳаллада атиги 8 нафар киши ишсиз эди. “Темир дафтар”да эса биронта фуқаро қолмади. Йил бошида “Аёллар дафтари”да 84 нафар аёл ва қизлар бўлган бўлса, “Ёшлар дафтари”да 19 нафар фуқаро бор эди. Уларнинг ҳаммасига жорий йил давомида бепул касб-ҳунарга ўқитиш ва субсидия асосида асбоб-ускуна олиб бериш, ижтимоий кўмакка муҳтож бўлган оилалар фарзандларининг ҳарбий хизмат ва ўқиш контрактларини тўлаб бериш имтиёзли кредит ажратиш ҳисобига ҳал этилиб, ҳозирда расман 2 нафар ишсиз қолди, холос.
Режали ва тизимли ишлаш орқали кўзланган натижаларга эришиш мумкин, яъни бирон иш бошлашдан олдин “Йўл харитаси” ишлаб чиқилади.
Натижаларимиз ҳам ёмон эмас. Масалан, Назирчаева Васила исмли фуқаромизга субсидия асосида компьютер жамланмаси олиб берилди. Ҳозирда у маҳаллада “ксерокопия” ва компьютер хизматлари кўрсатмоқда ва шу аснода оила бюджетига ўз ҳиссасини қўшмоқда. Яна бир фуқаромиз Ихлосова Зуҳрахон тикувчилик ательесида оддий тикувчи бўлиб ишлар эди. У ҳам ўз ишини очиш истагини билдирди. Зуҳрахонга ҳам туман марказидан 1 сотих жой Е-Аукциондан ютиб олиб берилди. Фуқаро шу ерга 33 млн имтиёзли кредит асосида контейнер ўрнатиб, тикув ательесини очди ва ўзи тадбиркор бўлиб, янги 5 та иш ўрни яратди. Бунга ўхшаган мисоллар жуда кўп. Маҳалламизда 20 йилдан бери бўш турган бир хонадон бор эди. Эгасини топиб, бу ерда қозоқ миллий таомлари кафесини очиш борасида таклиф бердик. Хонадон эгалари Қозоғистондан 100 минг доллар инвестиция олиб келиб, бу ерни таъмирладилар ва замонавий қозоқ миллий таомлари ошхонаси очилди. Бугунда бу жой туманда машҳур “Байтерек” бешбармоқ кафеси сифатида танилди. 20 дан ортиқ фуқаро доимий иш билан таъминланди. Ҳаракатларим натижасида шу йили “Энг яхши ҳоким ёрдамчиси” танловида Тошкент вилоятида биринчи ўрин, республикада эса учинчи ўринга сазовор бўлдим.
— Ишингизда камбағал уй хўжаликларини қўллаб-қувватлаш учун қандай инновацион ва тайёр усулларни қўлладингиз? Мисоллар келтиринг ва ушбу уй хўжаликлари билан ишлаш натижалари ҳақида батафсил маълумот беринг.
Асосий эътиборни лидер тадбиркорларга қаратиб маҳаллада “Миришкор тажрибаси” асосида кооперацияни ривожлантириб, “Бир махалла-бир маҳсулот”, “Бир кўча-бир маҳсулот” тамойилларини қўлладик. Лидер тадбиркор фермер билан 12 та хонадонда чорвачилик йўналишида, 2 та хонадон билан паррандачилик йўналишида кооперацияни йўлга қўйдим. Текстиль йўналишида 5 та хонадон билан кооперация ҳамкорлигини яратдик. Бу йил касаначиликни ривожлантирдик. Маҳалла хонадонларидаги корхонага бориб ишлай олмайдиган, болалар тарбияси билан машғул бўлган аёллар, ногиронлиги бор фуқароларни касаначилик услубида иш билан таъминладик. Тадбиркор уларга эрталаб ярим тайёр маҳсулот олиб бориб, кечқурун тайёр маҳсулотни олиб кетади. Шу билан бир қаторда ногиронлиги бор ёки етим фарзандлари бор хонадонларга моддий ёрдам кўрсатишга сахий тадбиркорларни бириктирдик. Лекин аҳоли орасида боқиманда кайфиятда бўлган, давлат менга ёрдам беради, деб ўтирган кишилар ҳам йўқ эмас
— Тажрибангиздан келиб чиқиб айтингчи, маҳаллада қайд этилган камбағаллик ҳолатлари қандай сабабларга кўра келиб чиқмоқда? Сизнингча, маҳалладаги камбағаллик даражасини қисқартириш учун яна нималар қилиш керак?
Мен маҳаллада ишни бошлаб, фуқаролар билан мулоқотда шу нарсани билдимки, кўпчилик фуқароларда у ёки бу тадбиркорлик билан шуғулланиш, ўз ишини очиш нияти бўлган, лекин иш бошлаши учун билими ёки маблағи етишмагани, ёки зарур инфраструктура йўқ ёхуд ери йўқлиги маълум бўлди. Шундан келиб чиқиб, уларга кўмак беришга ҳаракат қилдик. Билими етишмаса, ўқув курсларига йўлланма берилди, тажрибаси кам бўлса, семинар тренинглар ташкиллаштирилди, ишни нимадан бошлашни билмаганларга тўғри йўл кўрсатилиб, мотивациялар берилди. Маҳалла ҳудудида мутахассислиги бўйича иш топилмаса, туман раҳбарларига ва секторимиз раҳбарига мурожаат қилиб, давлат муассасаларига ишга жойлаштирилди. Давлат томонидан берилган имкониятлардан фойдаланган ҳолда 6 ойлик имтиёзли даврга эга 14 фоизли кредитлар ажратилган бўлиб, бундай кредитларни олиш учун фуқаролардан талаб жуда кўп бўлди. Ўз ишини бошлайман деган фуқароларнинг баъзилари тикув машиналари сотиб олиб иш бошлади, яна бошқалари чорвачилик йўналишида бизнесни йўлга қўйди. Масалан, маҳаллада яшовчи Зулхумор опа Мирсалимовага 2022 йил бошида ўзим кафил бўлдим, у 21 млн 650 минг сўмлик имтиёзли кредит эвазига тикув машиналари харид қилиб, ўз хонадонида тикув цехини очди. 4 нафар аёл уй бекаларини иш билан таъминлаб, кредитни ўз вақтида ёпиб келмоқда. Йирик текстиль комбинати билан хамкорлик кооперациясини йўлга қўйиб, у кишига ёрдам берилди. Натижада бугунда бу корхона бизнеси муваффақиятли ривожланмоқда.
— Маҳалланинг барқарор ривожланишида транспорт, энергетика, коммунал, ижтимоий ва бошқа инфратузилмаларнинг мавжудлиги ва ҳолати муҳим аҳамиятга эга. Бу борада қандай ишлар олиб боряпсиз?
Маълумки, аҳоли турмуш даражасини яхшилашда инфратузилманинг аҳамияти жуда катта. Тадбиркорликни ривожлантиришда ҳам кўп нарса шу инфраструктурага боғлиқ. Инфраструктура бўлса, бизнес тараққий топади. Шуларни билган ҳолда, маҳалламизда бир қатор ишлар амалга оширилди. Биринчи навбатда Уймавут маҳалла худуди 2022 йили 100 фоиз юқори тезликдаги Интернет тармоғи билан таъминланди. Бунда маҳалламиз фуқароси тадбиркор Зиямуҳамедов Фарҳод ташаббус кўрсатди. Ҳокимлик томонидан кўчамизга 1400 метр асфальт қопламаси ётқизилди. Бир қатор кўчаларга тунги ёритиш чироқлари ўрнатилди. Ҳомийлар маблағи жалб этилиб, мактабимиз ва қабристон худуди капитал таъмирланди. Секторимиз томонидан 50 дона эски симёғочлар янги бетон устунларга алмаштирилди. Эски электр симлари янги СИП кабелларга алмаштирилди. Янги трансформаторлар ўрнатилди. 700 метр газ қувурлари янгиланди. 2023 йилда ПҚ-408 қарорга мувофиқ, аҳоли орзуси бўлган оқова сув тармоқлари 60 фоиз ўтказилди ва хонадонларга сув қувури 100 фоиз тортилиб, тоза ичимлик суви билан таъминланди. Барча кўчалар шағаллаштирилди, аҳоли кўмагида бир кўчага бетон қопламаси ётқизилди. Газ таъминоти яхшиланди, хонадонларга ўрта босимли кичик редукторлар ўрнатиб чиқилди. Шунингдек, ўз маблағларим ҳисобига Соҳибкор кўчасига янги трансформатор сотиб олиб, тунги ёритиш чироқлари ва видеокузатув камералари ўрнатишда ташаббус кўрсатдим.
— Олиб борилаётган ишлар самарадорлигини ошириш бўйича қандай таклифларингиз бор?
“Маҳаллабай” иш тизими йўлга қўйилиб, ҳоким ёрдамчиси лавозимларининг жорий этилиши тарихий воқеа бўлди, деб ўйлайман. Мамлакатимиз ривожланишида, Янги Ўзбекистон пойдевори қурилишида ўз ҳиссамни қўшаётганимдан бениҳоят хурсандман. Камбағалликни қисқартириш, аввало, аҳоли даромадини оширишдан бошланади, шу боис Хитой тажрибасидан кўпроқ фойдаланиш керак. Бунинг учун ҳоким ёрдамчиларини Хитойга тажриба алмашиш учун юбориш зарур, ўқув семинарларига жалб қилиш даркор. Замон жадал суръатлар билан ривожланаётган бир даврда, билимни доимо ошириб туриш керак, барча соҳаларни рақамлаштириш керак, деб ҳисоблайман. Шундагина, қилаётган ишларимизнинг самарадорлиги ошади, кўзланган натижага эришилади. Таклифим шуки, маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ҳоким ёрдамчиси лавозимини албатта давом эттириш зарур. Хусусан, ҳоким ёрдамчиларига кўпроқ ваколатлар бериш керак. Шунда халққа янада кўпроқ ёрдамимиз тегади, деб ҳисоблайман.
Иш жараёнида коррупция билан боғлиқ ҳолатларнинг олдини олиш учун ишларни ошкоралик ва шаффофлик тамойиллари асосида ташкил этишга ҳаракат қилмоқдамиз. Иш жараёнида коррупция билан боғлиқ ҳолатларнинг олдини олиш учун ишларни ошкоралик ва очиқлик тамойиллари асосида ташкил этишга ҳаракат қилмоқдамиз Барча ишлар қонун доирасида, одилона олиб борилиб, маҳалла фаоллари ва оқсоқоллари, депутатларни жалб этган ҳолда муҳокама қилинади. Бажарилаётган ишлар бўйича масъуллар ва жамоатчилик назорат кенгаши улар олдида ҳисоботлар бериб борилади. Буларнинг бари ишимизда коррупция ҳолатларига йўл қўймасликка имкон беради.
— Фаолиятингиз давомида маҳаллада нималар ўзгарди, аҳолининг бунга муносабати қандай? Уларнинг ҳоким ёрдамчилари институтига ва умуман, “маҳаллабай” тизимига ишончи ортдими?
“Маҳаллабай” иш тизими Янги Ўзбекистонни қуришга катта ҳисса қўшади, деб ишонч билан айтиш мумкин. Маҳаллада 2 йил давомида “Бешлик” ишлаган бўлсак, энди янги йилдан “Еттилик” бўлиб ишни ташкил қиламиз. Маҳаллалардаги бунёдкорлик ишлари натижаларини маҳалла ҳаёти, аҳоли турмуш шароитларининг яхшиланаётганидан ҳам яққол кўриш мумкин! Мен ишлаётган даврда маҳаллам аҳолисини давлатга бўлган ишончи янада ортди, фидойи ватанпарвар инсонлар кўпайди. Бу эса, “маҳаллабай” тизимининг самарадорлигидан далолат беради. Мен учун - муаммоси ижобий ҳал этилган, ўз мақсадига эришиб тадбиркор бўлган, даромади кўпайиб хонадони фаровонликка юз тутган фуқароларнинг хурсандчилигини кўриш – бу энг катта бахтдир!

— В нашей стране была широко налажена система работы «махаллабай», после чего во всех махаллях введена должность «помощника хокима». В чем для вас смысл и суть этой позиции, как вы ее понимаете?
— Внедрение системы работы «махаллабай» позволяет решать проблемы на местах непосредственно на нижнем уровне. В этом смысле система, налаженная по инициативе нашего Президента, была очень кстати. Я не ошибусь, если скажу, что в результате внедрения новой системы каждая махалля развивается как небольшая территория, и здесь создаются все условия для того, чтобы все граждане могли проявить свой потенциал. Функциональной задачей помощника хокима является развитие предпринимательства и обеспечение занятости населения. Основная цель – всестороннее развитие махалли, повышение уровня жизни местных жителей путем решения проблем населения. В декабре 2022 года я участвовал во встрече с уважаемым Президентом в городе Алмалыке и впервые услышал здесь о внедрении системы работы махаллабай. Это дало мне большую мотивацию. Я рад, что принял участие в качестве одного из первых участников важного для развития нашей страны проекта.
— Расскажите подробнее о себе и о том, как вы пришли к этой должности. Насколько ранее вы знали о работе махалли, где сейчас являетесь помощником хокима? Какой ваш прошлый опыт работы позволяет решать задачи, поставленные перед помощниками хокима?
— Я с декабря 2022 года работаю помощником хокима махалли "Уймавут". До прихода на эту должность 16 лет занимался предпринимательской деятельностью. Я окончил Ташкентский государственный аграрный университет по специальности инженер сельского хозяйства. До этого работал заместителем директора Ташкентского лесхоза. Позже, в 2006 году, я выиграл земельный участок на тендере и внес свой вклад в развитие фермерства. В 2006 году я основал многоотраслевое фермерское хозяйство «Sadibek-atakent» и возглавил его. То, что я занимался предпринимательством, очень помогло мне на новой работе.
— Расскажите подробно о вашей махалле. Где она находится, в селе или в городе, каков его размер, какие крупные предприятия есть для труда жителей махалли, какими видами деятельности в основном занимаются местные люди?
— Уймавут, за который я отвечаю, расположен в 4 км от центра Кибрайского района Ташкентской области. Также в районе расположены крупные промышленные предприятия. Сегодня в махалле действует предприятие по производству минеральной воды, красочный завод и 2 крупных текстильных комбината, на которых работают более 100 граждан. Также имеются фермерские хозяйства, сеть улуг (мастерские по ремонту обуви, бытовой техники, салоны красоты и т. д.). В махалле также есть несколько школ, детских садов и медицинских пунктов.
Когда я начал работать, в махалле было 24 предпринимателя, несколько магазинов и промышленных предприятий. Сегодня в махалле действуют 72 бизнес-субъекта.
— Каким направлениям был отдан приоритет в развитии махалли?
— Драйверами нашей махалли являются садоводство, овощеводство и животноводство. Жители выращивают клубнику на своих приусадебных участках и арендованных землях, и в сезон продают ее на обочинах дорог. Исходя из этого, мне удалось купить 6 жителям махалли на аукционе 50 соток, а также по 1 гектару земли для земледелия. В этих местах граждане сажают клубнику в теплицах и занимаются сельским хозяйством. Если раньше население в основном занималось земледелием, то сейчас большая часть трудоустроена на промышленных предприятиях. В дополнение к этому, обрабатывают приусадебные участки. Мы стараемся эффективно использовать льготные кредиты, выделяемые государством. В частности, если в прошлом году по Кибрайскому району было выделено 1,3 миллиарда льготных кредитов, то сейчас эта цифра увеличилась еще больше. Также немаловажно, что их возвращают на 100% вовремя.
— С чего вы начали работу? Каковы были результаты?
— Мы начали работу с проведения полного опроса населения. По результатам переписи домохозяйства были разделены на 4 категории. Когда я начал работу в качестве помощника хокима, в махалле проживало 186 безработных граждан. По состоянию на конец 2022 года все они были трудоустроены на постоянной основе или были обеспечены работой на дому посредством самозанятости. На начало 2023 года в махалле было безработными всего 8 человек. В “Железной тетради” не осталось ни одного домохозяйства. В начале года в “Женской тетради” было 84 человека, в “Молодежной тетради” – 19 граждан. Проблемы были решены в этом году за счет предоставления всем им субсидий, оплаты учебных контрактов детей из нуждающихся в социальной помощи семей, выделения кредита и теперь только двое официально являются безработными. Многих результатов можно достичь путем планирования и систематической работы.
Например, гражданке Назирчаевой Василе на основе субсидии подарили компьютерный комплект. В настоящее время она оказывает в махалле копировальные и компьютерные услуги и на этой основе вносит вклад в семейный бюджет. Другая наша гражданка, Ихлосова Зухрахон, работала швеей в пошивочном ателье. Она тоже выразила желание открыть собственное дело. Ей выделили участок земли в райцентре. Гражданка установила здесь контейнер и открыла швейное ателье.
Таких примеров много. В нашей махалле имелось домохозяйство, которое пустовало 20-30 лет. Мы нашли владельца и предложили открыть здесь кафе казахской национальной кухни. Владельцы дома привлекли из Казахстана инвестиции в размере 100 тысяч долларов, провели большой ремонт и открыли здесь кухню современных казахских национальных блюд. Сегодня это место известно как знаменитое в районе кафе «бешбармак». Более 20 граждан были обеспечены постоянной работой. В результате наших усилий в этом году наша махалля заняла первое место в Ташкентской области, и третье место в республике.
— Какие инновационные и готовые методы вы использовали в своей работе для поддержки бедных домохозяйств? Приведите примеры и подробно опишите результаты работы с этими домохозяйствами.
— Я наладил кооперацию с 16 домохозяйствами в махаллях Кибрайского района. Позже мы развили кустарничество. Путем организации надомничества обеспечили работой женщин, которые не могут выйти на работу и заняты воспитанием детей, граждан с ограниченными возможностями. Утром привозили им все необходимое, а готовую продукцию забирали вечером. Например, таким способом действовали при производстве кондитерских и швейных изделий. Мы также развили линии по животноводству, птицеводству и производству. И все благодаря кооперации, надомничеству. Такой метод работы особенно пригодился во время пандемии.
— Исходя из вашего опыта, скажите, пожалуйста, каковы причины зафиксированных в махалле случаев бедности? Как вы думаете, что еще нужно сделать, чтобы сократить уровень бедности в махалле?
— Когда я начал работу в махалле и пообщался с гражданами, стало ясно, что у большинства жителей есть намерение заняться тем или иным видом предпринимательства, открыть свое дело. Но оказалось, что для начало работы им не хватает либо денег, либо необходимой инфраструктуры, либо земельного участка. Мы старались помочь им исходя из этого. Используя возможности, предоставляемые государством, были выделены льготные кредиты с льготным периодом 6 месяцев. Именно поэтому спрос на такие кредиты со стороны граждан очень высок. Некоторые граждане, желающие начать собственное дело, купили швейные машинки и приступили к работе, а другие наладили бизнес в направлении животноводства. Например, в начале 2023 года я сам был поручителем при выделении кредита жительнице махалли Зулхумор Мирсалиевой. На эти деньги она купила швейные машины и открыла швейный цех. Она вовремя закрыла кредит и обеспечила работой 4 человек. Мы помогли ей наладить кооперацию с крупным текстильным комбинатом. Благодаря этому бизнес этого предприятия сегодня успешно развивается. Но, к сожалению, среди населения есть и такие люди, которые привыкли быть иждивенцами и думают, что государство должно им помочь.
— Известно, что значение инфраструктуры в повышении уровня жизни населения очень велико. От инфраструктуры многое зависит и в развитии предпринимательства. В махалле уложено 1400 метров асфальта. На ряде улиц установлены фонари ночного освещения. Были привлечены средства спонсоров, и в прошлом году махалля была обеспечена 100-процентным высокоскоростным интернетом. Один из жителей махалли наладил бизнес и стал провайдером интернет-услуг. Он получил от банка кредит в 2 миллиарда сумов. Кроме этого, я за свой счет установил трансформатор. Все улицы были устланы щебнем, и с помощью жителей были проведены бетонные работы. Улучшено газоснабжение, в домах установлены малые редукторы среднего давления. 50 деревянных электрических столбов были заменены на новые, обновлено 700 метров газопроводов. Отрадно, что в нашей махалле провели канализацию. Сегодня этими удобствами пользуются 60% домохозяйств. Наша махалля на 100% обеспечена чистой питьевой водой.
— Какие у вас есть предложения по повышению эффективности проводимой работы?
— Думаю, что налаживание системы работы махаллабай и введение должности помощника хокима стало историческим событием. Это также способствовало повышению эффективности усилий по сокращению бедности. Мое предложение состоит в том, что эту работу обязательно следует продолжить. Также необходимо дать больше полномочий помощникам хокима. Я верю, что так мы еще больше сможем помогать людям.
— Сегодня в нашей стране идет ожесточенная борьба с любыми формами коррупции. Что вы делаете в своей деятельности для предотвращения случаев коррупции?
— Чтобы не допускать случаев, связанных с коррупцией в рабочем процессе, мы стараемся организовать работу на основе принципов прозрачности и открытости. Все дела обсуждаются с участием активистов и аксакалов махалли, депутатов. Отчеты о проделанной работе предоставляются должностным лицам и общественности. Все это позволяет нам избежать коррупции в нашей работе.
— Что изменилось в махалле за время вашей деятельности, как к этому относятся жители? Укрепилось ли у них доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом?
— Можно с уверенностью сказать, что система работы «махаллабай» внесет большой вклад в строительство Нового Узбекистана. Результаты созидательной работы в махаллях наглядно видны в улучшении жизни махалли и условий жизни людей! Это говорит об эффективности системы.