– Men, Doniyorxo‘ja Madaminov Rasulxo‘jayevich 2022 yil yanvar oyidan buyon Farg‘ona tumani “Mozortagi” MFY hokim yordamchisi lavozimida ishlab kelmoqdaman. Avval viloyat Pensiya jamg‘armasida turli lavozimlarda ishlab, ushbu lavozimga Pensiya jamg‘armasi Farg‘ona viloyat boshqarmasining ijtimoiy himoya yagona reyestr axborot tizimini muvofiqlashtirish sho‘’basi rahbari lavozimidan o‘tganman.
O‘zim faoliyat yuritayotgan mahalla fuqarolar yig‘inida tug‘ilib o‘sganman. Avvalgi ish tajribam fuqarolar bilan kechadigan muloqotimda juda asqotdi. Qolaversa, shu yerda tug‘ilib o‘sganim ham menga ancha qo‘l keldi, desam yanglishmagan bo‘laman. Iqtisodiyot yo‘nalishida faoliyat olib borganim uchun ish faoliyatimda Xitoy tajribasini qo‘llaganim ham ayni muddao bo‘ldi.
– Mahallangizning joylashuvi, aholini ish bilan ta’minlash imkoniyatlari haqida to‘liqroq gapirib bersangiz. 2022 yilda mahallabay ishlash tizimi joriy etilganidan buyon o‘tkazilgan so‘rovlar natijasida aholining ijtimoiy tarkibi va farovonligi bo‘yicha qanday ma’lumotlar olindi?
– Mahalla tuman markazidan 18 km. uzoqlikda, Farg‘ona shahar markazidan 12 km. uzoqlikda joylashgan bo‘lib, hudud iqtisodiyotining o‘sish drayveri xizmat ko‘rsatish (turizm) va chorvachilik sohalaridir. Aholi asosan ushbu faoliyat turlari bilan shug‘ullanishdan daromad oladi.
O‘rganishlar davomida mahallada 3198 nafar aholi istiqomat qilishi aniqlandi. Shundan aholining mehnatga layoqatli qatlami o‘z xonadonida chorvachilik, asalarichilik va turli xildagi xizmat ko‘rsatish ishlari bilan band. Mahallada dastlabki xatlov natijalariga asosan 245 nafar ishsiz fuqaro aniqlangan. Ularning bandligini ta’minlash maqsadida, o‘z tajriba va imkoniyatlaridan kelib chiqib imtiyozli kredit, subsidiya berish orqali yoki doimiy hamda jamoat ishlariga band qilishda ko‘maklashib kelinmoqda.
– Yuqorida aytilganidek, mahalla rivojlanishining asosiy drayveri – xizmat ko‘rsatish (turizm) sohasidir. So‘rovnomalar va tahliliy ma’lumotlarga asoslanib, dastlab ishsiz va kam ta’minlangan fuqarolar hamda tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan fuqarolar o‘rganildi, ular bo‘yicha alohida ish olib borildi. 2022 yil davomida 48 nafar ishsiz hamda daromad olish istagi bo‘lgan fuqaroga oilaviy tadbirkorlik bilan shug‘ullanishi uchun jami 850 mln so‘m mablag‘, 12 nafar ishsiz xotin-qizga subsidiya asosida 68 mln so‘mlik mehnat qurollari olib berildi. Bundan tashqari 16 ta yangi yuridik, 22 nafar YaTT sub’yekti tashkil etish orqali 45 ta yangi ish o‘rni yaratilishiga hamda ishsiz fuqarolarni bandligi ta’minlanishiga erishildi. Hududda joylashgan xizmat ko‘rsatish ob’yektlari, xususan, dam olish maskanlariga 128 nafar ishsiz fuqaroni mavsumiy ishga yo‘naltirilib, daromad olishlariga ko‘maklashildi.
– 2023 yildagi faoliyatingiz natijalari, uning yo‘nalishlari – ishsizlarni ish bilan ta’minlash, kasbga o‘qitish, tadbirkorlikni, aholining kam ta’minlangan qatlamini qo‘llab-quvvatlash, mahallalarni obodonlashtirish bo‘yicha qanday yutuqlarga erishilgani haqida batafsil gapirib bersangiz. O‘tgan yil mahalla va o‘zingiz uchun qilgan qaysi ishni eng muhimi deb bilasiz?
– 2023 yil davomida mahallada ishsiz erkak-ayollar va yoshlar kasb-hunarga o‘qitildi, 12 nafariga subsidiya asosida mehnat qurollari olib berildi, 42 nafar fuqaroga oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturi doirasida imtiyozli kreditlar ajratildi, 21 ta yangi tadbirkorlik sub’yekti tashkil etildi, 42 nafar ishsiz fuqaroning bandligi ta’minlanishiga erishildi. Tashabbusli byudjet loyihasida ketma-ket ikki marotaba g‘oliblikni qo‘lga kiritish orqali 3,8 km uzunlikdagi ichki yo‘llarga asfalt yotqizildi hamda 38-maktabning moddiy texnika bazasi mustahkamlandi.
– 2023 yilda hokim o‘rinbosarlari faoliyatiga oid qator qarorlar qabul qilindi. Mahallalarning reytingi joriy etildi, yakka tartibdagi dasturlar amaliyoti joriy etildi, mahallalarning faol a’zolari soni 5 nafardan 7 nafarga oshirildi, mahallalarni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kengashlar tashkil etildi. Ushbu qarorlar munosabati bilan mahallangizda qanday ishlar amalga oshirildi, yangi tarkibdagi faollarning ishi qanday va bu qarorlar faoliyatingiz samaradorligiga nechog‘lik ta’sir ko‘rsatdi?
– Mamlakatimizda mahalla institutining jamiyatdagi rolini oshirish va uni tubdan rivojlantirib borilishi, bu bevosita xalqimiz turmush tarzining farovonligi oshishiga asosiy dastak bo‘ladi, deb hisoblayman. Bunda har bir yettilik a’zolariga belgilangan vazifa va majburiyatlarning bajarilishi, fuqarolar bilan individual ishlash hamda muammolarni hal etish orqali kambag‘allikdan chiqarishga, o‘z daromad manbaiga ega bo‘lishlariga imkon yaratib kelinmoqda.
– Mahallani rivojlantirish dasturi ishlab chiqilib, dastlab mahallaning aholi kayfiyatiga ta’sir qiluvchi omillarni bartaraf qilish belgilab olingan. Xususan, mahallaning infratuzilmasini yaxshilash, ichki yo‘llarini ta’mirlash, elektr ta’minotidagi muammolarni hal etish bo‘yicha amaliy ishlar olib borildi, tadbirkorlarga sharoit yaratish bilan bog‘liq muammolar bartaraf etildi. Albatta, sharoit bor joyda rivojlanish bo‘ladi. O‘tgan davr mobaynida 48 nafar yangi tadbirkorlik sub’yekti ochilib, hududimizda ilgari mavjud bo‘lmagan xizmat turlari tashkil etilishiga erishildi. Mahallani rivojlantirishga Respublika va mahalliy byudjet hisobidan 6,3 mlrd so‘m mablag‘ ajratildi. Hududdagi Avval qishlog‘iga Turizm qishlog‘i maqomini olish rejasi ishlab chiqilib, bu bo‘yicha takliflar berilgan.
Farg‘ona tumani Avval qishlog‘i hududining (“Birdamlik”, “Avval”, “Mozortagi”, “Qorasuv”, “Oqtepa”, “O‘rtaqishloq” va “Damko‘l” MFY) “turizm qishlog‘i” maqomini berish uchun mavjud salohiyati to‘g‘risidagi ma’lumot.
Avval qishlog‘i hududida 4110 ta xonadon mavjud bo‘lib, jami aholi soni 19046 tani tashkil etadi. Qishloq Farg‘ona shahar markazidan 15 km. uzoqlikda joylashgan bo‘lib, jamoa transportlari va boshqa yengil rusumdagi yo‘nalishli taksi (avtobus, Damas va boshqa yengil avtomobillar) qatnovlari yo‘lga qo‘yilgan. Ushbu hududni turizmga ixtisoslashtirilgan qishloqqa aylantirish hamda kelayotgan xorijiy va mahalliy mehmonlarni olib qolish kunlarini uzaytirish uchun quyidagi qo‘shimcha xizmat turlari tashkil etilishi zarur. Jumladan:
- 20 dan ortiq xonadonda milliy oilaviy mehmon uylari;
- avtoturargohlar;
- yo‘l ko‘rsatkichlar;
- turistik xarita;
- Wi-Fi zonalar;
- sanitar-gigiyenik shoxobchalari;
- turizm axborot markazi.
Prezidentimizning 2022 yil 30 apreldagi “Ichki turizm xizmatlarini diversifikatsiya qilishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 232-sonli qaroriga muvofiq, 2022 yil 1 iyuldan boshlab “Turizm mahallasi”, “Turizm qishlog‘i” yoki “Turizm ovuli” maqomi berilgan hududlarda mehmon uylari, ovqatlanish, ko‘ngilochar joylar tashkil etgan tadbirkorlar uchun soliq imtiyozlari (xizmatlar ko‘rsatuvchi tadbirkorlik sub’yektlari uchun ijtimoiy soliq stavkasi va aylanmadan olinadigan soliq stavkasini – 1 foiz) tatbiq etiladi.
Bundan tashqari, ushbu qaror bilan oilaviy mehmon uylarini ta’mirlashga 100 mln. so‘mgacha, mebel, maishiy texnika va boshqa buyumlar bilan jihozlashga 50 mln. so‘mgacha hamda suzish havzalarini tashkil etishga 200 mln so‘mgacha loyihalarni moliyalashtirish uchun tadbirkorlarga kreditlar berilishi ko‘zda tutilgan.
Ushbu imtiyozni qo‘llash bilan qishloq hududida samarali natijalarga erishish mumkin bo‘ladi. Jumladan:
– sayyohlar oqimi 50 ming nafarga oshishi mumkin;
– turizm xizmatlari aylanmasi shakllanadi;
– turizm sohasi tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan daromad topishlari uchun imkoniyat yaratiladi va 500 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratilishiga sabab bo‘ladi;
– aholining tungi vaqtda hordiq chiqarish, madaniy ob’yektlarga borishlari uchun shart-sharoitlar yaratiladi;
– yoshlarning bilim va salohiyatlarini namoyon etishi va tadbirkor faoliyatlarini boshlashi uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratiladi;
– Respublikaning yetakchi turoperator va turagentlarining filiallari tashkil etiladi va ular tomonidan sayohlarni jalb etish imkoniyatlari oshadi.
Qishloq hududida hozirgi kunda bir qator turizm xizmatlari va ob’yektlari mavjud. Ular orasida Xo‘jamposhsho ziyoratgohi va chilla saqlagan g‘ori, tabiiy shifobaxsh buloqlar, milliy taomlar choyxonalari, park-attraksionlar, “Yetti buloq” sanatoriysi, xonadonida tovus, otlar mavjud bo‘lgan xonadonlar (bu orqali otda sayr qilish xizmatlarini tashkil etish imkoniyati mavjud), madaniy-ko‘ngilochar tadbirlar xizmati (dorbozlar, milliy askiya, raqqoslar), selfi-ob’yektlar, sayyohlarga gastronomik xizmatlar (milliy taomlar, oshpazlar tanlovi, mahorat darslari), haftaning har shanba kuni bo‘ladigan bozor (dehqon, oziq-ovqat, buyum, mol, qushlar va boshqalar), sog‘lomlashtirish markazi xizmatlari (uqalash, sheyping, SPA), go‘zallik markazi xizmatlari, zamonaviy fotosalon, shoir Hamza Hakimzoda Niyoziy uy-muzeyi, avtomobillarga xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, Jome masjidi va boshqalar bor.
– Hokim yordamchisi sifatidagi tajribangizga tayangan holda, sizning fikringizcha, mahallangizda kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi asosiy sabab va omillar nimada? Sizningcha, hududingiz aholisi o‘rtasida kambag‘allik darajasini yanada kamaytirish uchun qo‘shimcha nima ishlar qilish kerak?
– Kambag‘allikni keltirib chiqaruvchi bir nechta omillar mavjud. Oiladagi boshlang‘ich tarbiya, tadbirkorlikni boshlash uchun boshlang‘ich sarmoyaning mavjud yoki yetarli emasligi, diyonatli bo‘la olmaslik hamda uquv-malakasizlik oqibatida boqimanda kayfiyatga kelib qolish kabi omillarni aytish mumkin. Davlatimiz rahbari tomonidan olib borilayotgan oqilona siyosat tufayli belgilab berilgan barcha vazifa va moliyaviy instrumentlarni jalb qilish, kambag‘al oilaning har bir a’zosi bilan individual ishlash orqali aholini kambag‘allikdan chiqarish mumkin.
– Faoliyatim davrida 51 nafar tadbirkorlik sub’yekti yangidan tashkil etildi. Shundan 27 nafar yuridik, 24 nafar YaTT faoliyati ish boshladi. Buning negizida 100 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratilishiga erishilib, mahallada ishsiz fuqarolarning bandligi ta’minlandi. Tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotgan, qo‘shimcha imkoniyati mavjud tadbirkorlik sub’yektlari ajratib olinib, alohida ishlash va moliyaviy ko‘maklashish orqali ularning faoliyatini kengaytirishga erishildi. Misol uchun “AXRORBEK MIRBOBO FAYZ” MChJning qo‘shimcha bo‘sh turgan yer maydoniga milliy shirinliklar ishlab chiqarish va tantanali to‘y marosimlari o‘tkazish xizmatlarini tashkil etish orqali 14 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
– Sizning mahallangizda tajribali tadbirkorlar bormi va ular bilan qanday ishlayapsiz? Bunga misol keltira olasizmi?
– Hududda muvaffaqiyatga erishib kelayotgan tajribali tadbirkorlar ko‘p. Bunday lider tadbirkorlar bilan alohida ishlash va ularga kam ta’minlangan oilalardagi ishsiz fuqarolarni biriktirib berish (otaliqqa olish) orqali kam ta’minlangan oilalarga daromad kirishiga erishilmoqda.
– Xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularni vatanga qaytishga undash borasida mahallangizda qanday ishlar amalga oshirilmoqda? Bu insonlarga o‘z bizneslarini boshlashi va mahalliy iqtisodiyotga muvaffaqiyatli integratsiyalashuviga yordam berish uchun nima ishlar qilinmoqda?
– Mahallamizda hozirda turli davlatlarda 120 dan ortiq mehnat muhojiri mavjud. Har bir migrant bilan videomuloqotlar amalga oshirilib, ishlayotgan davlatidagi “ish beruvchi kim, necha pul oylik oladi, hujjatlari mavjudmi, oyliklarni olishda muammolar yo‘qmi” va boshqa shu kabi savollarga javob olinadi. Agar fuqarolarimiz ishlaridan qoniqish hosil qilmasa, O‘zbekistonda yaratilayotgan sharoitlar bilan tanishtirilib, yurtiga qaytib kelsa, bandligini ta’minlash, daromad olishga ko‘maklashish uchun imtiyozli kredit va boshqa jihatlar bo‘yicha tushuntirishlar beriladi. Xorijdan qaytib kelgan ishsiz yoshlar va xotin-qizlarga ijara asosida uzoq muddatli yer ajratish, doimiy mavsumiy ishlarga jalb qilish yoki subsidiya, imtiyozli kredit berish kabi amaliy yordamlar amalga oshirilmoqda.
– Hokim yordamchilari instituti bu Yangi O‘zbekistonda yangicha kreativ fikrlash, demakdir. Amaliyotda tadbirkorlar va kam ta’minlangan, ishsiz qatlam bilan ishlash bu har bir hokim yordamchisining tajribasini, mehnat faoliyati davomida malakasini oshirib boradi. Yashirin iqtisodiyotga barham berish uchun qo‘shimcha vakolatlar berish maqsadga muvofiq. Faoliyatimiz davomida har qanday byurokratik to‘siqlarni yo‘q qilish, muammolarni bartaraf qilish choralarini ko‘rish ishimizning samaradorligini yanada oshiradi deb bilaman.
– Muhimi, mahallada fuqarolarda davlatga ishonch tuyg‘usini uyg‘ota oldik. Bu holatga faoliyatim davomida uchrashuvlar, suhbatlar hamda amalga oshirilayotgan va oshirilib kelinayotgan islohotlar jarayonida ko‘p bor guvoh bo‘ldim. Yaqin kelajakda hokim yordamchisi lavozimiga tegishli majburiyatlarim va o‘z oldimga qo‘ygan qo‘shimcha talablarni bajarishim uchun katta maqsad va vazifalar belgilab olganman. Faoliyat olib borayotgan hududim hamda atrofimdagi 5 ta mahallaga “turizm qishlog‘i” maqomini olish orqali xududimizga investitsiya kirib kelishi, tadbirkorlarga soliq imtiyozlari belgilanishi, ishsizlarning bandligi ta’minlanishiga erishish kabi maqsadlarni o‘z oldimga qo‘yganman. Qolaversa, mahallamga davlat rahbarining tashrifini tashkil etish uchun bor kuch-salohiyatimni safarbar etish – bosh maqsadim!

– Расскажите о своей профессиональной деятельности, как Вы пришли на эту должность? Чем занимались раньше? Какие навыки помогли эффективно выполнять поставленные перед Вами задачи?
– Я, Дониёрхужа Мадаминов Расулхужаевич, с января 2022 года работаю помощником хокима Ферганского района в МСГ Мозортаги. Ранее работал на различных должностях в областном Пенсионном фонде, а на эту должность перешёл с должности начальника отдела координации информационной системы единого реестра социальной защиты Ферганского областного управления Пенсионного фонда.
Я родился и вырос в районе, где сейчас работаю, и мой предыдущий опыт очень помог мне в общении с гражданами. Не побоюсь сказать, что мои корни здесь сыграли важную роль в этом. Работая в сфере экономики, я получил отличную возможность применять китайский опыт в своей деятельности.
– Расскажите подробнее о расположении вашей махалли, возможностях трудоустройства жителей. Какая информация о социальном составе и благосостоянии населения была получена в результате опросов, провёденных с момента введения системы работы «махаллабай» в 2022 году?
– Махалля расположена в 18 км от районного центра, в 12 км от центра Ферганы, где драйвером роста экономики считается сфера услуг (туризм) и животноводство. Это основной вид заработка населения.
В ходе исследования выяснилось, что в махалле проживают 3198 граждан. Среди них трудоспособный слой населения занимается животноводством, пчеловодством и различными видами оказания услуг. По результатам первичного опроса в махалле было выявлено 245 безработных граждан. В целях обеспечения трудоустройства, исходя из их опыта и способностей, мы оказываем помощь путём предоставления льготных кредитов, субсидий или трудоустройства на постоянных и общественных работах.
– Чего вы достигли за первый год работы на этой должности в плане улучшения условий жизни и благосостояния населения?
На основе анкет и аналитических данных первоначально были изучены безработные и малообеспеченные граждане, а также жители, желающие заняться предпринимательством, по ним была проведена отдельная работа. В течение 2022 года 48 безработным гражданам, желающим получать доход для занятия семейным бизнесом, предоставлено 850 миллионов сумов средств, а 12 безработным женщинам на основе субсидий предоставлены орудия труда на сумму 68 миллионов сумов. Кроме того, создано 45 новых рабочих мест и обеспечено трудоустройство безработных граждан за счёт создания 16 новых юридических и 22 субъектов индивидуального предпринимательства. 128 безработных граждан были направлены на сезонные работы на объекты сферы обслуживания, расположенные в регионе, в частности, в места отдыха, где им была оказана помощь в получении дохода.
– Расскажите об итогах вашей деятельности в 2023 году, какие успехи были достигнуты в таких направлениях, как трудоустройство безработных, профессиональное обучение, предпринимательство, поддержка малообеспеченного слоя населения, благоустройство махаллей. Что Вы считаете самым важным из того, что сделано для общества в прошлом году?
– За 2023 год безработные мужчины и женщины, молодежь махалли прошли обучение профессиям, 12 жителям предоставлены орудия труда на основе субсидий, 42 гражданам выделены льготные кредиты в рамках программы развития семейного предпринимательства, а также создан 21 новый субъект предпринимательства и обеспечена занятость 42 безработных человек. Был реализован, дважды подряд выигравший голосование по инициативному бюджету, проект укладки асфальта на внутренних дорогах протяженностью 3,8 км, укреплена материально-техническая база школы №38.
– Каковы приоритные задачи по развитию вашей махалли в этом году? Какие ещё планы в этом направлении? Чего уже удалось достичь и что необходимо сделать в будущем?
– Была разработана программа развития махалли и первым делом решили устранить факторы, негативно влияющие на настроение населения махалли. В частности, была проведена практическая работа по улучшению инфраструктуры махалли, ремонту внутренних дорог, решению проблем с электроснабжением, улучшению условий для деятельности предпринимателей. Конечно, там, где есть условия, будет и развитие. За прошедший период было открыто 48 новых субъектов предпринимательства, а также удалось организовать виды услуг, которых раньше не было в регионе. На развитие махалли из республиканского и местных бюджетов выделено 6,3 миллиарда сумов. Для села Аввал региона был разработан план получения статуса «Туристское село» и внесены предложения по этому поводу. (См. врезку).
Потенциал села Аввал для получения статуса «Туристское село»
На территории села Аввал (МСГ Бирдамлик, Аввал, Мозортаги, Корасув, Октепа, Уртакишлок и Дамкул) насчитывается 4110 домохозяйств, а общая численность населения составляет 19046 человек. Село расположено в 15 км от центра Ферганы, налажены маршруты общественного транспорта.
В настоящее время в селе имеется ряд туристических услуг и объектов. Среди них святыня Хужампошшо, природные целебные источники, чайханы национальной кухни, парк-аттракционы, санаторий «Етти булак», домохозяйства с павлинами и лошадьми, посредством которых можно организовать конные прогулки, культурно-развлекательные услуги (канатоходцы, национальная аския, танцоры), гастрономические услуги (национальные блюда, кулинарные конкурсы, мастер-классы), рынок (дехканский, продуктовый, вещевой, скотопригонный, птичий), работающий каждую субботу, услуги оздоровительного центра (массаж, шейпинг, SPA), услуги центра красоты, современный фотосалон, Дом-музей поэта Хамзы Хакимзада Ниязи, автосервисы, мечеть Жоме и другие.
Чтобы превратить этот регион в специализированное на туризме село необходимо организовать следующие дополнительные услуги. В частности: Национальные семейные гостевые дома на более, чем 20 номеров; автостоянки; дорожные знаки; туристическая карта; Зоны Wi-Fi; санитарно-гигиенические станции; туристический информационный центр.
Применив предусмотренные Постановлением Президента №232 от 30 апреля 2022 года «О дополнительных мерах по диверсификации услуг внутреннего туризма» для туристических территорий льготы, можно будет добиться следующих результатов. В частности: поток туристов может увеличиться на 50 тысяч человек; формируется оборот туристических услуг; создаётся возможность получения бизнесом в сфере туризма получать доход и создать более 500 новых рабочих мест; появляются новые возможности для молодежи начать предпринимательскую деятельность, а создание филиалов ведущих туроператоров республики на этой территории увеличит возможности привлечения ими туристов.
– Исходя из опыта работы помощником хокима, каковы, по-вашему мнению, основные причины и факторы, вызывающие бедность в вашей махалле?
– Есть несколько факторов, вызывающих бедность. Можно упомянуть такие факторы, как начальное воспитание в семье, отсутствие первоначального капитала для открытия бизнеса, иждивенческое настроение, то есть стремление во всём рассчитывать не на свои силы, а на помощь других, жить за чужой счёт. Благодаря мудрой политике главы нашего государства можно вывести население из нищеты, задействовав финансовые инструменты, работая индивидуально с каждым членом бедной семьи.
– Сколько за период вашей деятельности на посту помощника хокима было создано новых предприятий и сколько индивидуальных предпринимателей трудоустроено? Приведите примеры успешных предпринимательских инициатив.
– За время моей деятельности заново создано 51 субъектов предпринимательства. Из них 27 начали юридическую и 24 индивидуальную предпринимательскую деятельность. На основе этого создано более 100 новых рабочих мест и обеспечено трудоустройство безработных граждан махалли. Выделены субъекты предпринимательства, имеющие дополнительные возможности и достигнуто расширение их деятельности за счёт отдельной работы и финансовой поддержки. Например, путем создания сервисов по производству национальных сладостей и проведению торжественных свадебных церемоний на дополнительных свободных землях ООО «AXRORBEK MIRBOBO FAYZ» создано 14 новых рабочих мест.
– Что делается в махалле для поддержки граждан, работающих за границей, и стимулирования их возвращения на родину? Что делается, чтобы помочь этим людям начать собственный бизнес и успешно интегрироваться в местную экономику?
– Из нашей махалли сейчас разных странах работают более 120 трудовых мигрантов. С каждым мигрантом проводятся онлайн-обеседы, где они отвечают на такие вопросы, как «кто работодатель, сколько получает ежемесячно, есть ли документы, нет ли проблем с получением ежемесячных выплат» и другие. Если наши граждане не удовлетворены своей работой за рубежом, их знакомят с условиями, созданными в Узбекистане, и объясняют, что при возвращении они будут обеспечены работой, разъясняют возможности получения льготных кредитов и другие аспекты. Безработной молодежи и женщинам, вернувшимся из-за границы оказывается практическая помощь. Например, им выделяются земли на условиях долгосрочной аренды, предоставляются субсидии и льготные кредиты, они привлекаются к постоянным сезонным работам.
– Исходя из практического опыта работы помощником хокима, какие предложения Вы можете дать по усовершенствованию работы помощников хокима в Узбекистане и повышению эффективности их работы?
– Институт помощников хокима — это новое креативное мышление в новом Узбекистане. На практике работа с предпринимателями и малообеспеченными, безработными слоями повышает опыт и квалификацию каждого помощника хокима в процессе его работы. Считаю, что устранение бюрократических препятствий и принятие оперативных мер по устранению проблем в ходе деятельности повысит эффективность нашей работы.
– Насколько изменилось отношение жителей махалли к проводимым реформам? Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой на ближайшее будущее?
– Главное, что нам удалось пробудить у граждан махалли чувство доверия к государству. За свою деятельность в процессе реализации и проведения реформ я много раз был свидетелем подобной ситуации во время встреч и бесед. На ближайшее будущее я поставил перед собой большие цели и задачи. В частности, при получении статуса «туристского села» в районе, где я работаю, и 5 махаллях вокруг нас, передо мной стоят такие задачи, как привлечение инвестиций на нашу территорию, установление налоговых льгот для предпринимателей, а также обеспечение занятости безработных. Кроме того, моя главная цель — мобилизовать все свои знания и силы для организации визита главы государства в нашу махаллю!