Мамлакатимизда чорвачиликни ривожлантиришга бағишланган дастур тасдиқланди
Президентнинг 8.02.2022 йилдаги қарори билан Ўзбекистон Республикасида чорвачилик соҳаси ва унинг тармоқларини ривожлантириш бўйича 2022-2026 йилларга мўлжалланган дастур тасдиқлангани тўғрисида Aхборот - ҳуқуқий портали Norma.uz хабар берди.
Дастур чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кўпайтириш ҳисобига озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, ишлаб чиқаришнинг замонавий усулларини кенг жорий этиш, кооперация муносабатларини ривожлантириш, чорвачилик соҳасини давлат томонидан қўллаб-қувватлашга йўналтирилган. Унинг устувор йўналишлари:
• аҳолини чорвачилик маҳсулотлари билан барқарор таъминлаш ҳамда чорвачилик ва унинг тармоқларида ишлаб чиқариш имкониятларини кенгайтириш;
• чорвачилик соҳасида сифат назоратини кучайтириш, экспортга йўналтирилган рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш;
• табиий ресурслардан самарали фойдаланиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишни тизимли йўлга қўйиш, ер ва сув ресурсларидан оқилона фойдаланишни назарда тутувчи чораларни кўриш;
• чорвачилик соҳасида инфратузилма хизматларини янада ривожлантириш, уларнинг сифатини яхшилаш ва турларини кенгайтириш, ушбу соҳага замонавий бозор тамойилларини кенг жорий этиш;
• чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш тармоғини модернизация қилиш, соҳани диверсификация қилиш ва қўллаб-қувватлаш учун хусусий инвестиция ҳамда хорижий капитал оқимини кўпайтириш, шунингдек, инвестициявий жозибадорликни ошириш механизмларини жорий қилиш;
• чорва моллари маҳсулдорлигини ошириш ва ажратилган майдонлардан унумли фойдаланишни таъминлаш мақсадида бир гектар суғориладиган ва лалми ер майдони ҳисобидан ишлаб чиқариладиган маҳсулотлар меъёрларини ишлаб чиқиш.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикасида чорвачилик соҳаси ва унинг тармоқларини ривожлантириш бўйича 2022-2026 йилларга мўлжалланган дастурда белгиланган вазифаларни 2022 йилда амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Чорвачилик ва унинг тармоқларини ривожлантириш мақсадлари учун 2022 йилда Жаҳон банкининг $300 млн миқдоридаги кредит маблағларини жалб этиш режалаштирилмоқда.

Постановлением Президента от 8.02.2022 г. утверждена Программа развития сферы животноводства и ее отраслей в Республике Узбекистан на 2022–2026 годы, пишет прававой портал Norma.uz
Программа направлена на обеспечение продовольственной безопасности за счет наращивания производства животноводческой продукции, широкого внедрения современных методов производства, развития кооперационных отношений, господдержки сферы животноводства. Ее приоритетные направления:
- стабильное обеспечение населения животноводческой продукцией, расширение производства в животноводстве и его отраслях;
- усиление контроля в сфере животноводства, увеличение объема производства экспортоориентированной конкурентоспособной продукции;
- налаживание эффективной эксплуатации природных ресурсов и охраны окружающей среды на системной основе, рациональное использование земельных и водных ресурсов;
- дальнейшее развитие, улучшение качества и расширение видов инфраструктурных услуг в сфере животноводства, широкое внедрение современных рыночных принципов в данную сферу;
- модернизация сферы производства животноводческой продукции, увеличение частных инвестиций и потока иностранного капитала для поддержки сферы, внедрение механизмов повышения инвестиционной привлекательности;
- разработка норм продукции, производимой из расчета на один гектар орошаемой и богарной земельной площади в целях повышения продуктивности скота и обеспечения рационального использования выделенных площадей.
Также утверждена «Дорожная карта» по реализации в 2022 году задач, определенных в Программе развития сферы животноводства и ее отраслей в Республике Узбекистан на 2022–2026 годы.
На развитие сферы животноводства и ее отраслей в 2022 году планируется привлечь кредитные средства Всемирного банка в размере $300 млн.