– Ҳоким ёрдамчиси лавозимининг моҳияти, ишлаётган маҳаллангиз, ўзингиз ҳақингизда қисқача сўзлаб берсангиз.
– Ишимизнинг мазмуни ҳақида айтадиган бўлсам, асосий фаолиятимиз маҳалла аҳолисини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларга тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйишда кўмаклашиш, маҳалланинг ўсиш нуқталарини аниқлаш, ҳудуддаги камбағалликка қарши курашишдан иборат. Бу борада маҳалла фуқаролар йиғини, туман даражасидаги бошқа масъуллар билан биргаликда ишлаймиз.
Ушбу лавозимга келгунга қадар Наманган вилояти Учқўрғон тумани Солиқ бошқармасида инспектор бўлиб ишлаганман. Халқ ҳаёти билан яқиндан танишман. Илгариги иш тажрибам ҳоким ёрдамчиси сифатидаги фаолиятимда ҳам қўл келмоқда.
Маҳалламиз Қирғизистон Республикаси билан чегарадош бўлиб, майдони 102,2 гектардан зиёд. Маҳаллада мавжуд хонадонлар сони 1 017 та, аҳоли сони 4 905 нафар. Инфратузилма ҳақида гапирадиган бўлсак, асосан, мактаб, боғча ва тиббий пунктлар мавжуд эмас. Аҳоли деҳқончилик, билан, хусусан, иссиқхоналар билан ҳам шуғулланади. Чорвачилик ҳам яхши ривожланган.
– Ишни нимадан бошладингиз? Маҳаллани ривожлантиришда асосий эътибор нимага қаратилди?
– Фаолиятимни аҳолининг ижтимоий-иқтисодий ҳолатини ўрганиш мақсадида маҳалладаги хонадонларни тўлиқ хатловдан ўтказиш ишларидан бошладим, сўровномалар ҳам ўтказилди. Бу орқали аҳоли муаммолари, маҳалладаги долзарб бўлиб турган иш йўналишлари белгилаб олинди. Ўтказилган ўрганишлар натижасида маҳаллада мавжуд имкониятларни ҳисобга олган ҳолда аҳолини тадбиркорлик фаолиятига жалб этиш, бу орқали фуқароларни иш жойлари, доимий даромад манбаи билан таъминлаш, ҳудудда турли бизнесларни ривожлантириш каби масалалар долзарблиги аниқланди. Шунингдек, ўрганишлар, аҳоли билан атрофлича мулоқот давомида маҳалла аҳолисининг мавжуд имкониятлардан фойдаланган ҳолда балиқ етиштиришга қизиқиши борлиги, фақат бунинг учун зарур амалий ёрдамга муҳтожлиги кўзгa ташланди. Олдинги пайтлар фуқароларда мазкур соҳада тажриба бўлмаганлиги бу иш билан шуғулланишга монеълик қилган. Маҳалламиз Норин дарёси бўйида жойлашган, бу эса маълум тадбиркорлик йўналишларини ривожлантиришга имкон беради. Мутасаддилар, аҳоли, мутахассислар билан маслаҳатлашган ҳолда, шунингдек, мавжуд имкониятлардан келиб чиқиб, маҳалланинг иқтисодиий ўсиш “драйвери”ни балиқчилик деб белгиладик. Табиийки, бунда маҳалла аҳолисининг қизиқиши ҳамда иқлим шароитидан ҳам келиб чиқилди.
– Маҳалла “драйвери” белгиланганидан кейин нима ишлар қилинди? Иш қай тарзда ташкиллаштирилди?
– Бошланишида балиқчилик бўйича Қирғизистоннинг Жалолобод вилоятидан тажрибали мутахассисларни таклиф этиб, ушбу йўналишнинг сир-асрорлари ҳар томонлама ўрганилди. Ишни кооперация усулида ташкил этишга қарор қилинди. Дастлаб 100 та оиладан иборат балиқчилик кооперацияси ташкил этилди. Бунда суғоришда фойдаланиладиган ички ариқларнинг четларида бетон ҳовузчалар қурилиб, бу жойларда балиқ боқиш йўлга қўйилди. Фуқароларга оилавий тадбиркорликни ривожлантириш учун имтиёзли кредитлар ажратилди. Кредит уч йиллик бўлиб, бундан бир йили имтиёзли давр саналади. Кооперация доирасида кредит олган фуқарога балиқ боқиш учун алоҳида ҳовуз ажратиб берилади. Шунингдек, у кредит олганидан бошлаб, барча иш жараёнлари мутахассис томонидан ишга ўргатилиб борилди. Масалан, 6 ой давомида 600 кг ем, зарур маслаҳат кўмаги билан ҳам таъминланди.
Кооперациянинг яна бир афзаллиги, кредит олган ишсиз фуқарога ёрдам бериш мақсадида олинган кредитнинг ойлик фоизи (400 минг сўм) кооперация томонидан тўлаб берилади. Шу сабабли, маҳаллада кредитни муддатидан ўтказиб тўлаш ҳолатлари мавжуд эмас.
Балиқчиликнинг йўлга қўйилиши бошқа иқтисодий самаралар ҳам берди. Мисол учун, ариқлар тадбиркорларга топширилганидан сўнг улар таъмирланиб, бетонлаштирилди, натижада сувнинг ерга сингиши ва буғланиши ҳам камайди. Чунки олдинги пайтларда далаларни суғоришда фойдаланиладиган ички ариқларимиз кўп миқдорда сувни йўқотишга олиб келар эди. Бундан ташқари, балиқчиликда фойдаланилган сув таркибида фойдали моддалар борлиги деҳқончиликда ҳам кўл келмоқда. Бу ҳам деҳқончилик билан шуғулланаётган аҳолига катта фойда.
Бугунга келиб маҳалламиздаги тадбиркор йигитлар балиқчиликни пухта ўрганиб олиб, иш жараёнида тажрибаларини оширдилар, ҳатто бошқа жойларда бориб, балиқчилик бўйича илғор тажрибаларни ўрганиб ҳам келишди. Ва ўз навбатида, ўз билганлирини балиқчиликни энди бошлаган маҳалладошлар билан бўлишмоқдалар. Бундан ҳамма манфаат кўрмоқда.
– Балиқчилик кооперациялари ташкил этилгани қандай натижалар берди?
– Бугунга қадар “Соҳил” маҳалласида балиқчиликни ривожлантириш бўйича бир нечта лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилди. Хусусан, “Учқўрҳон форел” МЧЖ лойиҳаси доирасида кооперация усулида балиқчилик хўжаликлари ташкил этилиб, 1 200 та янги иш ўрни яратилди, 700 та ҳовуз қурилди. Бундан ташқари, “Гранд фиш фарм” МЧЖ лойиҳаси доирасида садоку усулида балиқ етиштириш бўйича 500 та иш жойи яратилди. “Соҳил савдо” лойиҳасида ички суғориш ариқлари бўйида очилган ҳовузчаларда 35 фуқаро иш билан таъминланди. “Фиш сити Учқўрғон” лойиҳаси доирасида ҳам ички ариқларнинг четларида бетон ҳовузчалар қилиниб, бу ерда балиқ боқиш йўлга қўйилди. Лойиҳа 50 кишини иш билан таъминлади. Эътиборли жиҳати шундаки, фуқароларимиз бир иш циклининг ўзида 6 ойда кредитини ёпиб, даромадга чиқишга эришдилар. Ҳозирда лойиҳага жалб этилган фуқароларнинг ҳар бири 15-20 млн сўм миқдорида даромад кўрмоқда. Фуқаро балиқчиликдан олган фойдасини яна ушбу соҳани кенгайтиришга йўналтириши ҳам мумкин. Ҳозирги пайтда аҳолининг 60 фоизи балиқчилик билан машғул бўлиб турибди.
Яна бир муҳим жиҳати – маҳаллада балиқчиликнинг муваффақиятли ривожлантирилиши ҳудудда бошқа бизнес йўналишларининг ҳам кўплаб очилишига йўл очди. Ўз навбатида, маҳалла ҳудудида янги сервис шохобчалари ташкил этилди. Бугунги кунда аҳоли томонидан етиштирилган балиқ маҳсулотлари шу ернинг ўзида очилган кафе ва бошқа умумий овқатланиш масканларига етказиб берилмоқда. Натижада сайёҳлар, дам олувчилар сони кўпаймоқда, маҳаллий туризм ривож топмоқда.
Шунингдек, балиқчиликни ривожлантирганимиз ҳисобига маҳаллага ижтимоий ёрдам сўраб чиқадиган фуқаролар сони ҳам камайиб кетди. Шунинг учун ҳам маҳалла “драйвер”ини тўғри танлай билиш – жуда муҳим!
– Маҳалла фаровонлигини оширишда транспорт, энергетика, коммунал, ижтимоий инфратузилмалар муҳим аҳамиятга эга. Бу борада маҳаллангизда қандай ишлар қилинди?
– Ҳақиқатан ҳам инфраструктуранинг ҳолати аҳоли турмуш даражасида катта роль ўйнайди. Маҳалла ичимлик суви ва табиий газ билан таъминланган. Тадбиркорликнинг ривожланиши маҳалла инфратузилмасини ҳам анча яхшилашга имкон берди. Хусусан, ўтган қисқа вақт давомида 5,5 км йўл асфальт қилинди. Маҳалла кўчаларидаги ёғоч симёғочлар ўрнига замонавий бетон симёғочлар ўрнатилди. Шунингдек, электр таъминотини яхшилаш мақсадида давлат ҳисобидан 2 та эски трансфморматор янгисига алмаштирилди. Муҳим жиҳати, балиқчиликнинг муваффақиятли ривожланиши маҳаллада хизмат кўрсатиш соҳасининг ҳам гуллаб-яшнашига имкон берди.
– Айни пайтда камбағалликка қарши курашиш давлатимиз ижтимоий сиёсатининг устувор жиҳатларидан бири саналади. Ўтказилган тадқиқлар натижасида маҳалла аҳолиси орасида камбағалликнинг қандай асосий сабаблари аниқланди? Уларни бартараф этиш учун нима ишлар қилинди?
– Ўрганишлар ва таҳлиллар, шахсий тажрибадан келиб чиқиб айтиш мумкинки, аҳоли орасида учраётган камбағаллик ҳолатларининг аксарияти фуқароларда бозор муносабатлари шароитида ўз касби ё малакасидан етарлича фойдалана олмаслиги, тадбиркорликни йўлга қўйиш учун маблағ ёки билимнинг етишмаслиги кабилар туфайли юзага келаётганлигини кўрсатди. Камбағаллик даражасини қисқартириш, аҳолини камбағалликдан чиқариш мақсадида маҳаллада истиқомат қилувчи 47 та фуқарони талаб юқори бўлган турли касбларга ўқитиш учун мономарказларга ўқишга юбордик. Шунингдек, 17 нафар фуқарога субсидия асосида тикув машинаси, мотокультиватор, “духовка” печлари олиб берилди. Президент қарорига мувофиқ, яна 24 та фуқарога деҳқончиликни йўлга қўйиши учун 20 сотихдан ер ажратилди. Ҳозирда ер олган фуқаролар экин экиб, оила бюджетини яхшиламоқда.
Президентимиз айтганларидай, агар даромадли иш ўринлари яратадиган бўлсак, камбағаллик кескин қисқаради. Бу амалда ҳам исботини топди. Ҳақиқатан ҳам, даромад келтирувчи иш жойлари яратилганидан кейин муҳтожлар, ижтимоий ёрдам сўраб келувчилар сони камайди. Иш сўраб келган фуқароларга ҳам иш жойлари таклиф қилмоқдамиз. Чунки иши бор, ойлик даромади бўлган одам маҳалладан ёрдам сўрамайди, ўз аравасини ўзи тортади.
Бундан ташқари, шароити оғир хонадонларни етакчи тадбиркорларимизга бириктириш амалиётини ҳам йўлга қўйдик. Етакчи тадбиркорлар уларга нафақат моддий кўмак бермоқда, балки ўзига шогирд сифатида ишга қабул қилиб, ўз бизнесини ҳам ўргатмоқда, шу билан бирга, қилган меҳнати учун ойлик маош ҳам тўламоқда. Бу орқали ҳам камбағаллик ҳолатлари камайиб, аҳоли фаровонлиги ошмоқда.
Маҳалладаги тадбиркорлик билан шуғулланмоқчи бўлган фуқароларга ўз фаолиятларини расмийлаштиришда ҳоким ёрдамчиси томонидан ёрдам берилди.
– Мамлакатимизда коррупциянинг ҳар қандай кўринишига қарши аёвсиз кураш олиб борилмоқда. Сиз ўз фаолиятингизда коррупция ҳолатларига йўл қўймаслик учун нима ишлар қилмоқдасиз?
– Албатта, фаолиятимиз давомида коррупция ҳолатларига йўл қўймаслик жуда муҳим. Чунки коррупция қилаётган хайрли ишларимизга соя солади. Ҳоким ёрдамчилари ишининг аксарият йўналишлари шаффоф электрон тизим орқали амалга оширилади. Масалан, субсидиялар, кредитлар ажратиш, ижтимоий кўмак бериш масалалари ва бошқалар. Шунингдек, фаолиятимизни шаффофлик ва очиқлик принциплари асосида қуришга ҳаракат қилмоқдамиз. Бундан ташқари, амалга оширилаётган ишлар, уларнинг натижалари бўйича маҳалла аҳолиси, депутатлар, юқори ташкилотлар, масъуллар олдида ҳисобот берилади. Буларнинг бари коррупция ҳолатларига йўл қўймасликка хизмат қилади.
– Ўтган бир ярим йил давомида маҳаллада нималар ўзгарди? Уларнинг ҳоким ёрдамчилари институтига ва умуман “маҳаллабай” тизимига ишончи ортдими?
– Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича амалга оширилган ишлар маҳалла аҳолисининг фаровонлигида ижобий акс этди, тадбиркорликни муваффақиятли йўлга қўйган фуқароларнинг моддий аҳволи яхшиланди, ўзига, келажагига ишончи ортди, деб ишонч билан айта оламан. Фаолиятим давомида маҳалла аҳлининг қўллаб-қувватлашини ҳис қиламан. Асосийси, кишиларда ислоҳотлар, ўз келажагига ишонч пайдо бўлди. Энг муҳими ҳам шу!
– Келажак режаларингиз қандай?
– Форель етиштириш лойиҳасининг муваффақиятли чиққани, ҳамда аҳоли томонидан талаб бўлганлигини ҳисобга олган ҳолда ҳозирги кунда маҳаллада яна 600 оилага мўлжалланган ҳовузлар қурилмоқда. Бундан ташқари, камёб форель балиқларини Россияга экспорт қилишни бошладик. Учқўрғон тумани бўйича йиллик балиқ етиштириш қуввати 1 000 тона бўлган бўлса, жорий йилда бу кўрсаткични 10 бараварга ошириш режамиз бор. Ўрганишлар натижасида маҳаллада истиқомат қилувчи кўплаб фуқароларда экотуризмни ривожлантириш истаги ҳам борлиги маълум бўлди. Эндиги вазифа – ана шу йўналишни ҳам ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш!

— Расскажите кратко о сути должности помощника хокима, махалле, в которой Вы работаете, и о себе.
— До того, как я получил эту должность, работал инспектором в Налоговом управлении Учкурганского района Наманганской области. Я знаком с жизнью народа. Мой предыдущий опыт работы пригодился и в моей работе помощником хокима.
Если говорить о сути работы, то наша основная деятельность заключается в том, чтобы всячески поддерживать жителей махалли, помогать им в налаживании предпринимательской деятельности, выявлении точек роста махалли, преодолевать бедность. В этом направлении мы работаем вместе со сходом граждан махалли и другими должностными лицами на районном уровне.
Наша махалля граничит с Республикой Кыргызстан и имеет площадь более 102,2 га. Количество домов в махалле — 1017, численность населения составляет 4905 человек. Что касается инфраструктуры, то здесь, в основном, нет школ, детских садов и медицинских пунктов. Население занимается земледелием, в частности, тепличными хозяйствами. Также хорошо развито животноводство.
— С чего Вы начали работу? На что обращали внимание в развитии махалли?
— Свою деятельность я начал с переписи и анкетирования семей махалли с целью изучения социально-экономического положения и определения проблем населения. В результате проведенного изучения было выявлено, что актуальными являются такие вопросы, как вовлечение населения в предпринимательскую деятельность с учетом имеющихся в махалле возможностей, обеспечение граждан рабочими местами и постоянным источником дохода, развитие на территории различных видов бизнеса.
Также выяснилось, что жители махалли заинтересованы в разведении рыбы, но для этого им нужна необходимая практическая поддержка. Отсутствие в прошлом у граждан опыта в данном направлении мешало им заниматься этой работой. Наша махалля расположена на берегу реки Нарын, поэтому, посоветовавшись с ответственными лицами, жителями, специалистами, а также исходя из имеющихся возможностей, мы определили «драйвером» экономического роста махалли рыбоводство. Естественно, при этом исходили из интереса жителей махалли и климатических условий.
— Что было сделано после того, как определился «драйвер» махалли? Как была организована работа?
— Вначале для консультаций были привлечены опытные специалисты по рыбоводству из Джалал-Абадской области Кыргызстана и было решено организовать работу методом кооперации. Была создана рыбоводческая кооперация, состоящий из 100 семей. По краям внутренних арыков, используемых для орошения, были сооружены бетонные пруды для разведения рыбы. На это гражданам выделялись льготные кредиты на три года, один год из которых является льготным периодом. Гражданину, получившему кредит в рамках кооперации, выделяется отдельный пруд для выращивания рыбы. Также предоставлялись 600 кг корма на 6 месяцев и необходимая консультационная поддержка. Еще одним преимуществом кооперации является то, что ежемесячные проценты (400 тыс. сумов) по кредиту выплачиваются со стороны кооперации в целях помощи безработному гражданину, получившему кредит. Поэтому случаев просрочки платежа по кредиту в махалле нет.
Налаживание рыбоводства имело и другие экономические преимущества. Например, после того, как арыки были переданы предпринимателям, они были отремонтированы и забетонированы, в результате чего уменьшились просачивание и испарение воды. Потому что в прошлом наши внутренние арыки, используемые для орошения полей, приводили к большим потерям воды. Кроме того, вода, используемая для рыбоводства, применяется и в сельском хозяйстве, поскольку содержит полезные вещества. Это также является большой выгодой для населения, занятого земледелием.
Сегодня молодые предприниматели в нашей махалле тщательно изучили рыбоводство и наработали свой опыт в процессе работы, даже побывали в других местах и изучали передовой опыт по рыбоводству. В свою очередь, они теперь учат тому, что знают, своих махаллинцев, только что начавших деятельность в этом направлении. От этого выигрывают все.
— Какие результаты принесло создание рыбоводческих коопераций?
— На сегодняшний день в махалле «Сохил» успешно реализовано несколько проектов по развитию рыбоводства. В частности, в рамках проекта ООО «Учкургон форел» методом кооперации созданы рыбоводческие хозяйства, появилось 1200 новых рабочих мест, построены 700 прудов. Кроме того, в рамках проекта ООО «Гранд фиш фарм» создано 500 рабочих мест по выращиванию рыбы методом садоку. На прудах, открытых вдоль внутренних оросительных арыков по проекту «Сохил савдо», трудоустроены 35 граждан. В рамках проекта «Фиш сити Учкургон» по краям арыков были построены бетонные пруды, здесь начато разведение рыбы. В проекте задействованы 50 человек. Примечательно, что наши граждане закрыли свой кредит за 6 месяцев в одном бизнес-цикле и увеличили свой доход. В настоящее время каждый из граждан, вовлеченных в проект, получает по 15-20 млн. сумов. Граждане также могут перенаправлять прибыль от рыбоводства на расширение дела. В настоящее время 60 процентов населения занимается рыбоводством.
Еще одним важным аспектом является то, что успешное развитие рыбоводства в махалле дало путь для открытия многих других направлений бизнеса в регионе. В свою очередь, в махалле были созданы новые пункты обслуживания. Сегодня рыбная продукция, выращенная населением, доставляется во вновь созданные кафе и другие места общественного питания. В результате увеличивается количество туристов и отдыхающих, развивается местный туризм. Также в связи с развитием рыбоводства уменьшилось и количество граждан, которые обращаются в махаллю с просьбой о социальной помощи. Именно поэтому очень важно уметь правильно выбрать «драйвер» махалли.
— Транспортная, энергетическая, коммунальная, социальная инфраструктура важна для улучшения благосостояния махалли. Что сделано в этом отношении в вашей махалле?
— Действительно, состояние инфраструктуры играет большую роль в уровне жизни населения. Махалля обеспечена питьевой водой и природным газом. Развитие предпринимательства позволило значительно улучшить и инфраструктуру махалли. В частности, за прошедшее короткое время были заасфальтированы 5,5 км дороги. На улицах махалли установлены современные бетонные столбы электропередачи. Также в целях улучшения электроснабжения за счет государства были заменены 2 старых трансформатора на новые. Важно отметить, что успешное развитие рыбоводства позволило развить сферу обслуживания в махалле.
— В настоящее время борьба с бедностью является одним из приоритетных направлений социальной политики нашей страны. Какие основные причины бедности были выявлены среди населения махалли и что сделано для их устранения?
— Исходя из исследований и анализов, а также личного опыта, можно сказать, что большинство случаев бедности среди населения вызвано неумением граждан в достаточной степени использовать свою профессию или навыки в условиях рыночных отношений, отсутствием средств или знаний для начала бизнеса. В целях снижения уровня бедности и выведения населения из бедности мы направили 47 граждан, проживающих в махалле, в моноцентры на обучение различным востребованным профессиям. Также 17 граждан получили на основе субсидии швейную машинку, мотокультиватор и духовые печи. Согласно Постановлению Президента, еще 24 гражданам выделено по 20 соток земли для налаживания земледелия. В настоящее время граждане, получившие землю, занимаются посадкой сельскохозяйственных культур и пополнением семейного бюджета.
Как сказал наш Президент, если мы создадим прибыльные рабочие места, бедность резко сократится. Это было доказано на практике. Фактически после создания прибыльных рабочих мест количество нуждающихся и обращающихся за социальной помощью уменьшилось. Кроме того, у нас налажена практика прикрепления домохозяйств с тяжелыми условиями к нашим ведущим предпринимателям. Ведущие предприниматели не только оказывают им финансовую поддержку, но и берут их в ученики, обучают своему делу и платят им ежемесячную зарплату за работу. Таким образом тоже сокращается бедность и повышается благосостояние населения.
— В нашей стране идет жесткая борьба с любыми проявлениями коррупции. Что Вы делаете для предотвращения коррупции в Вашей деятельности?
— Конечно, в нашей деятельности очень важно избегать коррупции. Потому что коррупция затмевает наши добрые дела. Большинство направлений работы помощников хокима осуществляются через прозрачную электронную систему. Например, субсидии, выделение кредита, вопросы социальной помощи и т.д. Мы также стараемся строить свою деятельность на принципах прозрачности и открытости. Кроме того, о проведенных работах и их результатах отчитываемся перед жителями махалли, депутатами, вышестоящими организациями, должностными лицами. Все это служит предотвращению коррупции.
— Что изменилось в махалле за последние полтора года, выросло ли доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом?
— Могу с уверенностью сказать, что проведенная работа по развитию предпринимательства положительно отразилась на благосостоянии жителей махалли, улучшилось финансовое состояние граждан, успешно начавших предпринимательскую деятельность, выросла их уверенность в себе и будущем. Во время своей деятельности я чувствую поддержку жителей махалли. Главное, что у людей появилась вера в реформы и свое будущее. Это самое важное.
— Какие у Вас планы на будущее?
— Учитывая успешность проекта по разведению форели и существование спроса со стороны населения, в махалле строятся пруды еще на 600 семей. Кроме того, мы начали экспортировать редкую форель в Россию. Если годовой потенциал выращивания рыбы Учкурганского района составлял 1000 тонн, то в этом году мы планируем увеличить этот показатель в 10 раз. В результате изучения выяснилось, что у многих горожан, проживающих в махалле, есть желание развивать экотуризм. Нынешняя задача — всесторонне поддержать и это направление.