Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi UNICEF bilan hamkorlikda “O‘zbekistonda ko‘p o‘lchamli kambag‘allikni o‘lchash metodologiyasi” bo‘yicha tadqiqot olib bormoqda. Ishlab chiqilayotgan metodologiya asosida O‘zbekistonda oila farovonligi indeksi joriy etiladi.
29 dekabr kuni Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazida tadqiqotning keyingi bosqichi sifatida O‘zbekistonda ko‘p o‘lchamli kambag‘allik tushunchasining xususiyatlari yuzasidan davra suhbati o‘tkazildi. Unda tegishli vazirlik va idoralarning mas’ul xodimlari ishtirok etishdi. Shuningdek, UNICEF tadqiqot markazining (Innochenti) xalqaro eksperti Gvizer Ris (Gwyther Rees) zum platformasi orqali onlayn qatnashdi. Ekspert ko‘p o‘lchovli kambag‘allikni o‘lchash bo‘yicha xalqaro tajriba va eng yaxshi amaliyotlar bo‘yicha ma’lumot berdi.
Davra suhbati UNICEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi tomonidan UNICEFning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy byurosi va UNICEF tadqiqot markazi (Innochenti) ko‘magida tashkil etildi.
Ushbu davra suhbatini o‘tkazishdan asosiy maqsad, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ilmiy xodimlari tomonidan ishlab chiqilgan ko‘p o‘lchamli kambag‘allik ta’rifini aniqlash bo‘yicha so‘rovnomaning dastlabki loyihasini muhokama qilishdan iborat.
Loyiha bo‘yicha ekspertlar tomonidan bir qancha asosli va ahamiyatli takliflar berildi. Berilgan takliflarni hisobga olgan holda so‘rovnoma takomillashtirilib, respublikaning barcha hududlarida aholi o‘rtasida so‘rov o‘tkazish ko‘zda tutilgan bo‘lib, uning natijasida ko‘p o‘lchamli kambag‘allikning xususiyatlari aniqlanadi.
2021 yilning may oyi oxirida O‘zbekistonda ilk bor aholining minimal iste’mol xarajatlari (MIX) qiymatining dastlabki hisob-kitoblari e’lon qilindi. MIX bir oila a’zosi uchun kishi boshiga bir oyda 440 000 so‘mni, shundan oziq-ovqat xarajatlari 69 foizni va nooziq-ovqat xarajatlari 31 foizni tashkil etdi. Shunday qilib, mamlakatda monetar kambag‘allikni o‘lchashga harakat qilindi.
“Ma’lumki kambag‘allik atamasi ma’lum bir universal ta’rifga ega emas. Har bitta davlat o‘zining xususiyatlaridan kelib chiqqan holda milliy ta’rifni yuritadi. Biz ham xuddi shu maqsadda ko‘p o‘lchamli kambag‘allikni O‘zbekiston xususiyatlaridan kelib chiqqan holda aynan nima tushuniladi, qanday o‘lchamlar kiritib borishi kerakligi bo‘yicha bugungi davra suhbatida muhokama qildik. Xalqaro tajribalardan qaraydigan bo‘lsak, yetarli ozuqaga ega bo‘lish, ma’lum bir standartlarga mos keluvchi uy bo‘lishi, elektr tarmog‘i, sog‘liqni saqlash va ta’lim olish imkoniyatining mavjudligi hisobga olinadi. Lekin bularning hammasi umumiy tushunchalar. Aynan uning minimal darajasi, sifat darajasi qanday bo‘lishi kerakligi milliy konsultatsiyalar orqali aniqlab boriladi. Misol uchun, kambag‘allikni milliy o‘lchovi joriy etilishi O‘zbekistondagi aholini turmush tarziga xos bo‘lgan hususiyatlarni aks ettirgan holda uning farovonlik darajasini o‘lchash imkonini beradi,” – deydi UNICEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi Ijtimoiy siyosat masalalari bo‘yicha maslahatchisi Umid Aliyev.
Suhbat davomida ekspertlar tomonidan inson yoki oilaning farovonligi haqida umumiy e’tirof etilgan ta’rifning yo‘qligi qayd etildi. Odatda, bu kabi tushuncha bir necha tarkibiy qismlar: sog‘liqni saqlash, ta’lim, sifatli oziq-ovqat, uy-joy, bandlik va boshqa shunga o‘xshash imkoniyatlardan iborat.
“Nima uchun kambag‘allikni o‘lchash muhim hisoblanadi? Hozirgi kunda dunyo aholisining 9,2 foizi paritet bo‘yicha kuniga 1,9 dollardan kam daromad topadi. Bundan tashqari, 107 ta rivojlanayotgan davlatdagi 1,3 mlrd. aholining hayot tarzi ko‘p o‘lchamli kambag‘al guruhiga mansub. Ya’ni, ko‘p o‘lchamli kambag‘allikni hisoblashda nafaqat daromadlar va xarajatlar bo‘yicha holat, balki sog‘liqni saqlash xizmatlari, sanitariya holati, xavfsizlik darajasi va yashash hududidagi infratuzulma kabi boshqa yashash sharoitlari ham hisobga olinadi. Ular asosan sog‘liqni saqlash xizmatlari, sanitariya holati, xavfsizlik darajasi va yashash hududidagi infratuzulma kabi ko‘plab ko‘rsatkichlar bilan o‘lchanadi.
Bolalar kambag‘alligi tushunchasi va uning ahamiyati katta yoshdagi aholi kambag‘alligi tushunchasiga nisbatan sezilarli darajada dolzarb hisoblanadi. Chunki yoshlikda orttirilgan nuqson insonning butun hayoti davomidagi faoliyatiga o‘z salbiy ta’sirini ko‘rsatadi.
Xususan, ilmiy tadqiqotlar natijasida kambag‘allikning inson miya faoliyatiga salbiy ta’siri aniqlangan bo‘lib, kambag‘al bolalarda o‘zlashtirish darajasi nisbatan pastroq bo‘ladi. Qolaversa, butun hayot faoliyati davomida daromad topish ko‘rsatkichlari nisbatan past bo‘lganligi ham isbotlangan. O‘zbekiston aholisining 1/3 qismini bolalar va yoshlar tashkil etganligi sababli bolalar orasida kambag‘allikni o‘lchash O‘zbekiston misolida yanada muhim ahamiyat kasb etadi” deydi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi bosh ilmiy xodimi Hasanjon Majidov.
Keyingi 5 yil davomida xorijiy mamlakatlar tajribasidan foydalangan holda O‘zbekistonda ijtimoiy himoya tizimi sezilarli darajada yaxshilanadi. Kambag‘allik chegarasini aniqlashga yondashuvlarda monetar va nomonetar usullar qo‘llaniladi. Qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirish maqsadida kambag‘allikni o‘lchashning nomonetar usullarini paralel ravishda o‘rganish rejalashtirilgan. Xususan, UNICEF usuli-Multidimensional Overlapping Deprivation Analysis (MODA) va BMTTD usuli - ko‘p o‘lchovli kambag‘allik Multidimensional Poverty Index (MPI).
MODA metodologiyasi asosan bolalar darajasida kambag‘allikni o‘lchash uchun qo‘llaniladi, ya’ni asosiy e’tibor bolalarga qaratiladi. MPI metodologiyasi O‘zbekistonda ikki ko‘rsatkichni birlashtirib ham kattalar ham bolalar orasida nomonetar ko‘p o‘lchamli kambag‘allik darajasini o‘lchash uchun qo‘llanadi, qolaversa, alohida uy ho‘jaliklari qamrab olinadi. MODA metodologiyasi yoshga doir ko‘rsatkichlar asosida shakllantirilib, so‘rov bo‘yicha savollar mamlakat xususiyatlaridan kelib chiqib asosan chaqaloqlikdan 5 yoshgacha, 5 yoshdan 17 yoshgacha va 17 yoshdan yuqori bo‘lgan aholi qatlami uchun alohida tuziladi. MPI metodologiyasida bu imkoniyat mavjud emas. Shu sababli bu ikki metodologiyani birlashtirib o‘lchovlar ishlab chiqiladi.
Davra suhbati davomida Karomat Nurullayev ushbu ikkala metodologiyani ham qo‘llab ko‘p qirrali nomonetar kambag‘allikni o‘lchagan Armaniston davlatida olib borilgan tadqiqot natijalari bilan tanishtirdi.
Davra suhbati ishtirokchilari tomonidan savolnoma uchun ko‘rsatkichlarni ishlab chiqishda aholining qishloq va shaharda yashovchi qatlamlari uchun alohida qolaversa, ko‘p qavatli uyda turuvchi aholi bilan hovlili uylarda yashovchi aholi qatlamlari uchun alohida ishlab chiqish taklifi berildi.
Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi eksperti Ravshan Isamutdinov aholini jinsi bo‘yicha ajratib alohida so‘rovnomalar o‘tkazish taklifin kiritdi. Ikkinchi navbatda aholining hunari bor yo‘qligi bo‘yicha ham ko‘rsatkich ishlab chiqish taklifini berdi.
Seminar ko‘p o‘lchovli kambag‘allikni o‘lchash va Oila farovonligi indeksini hisoblash bo‘yicha milliy metodologiyani ishlab chiqish va amalga oshirish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi. Ushbu o‘lchovlar O‘zbekistonda kambag‘allikni kamaytirish va oilalar farovonligini oshirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni belgilash uchun foydali ma’lumotlar beradi.

Центр экономических исследований и реформ в партнерстве с ЮНИСЕФ проводит исследование по теме «Методология измерения многомерной бедности в Узбекистане». На основе разработанной методики в Узбекистане будет внедрен Индекс благополучия семьи.
29 декабря в Центре экономических исследований и реформ состоялся круглый стол, посвященный специфике многомерной бедности в Узбекистане, который стал следующим этапом исследования. В мероприятии приняли участие сотрудники профильных министерств и ведомств, а также международный эксперт Исследовательского центра ЮНИСЕФ (Innochenti) Gwyther Rees (Гвайтер Рис), который предоставил информацию о международном опыте и передовой практике измерения многомерной бедности.
Круглый стол был организован Представительством ЮНИСЕФ в Узбекистане при поддержке Регионального офиса ЮНИСЕФ для Восточной Европы и Центральной Азии и Исследовательского центра ЮНИСЕФ (Инноченти).
Основная цель круглого стола – обсуждение первоначального проекта, разработанного экспертами Центра экономических исследований и реформ по определению измерения многомерной бедности в условиях Узбекистана. Для определения Индекса, который позволит выявить характеристики многомерной бедности будет проведен опрос по всей стране. Эксперты обсудили методологию и анкету предстоящего исследования. В частности, внесен ряд обоснованных и важных предложений, с учетом которых, анкета будет доработана.
В конце мая 2021 года впервые в Узбекистане были опубликованы предварительные оценки величины минимальных потребительских расходов населения. Таким образом, была предпринята попытка измерить монетарную бедность в стране.
«Хорошо известно, что термин «бедность» не имеет универсального определения. Каждое государство поддерживает национальное определение, основанное на его собственных характеристиках. С той же целью мы обсудили на сегодняшнем круглом столе, что такое многомерная бедность с точки зрения специфики Узбекистана, и какие измерения должны быть включены. Международный опыт показывает, что во внимание принимаются наличие достаточного количества пищи, дома, отвечающего определенным стандартам, доступа к электричеству, здравоохранению и образованию. Какой точный минимальный уровень, каким должен быть уровень качества, будет определен в ходе общенациональных консультаций. Например, введение национального показателя бедности позволит измерить уровень благосостояния населения Узбекистана, отражающий специфику его образа жизни», - сказал Умид Алиев, советник по социальной политике ЮНИСЕФ в Узбекистане.
Важно измерять уровень бедности среди детей поскольку около 33% населения Узбекистана составляют дети. Впервые в 2017 году вопрос бедности поднял Президент. С тех пор Центр экономических исследований и реформ провел ряд исследований по измерению бедности.
«Почему важно измерять бедность? Сегодня по данным Всемирного банка, около 9,2% населения мира, или 689 миллионов человек, живут в крайней нищете на менее чем 1,90 доллара США в день. В 107 развивающихся странах в настоящее время в мире насчитывается как минимум 1,3 млрд человек, живущих в условиях многомерной бедности. То есть многомерная бедность измеряется не только доходами, но и многими другими показателями, такими как условия жизни, здоровье, санитария и инфраструктура в жилом пространстве, уровень безопасности.
Детская бедность гораздо важнее определения бедности для взрослого населения. Потому что дефект, приобретенный в молодом возрасте, негативно сказывается на деятельности человека на протяжении всей его жизни.Негативное влияние бедности на мозговую активность было выявлено в научных исследованиях при относительно низком уровне усвоения информации в бедных слоях населения. Кроме того, было доказано, что уровень дохода относительно низкий на протяжении всей его жизни», - сказал Хасан Маджидов, исследователь Центра экономических исследований и реформ.
При определении черты бедности используются денежные и неденежные методы. В основном существует два инструмента для измерения немонетарной бедности, первый из которых - метод ЮНИСЕФ – Multidimensional Overlapping Deprivation Analysis (MODA). В основном это методика измерения бедности на детском уровне. Второй – MPI (Multidimensional Poverty Index). Одна из наших основных целей в Узбекистане сегодня - разработать методологию измерения немонетарной многомерной бедности как среди взрослых, так и среди детей, сочетающую эти два показателя.
В методологии MODA возрастные показатели приводятся отдельно, т.е. при проведении опросов отдельные вопросы формулируются для населения от младенца до 5 лет, от 5 до 17 лет и старше 17 лет. MPI не имеет этой опции. Поэтому, измерения разрабатываются путем комбинирования этих двух методологий.
В ходе круглого стола Каромат Нуруллаев представил результаты исследования, проведенного в Армении, в котором измеряется многомерная немонетарная бедность с использованием обеих методологий.
При разработке показателей для анкеты участники круглого стола предложили разрабатывать отдельно для сельских и городских слоев населения, а также для слоев населения, проживающих в многоэтажных домах и дворовых домах.
Эксперт Министерства махалли и поддержки семьи Равшан Исамутдинов предложил провести отдельные исследования по гендерному признаку. Во-вторых, он предложил разработать индикатор наличия талантов и навыков у населения. Это поможет снизить безработицу и бедность, считает эксперт. Так как каждая страна отличается своими условиями и особенностями по мнению эксперта во многих развитых странах отсутствие непрерывного доступа в Интернет для домохозяйств также является одним из показателей бедности, но применение этого показателя в Узбекистане не поможет нам определить настоящего уровня бедности.
Ожидается, что проведенный семинар сформирует фундамент для разработки и внедрения национальной методики по измерению многомерной бедности и расчета Индекса благополучия семьи. Данные измерения предоставят полезную информацию для определения комплексных мер по снижению бедности и повышению благосостояния семей в Узбекистане.