Ўзбекистонда иқлим ўзгаришининг ўткир чақириқларига жавобан Япония ҳукумати БМТ Тараққиёт дастури билан ҳамкорликдаги “Ўзбекистоннинг Фарғона водийсида мева-сабзавот маҳсулотларини етиштирувчиларининг тирикчилиги учун иқлим ўзгаришига бардошли бўлган маблағ манбаларини яратиш” қўшма лойиҳасини амалга ошириш учун қарийб бир миллион ($ 956 147) АҚШ долларини ажратишни маъқуллади.
Лойиҳа қишлоқ хўжалигини иқлим ўзгаришининг таъсири ва оқибатларига мослашувига, ҳамда Фарғона водийсида иқлим ўзгаришига бардошли бўлган ривожланиш туфайли ҳавога ташланаётган иссиқхона газлари даражасини нолга етказишга ҳисса қўшади. Масалан, иссиқхона газларини қисқартиришда миллий миқёсда белгиланган ҳиссаларни амалга ошириш йўлида саноат, қурилиш, қишлоқ хўжалиги ва иқтисодиётнинг бошқа секторларида ресурсларни тежовчи технологиялари қўлланилиши, қишлоқ хўжалиги ерларини унумдорлигини ошириш ва сув ресурсларини бошқариш тизимларининг такомиллаштирилиши кўзда тутилган.
Иқлим бўйича Париж шартномаси доирасида қабул қилинган иккинчи миллий миқёсда белгиланган ҳиссаларни Ўзбекистон ҳавога ташлашларни қисқартириш бўйича режаларини 300 фоизга етказди, 2030 йилга бориб иссиқхона газларини ЯИМ бирлигига солиштирганда ташланишни 2010 йил даражасига нисбатан 35 фоизга қисқартиришни режалаштирмоқда, бу эса дастлабки миллий миқёсда белгиланганҳиссаларда баён қилинган 10 фоизлик қисқартиришдан кўпроқдир. Иккинчи миллий миқёсда белгиланган ҳиссалардаги мослашув чоралари қишлоқ ҳамжамиятларини иқлим ўзгаришининг салбий таъсирларидан ҳимоя қилиш бўйича кенг кўламли ҳаракатларни қамраб олади.
Бир йилга мўлжалланган лойиҳа ташаббусини ишга тушириш 2022 йилнинг март ойига режалаштирилган ва у Ўзбекистон Республикаси Гидрометеорология хизмати маркази ва Фарғона водийсидаги маҳаллий ҳамкорлар билан амалга оширилади.
Лойиҳадан кўзланган мақсадга Фарғона водийсида агрометеорологик станциялар тармоғини кенгайтириш, масофавий қамров ва замонавий моделлаштириш асосида агрометеомониторинг учун ақлли операцион тизимни ишлаб чиқиш, ҳамда башоратлаштириш ва эрта огоҳлантириш тизимлар ишончлилигини ошириш орқали эришилади.
Ирригация мақсадлари учун сув билан таъминланиш бўйича башоратлаш ва эрта огоҳлантириш тизими қишлоқ хўжалиги экинларини асослаб режалаштирилган экишда ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Шу муносабат билан, лойиҳа Фарғона водийсида мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш билан шуғулланувчи ҳамжамиятларга агрометеорологик ахборот хизматларини тақдим этишга қаратилади. Уларга башоратлашнинг такомиллаштирилган кузатув маълумотлари ва иқлимга чидамли бўлган мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш бўйича тегишли маслаҳат хизматлари тақдим этилади, ҳамда улар иқлимни ўзгарувчанлиги мева ва сабзавот экинларини етиштиришни режалаштиришга кўрсатадиган таъсири ҳақида билимларга эга бўладилар.
Хусусий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлашга қаратилган бундай чоралар коронавирус пандемиясидан кейинги даврда хусусий мева-сабзавот бизнесини тикланишида иқлим хатарликларидан муҳофаза қилишда энг муҳим ва зарур ҳисобланади. Шунингдек, лойиҳа трансчегаравий ҳудудлардаги кузатувлар натижасида олинган гидрометеорологик ахборотни алмашиш соҳасида минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш орқали Фарғона водийсида яшовчи қўшни давлатлар ҳамжамиятларига ижобий таъсир кўрсатади.
Ўзбекистонда 1951 йилдан бери кузатилаётган иқлим илиши жараёнлари жаҳондаги ўртача кўрсаткичлардан икки карра баландроқ бўлиб чиқди ва кенг кўламли иқлим хатарликлари мавжудлигини кўрсатди. Айниқса мураккаб вазият Оролбўйи ҳудудида ва Фарғона водийсининг шарқий қисмида юзага келди, бу ерда қурғоқчилик, чўлланиш ва экстремал мавсумий об-ҳаво ҳодисалари иқлим ўзгариши билан янада мураккаблашмоқда ва маҳаллий аҳолининг асосий фаровонлиги ва озиқ-овқат хавфсизлигига таҳдид солмоқда. Демак, ҳосилдорлик ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари унумдорлиги пасайишининг олдини олиш, ёрдамга энг муҳтож аҳоли гуруҳларини тирикчилиги учун воситалар ва озиқ-овқат билан таъминлаш учун қишлоқ хўжалиги секторида зудлик билан илмий жиҳатдан асосланган мослашув чораларини қўллаш зарур.
Япония ҳукумати ва БМТТД ҳеч кимни ортда қолдирмайдиган иқтисодий, ижтимоий ва экологик ривожланишни қамраб олувчи давлат ислоҳотлари дастурларини қўллаб-қувватлашга йўналтирилган кенг кўламли лойиҳалар ва ташаббуслар доирасида амалга оширилаётган Ўзбекистон билан узоқ муддатли ҳамкорликни давом эттирмоқдалар.

В ответ на острые вызовы изменения климата в Узбекистане Правительство Японии одобрило выделение почти 1 миллион долларов США ($ 956 147) для реализации совместного с Программой развития ООН проекта «Создание устойчивых к изменению климата источников средств к существованию для производителей плодоовощной продукции в Ферганской долине в Узбекистане».
Проект внесет вклад в адаптацию сельского хозяйства к воздействиям и последствиям изменения климата, а также в достижение нулевого уровня выбросов парниковых газов, благодаря климатоустойчивому развитию в Ферганской долине. Например, посредством применения ресурсосберегающих технологий в промышленности, строительстве, сельском хозяйстве и других секторах экономики, повышения производительности сельскохозяйственных земель и совершенствования системы управления водными ресурсами, осуществляя тем самым определяемые на национальном уровне вклады (ОНУВ) в сокращение парниковых газов.
Во втором ОНУВ, принятом в рамках Парижского соглашения по климату, Узбекистан увеличил свои амбиции по сокращению выбросов более чем на 300 процентов, планируя к 2030 году сократить удельные выбросы парниковых газов на единицу ВВП на 35% от уровня 2010 года, по сравнению с 10%-ным сокращением, заявленным в первоначальном ОНУВ. Адаптационные меры во втором ОНУВ охватывают широкий спектр действий по защите сельских сообществ от негативных последствий изменения климата.
Запуск рассчитанной на один год проектной инициативы запланирован на март 2022 года, а осуществляться она будет в сотрудничестве с Центром гидрометеорологической службы Республики Узбекистан и местными партнерами в Ферганской долине.
Цель проекта будет достигнута за счет расширения сети агрометеорологических станций в Ферганской долине, разработки интеллектуальной операционной системы для агрометеомониторинга на основе дистанционного зондирования и современного моделирования, а также повышения надежности систем прогнозирования и раннего предупреждения.
Система прогнозирования и раннего предупреждения о водообеспеченности для ирригационных нужд имеет решающее значение для обоснованного планирования посадок сельскохозяйственных культур. В этой связи проект будет нацелен на предоставление агрометеорологических информационных услуг сообществам в Ферганской долине, занятым в выращивании плодоовощной продукции. Им будут предоставляться усовершенствованные данные наблюдений прогнозирования и соответствующие консультативные услуги по выращиванию климатоустойчивой плодоовощной продукции, а также они приобретут знания о воздействиях изменчивости климата на планирование выращивания фруктовых и овощных культур.
Такие меры по поддержке частных производителей являются основополагающими и неотложными в контексте защиты восстановления частного плодоовощного бизнеса в период после коронавирусной пандемии от климатических рисков. Также ожидается, что проект окажет положительное влияние на сообщества соседних стран, проживающие в Ферганской долине, благодаря укреплению регионального сотрудничества в области обмена гидрометеорологической информацией, полученной в результате наблюдений на трансграничных территориях.
Тенденции потепления климата, наблюдаемые в Узбекистане с 1951 года, более чем в два раза превышают среднемировые показатели, и значительные климатические риски уже стали очевидными. Особенно сложная ситуация сложилась в регионе Приаралья и в восточной части Ферганской долины, где засуха, опустынивание и экстремальные сезонные погодные явления, усугубляются изменением климата и угрожают базовому благосостоянию и продовольственной безопасности местного населения. Таким образом, необходимы срочные и научно обоснованные адаптационные меры в сельскохозяйственном секторе для предотвращения снижения урожайности и производительности сельскохозяйственной продукции, обеспечения средств к существованию и снабжения продовольствием наиболее уязвимых общин.
Правительство Японии и ПРООН продолжают долговременное партнерство в Узбекистан, осуществляемое в рамках широкого спектра проектов и инициатив, направленных на поддержку программы государственных реформ, охватывающей экономическое, социальное и экологическое развитие, не оставляя никого позади.