Ўзбекистон Республикасининг “Меценатлик тўғрисида”ги Қонуни Президент томонидан имзоланди.
Қонунга мувофиқ, меценатлик маданият ва санъат, илм-фан, таълим, маърифат ҳамда ушбу соҳаларни ривожлантириш билан боғлиқ бошқа фаолият соҳасида жисмоний ва юридик шахслар томонидан амалга ошириладиган ҳомийлик фаолиятидир.
Жисмоний ва юридик шахслар меценатлик фаолиятини ихтиёрийлик ҳамда бу фаолиятнинг мақсадларини эркин танлаш асосида монеликсиз амалга оширишга ҳақлидир.
Меценатлик фаолияти меценат ва меценатлик кўмагини олувчи ўртасида тузиладиган шартнома асосида амалга оширилади.
Шунингдек, Қонунга кўра давлат меценатларга солиқ ва бошқа мажбурий тўловлар ҳамда тарифлар бўйича имтиёзлар ва преференциялар бериш кабилар орқали ушбу фаолиятни қўллаб-қувватлайди.

В соответствии с Законом, меценатство – это благотворительная деятельность, осуществляемая физическими и юридическими лицами в сфере культуры и искусства, науки, образования, просвещения и иной деятельности, связанной с развитием культуры и искусства.
Физические и юридические лица вправе беспрепятственно осуществлять меценатскую деятельность на основе добровольности и свободы выбора ее целей.
Меценатская деятельность осуществляется на основании договора, заключаемого между меценатом и получателем меценатской поддержки.
Также, согласно Закону, государство оказывает поддержку меценатской деятельности путем предоставления меценатам льгот и преференций по налогам и другим обязательным платежам и тарифам.