2022 йилда Ўзбекистон ЯИМ аҳоли жон бошига 2,1 минг долларни ташкил этиши режалаштирилмоқда
Ҳисоб палатаси 2022 йил учун «Давлат бюджети тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ва бюджетнома бўйича ўз хулосасини эълон қилди.
Тақдим этилган Бюджетнома бўйича 2022 йилдаги ялпи ички маҳсулот ҳажми 839 989,5 млрд сўмни ёки 74,2 млрд долларни, унинг аҳоли жон бошига миқдори 23,8 млн сўмни ёки 2,1 минг долларни ташкил этиши режалаштирилмоқда.
2022 йилда реал ўсиш суръати 5,9 фоизни ташкил этиши прогноз қилинмоқда.
Прогноз қилинаётган ялпи ички маҳсулот ҳажмининг таркибида қўшилган қиймат миқдори 778 153,6 млрд сўмни (ЯИМнинг 92,6 фоизи) ҳамда маҳсулотлар ва экспорт-импорт операциялари ҳисобидан олинган соф солиқлар тушуми 61 865,9 млрд сўмни (7,4 фоиз) ташкил этмоқда.
Тармоқлар кесимида қўшилган қийматнинг энг катта улуши (35,8 фоиз) хизматлар кўрсатиш соҳасига тўғри келиб, ушбу тармоқ бўйича яратилган қўшилган қиймат ҳажми 300 351,0 млрд сўмни ташкил этиши режалаштирилмоқда.
Шунингдек, ушбу кўрсаткич саноат бўйича 217 683,5 млрд сўм (25,9 фоиз), қурилиш бўйича 52 516,3 млрд сўм (6,3 фоиз) ва қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалиги бўйича 207 602,8 млрд сўм (24,7 фоиз) миқдорида бўлиши кутилмоқда.
Кутилаётган реал ўсиш миқдори қурилиш бўйича 8,1 фоизни, саноат бўйича 7,0 фоизни, хизматлар бўйича 6,5 фоизни, қишлоқ, ўрмон ва балиқчилик хўжалиги бўйича 3,1 фоизни ҳамда маҳсулотлар ва экспорт-импорт операциялари ҳисобидан олинган соф солиқлар 7,4 фоизни ташкил этмоқда.

В 2022 году ВВП Узбекистана на душу населения составит $2,1 тысячи
В Узбекистане согласно представленному бюджету на 2022 год валовый внутренний продукт (ВВП) составит $74,2 млрд или $2,1 тысячи на душу населения.
В соответствии с Бюджетным кодексом Счетной палатой проведена экспертиза проекта Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год» и анализ Бюджетного послания на 2022 год.
Согласно представленному бюджету, ВВП в 2022 году ожидается на уровне 839 989,5 миллиарда сумов или $74,2 миллиарда долларов при доходе на душу населения в 23,8 миллиона сумов или $2,1 тысячи долларов.
В 2022 году реальный темп роста экономики прогнозируется на уровне 5,9%.
Добавленная стоимость в прогнозируемом валовом внутреннем продукте составила 778 153,6 млрд. сумов (92,6% ВВП), а чистые налоговые поступления от продукции и экспортно-импортных операций составили 61 865,9 млрд. сумов (7,4%).
В отраслевом разрезе наибольшая доля добавленной стоимости (35,8%) приходится на сектор услуг, а объем созданной в этом секторе добавленной стоимости планируется в размере 300 351,0 млрд. сумов.
В промышленности этот показатель составил 217 683,5 миллиарда сумов (25,9%), в строительстве - 52 516,3 миллиарда сумов (6,3%), в сельском, лесном и рыбном хозяйстве - 207 602,8 миллиарда сумов (24,7 %).
Ожидаемый реальный рост составил 8,1% в строительстве, 7,0% в промышленности, 6,5% в сфере услуг, 3,1% в сельском, лесном и рыбном хозяйстве.