Қорақалпоғистон Республикасининг 2022 йил учун жами бюджет даромадлари 3 трлн. 874,2 млрд. сўм миқдорида режалаштирилган бўлиб, ушбу даромадларнинг 61 фоизи (2 трлн. 356,2 млрд. сўм) Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети даромадлари ва 39 фоизи (1 трлн. 518,0 млрд. сўм) эса Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан ажратиладиган тартибга солувчи бюджетлараро трансфертлардан иборат.
2022 йилда ялпи ҳудудий маҳсулот 27,6 трлн. сўм бўлиши режа қилиниб, 2021 йилга нисбатан 5,2 фоизга ўсиши кўрсатиб ўтилган. ЯҲМ 2023 йилда 6 фоизга ва 2024 йилда 6,4 фоизга ўсиши прогноз қилинган.
Қорақалпоғистон Республикасининг асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари ҳисобланган саноат соҳасининг ўсиш суръати 2022 йилда 105,2%, қишлоқ хўжалиги соҳасининг ўсиш суръати 103,2% ҳамда чакана товар айланмасининг ўсиш суръати 111% бўлиши режалаштирилган.
Қорақалпоғистон Республикасининг даромад қисми жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи, юридик шахслардан олинадиган даромад солиғи, жисмоний ва юридик шахслардан олинадиган ер солиғи, йиғимлар, алкогол маҳсулоти ва бензин, дизел ёқилғиси ва газ реализациясидан акциз солиғидан тегишли равишда ўтказиб бериладиган даромадлар ҳисобидан шаклланади.
Энг кўп маблағ ажратиладиган соҳалар:
- соғлиқни сақлаш соҳаси (ташкилот ва соҳалар учун тақсимланган маблағларнинг 32,9%и);
- кам таъминланган ва кўп болали оилаларга моддий ёрдам пуллари (15,4%);
- халқ таълими соҳаси (14,4%);
- инвестиция харажатлари (8,2%);
- давлат ҳокимияти органлари (6,3%);
- ободонлаштириш (5,8%);
- сув хўжалиги (5,1%), ОТМ ва мактаблар реконструкцияси (4,2%).
Жисмоний ва юридик шахслар бўйича (деҳқон хўжалигини юритиш учун берилган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан ташқари) мутлоқ миқдорда 1 кв. метр учун белгиланган базавий солиқ ставкаларига нисбатан киритилаётган камайтирувчи ва оширувчи коэффициентлар шаҳар ва туманлар кесимида ҳам тасдиқланган. Жумладан, Нукус шаҳри ва Хўжайли, Тахиатош, Амударё, Беруний, Элликқалъа, Тўрткўл туманларида 1 кв. метр учун жисмоний шахсларга нисбатан ўртача 269 сўм ва юридик шахсларга нисбатан ўртача 2898 сўм қийматларида 1,1 коэффициент белгиланган. Бўзатов, Қонликўл, Қораўзак, Кегейли, Қўнғирот, Мўйноқ, Нукус, Тахтакўпир, Чимбой, Шуманай туманларида эса 1 коэффициент белгиланган.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ерларнинг базавий солиқ ставкаси юридик шахслар бўйича Нукус шаҳри, Хўжайли, Тахиатош, Амударё, Беруний, Элликқалъа, Тўрткўл туманлари учун 1 га ер майдонига 30,8 млн. сўм (1,1 коэффициент), Бўзатов, Қонликўл, Қораўзак, Кегейли, Қўнғирот, Мўйноқ, Нукус, Тахтакўпир, Чимбой, Шуманай туманлари учун 1 га ер майдони қиймати 28 млн. сўм (1,0 коэффициент) этиб белгиланган.
Қишлоқ ва маҳалла фуқаролар йиғинларида иқтисодий ривожланганлик даражасига қараб, 0,7 дан 3,0 гача камайтирувчи ва оширувчи коэффициентлари белгиланади.
Саламат Бегманов
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Қорақалпоғистон Республикаси филиалининг бош илмий ходими
Юсуп Жумабаев
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Қорақалпоғистон Республикаси филиалининг етакчи илмий ходими

Расходы местного бюджета Республики Каракалпакстан на 2022 год составляют 3 трлн. 874,2 млрд. сум, 61% (2 трлн 356,2 млрд сум) из этих расходов будет покрываться за счет республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, а 39% (1 трлн. 518,0 млрд. сум) - за счет регулятивных межбюджетных трансфертов из республиканского бюджета Республики Узбекистан.
В 2022 году, валовой региональный продукт достигнет 27,6 трлн. сум, увеличившись на 5,2% по сравнению с 2021 годом. Прогнозируется, что ВРП вырастет на 6% в 2023 году и на 6,4% в 2024 году. Также на 2022 год прогнозируется рост основных макроэкономических показателей Республики Каракалпакстан следующим образом: темп роста промышленности в 2022 году составит 105,2%, темп роста сельского хозяйства – 103,2% и темп роста розничной торговли – 111%.
Доходная часть бюджета Республики Каракалпакстан формируется из подоходного налога с физических лиц, подоходного налога с юридических лиц, земельного налога с физических и юридических лиц, сборов, акцизов на спирт и спиртные напитки и бензин, дизельное топливо и продажу газа соответственно.
Направлениями, на которые выделены наибольшее денежных средств, являются здравоохранение (32,9 % от средств, выделенных организациям и отраслям), финансовая помощь малообеспеченным и многодетным семьям (15,4 %), народное образование (14,4 %), инвестиционные расходы (8,2 %), содержание органов государственной власти на местах (6,3%), благоустройство (5,8%), водное хозяйство (5,1%), реконструкция вузов и школ (4,2%).
Понижающие и повышающие коэффициенты для физических и юридических лиц (кроме земель сельскохозяйственного назначения, отведенных под ведение фермерского хозяйства) к ставкам основных налогов, установленных за 1 кв. м в абсолютных величинах, утверждены по районам. В частности, в городе Нукусе и Ходжейлийском, Тахиаташском, Амударьинском, Берунийском, Элликкалийнском, Турткульском районах, за 1 кв. м. с коэффициентом в 1,1 установлен размер в среднем 269 сумах для физических лиц и 2898 сум для юридических лиц. В Бозатауском, Канлыкульском, Караузякском, Кегейлийском, Кунградском, Муйнакском, Нукусском, Тахтакупирском, Чимбайском и Шуманайском районах, установлен коэффициент - 1.
Понижающий и повышающий коэффициенты, включаемые в абсолютную базовую налоговую ставку за 1 га земли для несельскохозяйственных юридических лиц в городе Нукусе и Ходжейлийском, Тахиаташском, Амударьинском, Берунийском, Элликкалийнском, Турткульском районах составляют 30,8 млн. сум за 1 га (с коэффициентом 1,1), а в размере 28 млн. сум установлено для Бозатауского, Канлыкульского, Караузякского, Кегейлийского, Кунградского, Муйнакского, Нукусского, Тахтакупирского, Чимбайского, Шуманайского районов.
Также, установлено, исходя из уровня развитости сел и махаллей, устанавливаются Понижающий и повышающий коэффициенты на уровне от 0,7 до 3,0.