Қашқадарёда умумий қиймати $1,7 млрд тенг йирик лойиҳа амалга оширилмоқда
Қашқадарё вилоятининг, Ғузор туманидаги “Шўртан газ кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш” лойиҳаси доирасида ишлар амалга оширилмоқда.
Лойиҳанинг тахминий қиймати 1,7 млрд долларига тенг бўлиб, лойиҳа доирасида “GTL” заводида ишлаб чиқариладиган 430 минг тонна нафтани қайта ишлаш натижасида, йилига, юқори ликвидли бўлган 280 минг тоннагача полиэтилен ва 100 минг тоннагача полипропилен ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Лойиҳани молиялаштириш мақсадида Россиянинг “Газпромбанк” АЖдан 300 млн доллар кредит жалб қилинди.
Лойиҳавий молиялаштириш тамойилига асосланган кредит маблағларини жалб қилиш мақсадида Хитой давлат ривожланиш банки ва бошқа молиявий институтлар билан ишлар олиб борилмоқда.
Шу кунгача лойиҳа доирасида ҳорижий юқори малакага эга йирик компаниялар томонидан кенгайтирилган базавий лойиҳалаштириш (FEED) ва маркетинг тадқиқотлар ишлаб чиқилган.
Бундан ташқари йирик ишлаб чиқариш лецинзиарлари билан тегишли шартномалар имзоланган.
Лойиҳани амалга ошириш учун Сингапурнинг “Интер Инжиниринг” компанияси билан батафсил лойҳалаштириш, ускуналарни сотиб-олиш ва қуриш учун шартнома имзоланди.
Бугунги кунга қадар ЕРС-пудратчи томонидан лойиҳага жами 375 юқори малакали мутахассис жалб қилинган.
Лойиҳа доирасида батафсил лойиҳалаштириш ишлари 44 фоизга якунланиб, асосий ускуналарни етказиб берувчиларни олдиндан саралаш жараёни давом этмоқда.
Умумий 383 тадан 73 та асосий технологик ускунани ишлаб чиқаришга буюртма берилди.
Бунда тайёр маҳсулот нархларини аниқлашда Буюк Британиянинг “IHS Markit” компанияси томонидан 2020 йил августи ойида ўтказилган полимерлар бозорини ўрганиш натижалирадан фойдаланилган.
Мазкур лойиҳани амалга ошириш натижасида Ўзбекистонда полиэтилен ҳамда полипропилен ишлаб чиқариш ҳажмлари кўпайтирилиб, юртимизда сифатли ва экспортбоп товарлар ишлаб чиқариш учун замин яратилади.

В Кашкадарье реализуется крупный проект на общую сумму $1,7 млрд
В настоящее время ведутся работы в рамках проекта «Расширение производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса» в Гузарском районе Кашкадарьинской области, сообщила пресс-служба компании «Узбекнефтегаз».
Cтоимость проекта примерно составляет 1.7 млрд долларов США, в результате переработки 430 тыс. тонн нафты, производимой на заводе GTL, предусматривается производство до 280 тыс. тонн полиэтилена высокой ликвидности и до 100 тыс. тонн полипропилена в год.
Для финансирования проекта был привлечен кредит в размере 300 млн долларов от российского АО «Газпромбанк».
Кроме того, ведется работа с Государственным банком развития Китая и другими финансовыми институтами с целью привлечения кредитных средств по принципу проектного финансирования.
До настоящего времени в рамках проекта было разработано расширенное базовое проектирование (FEED) и маркетинговые исследования крупными зарубежными высококвалифицированными компаниями.
Для реализации проекта был подписан контракт с сингапурской компанией Inter Engineering на детальное проектирование, закупу оборудования и строительства.
На сегодняшний день ERS-подрядчиком в проект задействованы 375 высококвалифицированных специалистов.
Произведён заказ на производство 73 основного технологического оборудования из 383 единиц.
Для определения цен на готовую продукцию были использованы результаты исследования рынка полимеров, проведенного в августе 2020 года британской компанией «IHS Markit».
В результате реализации данного проекта в Узбекистане будут увеличены объемы производства полиэтилена и полипропилена, что создаст основу для производства качественных и экспортоориентированных товаров.