Ўзбекистонда ишбилармонлик фаоллиги индекси сезиларли даражада ортмоқда
2025 йилнинг март ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан 19,0 фоизга ошиб, 1190 бирликни ташкил этиши, қуйидаги компонентлар даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган:
• хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақаларидаги опреациялар сони 3,0фоизга камайган;
• товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги 47,8 фоизга ортган;
• фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 4,6фоизга ошган;
• товар белгилари бўйича компонент 3,7фоизга камайган.
Ҳудудлар кесимида Сирдарё вилоятида энг юқори ўсиш суръати қайд этилган.
2025 йил март ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси барча ҳудудда ўтган ойга нисбатан ўсиши кузатилган. Жумладан, Сирдарё (45,5 %), Андижон (42,8 %), Қашқадарё (42,2 %), Жиззах (41,1 %) ва Бухоро (40,4 %) вилоятларида сезиларли даражада ўсиш кузатилган (график №2).
2025 йил март ойида Ўзбекистон Республикаси ҳудудларида ишбилармонлик фаоллиги
График №2
2025 йил март ойида банклараро тўлов операциялари сони 5 923,8 минг тани ташкил этди ва 2025 йилнинг февраль ойига нисбатан 184,4 минг транзакцияга (3 %) камайган.
Банклараро тўлов операциялари сони ўтган ойга нисбатан 9 та ҳудудда камайган.
2025 йил март ойида республиканинг 5 та ҳудудида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан ортган. Хусусан, Сирдарё (7,0 %), Андижон (4,4 %) ва Бухоро (3,0 %) вилоятларида сезиларли ўсиш кузатилган.
Шунингдек, ушбу кўрсаткич Фарғона (7,2 %), Сурхондарё (7,1 %) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (4,1 %) камайган.
2025 йилнинг март ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,4786 бирликни ташкил этди. Бу эса, ушбу компонентнинг ўтган ойга нисбатан 47,8 фоизга ошганини англатиб, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарларнинг ўртача ҳажми 12,5 фоизга камайгани ва тузилган битимлар сони 2,1 марта ортганлиги билан изоҳланади.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдосининг умумий айланмаси ҳажми 2025 йил март ойида 7 389,1 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 9,8 фоизга ортган.
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2025 йил март ойида 1,0460 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 4,6 фоизга ортган. Шунингдек, ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 6,2 фоизга ошган.
2025 йил март ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони ўтган ойга (466 181 бирлик) нисбатан 3 115 бирликка ортиб, 469 296 бирликни ташкил этган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони эса 642 тага ошган.
Ҳисобот даврида, кичик корхоналар сони 370 364 тадан 372 887 тага ортган (ўсиш 2 523 та). Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 91 775 тадан 91 725 тагача (-50 та) камайган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 4 684 тани ташкил этиб, 2025 йилнинг февраль ойига нисбатан 642 тага ошган.
2025 йил март ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича индекс 0,9631 бирликни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич 2025 йилнинг февраль ойига нисбатан 3,7 фоизга камайган. 2025 йилнинг март ойида юридик шахслар томонидан 339 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

Индекс деловой активности в марте 2025 года значительно увеличился на 19% по сравнению с предыдущим месяцем и составил 1190 пунктов, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов уменьшилось на 3%;
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже значительно увеличилась на 47,8%;
- компонент, связанный с действующими хозяйствующими субъектами, увеличился на 4,6%;
- компонент торговых марок уменьшился на 3,7%.
В региональном разрезе Сырдарьинская область продемонстрировала самый высокий рост
Индекс деловой активности по 14 регионам увеличился по сравнению с предыдущим месяцем.
В частности, в Сырдарьинской (45,5%), Андижанской (42,8%), Кашкадарьинской (42,2%), Джизакской (41,1%) и Бухарской (40,4%) областях наблюдался значительный рост.
Количество межбанковских платежных операций составило 5 923,8 тыс. и уменьшилось на 184,4 тыс. транзакций (спад на 3%), по сравнению с февралем 2025 года.
В 9 регионах по сравнению с прошлым месяцем снизилось количество банковских операций.
В марте т.г. количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем по 5 регионам увеличилось. В частности, в Сырдарьинской (7%), Андижанской (4,4%) и Бухарской (3%) областях наблюдался значительный рост.
Также данный показатель снизился в Ферганской (7,2%), Сурхандарьинской (7,1%) областях и Республике Каракалпакстан (4,1%).
Биржевой компонент ИДА составил 1,4786. Это означает рост уровня компонента на 47,8% по сравнению с предыдущим месяцем. Данный рост связан с значительным уменьшением среднего физического объема товаров, приобретенных в каждой транзакции на 12,5% и увеличением количества сделок в 2,1 раза.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот составил 7 389,1 млрд. сумов, что на 9,8% больше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов составил 1,0460, что означает рост компонента на 4,6% к уровню предыдущего месяца. При этом, данный показатель увеличился на 6,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Количество действующих хозяйствующих субъектов увеличилось на 3 115 единиц по отношению к февралю 2025 года (466 181 ед.) и составило 469 296 единиц.
Количество крупных предприятий увеличилось на 642 единицы
За отчетный период число малых предприятий увеличилось с 370 364 до 372 887 единиц, что составляет рост на 2 523 единиц. Также количество фермерских хозяйств уменьшилось с 91 775 до 91 725 единицы, что меньше на 50 единиц. Число действующих крупных предприятий составило 4 684 единиц, что больше на 642 единицы по сравнению с февралем 2025 года.
Индекс охраняемых торговых знаков составил 0,9631, что означает спад на 3,7 % в сравнении с предыдущим месяцем. В текущем месяце юридическими лицами было зарегистрировано 339 товарных знаков и торговых наименований.