Халқ таълими вазирлиги ва Осиё тараққиёт банки (ОТБ) ўртасида 100 млн АҚШ долларлик лойиҳани амалга ошириш тўғрисида меморандум имзоланди.
Лойиҳа доирасида мактабларда 7−11-синфларда STEM йўналишида таълимини ривожлантиришга қаратилган. Бу ҳақда Халқ таълими вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
STEM фанлари (Science, Technology, Engineering, Mathematics) бўйича ўқув дастурлари ва дарсликларнинг тандартларини такомиллаштириш, ўқитувчиларни тайёрлаш, мактаблар учун зарур жиҳозларни сотиб олиш, мактаб биноларини таъмирлаш ва таълим технологияларини ривожлантириш режалаштирилмоқда.
Бундан ташқари, лойиҳада Ўзбекистондаги мактабларда ўқувчилар билимини баҳолаш тизимини такомиллаштириш кўзда тутилган.
Лойиҳа 2020−2022 йилларда Ўзбекистонда мамлакат операцияларининг бизнес-режаси, ҳукуматнинг сўнгги ташаббуслари ва Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясига мувофиқ амалга оширилади, дейилади хабарда.

Между Министерством народного образования Республики Узбекистан и Азиатским банком развития (АБР) подписан меморандум о реализации проекта на $100 млн.
Проект направлен на развитие в школах STEM образования для 7-11 классов. Об этом сообщили в пресс-службе МНО.
Он будет поддерживать и улучшать существующие стандарты учебных программ и учебников по предметам STEM, подготовку и переподготовку учителей, закуп необходимого оборудования для школ, реконструкцию школьных зданий, развитие образовательных технологий.
Кроме того, проектом предусмотрено совершенствование системы оценки знаний учащихся в школах Узбекистана.
Проект будет реализован в соответствии Бизнес-планом страновых операций (COBP) по Республике Узбекистан на 2020-2022 годы, недавними государственными инициативами и Концепцией развития системы народного образования Республики Узбекистан до 2030 года.