O‘zbekistonda iste’mol xususiyatini yo‘qotgan g‘ildirakli transport vositalari, o‘ziyurar mashinalar va ular uchun tirkamalarga yig‘im solinadi. «Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida"gi va «Chiqindilar to‘g‘risida"gi qonunlarga tegishli tuzatishlar kiritildi, deya xabar qildi Norma.uz.
Utilizatsiya to‘lovi ekologik xavfsizlikni ta’minlash, fuqarolar sog‘lig‘i va atrof-muhitni chiqindilarning zararli ta’siridan himoya qilishga qaratilgan.
Utilizatsiya yig‘imining miqdori, turlari va toifalari keyinroq belgilanadi, deyiladi hujjatda.
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, yuridik shaxslarning O‘zbekistonga avtomobillarni olib kirish hajmi yiliga o‘rtacha 17,5 ming donani tashkil etadi. Transport vositalaridan atmosferaga chiqariladigan zararli moddalar yiliga taxminan 1,560 ming tonnani tashkil etadi.
Qo‘mita mamlakatda ko‘plab avtotransport korxonalarida, xususiy sektorda, shuningdek yo‘l chetlari, aholi mavzelarida va boshqa yerlardan qarovsiz nosoz mashinalar ko‘p yillar davomida foydalanilmasdan qolishiga ham e’tibor qaratdi. Natijada ular ikkilamchi qayta ishlash uchun yaroqsiz holga kelib qoladi.
Bundan tashqari, Ekologiya qo‘mitasi texnik nosoz avtomobillardan foydalanish muammosini ham tilga olib o‘tdi. Masalan, 2018 yilda 2,8 mln dona transport vositasi texnik ko‘rikdan o‘tkazilganda 1 mln donaga yaqini majburiy xavfsizlik talablariga javob bermasligi ma’lum bo‘ldi. 24818 donasi kelgusida foydalanishga yaroqsizligi sababli ro‘yxatdan chiqarildi.

Это единоразовая денежная выплата в пользу государства за автомобиль, собранный на территории страны или импортируемый из-за границы.
Утилизационный сбор в Узбекистане начнут взимать с февраля 2020 года. Соответствующие поправки внесли в законы «Об охране природы» и «Об отходах» сообщает «Норма».
Утилизационный сбор взимается с колесных транспортных средств, самоходных машин и прицепов к ним. Это, с одной стороны, должно обеспечить экологическую безопасность, защиту здоровья граждан и окружающей среды от вредного воздействия отходов, образующихся после утраты транспортом потребительских свойств. С другой – появляется источник финансирования затрат по созданию инфраструктуры обращения с «транспортными» отходами.
Размеры сбора, виды и категории объектов, с которых он взимается, а также порядок его уплаты, возврата и использования будут определены в подзаконных актах позже.
Взимать его будут:
- Государственный таможенный комитет – при помещении облагаемых сбором объектов под таможенный режим «Выпуск для свободного обращения (импорт)»;
- Государственный налоговый комитет – при их производстве, сборке и изготовлении.
По данным Госкомэкологии, объем импорта легковых машин в Узбекистан в среднем составляет около 17,5 тыс. единиц в год. Ежегодный объем выбросов вредных веществ в атмосферу, производимых транспортом, составляет порядка 1,560 тыс. тонн.
Также в обоснование целесообразности нововведения ведомство обратило внимание на проблему эксплуатации технически неисправных автомобилей. Например, в 2018 году проведенный техосмотр 2,8 млн транспортных средств выявил около 1 млн не соответствующих обязательным требованиям безопасности, 24 818 единиц списано из-за непригодности к дальнейшей эксплуатации.