Ўзбекистонда 2 456 нафар хотин-қизлар илмий-тадқиқот фаолияти билан шуғулланмоқда. Бу ҳақда Олий Мажлис Сенати Ёшлар, маданият ва спорт масалалари қўмитасининг мажлисида маълум қилинди.
Таъкидланишича, бугунги кунда мамлакатимизда Фан доктори (DSc) илмий даражасига эга аёллар сони 271, фалсафа доктори (PhD) илмий даражасига эга аёллар сони 1 411 нафарни ташкил этади.
2020-2021 йилларда олий таълимдан кейинги таълим тизимини мувофиқлаштирувчи Ягона электрон тизимда рўйхатдан ўтган, илмий тадқиқот фаолияти билан шуғулланаётган жами хотин-қизлар сони 2456, таянч докторантурада 1185, докторантурада 80, PhD мустақил изланувчиликда 964 нафардан иборат.
Қолаверса, 110 нафар аёл DSc мустақил изланувчи сифатида қайд этилган бўлса, 117 нафар хотин-қизлар стажёр-тадқиқотчиликка жалб қилинган.
2019-2021 йиллар мобайнида вазирликка хотин-қизларнинг инновацион ишланмалари ва стартап лойиҳаларини амалга ошириш бўйича келиб тушган мурожаатларнинг 13 тасини молиялаштириш учун Инновацион ривожланиш ва новаторлик ғояларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағларидан 12 млрд 141 млн 786 сўм ажратилган.
Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан 2020 йилда эълон қилинган “Олима аёллар грантлари” амалий ва инновацион лойиҳалар танловига хотин-қизлар томонидан умумий қиймати 1,7 трлн сўм бўлган жами 111 та илмий лойиҳа тақдим этилган. Дастлабки техник экспертиза натижаларига кўра, 40 та лойиҳага ижобий хулоса берилган ҳамда умумий ҳажми 10 млрд 450 млн сўмлик 9 та лойиҳа молиялаштирилган.
“STEAM” фанлари (Science - табиий фанлар, Тechnology - технологиялар, Engineering - техник ижодкорлик, Аrt - санъат, Мathematics - математика) бўйича таълим олаётган хотин-қизларнинг магистрлик, докторлик ишларини давлат ташкилотлари, хусусий компанияларда апробациядан ўтказиш тизимини такомиллаштириш яхши самара беради.

Сколько женщин в Узбекистане занимаются научными исследованиями
В Узбекистане научно-исследовательской деятельностью занимаются 2456 женщин. Об этом заслушана информация Министерства инновационного развития.
271 женщин имеют ученую степень доктора наук (DSc), 1 411 женщин – ученую степень доктора философии (PhD).
В 2020-2021 годах количество женщин, зарегистрированных в Единой электронной системе координации послевузовского образования, занимающихся научно-исследовательской деятельностью, составляет 2456 человек, 1185 женщин ведут исследовательскую работу в базовой докторантуре, 80 женщин – в докторантуре, 964 женщины являются независимыми исследователями (PhD).
Кроме того, 110 женщин зарегистрировано в качестве независимых исследователей (DSc), 117 женщин привлекались в качестве стажеров-исследователей.
В течение 2019-2021 годов на финансирование 13 обращений, поступивших в министерство для реализации инновационных разработок и стартап-проектов женщин, из средств Фонда поддержки инновационного развития и новаторских идей выделено 12 млрд 141 млн 786 сумов.
На конкурс прикладных и инновационных проектов «Гранты женщин-ученых», объявленный Министерством инновационного развития в 2020 году, женщины представили 111 научных проектов на общую сумму 1,7 трлн сумов. По результатам предварительной технической экспертизы по 40 проектам выдано положительное заключение и профинансировано 9 проектов на общую сумму 10 млрд 450 млн сумов.
Также на заседании отмечалось, что совершенствование системы апробации магистерских, докторских работ женщин, обучающихся по дисциплинам «STEAM» (Science – естественные науки, Тechnology – технологии, Engineering – техническое творчество, Аrt – искусство, Мathematics – математика), в государственных организациях, частных компаниях дает хорошие результаты.