ОТБ ва ФТА вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Улар доирасида ОТБ томонидан 500 миллион АҚШ доллари ва 50 миллион евро миқдоридаги заём битимлари имзоланди.
Жорий йилнинг 12 декабрь куни Молия вазирлигида Осиё Тараққиёт Банки (ОТБ) ва Франция Тараққиёт Агентлиги (ФТА) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув доирасида ОТБ томонидан "Иқтисодий бошқарувни такомиллаштириш 2-кичик дастур" - "Иқтисодий менежментни такомиллаштириш дастури 2-кичик дастур" (ЭМИП) дастурини амалга ошириш учун 300 миллион АҚШ доллари ва ФТА томонидан 50 миллион евро миқдоридаги заём битимлари имзоланди.
Ушбу дастур 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Стратегия асосида Ўзбекистон Республикасида ислоҳотларни чуқурлаштиришга қаратилган ҳамда Молия вазирлиги ОТБ ва ФТА билан биргаликда ишлаб чиқилган матрицага асосланган.
Шунингдек, ОТБнинг "Ўзбекистон ипотека бозорини ривожлантириш дастури" лойиҳаси доирасида республикамизда ипотека бозорини ривожлантиришга қаратилган умумий қиймати 200 миллион долларга тенг заём битмлари ҳам имзоланди.
Лойиҳани амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 майдаги ПФ-5715-сонли "Ипотека кредити бозорини ривожлантириш ва кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида" ги Фармони асос бўлди.
Лойиҳанинг мақсади уй-жой сиёсатини такомиллаштиришга йўналтирилган дастурий чора-тадбирларни қўллаб-қувватлаш, жумладан, ипотека бозорининг меъёрий-ҳуқуқий базасини такомиллаштириш ва уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож аҳолини қўллаб-қувватлашни кўзда тутади.
Ушбу лойиҳа мамлакатнинг уй-жой секторини ривожлантиришга, ипотека кредити механизмларини такомиллаштиришга ва бозор тамойиллари асосида барча қатламларига ипотека кредитлари олиш имкониятини оширишга хизмат қилиши кутилмоқда.

12 декабря в Министерстве финансов состоялась встреча с представителями Азиатского банка развития (АБР) и Французского агентства развития (ФАР).
В рамках встречи, для реализации программы «Улучшение экономического управления, подпрограмма 2» – «Economic Management Improvement Program, Subprogram 2» (EMIP) были подписаны заемные соглашения со стороны АБР: на сумму 300 млн. долларов США и ФАР на сумму 50 млн. Евро, сообщили в Минфине.
Данная программа направлена на углубление реформ в Республике Узбекистан на основании Стратегии по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021гг. на основании разработанной матрицы Министерством финансов совместно с АБР и ФАР:
Также в ходе встречи, были подписаны заёмные соглашения проекта АБР «Программа развития сектора ипотечного рынка Узбекистана» на общую сумму 200 млн. долларов США, направленные на развитие ипотечного рынка в нашей Республике.
Основанием для реализации проекта является Указ Президента Республики Узбекистан от 13 мая 2019 года №УП-5715 «О дополнительных мерах по развитию и расширению рынка ипотечного кредитования».
Цель проекта - поддержка программных мер, направленных на улучшение жилищной политики, включающей также совершенствование нормативно-правовой базы ипотечного рынка, и адресной поддержки лиц, нуждающихся в улучшении жилищных условий.
Ожидается, что проект послужит для развития жилищного сектора страны, совершенствование механизмов ипотечного кредитования и повышение доступности ипотечных кредитов для всех категорий населения на основе рыночных принципов.