Energetika vazirligi axborot xizmatining ma’lum qilishicha, Prezident va Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorlariga muvofiq mamlakatimizda iqtisodiyotni liberallashtirish va ma’muriy tartibga solishni qisqartirish, tovarlar va xizmatlar bozorlarida samarali raqobat muhitini yaratish hamda narxlarni bozor tamoyillari asosida shakllantirishga bosqichma-bosqich o‘tish bo‘yicha qabul qilinayotgan izchil choralar natijasida:
Avtomobil benzini chakana narxlarini davlat tomonidan tartibga solish bekor qilindi va ushbu mahsulotlarni neftni qayta ishlash zavodlari tomonidan sotish faqat birja savdolari orqali amalga oshirilishi belgilandi.
– 2017 yil 15 noyabrdan boshlab Ai-92, Ai-93, Ai-95 va Ai-98 markali;
– 2019 yil 15 avgustdan boshlab Ai-91 markali;
– 2020 yil 1 maydan boshlab Ai-80 markali.
Mazkur avtobenzin narxlarini Hukumat qarorlari bilan belgilash amaliyotidan voz kechildi. Natijada sog‘lom raqobat muhiti shakllandi va iste’molchilarga maqbul narxlarda sifatli mahsulotlar yetkazib berish yo‘lga qo‘yildi.
Respublikada Buxoro neftni qayta ishlash zavodidan tashqari birja savdolarida 10 dan ortiq sotuvchilar avtobenzin mahsulotini taklif etmoqda.
Hozirda avtomobillarga yonilg‘i quyish shoxobchalarida (AYoQSh) mahalliy neft mahsulotlari bilan bir qatorda import qilinayotgan avtobenzinlarning ichki bozorda realizatsiyasi tobora ortib bormoqda.
Shu bilan birga, aholi qatlamini ijtimoiy himoya qilish maqsadida “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan ishlab chiqarilayotgan avtobenzinning asosiy qismi, ya’ni 78 foizidan ortig‘i Ai-80 markali avtobenzini hisoblanadi.
Jahonda neftning kotirovkasi 15-20 foizga oshishiga qaramasdan “O‘zbekneftgaz” AJ Ai-80 avtobenzinning narxini mahsulotni ichki bozorga katta hajmda realizatsiya (intervensiya) qilish hisobiga bir maromda ushlab turilmoqda.
Tahlilarga ko‘ra, bugungi kunda Brent markali neftning jahon birjalaridagi kotirovka narxlari oshib, 1 barreli uchun 80-81 AQSh dollarni tashkil etgan bir vaqtda, AYoQSh larda 1 litr asosiy ishlab chiqariladigan Ai-80 avtobenzini 5 800 – 6 100 so‘m chakana narxlarda sotilmoqda.
Ma’lumot uchun: 1 barrel = 80 AQSh dollar bo‘lganda, 1 litr yuqori oktanli (91-95) avtobenzini o‘rtacha 8 900 so‘mni tashkil qiladi.
Shuni alohida qayd etish lozimki, bozor tamoyillariga o‘tish yuzasidan qabul qilingan qator qarorlar o‘z samarasini ko‘rsatmoqda hamda respublikada avtobenzin taqchilligi muammosi hal etilishiga va ichki bozorni tayyor neft mahsulotlari bilan ta’minlashga erishilmoqda.
Shu bilan birga, Ai-91, Ai-92, Ai-95 markali avtobenzinlarning asosiy hajmi import xom ashyosidan ishlab chiqariladi yoki tayyor holda bozor kon’yunkturasidan kelib chiqib jahon kotirovkalariga bog‘langan holda import qilinadi. Shuning hisobiga ushbu markali avtobenzinlarning narxi bozor iqtisodiyoti tamoyillari hamda jahon kotirovkalariga bog‘langan holda erkin shakllantiriladi.

Соответствующие решения были приняты на уровне Президента и Кабинета Министров Республики Узбекистан в соответствии с курсом на либерализацию нефтегазовой сферы и сокращение её административного регулирования, создание эффективной конкурентной среды на рынках услуг и пошаговое формирование цен на основе рыночных принципов.
В соответствии с принятыми документами формирование розничных цен на автомобильный бензин идет при продаже его нефтеперерабатывающими заводами через аукционные торги, а именно:
- с 15 ноября 2017 года через биржу реализуется бензин марки Аи-92, Аи-93, Аи-95 и Аи-98;
- с 15 августа 2019 г. марки Аи-91;
- с 1 мая 2020 г. марки Аи-80.
В результате прекращена практика установления цен на бензин, сформирована здоровая конкурентная среда, налажена поставка качественной продукции по ценам, приемлемым для потребителей.
В настоящее время более 10 продавцов через аукционные торги предлагают продукцию бензина по выше указанным маркам.
В связи с либерализацией данного рынка, в настоящее время на заправочных станциях помимо отечественных нефтепродуктов представлена импортная продукция и спрос на внутреннем рынке растет.
При этом в целях социальной защиты населения на автозаправочных станциях АО «Узбекнефтегаз» идет сдерживание цен, несмотря на мировые тренды к сильному росту, на бензин марки Аи-80, как основной потребляемый продукт (более 78%).
Стоит отметить и рост цен на нефть в мире, в настоящее время она выросла на 15-20 процентов.
Так, согласно анализу, сегодня в мире цена котировок на нефть марки Brent на биржах выросла до 80-81 долл. за баррель. При этом 1 литр базовой продукции - бензина Аи-80 на АЗС реализуется по розничной цене 5800 - 6100 сумов. Ведется отслеживание ситуации с продажами.
Таким образом, был принят ряд решений для того чтобы в условиях перехода на рыночные принципы, решить вопросы обеспечения бензина в республике, в том числе через поставки готовых нефтепродуктов.
Следует отметить, что основной объем бензина, а именно марки Аи-91, Аи-92, Аи-95, производится из импортного сырья. То есть, на ценообразование отечественного бензина обязательным образом влияют изменения мировых котировок, которые формируются, исходя из рыночных условий.