“Республика ҳудудларида пахта ҳосили теримини механизациялаш даражасини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” Ҳукумат қарори қабул қилинди.
“Республика ҳудудларида пахта ҳосили теримини механизациялаш даражасини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” Ҳукумат қарори (21-сон, 14.01.2020 й.) қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ:
- биринчи босқичда (2020 – 2022 йиллар) Жиззах, Қашқадарё, Сирдарё ва Тошкент вилоятларида;
- иккинчи босқичда (2023 – 2026 йиллар) республиканинг қолган ҳудудларида пахта ҳосилини йиғиштириб олишни механизациялашни жорий этиш жадаллаштирилади.
Жиззах, Қашқадарё, Сирдарё ва Тошкент вилоятларидаги пахта териш машиналари хизматидан фойдаланганлик учун харажатларнинг 30 фоизини Молия вазирлиги томонидан қоплаб бериш амалиёти 2020 йилда сақлаб қолинади.
Қарор билан 2020 – 2026 йилларда республикада пахта теримини механизациялаш даражасини ошириш ва пахта териш машиналарини ишлаб чиқаришни ташкил этиш чора-тадбирлари режаси маъқулланди.
Шунингдек, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ тизимидаги ташкилотларга истисно тариқасида:
- тендер ўтказмасдан энг яхши таклифларни танлаб олиш йўли билан қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқариш учун бутловчи буюмлар, хомашё ва материаллар сотиб олишга, транспорт хизматлари ва бошқа хизматлар бўйича тўғридан-тўғри шартномалар тузишга;
- бутловчи буюмлар, хомашё ва материалларни импорт қилишда товарлар эркин муомала (импорт) учун чиқаришнинг божхона режимига жойлаштирилган санадан бошлаб ҚҚС тўлашни 270 кун кечиктириб амалга оширишга рухсат берилди.

Министерство финансов покроет часть расходов.
Принято постановление Правительства «О мерах по повышению уровня механизации сбора урожая хлопчатника в регионах республики».
В соответствии с постановлением, ускорение внедрения механизации сбора урожая хлопчатника будет осуществлено:
на первом этапе (2020–2022 годы) в Джизакской, Кашкадарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областях;
на втором этапе (2023–2026 годы) во всех остальных регионах республики.
В 2020 году сохранится порядок покрытия расходов Министерством финансов в размере 30 процентов за использование услуг машин при сборе урожая хлопка в Джизакской, Кашкадарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областях.
Постановлением одобрен План мероприятий по повышению механизации сбора хлопчатника и организации производства хлопкоуборочных машин в 2020–2026 годах.
Также, предприятиям, входящим в систему АО «Узагротехсаноатхолдинг» разрешено, в порядке исключения:
- закупать комплектующие, сырье и материалы для производства сельскохозяйственной техники, заключать прямые договоры на транспортные услуги и другие услуги без проведения тендеров путем отбора лучших предложений;
- осуществлять уплату НДС с задержкой в 270 дней со дня помещения товаров в таможенный режим выпуска для свободного обращения (ввоза) при импорте комплектующих изделий, сырья и материалов.