Davlat moliyaviy nazorati departamenti va uning hududiy boshqarmalari tomonidan 2020 yilda byudjet intizomiga rioya etilishi va byudjet mablag‘larining maqsadli foydalanishi yuzasidan 4 729 ta (2019 yilda 8 074 ta) nazorat tadbirlarida 246 mlrd.so‘m miqdorida byudjet intizomi buzish, pul va tovar-moddiy boyliklar kamomadi va asossiz xarajatlar aniqlanib, shundan 168,8 mlrd.so‘mni byudjetga tiklanishi ta’minlandi, deyiladi Moliya vazirligi matbuot xizmati.
Hisobot davrida vazirliklar va idoralar bo‘yicha qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar quyidagilarni tashkil etdi:
- Xalq ta’limi vazirligi tizimida o‘tkazilgan 709 ta nazorat tadbirlarining 573 tasida 96,6 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlanib, 2019 yilga (29,8 mlrd.so‘m) nisbatan 3,2 martaga oshgan.
- Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimida o‘tkazilgan 723 ta nazorat tadbirlarining 523 tasida 40 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlanib, 2019 yilga (13,8 mlrd.so‘m) nisbatan 2,9 martaga oshgan.
- Maktabgacha ta’lim vazirligi tizimida o‘tkazilgan 327 ta nazorat tadbirlarining 270 tasida 16,7 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlanib, 2019 yilga (8,3 mlrd.so‘m) nisbatan 2 martaga oshgan.
- Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tizimida o‘tkazilgan 124 ta nazorat tadbirlarining 106 tasida 9,4 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlanib, 2019 yilga (1,1 mlrd.so‘m) nisbatan 8,5 martaga oshgan.
- Shuningdek, Madaniyat (6,8 mlrd.so‘m), Suv xo‘jaligi (5,6 mlrd.so‘m), Oliy va o‘rta maxsus ta’limi (5 mlrd.so‘m), Jismoniy tarbiya va sport
- (4,1 mlrd.so‘m), Qishloq xo‘jaligi (3,1 mlrd.so‘m) vazirliklari va ular tizimidagi byudjet tashkilotlarida ham yirik miqdorda moliyaviy qonunbuzilish holatlari aniqlangan.
- “O‘zbekkino” milliy agentligida o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida 17,9 mlrd.so‘m miqdorida moliyaviy qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
- Bundan tashqari, hokimiyatlar (3,5 mlrd.so‘m), hokimliklarning obodonlashtirish boshqarmalari (7,8 mlrd.so‘m), hokimiyatlar huzuridagi “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyalari (8,4 mlrd.so‘m)da o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida ham moliyaviy qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlangan.
Hisobot davrida vazirlik va idoralar bo‘yicha qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar dinamikasi:
Mahalliy byudjetlar mablag‘larini maqsadli sarflanishi yuzasidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida jami 175,3 mlrd.so‘m miqdorida, jumladan Qashqadaryo (26,1 mlrd.so‘m), Andijon (19,8 mlrd.so‘m), Surxondaryo (16,5 mlrd.so‘m), Farg‘ona (14,4 mlrd.so‘m), Toshkent (13,2 mlrd.so‘m), Jizzax (13 mlrd.so‘m), Samarqand (13 mlrd.so‘m), Sirdaryo (12,9 mlrd.so‘m), Namangan (12 mlrd.so‘m), Xorazm (6 mlrd.so‘m), Buxoro (3,6 mlrd.so‘m), Navoiy (2,4 mlrd.so‘m) viloyatlarida hamda Toshkent shahrida (13,8 mlrd.so‘m) va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (8,1 mlrd.so‘m) qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar aniqlangan.
Mahalliy byudjetlar mablag‘larini maqsadli sarflanishida aniqlangan qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar dinamikasi: Shuni ta’kidlash joizki, 2020 yilda byudjet muassasalarida o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida 54,5 mlrd.so‘m miqdorida naqd pul mablag‘larini o‘zlashtirish (bankdan olingan naqd pulni tashkilot g‘aznasiga kirim qilinmasligi, ishlamagan shaxslarga ish haqi hisoblanib, to‘lanishi va boshqalar) holatlari aniqlangan bo‘lib, ushbu qonun buzilishi holatlari o‘tgan yil (2019 yilda – 7,2 mlrd.so‘m)ga nisbatan 7,5 martaga ko‘paygan.
Byudjet qonunchiligini buzganligi uchun byudjetdan mablag‘ oluvchi tashkilotlarning 48 nafar rahbar va boshqa mansabdor shaxslariga o‘rnatilgan tartibda jarimalar qo‘llanildi.
Shuningdek, 3 033 ta nazorat tadbirlarida aniqlangan 239,5 mlrd.so‘mlik qonunbuzilish holatlari qonuniy choralar ko‘rish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborildi.

В 2020 году Департаментом государственного финансового контроля и его территориальными подразделениями были проведены 4729 (в 2019 году - 8074) контрольных мероприятий по соблюдению бюджетной дисциплины и целевого использования бюджетных средств. В результате, были случаи нарушений бюджетной дисциплины, недочета денежных средств и инвентаря, а также необоснованные расходы на сумму 246 млрд сумов, из которых 168,8 млрд. сумов восстановлены в бюджет. Об этом сообщает информационная служба Министерства финансов.
Нарушения бюджетной дисциплины и другие недочеты в министерствах и ведомствах за отчетный период:
В 573 из 709 контрольных мероприятий, проведенных в системе Министерства народного образования, выявлено нарушений на сумму 96,6 млрд сумов, что в 3,2 раза больше, чем в 2019 году (29,8 млрд сумов).
В 523 из 723 контрольных мероприятий, проведенных в системе Министерства здравоохранения, выявлены нарушения на сумму 40 млрд сумов, что в 2,9 раза больше, чем в 2019 году (13,8 млрд сумов).
В 270 из 327 контрольных мероприятий, проведенных в системе Министерства дошкольного образования, выявлены нарушения на сумму 16,7 млрд сумов, что в 2 раза больше, чем в 2019 году (8,3 млрд сумов).
В 106 из 124 контрольных мероприятий, проведенных в системе Министерства жилищно-коммунального обслуживания, выявлены нарушения на сумму 9,4 млрд сумов, что в в 8,5 раза больше по сравнению с 2019 годом (1,1 млрд сумов).
Финансовые правонарушения в большем объеме выявлены также в системе министерств культуры (6,8 млрд. сумов), водного хозяйства (5,6 млрд. сумов), высшего и средне-специального образования (5 млрд. сумов), физической культуры и спорта (4,1 млрд сумов), сельского хозяйства (3,1 млрд. сумов).
В рамках контрольных мероприятий, проведенных в Национальном агентстве «Узбеккино», выявлены финансовые нарушения на сумму 17,9 млрд сумов.
Кроме того, случаи нарушения бюджетной дисциплины выявлены в контрольных мероприятиях, проводимых в хокимиятах (3,5 млрд. сумов), управлениях хокимиятов по благоустройству (7,8 млрд. сумов), инжиниринговых компаниях «Служба единого заказчика» при хокимиятах (8,4 млрд. сумов).
Динамика нарушений и других недочетов в министерствах и ведомствах за отчетный период:
На контрольных мероприятиях за целевым использованием средств местных бюджетов были выявлены случаи финансовых нарушений на сумму 175,3 млрд. сумов, в том числе Кашкадарьинской (26,1 млрд. сумов), Андижанской (19,8 млрд. сумов), Сурхандарьинской (16,5 млрд. сумов), Ферганской. (14,4 млрд. сумов), Ташкентской (13,2 млрд. сумов), Джизакской (13 млрд сумов), Самаркандской (13 млрд. сумов), Сырдарьянской (12,9 млрд. сумов), Наманганской (12 млрд. сумов). сумов), Хорезмской (6 млрд. сумов), Бухарской (3,6 млрд. сумов), Навоийской (2,4 млрд. сумов) областях, городе Ташкенте (13,8 млрд сумов) и Республике Каракалпакстан (8,1 млрд сумов).
Динамика финансовых нарушений и других недочетов при целевом использовании местных бюджетов:
Бюджет қонунчилигини бузганлиги учун бюджетдан маблағ олувчи ташкилотларнинг 48 нафар раҳбар ва бошқа мансабдор шахсларига ўрнатилган тартибда жарималар қўлланилди.
Следует отметить, что в рамках контрольных мероприятий, проведенных в бюджетных учреждениях в 2020 году, были выявлены случаи хищения наличных денежных средств на сумму 54,5 млрд сумов (не оприходование наличных денег, полученных из банка в казну организации, начисление заработной платы не числящимся сотрудникам и др.), что в 7,5 раза больше по сравнению с прошлым годом (в 2019 году - 7,2 млрд сумов).
За нарушение бюджетного законодательства 48 руководителям и иным должностным лицам организаций, получающих средства из бюджета наложены штрафы.
Также материалы по нарушениям на сумму 239,5 млрд. сумов, выявленные в рамках 3 033 контрольных мероприятий, направлены в правоохранительные органы.