2019 йил 30 декабр куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигида «Cotton Campaign» коалицияси, АҚШнинг ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилотлари ва тегишли тармоқ уюшмалари билан доимий ва тизимли ўзаро муносабатни амалга ошириш билан боғлиқ бўлган ишларни мувофиқлаштирувчи идоралараро Ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Халқаро меҳнат ташкилоти билан ҳамкорликнинг ижобий тажрибаси ёритилди. Ушбу ҳамкорлик натижасида халқаро ҳамжамият томонидан Ўзбекистоннинг мажбурий меҳнатга барҳам бериш соҳасидаги улкан ютуқлари эътироф этилмоқда.
Йиғилишнинг барча иштирокчилари халқаро нодавлат ва ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилотлари, «Cotton Campaign» коолицияси, тегишли тармоқ уюшмалари ва бошқа бирлашмалар билан ўзаро муносабатларни фаоллаштириш ва кенгайтириш зарурлигини бир овоздан қўллаб-қувватладилар, шу жумладан ушбу масала юзасидан мунтазам қўшма йиғилишлар, семинар ва конференциялар ўтказиш йўли билан.
Шунингдек, одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалалари борасида Ўзбекистон Республикасининг позициясини яхшилаш ҳамда кўрилаётган чора-тадбирларнинг самарадорлигини янада такомиллаштириш бўйича Йўл ҳаритасини амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Вазирлик ва идоралар раҳбарларига 2019 йилги пахта терими доирасидаги ҳар бир қонун бузилиш ҳолати пухта кўриб чиқилиши, уларга ҳуқуқий баҳо берилиши ҳамда қонунчилик талабларига мувофиқ тегишли мансабдор шахсларни жавобгарликга тортиш чораларини кўрилиши борасида топшириқлар берилди.
Шунингдек, келажакда бундай қонун бузилиши ҳолатлари юзага келишини олдини олиш бўйича барқарор механизмларни ва бу борада кенг жамоатчилик ҳамда халқаро нодавлат ташкилотлари билан ўзаро муносабатларни кучайтириш чораларини ишлаб чиқиш лозимлиги кўратиб ўтилди.

Обсужден ход имплементации Дорожной карты по улучшению позиций Республики Узбекистан по вопросам противодействия торговле людьми и принудительного труда.
30 декабря под руководством министра инвестиций и внешней торговли Сардора Умурзакова состоялось первое заседание межведомственной рабочей группы по координации работ, связанных с организацией постоянного, системного взаимодействия с коалицией «Cotton Campaign», правозащитными организациями и профильными отраслевыми ассоциациями США, сообщает пресс-служба МИВТ.
В ходе заседания был освещен положительный опыт партнерства с Международной организацией труда, благодаря чему мировым сообществом признается значительный прогресс, достигнутый Узбекистаном в сфере искоренения принудительного труда.
Все участники встречи единогласно поддержали необходимость активизации и расширения взаимодействия с международными неправительственными и правозащитными организациями, коалицией «Cotton Campaign», профильными отраслевыми ассоциациями и другими объединениями, в том числе путем проведения регулярных совместных встреч, семинаров и конференций по указанной тематике.
Также был обсужден ход имплементации Дорожной карты по улучшению позиций Республики Узбекистан по вопросам противодействия торговле людьми и принудительного труда, а также дальнейшему совершенствованию эффективности принимаемых мер.
Руководителям министерств и ведомств были даны поручения по тщательному рассмотрению каждого отдельного случая нарушений в рамках хлопкоуборочной кампании 2019 года и даче их правовой оценки, а также принятию мер по привлечению соответствующих должностных лиц к ответственности согласно требованиям законодательства.
Также было указано на необходимость выработки устойчивых механизмов по предотвращению нарушений подобного рода в будущем и мер по интенсификации взаимодействия в данном ключе с широкой общественностью, а также международными и неправительственными организациями.