Qarorga ko‘ra, 2022 yil 1 martdan:
- chet davlatda O‘zbekiston fuqaroligini tasdiqlash bo‘yicha tegishli hujjatlar va ma’lumotnomalar olish;
- sudlanganlik (sudlanmaganlik) haqidagi ma’lumotlar olish;
- avtotransport vositalarida taqiq mavjudligini tekshirish;
- jazoni ijro etish muassasalari va manzil koloniyalarida saqlanayotganlarni ularning yaqin qarindoshlari bilan uchrashuv vaqtini belgilash.
Haydovchining yo‘l-patrul xizmati inspektoriga taqdim etilishi lozim bo‘lgan hujjatlari yonida bo‘lmagan taqdirda ular maxsus planshet qurilmasi yordamida identifikatsiya ID-kartasi orqali tekshiriladi.
Bunda, identifikatsiya ID-kartaga ega fuqarolarga tegishli transport vositasi haydovchisidan quyidagilarni talab qilish amaliyoti bekor qilinadi:
- yangi namunadagi haydovchilik guvohnomasi;
- transport vositasini ro‘yxatdan o‘tkazganlik to‘g‘risidagi, transportga egalik qilish, egasi yo‘qligida undan foydalanish yoki uni tasarruf etish huquqini tasdiqlovchi hujjatlar;
- transport egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisi.
2022 yil 1 fevralgacha sug‘urta shartnomalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar yagona axborot tizimiga to‘liq kiritiladi.
Qaror bilan shuningdek, Ichki ishlar organlari tizimiga axborot texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.

Водители с ID-картой не обязаны предъявлять водительские права
Принято Постановление Правительства «О мерах по широкому внедрению современных информационных технологий в деятельность органов внутренних дел».
Согласно Постановлению, с 1 марта 2022 года:
Следующие услуги предоставляются в электронном виде через ЕПИГУ:
- приглашение гражданина иностранного государства в Узбекистан;
- получение соответствующих документов и справок о подтверждении гражданства Узбекистана в иностранном государстве;
- получение информации о судимости (несудимости) ;
- проверка о запрете на транспортное средство;
- установление времени свиданий содержащихся в пенитенциарных учреждениях и колониях-поселениях с их близкими родственниками.
При отсутствии у водителя документов, которые должны быть представлены инспектору дорожно-патрульной службы, они проверяются с помощью специального планшетного устройства ID-карты.
При этом отменяется практика требовать от водителя транспортного средства, принадлежащего гражданам с ID-картой, следующих документов:
- водительские права нового образца;
- документы о регистрации транспортного средства, подтверждающие право владения, пользования или распоряжения транспортным средством в отсутствие владельца;
- страховой полис обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспорта.
До 1 февраля 2022 года сведения о договорах страхования будут внесены в единую информационную систему в полном объеме.
Постановлением также утверждена программа мероприятий по внедрению информационных технологий в систему органов внутренних дел.