МОМИҲ мамлакатларининг ривожланиши ягона энергетика бозорини яратиш билан боғлиқ
14 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик (МОМИҲ) Дастурининг 18-чи вазирлар конференциясининг очилиши бўлиб ўтди.
Маросимнинг тантанали очилишида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқумати аъзолари, Осиё тараққиёт банки (ОТБ) президенти Т.Накао, иқтисодиёт, инвестициялар ва савдо соҳаларида 11-та мамлакатларнинг юқори мартабали вакиллари, халқаро молия институтлари, халқаро хамкорлик ташкилотлари вакиллари ва дипломатик ваколатхоналар раҳбарлари иштирок этдилар.
Конференция мавзуси “Янги МИМИҲ – минтақавий ҳамкорлик доирасини кенгайтириш”.
Ушбу тадбир конференция иштирокчиларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг табрик мурожаатини етказиш билан очилди. Мурожаатда Осиё тараққиёт банки раҳбариятига ва барча иштирокчиларга тадбирни ташкил этишдаги биргаликда харакатлар учун алоҳида миннатдорчилик билдирилиб, кун тартибига киритилган масалаларни муҳокама қилиш ва келишиш ишларида самарали фаолият тилаб ўтилди.
ОТБ Президенти Т.Накао МОМИҲ Дастури конференцияси ташкилотчиси ва ташаббускори номидан қилган чиқишида Ўзбекистон томонидан тадбирни юқори даражада ташкил қилинганини таъкидлаб ўтиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматига ўз миннатдорчилигини билдирди.
Шунингдек, у ўз маърузасида Осиё тараққиёт банкининг минтақадаги стратегик ҳамкорлари қаторида бўлган Ўзбекситоннинг иқтисодий ўзгариш жараёнларига юқори баҳо бериб, амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида мамлакатда юзага келган қулай шароит доирасида икки томонлама ўзаро муносабатларни янада кенгайтирилишига умид билдирди. “Биз, Ўзбекистон ва МОМИҲ иштирокчи давлатларнинг иқтисодий фаровонлик даврига ўтиш билан боғлиқ бўлган, ўзаро ишонч ва ҳамкорликни мастаҳкамлашга тарафдорлик тамоиллари асосида шаклланаётган биргаликдаги харакатларни олқишлаймиз”, деб таъкидлади Т.Накао.
Конференцияга раислик қилувчи – Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков МОМИҲ Дастурининг минтақавий ташаббусларни амалга ошириш билан боғлиқ долзарб масалаларни ҳар томонлома муҳокама қилиш ҳамда инвестиция, энергетика, транспорт ва савдо соҳаларида ўзаро мунособатларни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш учун аъзо-мамлакатларнинг биргаликдаги харакатлар стратегиясини шакиллантириш учун платформаси сифатида муҳим ролини таъқидлаб ўтди.
Шунингндек пресс-конференция давомида аъзо мамлакатлар ва халқаро ҳамкорлар томонидан МОМИҲ Дастури чора-тадбирларини амалга оширишда эришилган натижалар, шу жумладан энергетика ва транспорт соҳасида ишлаб чиқилган стратегияларни кўриб чиқишга бағишланган панел сессиялари ўтказилади ҳамда барқарор ривожланишнинг қатор устувор йўналишлари бўйича минтақавий хамкорликнинг долзарб масалалари мухокама қилинади.

Об этом говорится в послании президента Узбекистана участникам министерской встречи ЦАРЭС в Ташкенте.
14 ноября в Ташкенте состоялось открытие 18 Министерской конференции Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС). В торжественной церемонии открытия приняли участие члены Правительства Республики Узбекистан, Президент Азиатского банка развития (АБР) Такехико Накао, высокопоставленные представители 11 стран в сфере экономики, инвестиций и торговли, представители международных финансовых институтов, организаций международного сотрудничества и главы дипломатических миссий.
Тема конференции “Новая Программа ЦАРЭС – расширение горизонтов регионального сотрудничества”, говорится в сообщении МИВТ.
Мероприятие было открыто приветственным обращением Президента Республики Узбекистан к участникам конференции, в котором он выразил отдельную благодарность руководству Азиатского банка развития и всем присутствующим за совместные усилия в организации мероприятия и пожелал плодотворной работы в обсуждении и согласовании всех вопросов повестки дня.
Стабильное и устойчивое развитие региона неразрывно связано с модернизацией энергетической инфраструктуры, становлением единого энергетического рынка путем реализации многосторонних проектов в данной сфере, — сказал Шавкат Мирзиёев в своем послании участникам конференции. Текст обращения зачитал советник главы республики Равшан Гулямов.
Глава государства отметил, что участникам конференции требуется согласовать транспортную и энергетическую стратегии ЦАРЭС до 2030 года, ориентированные на реализацию нескольких крупных инфраструктурных проектов.
Выступая от лица организатора конференции и инициатора Программы ЦАРЭС, Президент АБР Такехико Накао отметил высокий уровень подготовки и организации мероприятия узбекской стороной, в связи с чем выразил отдельную благодарность Правительству и Президенту Республики. Также в своей речи он высоко оценил процессы экономической трансформации Узбекистана, являющегося одним из стратегических партнеров АБР в регионе, и выразил надежду на дальнейшее расширение двустороннего взаимодействия уже в рамках более благоприятных условий, сформированных в стране благодаря проводимым реформам. “Мы приветствуем совместные усилия Узбекистана и стран-участниц ЦАРЭС в переходе в новую эру экономического процветания, строящиеся на принципах взаимного доверия и твердой приверженности укреплению сотрудничества”.
В ходе конференции также будут проведены панельные сессии, посвященные рассмотрению текущего прогресса, достигнутого участниками и международными партнерами в ходе реализации мероприятий Программы ЦАРЭС, включая разработанные стратегии в сфере энергетики и транспорта, а также обсуждены актуальные вопросы регионального сотрудничества по ряду приоритетных направлений устойчивого развития.
Программа ЦАРЭС объединяет Афганистан, Азербайджан, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Монголию, Пакистан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.
Ее работу поддерживают шесть крупных финансовых институтов, в том числе Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Международный валютный фонд, АБР. Последний выполняет роль секретариата ЦАРЭС.