O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun 2021 yil muvaffaqiyatli o‘tdi va amalga oshirilayotgan islohotlarning asosiy maqsadlaridan biri - makroiqtisodiy barqarorlikni mustahkamlash va iqtisodiy o‘sishning yuqori sur’atlarini saqlab qolishda hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ldi.
O‘tgan yilgi iqtisodiy o‘sish sur’ati 7,4% tashkil etdi, bu avval prognoz qilingan 5-6% dan yuqori va 2020 yilda koronavirus pandemiyasi tufayli 1,6 % past iqtisodiy o‘sish fonida juda ta’sirli.
Mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatni baholash uchun Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi mutaxassislari 2021 yil uchun viloyat va tuman darajasida tadbirkorlik faoliyati holatini baholashdi.
O‘zbekiston Respublikasi hududlarida ishbilarmonlik faoliyati tahlili Markazning tezkor ma’lumotlar asosida (respublikaning barcha sohalari bo‘yicha o‘tkazilgan monitoring, Davlat bojxona qo‘mitasi, DSQ, MB va O‘zRXTB) hisoblab chiqiladi.
Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, o‘tgan yil davomida respublikada soliq tushumlari hajmi 2020 yilga nisbatan 23,5% ga oshdi. Shu bilan birga Xorazm (37,5%), Navoiy (34,6%), Qashqadaryo (31,7%), Toshkent (30,5%), Samarqand (30,5%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (31,6%) soliq tushumlarida sezilarli darajada o‘sish qayd etildi.
Soliq tushumlarining o‘sishiga tadbirkorlik faoliyati uchun teng sharoitlar yaratish, tartibga solish va soliq yukini izchil kamaytirish, tartib-tamoillarni avtomatlashtirish va soliq qonunchiligiga rioya qilish tartiblarini soddalashtirish hisobiga erishildi.
Tahlil qilinayotgan davr uchun bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar 34,4%ga oshdi. Daromadning eng yuqori o‘sishi Jizzax (3,6 marta), Sirdaryo (2,1 marta), Xorazm (1,9 marta), Samarqand (57,9%), Qashqadaryo (55%), Farg‘ona (54,5%) va Namangan viloyatlarida (48,7%) kuzatildi.
Bojxona to‘lovlari tushumi hajmining o‘sishi tashqi savdo aylanmasining oshganligini ko‘rsatadi. Import tarkibida mashina va uskunalar, sanoat mahsulotlari salmoqli ulushga ega. Ushbu tendensiya uzoq muddatda iqtisodiy o‘sishga yordam beradigan ishlab chiqarish ob’yektlarini yaratish va modernizatsiya qilishni ko‘rsatadi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, tovarlar eksporti hajmi yil boshidan buyon o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 36,6 foizga oshdi. Tovarlar eksporti hajmining o‘sishi Samarqand (58,9%), Jizzax (51,1%), Andijon (50,6%) viloyatlarida, Toshkent shahrida (51,4%) ta’minlandi.
O‘zbekiston eksporti hajmining oshishi sanoat mahsulotlari, oziq-ovqat mahsulotlari, kimyoviy moddalar va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksportning o‘sish sur’atlari bilan izohlanadi.
Tahlil etilayotgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi 27,7%ga oshdi. Berilgan kreditlar hajmining eng yuqori o‘sishi Toshkent (45,3%), Namangan (28,7%) viloyatlari va Toshkent shahrida (40,4%) kuzatildi.
Tijorat banklari tomonidan beriladigan kreditlar hajmining oshishi investitsiya muhiti va tadbirkorlik tuzilmalari faoliyatining bosqichma-bosqich takomillashib borayotganidan dalolat beradi. Bu o‘zgarishlar uzluksiz faoliyat bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar sonining ko‘payishi ko‘payishini ham o‘z ichiga oladi.
Bu davrda 96 505 ta yangi tadbirkorlik sub’yekti tashkil etilib, ularning eng ko‘pi Samarqand (10 475), Qashqadaryo (8 958), Farg‘ona (8 799), Toshkent (7 704) viloyatlarida va Toshkent shahrida (16 140) ro‘yxatga olingan.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 62,2%ga oshdi. Birja faolligining sezilarli darajada o‘sishi Buxoro (94,0%), Toshkent (70,7%), Xorazm (66,2%), Sirdaryo (64,4%), Namangan (62,3%), Qashqadaryo (60,5%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (2,3 barobar) kuzatilmoqda.
Bu hududlarda tuzilgan bitimlar hajmining o‘sishi shakar, yem-xashak, qora metallar, benzin, texnik paxta chigiti, polietilen, dizel yoqilg‘isi kabi tovarlar savdosini ko‘paytirish orqali ta’minlanmoqda.
2021 yilda iqtisodiyotning bosqichma-bosqich tiklanayotganini Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan har oyda o‘tkazilayotgan O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhitining holatini baholash bo‘yicha korxonalar so‘rovi natijalari orqali ko‘rish mumkin. Tadqiqot mamlakat bo‘ylab ishbilarmon doiralarning kayfiyatini aks ettiradi.

2021 год выдался успешным для экономики Узбекистана и оказался решающим в достижении одной из главных целей проводимых реформ - укреплении макроэкономической стабильности и сохранении высоких темпов роста экономики.
Темпы экономического роста в прошлом году составили 7,4%, что выше ранее прогнозируемых 5 - 6% и весьма внушительно на фоне низкого экономического роста в 1,6% в 2020 году, обусловленного пандемией коронавируса.
Для оценки экономической ситуации в стране, специалисты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) провели оценку состояния деловой активности на региональном и районном уровнях за 2021 год.
Анализ бизнес-активности в разрезе регионов Республики Узбекистан рассчитывается ЦЭИР на основе оперативных данных (мониторинг по всем регионам республики, согласно данным ГТК, ГНК, ЦБ и УзРТСБ).
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики за прошедший год вырос на 23,5% по сравнению с 2020 годом. При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Хорезмской (на 37,5%), Навоийской (на 34,6%), Кашкадарьинской (на 31,7%), Ташкентской (на 30,5%), Самаркандской (на 30,5%) областях и в г. Ташкент (на 31,6%).
Рост налоговых поступлений достигнут путем создания равных конкурентных условий для осуществления предпринимательской деятельности, и за счет снижения регулятивного и административного бремени, автоматизации процедур и упрощения порядка соблюдения требований налогового законодательств
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 34,4%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Джизакской (в 3,6 раз), Сырдарьинской (в 2,1 раз), Хорезмской (в 1,9 раз), Самаркандской (на 57,9%), Кашкадарьинской (на 55%), Ферганской (на 54,5%), и в Наманганской областях (на 48,7%).
Увеличение объемов поступления таможенных платежей свидетельствует о росте внешнеторгового оборото роста. В структуре импорта значительный долю имеют машины и оборудования, промышленные товары. Данная тенденция свидетельствует о создании и модернизации производственных мощностей, что в долгосрочной перспективе будут способствовать экономическому росту.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала года увеличился на 36,6% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Рост объемов экспорта товаров отмечено в Самаркандской (на 58,9%), Джизакской (на 51,1%), Андижанской (на 50,6%) областях и в г. Ташкент (на 51,4%).
Увеличение объема экспорта Узбекистана объясняется растущими темпами роста экспорта промышленных товаров, пищевых продуктов, химических веществ и агропродовольственных товаров
Объем выданных кредитов коммерческими банками за 2021 год вырос на 27,7%. Наибольший рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Ташкентской (на 45,3%), Наманганской (на 28,7%) областях и в г. Ташкент (на 40,4%).
Увеличение объема кредитов, выданных коммерческими банками, свидетельствует о постепенном улучшении инвестиционного климата и деятельности бизнес-структур. Эти изменения также включают увеличение количества предпринимателей, осуществляющих непрерывную деятельность
В течение данного периода создано 96 505 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (10 475), Кашкадарьинской (8 958), Ферганской (8 799), Ташкентской (7 704) областях и в г. Ташкент (16 140).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 62,2%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Бухарской (на 94,0%), Ташкентской (на 70,7%), Хорезмской (на 66,2%), Сырдарьинской (на 64,4%), Наманганской (на 62,3%), Кашкадарьинской (60,5%) областях и в г. Ташкент (в 2,3 раз).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как сахар, фуражное зерно, прокат черных металлов, бензин, технические семена, полиэтилен, дизельное топливо и т.д.