Davlat soliq qo‘mitasida Xitoy Xalq Respublikasining soliq sohasiga ilg‘or dasturiy ta’minotlarni ishlab chiquvchi “Huawei” va “CEIEC” kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston soliq tizimiga raqamli texnologiyalarni joriy etish va davlat soliq xizmati organlari uchun yagona axborot platformasini ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, soliq sohasida avtomatlashtirilgan xizmatlarning joriy etilishi soliq to‘lovchilar uchun qulayliklar yaratib, soliq hisobotlarini to‘g‘ri to‘ldirish, soliq to‘lovlarini o‘z muddatidan kechikmay amalga oshirish va shaffof soliqqa tortish tizimidan foydalanish imkonini beradi.
Shu bilan birga, soliq to‘lovchilarning soliq to‘lashdan bo‘yin tovlash, daromadlarni yashirish va korrupsiya holatlarining oldini olishga xizmat qiladi.
Mehmonlar XXR soliq tizimi uchun “Huawei” va “CEIEC” kompaniyalari hamkorligida amaliyotga joriy qilingan “Golden tax” yagona axborot platformasining afzalliklari bilan birgalikda, o‘tgan yillar davomida duch kelingan kamchiliklar va Xitoy tajribasi asosida ularni bartaraf etish yo‘llari xususida ma’lumot berishdi.
Uchrashuv davomida “Golden tax” tizimining ishlash mexanizmiga doir taqdimot namoyish etildi. Ma’lum bo‘lishicha, 35 mln. yuridik shaxs va 500 mln. jismoniy shaxslarni o‘z ichiga olgan ulkan Xitoy soliq tizimi uchun 2 ta yirik va 36 ta hududiy ma’lumotlar markazi tomonidan avtomatlashtirilgan turli elektron xizmatlar ko‘rsatiladi.
Soliq to‘lovchilar uchun soliq organlariga bormagan holda, o‘zlariga qulay bo‘lgan vaqtda, onlayn usulda maxsus qurilmalar va mobil ilovalar yordamida soliqlarni to‘lash imkoniyati yaratilgan.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, davlat soliq xizmati organlarida mavjud dasturiy ta’minotni tahlil qilib, zamonaviy talablarga javob bera oladigan yagona axborot platformasini joriy etish bo‘yicha aniq taklif va tavsiyalar ishlab chiqiladi.

Китайские компании рассказали об аналоге Golden Tax, внедренной для налоговой системы КНР.
В Государственном налоговом комитете прошла встреча с представителями Huawei и CEIEC – ведущих разработчиков программного обеспечения в налоговой системе Китайской Народной Республики.
На встрече обсуждались вопросы внедрения цифровых технологий в налоговую систему Узбекистана и разработки единой информационной платформы для налоговых органов.
По данным пресс-служба ГНК, внедрение автоматизированной системы налогообложения привнесет ряд удобств для налогоплательщиков. Это поможет правильно заполнять налоговые декларации, способствует прозрачности системы и своевременной уплате налогов.
В то же время автоматизированная платформа предотвратит уклонение от уплаты налогов, сокрытие доходов и коррупцию.
Гости поделились преимуществами единой информационной платформы «Golden Tax», внедренной Huawei и CEIEC для налоговой системы Китая, рассказали о недостатках, с которыми столкнулся Китай, а также способах их устранения.
В ходе встречи состоялась презентация механизма функционирования системы «Golden Tax». Посредством двух крупных и 36 региональных центров автоматической обработки данных предоставляются качественные электронные услуги 35 млн. юридических и 500 млн. физических лиц КНР.
Налогоплательщики имеют возможность оплачивать налоги в режиме онлайн в удобное для них время с помощью специальных устройств и мобильных приложений – без посещения налоговых органов.
По итогам встречи был проведен анализ существующего программного обеспечения в налоговой системе нашей страны и даны конкретные предложения и рекомендации для внедрения единой информационной платформы, отвечающей современным требованиям.