Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston umumiy tashqi qarzi joriy yilning boshiga nisbatan 6 foizga yoki 2 mlrd dollarga oshgan holda, 35,9 mlrd dollarni tashkil qildi.
Qayd etilishicha, 2021 yilning I yarim yilligida yangi qarzdorliklarning jalb qilinishi va asosiy qarz to‘lovlari amalga oshirilishi hamda kurslar o‘zgarishi hisobiga 22 mlrd dollarni tashkil qildi. Xususan, jahon bozorida O‘zbekistonning xalqaro obligatsiyalari narxlarining tushishi oqibatida davlat tashqi qarzi 3 foizga yoki 627,9 mln dollarga oshdi.
Shuningdek, 1 iyul holatiga ko‘ra, xususiy tashqi qarz 11 foizga yoki 1,4 mlrd dollarga oshdi. Ushbu o‘sish asosan banklar va boshqa sektorlar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Joriy yilning II choragida «UZAUTO MOTORS» AJ tomonidan qiymati 300 mln dollar hamda 785 mlrd so‘m miqdoridagi qimmatli qog‘ozlarni 4,85 foiz stavkasi bilan 5 yillik muddatga xalqaro moliya bozoriga joylashtirgan. Buning oqibatida boshqa sektorlar qarz tarkibi o‘tgan yilga nisbatan sezilarli o‘sgan.
Yalpi tashqi qarzning 83 foizini yoki 32,4 mlrd dollarini kreditlar va qarzlar tashkil etadi. Umumiy tashqi qarzning YaIMga nisbati esa 57 foizni tashkil qildi.
Shuningdek, I yarim yillikda jami 4,4 mlrd dollariga teng qarz jalb qilingan. Ushbu qarzning 1,2 mlrd dollari davlat sektoriga to‘g‘ri kelgan bo‘lsa, 3,2 mlrd dollari xususiy sektor tomonidan jalb qilingan.
Asosiy qarz va foizlar bo‘yicha to‘lovlarning eng katta qismini banklar, neft-gaz, energetika hamda boshqa sektor korxonalari to‘lab kelayotgani keltirib o‘tilgan.
Davlat tashqi qarz bo‘yicha 353,4 mln dollar miqdordagi asosiy qarz va 206,5 mln dollar miqdordagi foiz to‘lovlari amalga oshirilgan. Xususiy tashqi qarz to‘lovlari esa asosiy qarz bo‘yicha 1,6 mlrd dollar, foiz to‘lovlari bo‘yicha 238,8 mln dollar miqdorida to‘langan.
Moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov davlat qarzini YaIMga nisbatan 45−50% chegarasida ushlab turish rejalashtirilayotgani haqida gapirgan edi.

Объём совокупного внешнего долга Узбекистана на 1 июля 2021 года достиг 35,9 млрд долларов, увеличившись за шесть месяцев на 6%, или на 2 млрд долларов, следует из данных Центрального банка. Это составляет около 57% к ВВП.
Совокупный внешний долг включает правительственный и гарантированный правительством (внешний госдолг), а также негарантированный внешний долг (долг частного сектора).
За первое полугодие задолженность госсектора увеличилась на 627,9 млн долларов (+3%) и составила 22 млрд долларов. Рост объясняется привлечением новых внешних заимствований и выплат по ним, а также снижения цен облигаций, размещенных на международных финансовых рынках и изменения курсов.
Задолженность частного сектора выросла на 1,4 млрд долларов (+11%), преимущественно за счёт увеличения заимствований банками и другими секторами.
Всего за шесть месяцев госсектор привлёк заимствования на общую сумму 1,2 млрд долларов, а частный — на 3,2 млрд долларов. Привлечение заимствований, в основном, осуществлялось банками — 1,6 млрд долларов. в том числе нефтегазовый и энергетический сектор привлёк 379 млн долларов и предприятия прочих секторов экономики — 1,2 млрд долларов.
При этом основной причиной значительного роста в компоненте «прочие сектора» по сравнению с прошлым годом является выпуск и размещение на международных финансовых рынках ценных бумаг UzAuto Motors номиналом в 300 млн долларов под 4,85% сроком на 5 лет.
По итогам шести месяцев госдолг погашен на 429 млн долларов: 353,4 млн долларов по основному долгу и 206,5 млн долларов — по процентам.
Выплаты по частному внешнему долгу составили 1,6 млрд долларов по основному долгу и 238,8 млн долларов по процентам.
Заместитель министра финансов Ахадбек Хайдаров отмечал, что после резкого роста расходов госбюджета из-за кризиса в 2020 году теперь планируется снизить показатель до докризисного уровня — до 27% к ВВП.