Корея Ўзбекистонни "қизил ҳудуд"даги давлатлар рўйхатидан чиқарди
Ўзбекистон Республикасида эпидемиологик вазият барқарорлашгани инобатга олиниб, Корея Республикаси томонидан Ўзбекистон "қизил ҳудуд"даги давлатлар рўйхатидан чиқарилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги матбуот хизмати хабар қилган.
Шу муносабат билан, шартномаси мавжуд ҳамда виза тасдиқномаларининг амал қилиш муддати тугамаган фуқароларни пандемия даврида Корея Республикасига ташкилий тарзда жўнатиш тартибини келишиб олиш бўйича Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги томонидан мазкур давлатнинг тегишли идоралари билан музокаралар олиб борилмоқда.
Бугунги кунда фуқароларни ташкилий тарзда жўнатишнинг аниқ саналари номаълумлиги сабабли, шартномаси келган ва виза тасдиқномалари мавжуд фуқароларнинг Ташқи меҳнат миграцияси агентлигига тақдим қилиниши лозим бўлган ҳужжатларни тайёрлаб қўйишлари тавсия қилинади. Судланмаганлик тўғрисидаги ва тиббий маълумотномаларнинг амал қилиш муддати берилган кундан бошлаб 3 ой эканини эслатиб ўтамиз.
Жанубий Кореяга фуқароларни ташкилий тарзда жўнатиш бўйича янгилик бўлган такдирда, Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг расмий ахборот каналлари орқали эълон қилиб борилади.
Хорижга чиқиш паспортига эга бўлмаган фуқаролардан эса зудлик билан хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш сўралади.

Южная Корея исключила Узбекистан из списка стран в "красной зоне"
Учитывая стабилизацию эпидемиологической ситуации в Республике Узбекистан, Республика Корея исключила Узбекистан из списка стран в "красной зоне".
В этой связи Агентством по внешней трудовой миграции проводятся переговоры со соответствующими ведомствами Республики Корея с целью согласования порядка организованной отправки граждан в Республику Корея в период пандемии, у которых имеются контракты и срок визовых подтверждений не истек.
Поскольку точные даты организованного выезда граждан на сегодняшний день неизвестны, рекомендуется, чтобы граждане, имеющие контракты и визовые подтверждения, подготовили документы, которые необходимо подать в Агентство по внешней трудовой миграции.
В Агентстве напоминают, что срок действия медицинских справок и справок об отсутствии судимости составляет 3 месяца со дня их выдачи.
В случае появления новостей об организованной отправке граждан в Корею, об этом будет объявлено на официальных информационных каналах Агентства по внешней трудовой миграции.
Гражданам, не имеющим выездного паспорта (загранпаспорта), предлагается немедленно оформить выездной паспорт (загранпаспорт).