Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузурида Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ташкил этилмоқда
Ўзбекистон Президенти "Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида давлат бошқарувини тубдан такомиллаштириш тўғрисида"ги фармонни имзолади.
Унга кўра, Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги негизида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ташкил этилмоқда.
Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
Санитария-эпидемиологик хулосаси мажбурий тартибда олиниши лозим бўлган озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига нисбатан мувофиқлик сертификатини олиш ихтиёрий равишда амалга оширилади.
Бунда, ушбу маҳсулотларни тайёрловчилар (ишлаб чиқарувчилар), етказиб берувчилар ва сотувчилар уларнинг техник регламентлар ва стандартлар билан белгиланган мажбурий талабларга мувофиқлигини таъминлаш учун жавобгар ҳисобланади
2021 йил 1 сентябрдан айрим турдаги хавфлилик даражаси юқори бўлмаган маҳсулотларнинг мувофиқлигини баҳолаш мувофиқликни декларациялаш йўли билан амалга оширилади. Бунда, мувофиқликни декларациялаш техник регламент талаблари асосида маҳсулотнинг тўлиқ синовлари ўтказилгандан сўнг ижобий синов натижаларига кўра тузиладиган синов баённомалари асосида мувофиқлик сертификати берилмаган ҳолда амалга оширилади.
2021 йил 1 ноябрдан бошлаб импорт қилувчиларга қулайлик яратиш ҳамда ички бозорга сифатли ва хавфсиз маҳсулотларнинг кириб келишини таъминлаш тартиби жорий қилинмоқда.
Хавфлилик даражаси юқори бўлган айрим турдаги маҳсулотларни давлат рўйхатидан ўтказгандан сўнг республика ҳудудига эркин муомалага чиқариш (жисмоний шахслар томонидан ўз эҳтиёжлари учун қонунчилик ҳужжатларида белгиланган меъёрлар доирасида олиб келинган маҳсулотлар бундан мустасно) тартиби жорий этилади.
Республикага олиб келинадиган маҳсулотларнинг техник регламентлар, стандартлар ва қонун ҳужжатлари билан белгиланган талабларга мувофиқлиги устидан назорат Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ёки унинг тузилмасидаги ваколатли ташкилот томонидан хавф-хатарлар таҳлили асосида амалга оширилади;
Шунингдек, мажбурий талабларга номувофиқ деб топилган маҳсулотлар рўйхатини юритиш Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ёки унинг тузилмасидаги ваколатли ташкилот томонидан амалга оширилади.
Техник жиҳатдан тартибга солиш, хавфсизлик ва маҳсулотнинг мувофиқлигини тасдиқлаш соҳасидаги мажбурий талабларнинг бажарилиши учун жавобгарлик қуйидагиларга юкланади:
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлигига қўшимча ваколатлар берилди:
ташкилот стандартлари тоифасига кирувчи стандартлаштиришга доир норматив ҳужжатларни давлат рўйхатидан ўтказишни бекор қилиш;
вазирликлар, давлат қўмиталари ва идоралари томонидан ташкилот стандартларини экспертизадан ўтказиш ишларини ҳақ олмасдан амалга ошириш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин.
Бунда, ташкилот стандартларида белгиланадиган кўрсаткичлар (талаблар) Ўзбекистон Республикасида амалда бўлган тегишли маҳсулотларга оид стандартлар талабларидан паст бўлган ҳолларда, ушбу ташкилот стандартларига асосан маҳсулот мувофиқлигини тасдиқлашга йўл қўйилмайди.

Президент Узбекистана подписал указ «О кардинальном совершенствовании государственного управления в области технического регулирования».
Согласно нему, на базе Узстандарта создается Узбекское агентство по техническому регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли.
Устанавливаеся порядок, в соответствии с которым:
Получение сертификата соответствия на продовольственную и сельскохозяйственную продукцию, требующую в обязательном порядке получения санитарно-эпидемиологического заключения, осуществляется на добровольной основе.
При этом изготовители, поставщики и продавцы данной продукции являются ответственными за обеспечение ее соответствия обязательным требованиям, установленным техническими регламентами и стандартами.
Из документа, следует, что с 1 сентября 2021 года оценка соответствия отдельных видов продукции с низким уровнем риска проводится путем декларирования соответствия. При этом оно проводится без выдачи сертификата соответствия на основании протоколов испытаний.
С 1 ноября 2021 года для создания удобств импортерам внедряется порядок выпуска в свободное обращение на территории республики отдельных видов продукции с высоким уровнем риска после проведения государственной регистрации.
Также разрешается импорт отдельных видов продукции с низким уровнем риска в течение двадцати четырех месяцев с оформлением один раз сертификата соответствия в аккредитованных органах по оценке соответствия, являющихся резидентами республики .
Контроль соответствия продукции, ввозимой в республику, требованиям, установленным техническими регламентами, стандартами и актами законодательства, осуществляется Агентством по техническому регулированию или уполномоченной организацией, входящей в его структуру, на основе риск-анализа.
Оно же отвечает за ведение перечня продукции, признанной не соответствующей обязательным требованиям.
Ответственность за выполнение обязательных требований в области технического регулирования, безопасности и подтверждения соответствия продукции возложена на:
Узбекскому агентству по техническому регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли предоставлены дополнительные полномочия:
координация ускоренного внедрения международных стандартов и технических регламентов уполномоченными органами;
обращение в суд по применению финансовых санкций по отношению к изготовителям (производителям), продавцам и исполнителям, виновным в нарушении обязательных требований по отношению к продукции, установленных в актах законодательства и технических регламентах;
внесение предписаний руководителям предприятий и отраслей за несоблюдение требований технических регламентов и стандартов на предприятиях;
обобщение и ведение реестра сведений о продукции, признанной не соответствующей техническим регламентам, стандартам и обязательным требованиям.