Биржада пахта ёғи, бензин нархи кўтарилди, шакар ва цемент нархи пастлади
26 апрель – 2 май кунлари "Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси" АЖ нинг барча савдо платформаларида 1 817,4 млрд сўмлик товарлар сотилган бўлиб, бу аввалги ҳафтага нисбатан 10,7% га кўпдир.
Бунда сотувларнинг 85,2% - биржа савдолари, 2,7% - кўргазма-ярмарка савдолари, 11,8% - электрон давлат харидлари ва 0,3% - авторақамларнинг онлайн-аукционига тўғри келди, дейилади ЎзРТХБ матбуот хизмати хабарида.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари иштирокида тузилган битимларнинг умумий ҳажми 770,5 млрд сўмни ташкил қилди. Давлат харидлари тизимларида ўтказилган электрон савдолар натижасида бюджет ва корпоратив буюртмачиларининг қарийб 35,5 млрд сўмлик маблағлари тежалди.
Кўриб чиқилаётган давр мобайнида онлайн аукцион орқали 3 049 та авторақамлар сотилди, сотилган давлат рақам белгиларининг умумий суммаси 5,2 млрд сўмни ташкил қилди. Рақобатли савдолар натижасида битимларнинг 3,6% биринчи тоифадаги авторақамларга, 10,0% иккинчи, 12,0% учинчи, 13,3% тўртинчи, 20,9% бешинчи ва 40,2% олтинчи тоифа авторақамларга тегишлидир.
Кўриб чиқилаётган даврда очиқ биржа савдолари орқали жами 1 548,5 млрд сўмлик товар ресурслари сотилди. Сотувчи корхоналар маҳсулотларни тасдиқланган жадвалларга риоя қилган ҳолда биржа савдоларига қўйишди, шу жумладан:
Ўтган ҳафтада биржа савдоларига 8 047,0 тонна пахта ёғи қўйилган бўлса, шундан 6 902,0 тонна, яъни 85,8% ҳажмдаги пахта ёғи сотилган. Электрон савдоларда иштирок этган харидорларнинг ўртача кунлик сони 130 кишини ташкил қилди.
Кўриб чиқилаётган даврда барча навли пахта ёғининг кунлик ўртача нархлари маҳсулотнинг бир тоннаси учун 15 004,1 минг сўмдан 17 228,7 минг сўмгача, яъни 14,8% га кўтарилди. Ҳафта якунларига кўра 1-навли пахта ёғининг ҳафталик котировкаси маҳсулотни бир тоннаси учун 16 310,3 минг сўмни ташкил этди.
Ўтган ҳафтада биржанинг шакар бозорида нархларнинг пасайиши кузатилди. Хусусан, ҳафта давомида биржа савдоларига 13 650,0 тонна шакар қўйилди ва ушбу ҳажмнинг барчаси, яъни 100% сотилган.
Шу билан бирга, шакар бўйича ўтказилган биржа савдоларида ҳар куни ўртача 123 та харидор қатнашган.
Кўриб чиқилаётган даврда шакарнинг барча категорияси бўйича шаклланган кунлик ўртача нархлар маҳсулотнинг бир тоннаси учун 7 675,1 минг сўмдан 7 399,8 минг сўмгача, яъни 3,6% га пасайган. Ўтказилган биржа савдолари натижасида маҳаллий шакарнинг 3-категорияси бўйича шаклланган ўртача ҳафталик нархи маҳсулотни бир тоннаси учун 7 521,9 минг сўмни ташкил этди.
Биржанинг цемент бозорида ҳам нархларнинг пасайиши давом этмоқда. Ўтган ҳафта мобайнида биржа савдоларига 258 535,0 тонна цемент қўйилди ва улардан 225 981,0 тоннаси, яъни 87,4% сотилди. Ўртача кунлик сотув ҳажмлари 45,2 минг тоннани ташкил қилди.
Кўриб чиқилаётган даврда цементнинг барча категорияси бўйича шаклланган кунлик ўртача нархлар маҳсулотнинг бир тоннаси учун 575,4 минг сўмдан 569,8 минг сўмгача, яъни 1,0% га пасайди.
Бензин
Ўтган ҳафтада сотувчи корхоналар автомобиль бензинининг биржадаги бошланғич нархларини оширишди. Биржа савдоларига 38 599,0 тонна АИ-80 маркали автомобиль бензини қўйилди ва улардан 12 292,0 тоннаси, яъни 31,8% сотилди. Ўтказилган савдоларда ҳар куни ўртача 34 харидор иштирок этди.
Кўриб чиқилаётган даврда сотувчи корхоналар АИ-80 маркали автомобиль бензинининг ўртача бошланғич нархларини маҳсулотнинг бир тоннаси учун 6 361,8 минг сўмдан 6 474,3 минг сўмгача ёки 1,8% га кўтаришди. Шу муносабат билан, АИ-80 маркали автомобиль бензиннинг ўртача кунлик нархи ҳам мос тарзда 6 362,1 минг сўмдан 6 475,6 минг сўмгача, яъни 1,8% га, яъни сотувчиларнинг бошланғич нархларини кўтариши ҳисобига ўсди.
Кўриб чиқилаётган даврда АИ-80 русумли автомобиль бензиннинг ўртача ҳафталик котировкаси 6 468,1 минг сўмни, АИ-91 – 7 723,8 минг сўмни ташкил этди.
Эслатиб ўтамиз, турли манбаларда келтиришича автомобиль бензинининг бир тоннаси ўртача 1293-1370 литрни ташкил қилади.

За последнюю неделю, то есть за период с 25 апреля по 2 мая, на всех торговых платформах АО “Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи” (УзРТСБ) было реализовано товаров на сумму 1 817,4 млрд сумов, что на 10,7% больше чем на предыдущей неделе.
Из них 85,2% продаж пришлась на биржевые торги, 2,7% - на выставочно-ярмарочные торги, 11,8% - на государственные закупки и 0,3% - на онлайн-аукционы автономеров.
Общий объем сделок с участием малого бизнеса и частного предпринимательства составил 770,5 млрд сумов. В результате проведения электронных торгов по государственным закупкам общая экономия средств бюджетных и корпоративных заказчиков составила 35,5 млрд сумов.
За рассматриваемый период через онлайн-аукцион продано 3 049 автономеров на сумму 5,2 млрд сумов. В результате конкурентных торгов 3,6% совершенных сделок приходятся на сделки по автономерам премиум класса, 10,0% сделок на 2-категорию, 12,0% на 3-категорию, 13,3% на 4-категорию, 20,9% на 5-категорию, а также 40,2% на 6-категорию автономеров.
За отчетный период на открытых биржевых торгах было реализовано товарных ресурсов на 1 548,5 млрд сумов. Предприятия продавцы выставляют товары на биржевые торги в соответствии с утвержденными графиками, в том числе:
На прошлой неделе было выставлено 8 047,0 тонн хлопкового масла, из которых продано 6 902,0 тонн, или 85,8%. Ежедневно в биржевых торгах приняли участие в среднем 130 покупателя.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на все сорта хлопкового масла повысилась с 15 004,1 тыс. сумов до 17 228,7 тыс. сумов за тонну или на 14,8%. По итогам недели недельная котировка 1-сорта хлопкового масла составила 16 310,3 тыс. сумов за тонну.
На прошлой неделе на биржевом рынке сахара наблюдалось снижение цен. В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 13 650,0 тонн сахара, из которых реализован весь объем – 100%. Вместе с тем, на биржевых торгах по сахару ежедневно приняли участие в среднем 123 покупателя.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на сахар всех категорий понизилась с 7 675,1 тыс. сумов до 7 399,8 тыс. сумов, то есть на 3,6% за тонну. По итогам биржевых торгов недельная средневзвешенная цена на местный сахар 3-й категории составила 7 521,9 тыс. сумов за тонну.
Снижение цен также наблюдалось на биржевом рынке цемента. В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 258 535,0 тонн цемента, из которых реализовано 225 981,0 тонн, или 87,4%. Ежедневный объем реализации цемента в среднем составил 45,2 тыс. тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на цемент всех категорий практически незначительно понизилась с 575,4 тыс. сумов до 569,8 тыс. сумов, то есть на 1,0% за тонну.
Бензин
На прошлой неделе предприятия продавцы увеличили стартовую стоимость бензина на бирже. На прошлой неделе на биржевые торги было выставлено 38 599,0 тонн автомобильного бензина АИ-80, из которых продано 12 292,0 тонн, или 31,8%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 34 покупателя.
За рассматриваемый период предприятия продавцы повысили среднюю стартовую цену на бензин АИ-80 с 6 361,8 тыс. сумов до 6 474,3 тыс. сумов или на 1,8% за тонну продукции.
В связи с этим, ежедневная средняя цена бензина АИ-80 также увеличилась за счет повышения стартовой цены продавцов, с 6 362,1 тыс. сумов до 6 475,6 тыс. сумов, или на 1,8% соответственно.
За рассматриваемый период недельная средневзвешенная цена автомобильного бензина АИ-80 составила 6 468,1 тыс. сумов за тонну бензина, АИ-91 – 7 723,8 тыс. сумов за тонну.
Напомним, по данным из различных источников одна тонна бензина в среднем составляет около 1293-1370 литров.