Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистон иқтисодиёти мамлакат ЖСТга кирганидан кейин қандай ўзгаришини баҳолади
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази баҳоларига кўра, ЖСТга аъзо бўлгандан кейин савдо харажатларининг қисқариши ва бунинг натижасида ялпи ички маҳсулот ҳамда аҳоли фаровонлигининг сезиларли даражада ўсишини кутиш мумкин бўлади. Бу ҳақда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хакимов Нью-Йорк шаҳрида БМТ штаб-квартирасида бўлиб ўтган брифингда баён қилди.
Хусусан, савдо либераллаштирилган ҳолатда 0,4-0,5 фоиз иқтисодий ўсишга, фаровонликни эса 0,9-1,0 фоиз даражасида оширишга эришиш мумкин”, – деди Обид Хакимов.
Марказ раҳбари бошланган ислоҳотлар курсини давом эттириш муҳимлигини қайд этиб ўтаркан, бугунги кунда Ўзбекистон ЖСТга аъзо бўлиш тарафдорилигини яна бир бор тасдиқлаган ҳолда савдо ҳамкорларини диверсификация қилиш устида ишлаётганини таъкидлади.
“Аҳоли фаровонлигини оширишда муҳим аҳамиятга эга бўлган импорт божларини либераллаштириш изчил давом этаётганини алоҳида таъкидламоқчиман. Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида ҳам ислоҳотлар амалга оширилмоқда, бу йўналишда Ўзбекистон ЖСТ нормалари ва стандартларига мослашмоқда, шу жумладан, нотариф савдо тўсиқларини қайта кўриб чиқмоқда”, – деди Обид Хакимов.
Марказ директори Ўзбекистоннинг очиқ ташқи иқтисодий сиёсати натижалари ҳақида сўзлай туриб, бу орқали эришилган улкан ютуқлар хусусида гапириб берди.
Обид Хакимовнинг таъкидлашича, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар дунёда қизиқиш уйғотди ва маъқулланмоқда. Хусусан, 2017 йилда Европа Иттифоқи билан “тўқимачилик протоколи” кучга кирган бўлса, 2021 йилда Ўзбекистон GSP+ тизимининг бенефициар мамлакатига айланди, 2022 йилда эса Cotton Campaign ўзбек пахтасига очган бойкотни бекор қилди, буларнинг бари барча соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самарадорлигини кўрсатади.
“Ўзбекистон иқтисодиёти қулай макроиқтисодий шароитлар туфайли 6 йил ичида 53 млрд доллардан 2022 йилда 82 млрд долларга ўсди, аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот ҳажми эса 2018 йилдаги 1 604 доллардан 2022 йилда 2 255 долларга кўтарилди. Очиқ ташқи иқтисодий сиёсат инвестициялар оқимини 3 бараварга – 2017 йилдаги 3,3 млрд доллардан 2022 йилда 9,8 млрд долларгача ошириш имконини берди”, – дея таъкидлади Обид Хакимов БМТдаги брифингдаги чиқишида.
Ўтказилган либераллаштириш натижасида ташқи савдо айланмаси жадал суръатлар билан ўсиб, экспорт имкониятлари ҳам оширилмоқда.
Баҳоларга кўра, кўрилган чора-тадбирлар экспорт ҳажмини 2017 йилдаги 12,6 млрд доллардан 2022 йилда 19,3 млрд долларгача оширишга имкон берди. Экспорт қилинаётган маҳсулотлар турлари 1,5 мингтадан 3 мингтага, экспорт географияси – 139 мамлакатдан 164 мамлакатга ошди, тайёр маҳсулотлар экспорти икки баравар кўпайди.
Шу билан бирга, амалга оширилаётган ислоҳотларнинг янги устувор йўналишларидан бири Марказий Осиё мамлакатлари билан янада яқинроқ, ўзаро манфаатли муносабатлар ва иқтисодий алоқаларни ривожлантириш ишлари бўлди, деб ҳисоблайди Обид Хакимов.
Ҳисоб-китобларга кўра, Марказий Осиё мамлакатларининг ўзаро савдо ҳажми 2,6 бараварга – 2016 йилдаги 4,2 млрд доллардан 2022 йилда 11 млрд долларга ошди, қўшма корхоналар сони эса 5 бараварга кўпайди.
Обид Хакимов сўзи якунида “ўтказилган ўзгаришлар мамлакатнинг ислоҳотларга содиқлигидан далолат беради, олинган натижалар эса иқтисодий ривожланиш учун салоҳият юқорилигини билдиради”, – дея таъкидлади.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хакимов жорий йилнинг 4 декабрида Нью-Йоркда БМТ штаб-квартирасида бўлиб ўтган ”Минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш: Ўзбекистон нуқтаи назари” мавзуидаги брифингда нутқ сўзлади.
Брифинг Ўзбекистон Президентининг БМТ Бош Ассамблеясининг сентябрда бўлиб ўтган 78-сессиясидаги нутқи ва ташаббусларига бағишланди.

Центр экономических исследований и реформ оценил, как изменится экономика Узбекистана при вступлении в ВТО
По оценкам ЦЭИР, после вступления в ВТО можно будет ожидать сокращения торговых издержек и как результат существенного прироста ВВП и благосостояния населения. Об этом заявил директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Обид Хакимов в ходе брифинга, который состоялся в штаб-квартире ООН в городе Нью-Йорк.
«В частности, при условии либерализации торговли, можно достичь экономического роста на уровне 0,4-0,5%, а благосостояния — на 0,9-1,0%», - заявил Обид Хакимов.
Руководитель ЦЭИР отметил важность продолжения курса начатых реформ, подчеркивая, что сегодня, Узбекистан работает над диверсификацией торговых партнеров, подтверждая свою приверженность вступлению в ВТО.
«Особо отмечу, продолжающуюся либерализацию ввозных пошлин, что весьма важно для повышения благосостояния населения. Реформы происходят в сфере технического регулирования, где Узбекистан адаптируется к нормам и стандартам ВТО, в том числе пересматривая нетарифные торговые барьеры», - сказал Хакимов.
Говоря о результатах открытой внешнеэкономической политики Узбекистана, директор ЦЭИР рассказал о достигнутых прорывных результатах.
Как отметил О.Хакимов, проводимые в Узбекистане реформы вызвали интерес и одобрение в мире. Так, в 2017 г. вступил в силу «текстильный протокол» с Евросоюзом, в 2021г. Узбекистан стал страной-бенефициаром GSP+, в 2022 г. «Cotton Campaign» снял бойкот с узбекского хлопка, что отражает эффективность осуществляемых широкомасштабных реформ во всех сферах.
«Благодаря благоприятным макроэкономическим условиям, за 6 лет экономика Узбекистана выросла с $53 млрд. до $82 млрд. в 2022 г., ВВП на душу населения увеличился с $1604 в 2018 до $2255 в 2022 гг. Открытая внешнеэкономическая политика позволила увеличить приток инвестиций в 3 раза - с $3,3 млрд в 2017 г. до $9,8 млрд в 2022 г.», - подчеркнул Обид Хакимов, выступая на брифинге в ООН.
В результате проведенной либерализации товарооборот внешней торговли стремительно растет, наращивая экспортные возможности.
По оценкам, предпринятые меры позволили увеличить экспорт с $12,6 млрд в 2017 г. до $19,3 млрд. в 2022 г. Номенклатура экспортируемой продукции расширилась с 1,5 тыс. до 3 тыс., география - с 139 до 164 стран, экспорт готовой продукции вырос вдвое.
Вместе с тем, одним из новых приоритетов проводимых реформ стал вектор на развитие более тесных, взаимовыгодных отношений и экономических связей со странами Центральной Азии, полагает Хакимов. Согласно расчетам, взаимная торговля стран ЦА выросла в 2,6 раза, с $4,2 млрд. в 2016 г. до $11 млрд. в 2022 г., количество совместных предприятий - в 5 раз.
В заключении Хакимов подчеркнул, что «проведенные преобразования говорят о приверженности реформам, а результаты о высоком потенциале экономического развития».
Директор ЦЭИР Обид Хакимов выступил на брифинге «Актуальные вопросы глобальной и региональной повестки: взгляд Узбекистана», который был проведен 4 декабря т.г. в штаб-квартире ООН в г. Нью-Йорке.
Брифинг был посвящённый выступлению и инициативам Президента Узбекистана, озвученным в ходе прошедшей в сентябре 78-й сессии Генассамблеи ООН.