Ўзбекистон ва Покистон илмий-тадқиқот марказлари ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамламоқда
Жорий йилнинг 24 февраль куни Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Марказий Осиё халқаро институти, Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази делегацияси таркибидаги Ўзбекистон илмий-тадқиқот марказлари вакиллари Покистоннинг Глобал ва стратегик тадқиқотлар маркази билан ҳамкорликда Исломобод шаҳрида ташкил этилган давра суҳбатида иштирок этишди.
Тадбир давомида экспертлар Ўзбекистон-Покистон муносабатларининг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболларини, Афғонистондаги вазиятни тартибга солиш, шунингдек, Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги минтақалараро ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилишди.
Покистон Ислом Республикаси (ПИР) эксперт-таҳлил ҳамжамиятининг баҳолашига кўра, сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги муносабатлар жадал ривожланмоқда. Сиёсий ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик янада фаоллашди. 2021 йилда икки давлат ўртасидаги муносабатлар стратегик хусусият касб этиб, сифат жиҳатдан янги босқичга кўтарилди.
Хусусан, 2017 йилдан 2021 йилгача бўлган даврда мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш 5 бараварга ортиб, 2016 йилдаги 35,6 млн. доллардан 181,5 млн. долларга етди. Покистон капитали иштирокида ташкил этилган корхоналар сони ортиб бормоқда. ПИРдан Ўзбекистонга келаётган сайёҳлар сони тобора ортиб бормоқда.
Покистонлик таҳлилчиларнинг фикрича, ўзаро муносабатларнинг мустаҳкамланишида икки давлат раҳбарларининг ҳиссаси катта. 2018 йилдан буён Шавкат Мирзиёев ва Имрон Хоннинг турли форматдаги 9 та учрашуви устувор йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни фаол ривожлантиришга хизмат қилди.
Покистонлик экспертлар Ш.Мирзиёевнинг фаол сиёсати туфайли Марказий Осиёда “мутлақо янги сиёсий муҳит” юзага келганини, бу эса 2021 йилда икки минтақа – Марказий ва Жанубий Осиёни бир-бирига яқинлаштириш бўйича янги ва кенг кўламли ташаббус билан чиқиш имконини берганини таъкидлаб ўтишди.
Ташриф доирасида Ўзбекистоннинг таҳлилий доиралари Пешовар университети қошидаги Минтақавий (Россия, Хитой ва Марказий Осиё) тадқиқотлар маркази директори, профессор Шобир Аҳмад Хон билан ҳам учрашди.
Покистонлик эксперт икки томонлама ҳамкорлик динамикаси, Марказий Осиёдаги жараёнларнинг ривожланишига, шунингдек, Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш истиқболларига ижобий баҳо берди.
Шобир Аҳмад Хон Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида белгиланган Ўзбекистоннинг янги минтақавий йўналиши туфайли Марказий Осиёда қулай сиёсий муҳит яратилганини, бу эса ўзаро ишончни мустаҳкамлаш ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйишга хизмат қилаётганини алоҳида таъкидлаб ўтди. Минтақада шаклланган жараёнлар Покистон ва Марказий Осиё давлатлари ўртасида икки ва кўп томонлама шерикликни мустаҳкамлаш учун яхши имкониятлар очмоқда.
Учрашув якунлари бўйича қўшма дастур ва тадбирларни, жумладан, тадқиқот ишлари, семинарлар, анжуманлар, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари ҳамда Пешовар университети қошидаги Минтақавий (Россия, Хитой ва Марказий Осиё) тадқиқотлар маркази вакиллари иштирокида экспертлар учрашувларини ташкил қилишга оид амалий одимларни ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилди.

Научно-исследовательские центры Узбекистана и Пакистана укрепляют взаимное сотрудничество
24 февраля т.г. представители научно-исследовательских центров Узбекистана в составе делегации из Центра экономических исследований и реформ, Института стратегических и региональных исследований, Международного института Центральной Азии, Информационно-аналитического центра международных отношений и приняли участие в «круглом» столе, организованном совместно с Центром глобальных и стратегических исследований Пакистана в г.Исламабаде.
В ходе мероприятия эксперты обсудили текущее состояние и перспективы развития узбекско-пакистанских отношений, вопросы афганского урегулирования, а также укрепление межрегиональной взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией.
По оценкам экспертно-аналитического сообщества ИРП, в последнее время отношения между Узбекистаном и Пакистаном стремительно развиваются. Активизировалось торгово-экономическое, политическое и торгово-экономическое сотрудничество. В 2021 г. отношения вышли на качественно новый уровень, приобретя стратегический характер.
В частности, в период с 2017 по 2021 гг. торговый оборот между странами вырос в 5 раз, с 35,6 млн. долл. в 2016 г. до 181,5 млн. долл. Увеличивается количество предприятий, созданных при участии пакистанского капитала. Возросло число туристов из ИРП, посещающих Узбекистан.
По мнению пакистанских аналитиков, особую роль в укреплении двусторонних отношений сыграли лидеры двух стран. С 2018 года Шавкат Мирзиёев и Имран Хан провели 9 встреч в различных форматах, что способствовало активному продвижению взаимовыгодного сотрудничества на приоритетных направлениях.
Пакистанские эксперты отметили, что благодаря проактивной политике Ш.Мирзиеева в Центральной Азии сложилась «совершенно новая политическая атмосфера», что позволило в 2021 году выступить с новой, более масштабной инициативой сближения двух регионов – Центральной и Южной Азии.
В рамках визита, узбекские аналитические круги также провели встречу с Директором Центра по изучению России, Китая и Центральной Азии при Пешаварском университете, профессором Шабир Ахмад Ханом.
Пакистанский эксперт дал положительную оценку динамике двустороннего взаимодействия, развитию процессов в Центральной Азии, а также перспективам укрепления связей между Центральной и Южной Азией.
Шабир Ахмад Хан отметил, что благодаря новому региональному курсу Узбекистана под руководством Президента Шавкат Мирзиёева, в Центральной Азии создана благоприятная политическая атмосфера, которая содействует укреплению взаимного доверия, налаживания взаимовыгодного сотрудничества. Сформировавшие процессы в регионе открывают хорошие возможности для наращивания двустороннего и многостороннего партнерства Пакистана с Центральноазиатскими странами.
По итогам встречи достигнута договоренность о проработке практических шагов по реализации совместных программ и мероприятий, в том числе исследовательских работ, семинаров, конференций, а также экспертных встреч с участием представителей стран Центральной Азии и Центра по изучению России, Китая и Центральной Азии при Пешаварском университете.