O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2020 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotni ko‘rib chiqishdi.
2020 yil yakunlari bo‘yicha yurtimiz iqtisodiyoti 2019 yilga nisbatan 1,6 foizga o‘sgan bo‘lib, yalpi ichki mahsulot hajmi 580,2 trln. so‘mni tashkil etdi.
Yalpi ichki mahsulot o‘sishining 0,76 foizi qishloq xo‘jaligiga (sohadagi yalpi qo‘shilgan qiymatining o‘sishi 3,0 foiz), 0,55 foizi qurilishga (9,2 foiz), 0,18 foizi sanoatga (0,7 foiz) hamda 0,04 foizi xizmatlar ko‘rsatish sohasi (0,1 foiz) hissasiga to‘g‘ri keldi. Shu bilan birga, hisobot davrida yalpi qo‘shilgan qiymat tarkibida xizmatlar 36,3 foizni (2019 yilda 36,1 foiz), qishloq, o‘rmon va baliqchilik xo‘jaligi 28,2 foizni (28,0 foiz), sanoat 28,5 foizni (29,3 foiz), qurilish 7,0 foizni (6,6 foiz) tashkil etdi.
Koronavirus pandemiyasi xalqaro bozorlarga o‘z ta’sirini ko‘rsatganligi oqibatida mamlakatimiz tashqi savdo aylanmasi 36,3 mlrd. AQSh dollarini tashkil etib, 2019 yilga nisbatan 13,1 foizga qisqargan. Bunda eksport 13,4 foizga, import esa 12,8 foizga kamaygan.
Bundan tashqari, 2020 yilda investitsion faollik pasayishi hisobiga asosiy kapitalga o‘zlashtirilgan investitsiyalar hajmi 2019 yilga nisbatan 8,2 foizga qisqardi va 202,0 trln. so‘mni tashkil etdi.
Pandemiyaning salbiy ta’siriga qaramay, Davlat byudjeti daromadlari 2020 yilda 132,9 trln. so‘mni tashkil etib, belgilangan 128,7 trln. so‘m prognoz 103,3 foizga yoki 4,2 trln. so‘mga oshirib bajarildi. Daromadlar 2019 yil ma’lumotlari bilan solishtirilganda 20,8 trln. so‘mga o‘sdi.
Davlat byudjetining 2020 yildagi xarajatlari (davlat maqsadli jamg‘armalarisiz) 144,1 trln. so‘mni yoki yalpi ichki mahsulotga nisbatan24,8 foizni tashkil etdi. Hisobot davrida ijtimoiy xarajatlarni moliyalashtirish uchun Davlat byudjetidan 74,2 trln. so‘m yoki umumiy xarajatlarning 51,5 foizi miqdorida mablag‘ sarflandi. Bu xarajatlar yalpi ichki mahsulotga nisbatan 12,8 foizni tashkil etdi. Ushbu xarajatlarning 85,1 foizi yoki 63,2 trln. so‘mi ijtimoiy soha va aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash xarajatlari hissasiga to‘g‘ri keldi.
O‘zbekiston Respublikasi davlat tashqi qarzining hajmi 2021 yilning 1 yanvar holatiga 21,1 mlrd. dollar yoki yalpi ichki mahsulotga nisbatan 36,5 foizni, O‘zbekiston Respublikasi nomidan jalb qilingan tashqi qarz 15,1 mlrd. dollar ekvivalentini, O‘zbekiston Respublikasining kafolati ostida jalb qilingan tashqi qarz esa, 6,0 mlrd. dollar ekvivalentini tashkil etadi.
Moliya vazirligining Davlat moliyaviy nazorati departamenti tomonidan 2020 yilda o‘tkazilgan 6 944 ta moliyaviy nazorat tadbirlarning asosiy qismi, ya’ni 4 729 tasi (68%) byudjet intizomiga rioya etilishi va byudjet mablag‘larning maqsadli foydalanishi yuzasidan o‘tkazilgan.
Nazorat tadbirlarida aniqlangan 246 mlrd. so‘m miqdoridagi byudjet intizomining buzilishi, pul va tovar moddiy boyliklar kamomadi, qilingan asossiz xarajatlar uchun 168,8 mlrd. so‘m byudjetga tiklanishi ta’minlangan.

Депутаты рассмотрели отчет об исполнении Госбюджета Узбекистана и бюджетов государственных целевых фондов за 2020 год, говорится на сайте Законодательной палаты Олий Мажлиса.
По итогам 2020 года экономика страны выросла на 1,6 процентов по сравнению с 2019 годом, объем валового внутреннего продукта составляет 580,2 трлн сумов.
0,76 процента роста ВВП пришлось на сельское хозяйство (рост валовой добавленной стоимости на 3,0 процента), 0,55 процента на строительство (9,2 процента), 0,18 процента на промышленность (0,7 процента) и 0,04 процента на услуги (0,1 процента). Вместе с тем, в структуре валовой добавленной стоимости в отчетном периоде услуги составили 36,3 процента (36,1 процента — в 2019 году), сельское хозяйство, лесное и рыбное хозяйство — 28,2 процента (28,0 процента), промышленность — 28,5 процента (29,3 процента), строительство — 7,0 процента (6,6 процента).
В результате воздействия пандемии коронавируса на международные рынки внешнеторговый оборот страны составил 36,3 млрд долларов США, и по сравнению с 2019 годом снизился на 13,1 процента. При этом экспорт снизился на 13,4 процента, а импорт — на 12,8 процента.
Кроме того, в 2020 году за счет снижения инвестиционной активности объем освоенных инвестиций в основной капитал снизился на 8,2 процента по сравнению с 2019 годом и составил 202,0 трлн сумов.
Несмотря на негативное влияние пандемии, доходы Государственного бюджета в 2020 году составили 132,9 трлн сумов, что превышает прогноз в 128,7 трлн сумов на 103,3 процента или 4,2 трлн сумов. Доходы увеличились на 20,8 трлн сумов по сравнению с 2019 годом.
Расходы Государственного бюджета на 2020 год (без учета бюджетов государственных целевых фондов) составили 144,1 трлн сумов или 24,8 процента по отношению к ВВП. За отчетный период из Государственного бюджета на финансирование социальных расходов выделено 74,2 трлн сумов или 51,5 процента от общей суммы расходов. Эти расходы составили 12,8 процента по отношению с валовым внутренним продуктом. Из этих расходов 85,1 процента или 63,2 трлн сумов пришлось на долю расходов на социальную сферу и социальную поддержку населения.
По состоянию 1 января 2021 года объем государственного внешнего долга Республики Узбекистан составил 21,1 млрд долларов или 36,5 процента по отношению ВВП. Привлеченный внешний долг от имени Республики Узбекистан составил 15,1 млрд в долларовом эквиваленте, Привлеченный внешний долг под гарантию Республики Узбекистан — 6,0 млрд в долларовом эквиваленте.
Департаментом государственного финансового контроля Министерства финансов в 2020 году проведена основная часть из 6 944 мероприятий финансового контроля, то есть 4 729 (68 процентов) мероприятий по соблюдению бюджетной дисциплины и целевому использованию бюджетных средств.
Обеспечено возмещение в бюджет на 168,8 млрд сумов за нарушения бюджетной дисциплины, выявленные в ходе контрольных мероприятий в размере 246 млрд сумов, недостатки денежных средств и материальных товаров, необоснованных расходов.