2021 yil 20 avgust kuni "O‘zbekiston" xalqaro anjumanlar saroyida Prezident Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan birinchi ochiq muloqoti bo‘lib o‘tdi va u olti soatdan ortiq davom etdi. Mazkur uchrashuvga tayyorgarlik jarayonida biznes vakillaridan 15 mingdan ortiq savollar, taklif va tashabbuslar kelib tushdi, bugungi kunda ularning aksariyati joyida hal qilindi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining asosiy yo‘nalishlaridan biridir. Mazkur hujjat xususiy mulk huquqi va kafolatlarining ishonchli himoyasini ta’minlash, barcha to‘siq va cheklovlarni bartaraf etish hamda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni keng rivojlantirish uchun qulay ishbilarmonlik muhitini yaratishni nazarda tutadi.
Harakatlar strategiyasini amalga oshirilgan yil mobaynida mazkur sohani rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ikki mingga yaqin qonun, farmon va qarorlar qabul qilindi. Huquqiy himoyani ta’minlash, biznes uchun ko‘plab ma’muriy to‘siqlarni bartaraf etish, tadbirkorlik faoliyatiga aralashuvni cheklashga alohida e’tibor qaratildi. 114 ta litsenziya va ruxsatnoma bekor qilindi, 33 ta faoliyat turi bo‘yicha xabar berish tartibi joriy etildi, ruxsatnomalar olish tartib-taomillari soddalashtirildi va ularni berish muddatlari o‘rtacha ikki baravarga uzaytirildi. Keraksiz cheklar bekor qilindi, naqd pul, valyuta va xom ashyo aylanmasi bilan bog‘liq cheklovlar bekor qilindi.
Ushbu chora-tadbirlar natijasida mamlakatimizda tadbirkorlik faoliyatining ishbilarmonlik muhiti yaxshilanib, bu xalqaro reytinglarda o‘z aksini topmoqda. Shunday qilib, Jahon banki so‘nggi yillarda O‘zbekistonning reytingidagi o‘rnini tizimli ravishda oshirib bordi. "Doing Business 2020" hisobotida O‘zbekiston reytingi 7 pog‘onaga yuqorilab, 69-o‘ringa ko‘tarilib, mamlakatning eng yaxshi 20 islohotchi davlatlari ro‘yxatiga kirish imkonini berdi. The Heritage Foundation tomonidan The Wall Street Journal bilan birgalikda ishlab chiqarilgan Iqtisodiy erkinlik indeksiga ko‘ra, O‘zbekiston 2018 yildagi 152 o‘rindan 2021 yilda 108 o‘ringa ko‘tarildi. To‘rt yil davomida o‘sish 44 pozitsiyani tashkil etdi.
Shunga qaramay, pandemiya paytida qo‘yilgan cheklovlar tufayli kichik biznes eng ko‘p zarar ko‘rgan tarmoqlardan biridir. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi BMTTD ko‘magida o‘tkazgan tadqiqotiga ko‘ra, eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlar aholiga uy-joy xizmati ko‘rsatish (mehmonxona biznesi) va oziq-ovqat. Eng kam zarar ko‘rgan tarmoqlar qishloq xo‘jaligi, o‘rmonchilik va baliqchilik hisoblanadi: korxonalarning aksariyati (78 foiz) o‘z ish faoliyatini to‘xtatmadi va ishdan bo‘shatish pandemiya paytida davlatning faol qo‘llab-quvvatlashi tufayli kamdan kam hollarda amalga oshirildi.
Qisqa muddatli kreditlar bo‘yicha foiz stavkalarining pasayishi, davlat aktivlarini ijaraga olish uchun to‘lovlar, ijtimoiy ajratmalar va mehnat daromadlari, QQS va aksiz solig‘i, shuningdek, ijtimoiy yordam uchun bir martalik to‘lovlar (besh million so‘m) ushbu davrda qo‘llab-quvvatlash choralari yanada samarali bo‘ldi. Nisbatan kam samarali chora-tadbirlar kredit va soliq ta’tillari, davlat kafolatlarini uzaytirish, bojxona tariflarini oshirish orqali importdan himoya qilish va yollangan ishchilar uchun soliq ta’tillari bilan bog‘liq edi.
Qiyinchiliklarga qaramay, qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlar tufayli, cheklovlar bekor qilingani sababli, kichik biznes rivojlanayotgan dinamikani ko‘rsata boshladi. Shunday qilib, o‘tgan yilning aprel va iyul oylarida iqtisodiy faoliyatning pasayishidan so‘ng, biznes faollik indeksi barqaror o‘sishni ko‘rsatdi. Masalan, joriy yilning fevral oyida o‘tgan yilning fevral oyiga nisbatan 9,9 foizga, yanvar oyiga nisbatan 3,4 foizga o‘sdi. Iyul oyida bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 25,1 foizga oshdi.
Umuman olganda, pandemiya davrida ushbu soha tomonidan yuzaga kelgan qiyinchiliklarga qaramay, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik rivojining ta’sirchan sur’atlarini namoyon etmoqda. Shunday qilib, 2016 yilda ro‘yxatdan o‘tgan kichik korxonalar soni 278 mingta bo‘lsa, 2021 yilda 503 mingtani tashkil etdi. Ularning 258 ming nafari 2016 yilda faol bo‘lgan bo‘lsa, 2021 yilda 475 ming nafari faol bo‘ldi. 2016 yilda yangi tashkil etilgan korxonalar soni qariyb 28 mingtani, 2021 yilda esa 95 mingtani tashkil etdi. Prezident tadbirkorlar bilan uchrashuvda ta’kidlaganidek, o‘tgan besh yil davomida tadbirkorlar soni deyarli uch barobar ko‘payib, hozirda 1,5 million kishi bo‘lib turibdi, bu sohadagi korxonalarda besh millionga yaqin kishi mehnat qilmoqda.
Prezidentimizning biznes doiralari bilan ushbu uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish chog‘ida kelib tushgan tadbirkorlarning murojaatlari mamlakatimizda tadbirkorlarning samarali faoliyat yuritishi va iqtisodiyotning ushbu sektorini rivojlantirishga to‘sqinlik qilayotgan qator muammolar saqlanib qolmoqda.
Tadbirkorlarning murojaatlari va takliflari asosida prezident yig‘ilishda biznesning to‘liq va samarali ishlashiga to‘sqinlik qiluvchi muammolarni hal etish bo‘yicha keyingi ishlar uchun yettita muhim yo‘nalishni belgilab berdi. Birinchi yo‘nalish biznesni moliyalashtirish va moliya-kredit masalalari, ikkinchi yo‘nalish soliq tizimini takomillashtirish, biznesga soliq yukini imkon qadar kamaytirish, uchinchi yo‘nalish yer ajratish masalalari, to‘rtinchi yo‘nalish infratuzilmani rivojlantirish masalalari, beshinchi yo‘nalish eksportyor korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, kichik biznesni eksport faoliyatiga keng jalb qilish, oltinchi yo‘nalish transport-logistika masalalari, yettinchi yo‘nalishda tadbirkorlikka oid tartib-taomillarni soddalashtirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
Moliyaviy resurslarning mavjudligi
Tadbirkorlardan Prezidentga tushgan murojaatlarning 40 foizi biznesni moliyalashtirish va moliya-kredit masalalari bilan bog‘liq bo‘lgan.
2020 yilning 1 yanvaridan boshlab tijorat banklari tomonidan milliy valyutada berilgan kreditlar bo‘yicha foiz stavkalari Markaziy bankning qayta moliyalash stavkasidan past bo‘lmagan darajada belgilandi va 2021 yilning 1 yanvaridan boshlab tijorat banklariga foiz stavkalarini mustaqil belgilash huquqi berildi. Bu boradagi islohotlarning ijobiy samarasi Jahon banki hisob-kitoblaridan ham dalolat beradi, unga ko‘ra, inflyasiyaning kamayishi Markaziy bankka asosiy stavkani 16 foizdan 14 foizga tushirish imkonini berdi.
Biznesni kreditlash bilan bog‘liq vaziyat keskinligicha qolmoqda. Kredit stavkalarining yuqoriligi va ko‘plab kreditlarning qisqa muddatga, tadbirkor uchun noqulay shartlarda berildi. Shuningdek, xorijiy valyutadagi kreditlar valyuta kursining muntazam o‘sishi hisobiga tadbirkor uchun qo‘shimcha xarajatlarni yuzaga keltirmoqda.
«Banklar tomonidan yillik 8-10 foizdan xorijiy valyutada 18 mingga yaqin tadbirkorlarga berilgan kredit valyuta kursining muntazam o‘sishi hisobiga qo‘shimcha xarajatlarni yuzaga keltirmoqda», - deb qayd etdi Prezident.
Biznesni kreditlash shartlarini engillashtirish muammosini hal qilish uchun banklar kapitalini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilanadi, bu esa tadbirkorlarga milliy valyutada uzoq muddatli kreditlar olish va joriy stavkalardan arzonroq bo‘lish imkonini beradi, kredit bo‘yicha foiz stavkalari kamida besh foizga kamayadi. Buning uchun, kelgusi yilda banklarga Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan bozor tamoyillari asosida qo‘shimcha 600 million dollar ajratiladi. Xalqaro moliya bozorlarida 5 trillion so‘mlik milliy valyutada yevrobondlar chiqariladi. Xorijiy banklar kirib kelishiga keng imkoniyatlar yaratiladi.
Yana bir muhim yangilik – banklar resursni qanday valyutada jalb qilishidan qat’iy nazar, tadbirkorlarga kreditni so‘mda va maqbul foizlarda berish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Shu maqsadda Moliya vazirligi huzurida Valyuta xatarlarini boshqarish kompaniyasi va hududlarda uning filiallari tashkil etiladi. Tadbirkorlarning xorijiy valyutadagi 1 mlrd dollarlik kreditlari milliy valyutaga o‘tkaziladi. Ushbu chora-tadbirlar kreditlar bo‘yicha foiz stavkalarini pasaytiradi va dollar kursining oshishi tadbirkorga qo‘shimcha muammo tug‘dirmaydi.
Prezidentimizning tadbirkorlar bilan uchrashuvdagi nutqida birgina keyingi 2 yilning o‘zida, faqatgina xotin-qizlar va yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishga 500 million dollar mablag‘ yo‘naltirilganligini ham ta’kidlandi. 2019 yilda O‘zbekiston ayollar uchun gender moliyalashtirish joriy etildi. Maxsus dastur bo‘yicha tahsil olgach, ularga 6 oylik imtiyozli davr bilan kamida uch yil muddatga kreditlar ajratiladi. Gender kreditlash uchun har yili 100 mlrd. so‘m ajratiladi. Ushbu mablag‘larning kamida 50 foizi qishloq joylarda yashovchi xotin-qizlarning biznes rivojiga yo‘naltiriladi.
Soliq yukini kamaytirish
So‘nggi yillarda amalga oshirilgan soliq islohoti soliq yukidagi nomutanosibliklarni bartaraf etish va biznesni ma’muriy bosimdan xalos etish imkonini berdi. Ijtimoiy soliq va shaxsiy daromad solig‘i stavkalari 12 foizga kamaytirilib, fuqarolar uchun 8 foiz miqdorida sug‘urta badallari bekor qilindi. Shuningdek, yillik tovar ayirboshlash chegarasi joriy etildi, uning oshishi soliq to‘lovchining QQS va daromad solig‘ini to‘lashga o‘tishiga olib keladi. Umuman olganda, so‘nggi uch yil ichida soliqlar soni 16 tadan 9 taga qisqartirildi.
Islohot tufayli soliq to‘lovchilar soni sezilarli darajada oshdi, xususan, yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘i-37,9 barobarga, suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq-36,5 barobarga, QQS-17,3 barobarga, daromad solig‘i - 15,2 barobarga, aksiz solig‘i - 8,8 barobarga oshdi. Ro‘yxatga olingan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar soni 1,9 barobar oshdi.
Pandemiyaning xizmat ko‘rsatish sohasidagi korxonalar uchun salbiy ta’siri tufayli 2020 yilda ularga berilgan imtiyozlar uzaytirildi. Yil oxiriga qadar 13 ming umumiy ovqatlanish korxonasi yer va mol-mulk solig‘ini to‘lashdan ozod etildi. Boshqa soliqlar bo‘yicha 35 milliard so‘m miqdoridagi qarzlari joriy yilning oxirigacha uzaytirildi va kreditlarni qaytarish kechiktirildi. Turistik kompaniyalar va mehmonxonalar 2 yil muddatga turistik to‘lovlardan ozod qilindi. Bundan tashqari, kelgusi yildan boshlab qo‘shimcha hujjatlarsiz qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarish tartibi joriy etilmoqda, bu esa 14 ming tadbirkor uchun hisobot taqdim etilishini sezilarli darajada osonlashtiradi
Yerdan foydalanish imkoniyati
Tadbirkorlar tomonidan ko‘tarilgan ikkinchi eng dolzarb masala yer va binolardan foydalanish. Bu bo‘yicha Prezidentga to‘rt mingdan ziyod murojaatlar kelib tushdi (21 foiz).
Ilgari amalda bo‘lgan yer munosabatlari mexanizmlari uning samaradorligini oshirish, yer resurslaridan samarali foydalanish va ularning kapitallashuvini rag‘batlantirmadi. Amalga oshirilayotgan islohotlar jarayonida bu masala o‘z yechimini topa boshlaydi. Ilgari yuridik va jismoniy shaxslarga qishloq xo‘jaligi yerlarini ikkilamchi ijaraga berishga ruxsat berildi. 2019 yil 1 iyuldan boshlab O‘zbekiston Respublikasi rezidenti bo‘lgan yuridik shaxslar o‘zlariga tegishli bino va inshootlar joylashgan yer uchastkalarini xususiylashtirishga, O‘zbekiston fuqarolari esa yakka tartibda uy-joy qurilishi uchun ularga berilgan yer uchastkalarini xususiylashtirishga haqli.
Joriy yil 16 avgust kuni “Yer uchastkalarini ajratish va ulardan foydalanish, shuningdek, yerlarni hisobga olish va davlat yer kadastrini yuritish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” qonun qabul qilindi. U bilan yerlarni iqtisodiy oborotga kiritish, ularni oldi-sotdi va garov ob’yektiga aylantirish uchun mustahkam huquqiy zamin yaratildi.
Endi qishloq xo‘jaligi yerlari ochiq tanlov asosida faqat ijaraga beriladi. Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer maydonlari esa faqat auksion orqali sotiladi. Ko‘pchilik tadbirkorlarni o‘z korxonasi joylashgan yer maydonining taqdiri o‘ylantirishi tabiiy. Prezidentimiz ushbu korxonalarga hozirda egallab turgan yer maydonlari mulk qilib rasmiylashtirib berilishini ta’kidladi.
Infratuzilmani rivojlantirish muammolari
Biznes sub’yektlarini infratuzilma bilan ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Qayd etilganidek, kelgusi yil 1 yanvardan boshlab, qiymati 200 milliard so‘mga teng loyihalar bo‘yicha elektr, tabiiy gaz, suv tarmoqlari va yo‘l infratuzilmasini yetkazib berish to‘liq davlatning zimmasida bo‘ladi. Bu imtiyoz hozirgi kungacha faqatgina 50 million dollardan oshadigan xorijiy investorlar loyihalariga qo‘llanib kelinmoqda.
Shuningdek, kelgusi 2 yilda respublika bo‘yicha qo‘shimcha 200 ta sanoat zonalari tashkil etilib, ularga ham kommunal va yo‘l infratuzilmasi davlat tomonidan yetkazib beriladi. Ushbu maqsadlar uchun kelgusi yilda byudjetdan 2 trillion so‘m mablag‘ ajratiladi.
Eksportni qo‘llab-quvvatlash
So‘nggi yillarida eksport qo‘llab-quvvatlandi. Uning umumiy hajmi 2020 yilda 2016 yilga nisbatan 25 foizga oshdi.
Ko‘plab eksport qiluvchi korxonalarning asosiy muammolaridan biri, bu – aylanma mablag‘ yetishmasligidir. Bu masalani 300 dan ziyod tadbirkorlarning kelib tushgan murojaatlarida ham ko‘rish mumkin.
Shuning uchun o‘tgan yili Eksportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etilib, eksport uchun 1 million dollargacha moliyalashtirish mexanizmlari yo‘lga qo‘yildi. Bu tizimdan 200 ta korxona unumli foydalanib, qo‘shimcha 210 million dollarlik o‘z mahsulotlarini chetga eksport qildi. Endi bu imkoniyatlarni yanada kengaytirib, yiliga 20 million dollardan ortiq eksport qiluvchi korxonalarga 5 million dollargacha imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Hozirgi kunda ayrim xomashyolar importi uchun boj stavkalari yuqori ekani ko‘rsatib o‘tildi. Oqibatda ular asosida mahsulot ishlab chiqarishdan ko‘ra chetdan olib kelish arzonroq bo‘lmoqda. Shu bois, hukumatga xomashyo va yarim tayyor mahsulotlar uchun import boji stavkalarini pasaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Transport va logistika
Transport vazirligi kelgusi yil 1 yanvardan boshlab, har bir xizmatning tannarxi va uning tarkibini keng jamoatchilikka e’lon qilib boradi. Temir yo‘l sohasida kelgusi 5 yil uchun 7 mingdan ziyod yuk vagonlariga ehtiyoj mavjud. Shuning uchun, kelgusi yilda o‘z vagoni va konteyneriga ega bo‘lgan xususiy logistika operatorlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi va tariflar ikkiga ajratiladi.
Bunda, davlat tomonidan faqatgina temir yo‘l infratuzilmasi hamda lokomotiv xizmatlari tartibga solinadi, yuk vagonlari xizmati esa bozor tamoyillari asosida tashkil qilinadi. Shuning uchun, xususiy tadbirkorlarga temir yo‘l vagonlarini olib kelishga berilgan imtiyozlar 2025 yil 1 yanvargacha uzaytiriladi.
Biznes yuritish tartiblarini soddalashtirish
Tadbirkorlarning murojaatlarida ko‘pincha ish yuritishning protsessual masalalarida davom etayotgan qiyinchiliklar nazarda tutilgan va unga mansabdor shaxslarning aralashishi, belgilangan tartib buzilganligi faktlarini o‘z navbatida keltirgan.
Prezident tijorat faoliyatiga aralashuvni kamaytirish, subsidiya olish jarayonini soddalashtirish va osonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Kelgusi yildan boshlab, tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun barcha ruxsat etuvchi hujjatlar “onlayn” tarzda rasmiylashtiriladi. Joriy yil yakuniga qadar litsenziya yoki ruxsatnomalar soni yana kamida 30 foizga qisqartiriladi.
Prezidentning tadbirkorlar bilan o‘tgan muloqoti O‘zbekistonda ilk tajriba bo‘ldi va iqtisodiy siyosatni optimallashtirish va to‘g‘rilash borasida o‘z samarasini ko‘rsatishga muvaffaq bo‘ldi. Uchrashuv natijasida mamlakatda biznesni rivojlantirish bo‘yicha ko‘plab muhim qarorlar qabul qilindi va ular keyingi yil davomida amalga oshiriladi. Prezidentimiz mazkur tadbir samaradorligidan kelib chiqib, bunday muloqotlarni an’anaviy tarzda o‘tkazib, 20 avgustni mamlakatimizda "Tadbirkorlar kuni" deb belgilashni taklif etdi. Shubhasiz, ishbilarmon doiralar bilan muloqotning bunday formati kelajak uchun samarali iqtisodiy siyosatning yanada aniqroq va ravshanroq shakllanishiga xizmat qiladi.

20 августа 2021 года во Дворце форумов «Узбекистан» прошел первый открытый диалог Президента Шавката Мирзиёева с предпринимателями, который длился более шести часов. В процессе подготовки этой встречи от представителей бизнеса поступило свыше 15 тысяч вопросов, предложений и инициатив, и на сегодня большинство из них решено на местах.
Малый бизнес и частное предпринимательство - одно из основных направлений Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Этим документом предусмотрено обеспечение надежной защиты прав и гарантий частной собственности, устранение всех преград и ограничений и создание благоприятной деловой среды для широкого развития малого бизнеса и частного предпринимательства.
За годы реализации Стратегии действий было принято около двух тысяч законов, Указов и постановлений, направленных на поддержку развития этого сектора. Особое внимание уделялось обеспечению правовой защиты, устранению многочисленных административных барьеров для бизнеса, ограничению вмешательства в предпринимательскую деятельность. Были отменены 114 лицензий и разрешений, по 33 видам деятельности внедрен уведомительный порядок, упрощены процедуры получения разрешений и в среднем в два раза сокращены сроки их выдачи. Отменены лишние проверки, сняты ограничения, связанные с оборотом наличных денег, валюты и сырья.
В результате этих мер в стране улучшился бизнес-климат предпринимательской деятельности, что нашло отражение в международных рейтингах. Так, Всемирный банк в своем рейтинге последние годы систематически повышал позиции Узбекистана. В отчете Doing Business 2020 рейтинг Узбекистана улучшился на 7 позиций, обеспечив 69-е место, что позволило стране войти в список 20 лучших стран-реформаторов. Согласно Индексу экономической свободы, выпускаемому Heritage Foundation совместно с The Wall Street Journal, Узбекистан поднялся со 152-го в 2018 году на 108-е место в 2021-м. За четыре года рост составил 44 позиции.
Тем не менее малый бизнес - один из наиболее пострадавших секторов из-за ограничений, введенных в период пандемии. Согласно исследованию Центра экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан, проведенному при поддержке ПРООН, наиболее пострадавшими оказались сферы предоставления услуг населению по проживанию (гостиничный бизнес) и питания. Наименее затронутые сектора - сельское, лесное и рыбное хозяйство: основная часть предприятий (78 процентов) не прекратила предпринимательскую деятельность, а увольнения практиковались редко благодаря активной поддержке со стороны государства в период пандемии.
Более эффективными мерами поддержки в этот период (по данным того же исследования) стали снижение процентных ставок по краткосрочным кредитам, платы за аренду государственных активов, социальных отчислений и налогов на трудовые доходы, НДС и акцизов, а также единовременные выплаты социальной помощи (по пять миллионов сумов) наемным работникам компаний. К сравнительно менее результативным мерам были отнесены кредитные и налоговые каникулы, продление государственных гарантий, защита от импорта путем повышения таможенных тарифов и налоговые каникулы для наемных работников.
Несмотря на испытанные сложности, благодаря принятым мерам поддержки, по мере отмены ограничений малый бизнес стал показывать нарастающую динамику развития. Так, после спадов экономической активности в апреле и июле прошлого года Индекс деловой активности демонстрирует поступательный рост. К примеру, в феврале текущего года на 9,9 процента - по сравнению с январем и на 3,4 процента - по сравнению с февралем прошлого года. В июле этот индекс вырос на 25,1 процента по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
В целом, несмотря на сложности, испытанные этим сектором во время пандемии, малый бизнес и частное предпринимательство демонстрируют впечатляющие темпы развития. Так, если в 2016 году число зарегистрированных малых предприятий составляло 278 тысяч, то в 2021-м - 503 тысячи. Если из них в 2016 году активно действовали 258 тысяч, то в 2021-м - 475 тысяч. В 2016 году число вновь созданных предприятий составляло около 28 тысяч, в 2021-м - 95 тысяч. Как отметил Президент в ходе встречи с представителями бизнеса, число предпринимателей за последние пять лет почти утроилось и в настоящий момент составляет 1,5 млн человек, на предприятиях этого сектора работает около пяти миллионов человек.
Как показывают обращения предпринимателей, поступившие в ходе подготовки данной встречи Президента с бизнес-кругами, в стране еще сохраняется ряд проблем, препятствующих эффективной деятельности предпринимателей и развитию данного сектора экономики. Это вопросы финансирования и кредитования бизнеса, налогообложения, выделения земли, доступности инфраструктуры, получения лицензий и разрешений и другие - как частного, так и системного характера.
Исходя из обращений и предложений предпринимателей Президент на встрече обозначил семь важных направлений дальнейшей работы по решению проблем, препятствующих полноценной и эффективной деятельности бизнеса. Первое направление касается вопросов финансирования, второе - совершенствования налоговой системы и снижения налоговой нагрузки на бизнес, третье связано с порядком предоставления земель, четвертое - с развитием необходимой инфраструктуры, пятое предусматривает поддержку экспортеров, шестое нацелено на транспортно-логистическую сферу, седьмое направлено на упрощение процедур ведения бизнеса.
Доступность финансовых ресурсов
Судя по поступившим от предпринимателей обращениям к Президенту, наиболее актуальной проблемой для них (40 процентов) является доступность финансовых ресурсов.
С 1 января 2020 года процентные ставки по выдаваемым коммерческими банками кредитам в национальной валюте стали устанавливаться на уровне не ниже ставки рефинансирования Центрального банка, а с 1 января 2021-го коммерческим банкам предоставлено право самостоятельного определения процентных ставок. О положительном влиянии реформ в этой сфере свидетельствуют и оценки Всемирного банка, согласно которым снижение инфляции позволило Центральному банку понизить основную ставку с 16 до 14 процентов.
Для поддержки малого бизнеса во время пандемии, на котором карантинные меры отразились наиболее негативно, капитализация Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности была увеличена до 500 млрд сумов. Представителям бизнеса дополнительно выделялись средства на покрытие процентов по кредитам на три триллиона сумов, а предпринимателям с положительной кредитной историей предоставление поручительства увеличено с 50 до 75 процентов от суммы кредита. Верхняя граница суммы поручительства увеличена до 10 млрд сумов. Также были продлены сроки выполнения кредитных обязательств населения и бизнеса, оказавшихся в сложной ситуации, по кредитам на 12 триллионов сумов.
Тем не менее ситуация с кредитованием бизнеса продолжает оставаться напряженной. Большое количество кредитов выдается под высокие проценты и на короткий срок, на невыгодных для предпринимателя условиях. Также кредиты в иностранной валюте создают им дополнительные расходы из-за роста курса.
«Кредиты в иностранной валюте, выданные банками около 18 тысячам предпринимателей под 8-10 процентов годовых, приводит к дополнительным расходам из-за постоянного роста курса валюты», - отметил Президент.
Для решения проблемы облегчения условий кредитования бизнеса будут определены меры по увеличению капитала банков, что позволит предпринимателям получать долгосрочные кредиты в национальной валюте и дешевле текущих ставок, процентные ставки по кредиту будут снижены минимум на пять процентов. Для увеличения капитала в следующем году банки получат дополнительно 600 млн долларов от Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан на рыночных принципах. На международных финансовых рынках будут размещены евробонды в национальной валюте на пять триллионов сумов, а также созданы широкие возможности для вхождения на рынок Узбекистана зарубежных банков.
Еще одним важным нововведением станет внедрение системы кредитования предпринимателей в сумах независимо от валюты, в которой банки привлекают ресурсы. Для этого при Министерстве финансов будет создана Компания по управлению валютных рисков с филиалами в регионах. Кредиты предпринимателей в иностранной валюте на 1 млрд долларов будут переведены в национальную валюту. Эти меры позволят снизить процентные ставки по кредитам, а повышение курса доллара не вызовет дополнительных сложностей для предпринимателя.
В выступлении Президента на встрече с предпринимателями также было отмечено, что только за последние два года страна вложила 500 млн долларов в развитие женского и молодежного предпринимательства. В 2019 году в Узбекистане внедрено гендерное финансирование для женщин. После обучения по специальной программе им выделяются кредиты на срок не менее трех лет с 6-месячным льготным периодом. Для гендерного кредитования ежегодно выделяется 100 млрд сумов. Не менее 50 процентов данных средств направляется на развитие бизнеса женщин, проживающих в сельской местности.
Принимаются также меры по обучению безработной молодежи предпринимательским навыкам и профессиям. На сегодня 18,9 тысячи молодых людей направлено на различные виды обучения. Материальная поддержка в этом плане оказана 6500 юношам и девушкам на сумму 8,9 млрд сумов. Из Государственного фонда содействия занятости населения безработным, желающим открыть свое дело, предоставлены субсидии на госрегистрацию, оплату страховых полисов по кредитам в размере 2,1 млрд сумов.
Снижение налоговой нагрузки
Проведенная в последние годы реформа налогообложения позволила устранить диспропорции в налоговой нагрузке и избавить бизнес от административного давления. Снижены ставки по социальному налогу и налогу на доходы физических лиц до 12 процентов, отменены страховые взносы для граждан в размере 8 процентов. Также введен порог годового оборота, превышение которого приводит к переходу налогоплательщика на уплату НДС и налога на прибыль. В целом за последние три года количество налогов сокращено с 16 до 9. Ставки налога на имущество, подоходного налога и социального налога снижены в два раза.
Благодаря проведенной реформе значительно увеличилось количество налогоплательщиков, в частности, земельного налога с юридических лиц - в 37,9 раза, налога на пользование водными ресурсами - в 36,5 раза, НДС - в 17,3 раза, налога на прибыль - в 15,2 раза, акцизного налога - в 8,8 раза. Количество зарегистрированных хозяйствующих субъектов увеличилось в 1,9 раза.
Большое внимание уделялось налоговой поддержке бизнеса в период пандемии. Так, с 1 апреля до 1 октября 2020 года для индивидуальных предпринимателей минимальная сумма социального налога была снижена до 50 процентов. С 1 апреля до 1 июля 2020-го приостановлена уплата туристского (гостиничного) сбора. Ставки налога за пользование водными ресурсами для орошения сельскохозяйственных угодий снижены в 2020 году на 50 процентов. Субъектам малого бизнеса, выручка которых сокращалась на 50 процентов, предоставлялось право отсрочки уплаты налогов с оборота, земельного налога, налога на имущество, социального и водного налогов. При этом проведение налогового аудита деятельности субъектов предпринимательства приостанавливалось до 1 января 2021 года.
Сохранятся налоговые льготы за предпринимателями, зарегистрированными в экономических зонах до принятия Закона «О специальных экономических зонах» в феврале 2020 года. Будет введен порядок возврата участникам специальных экономических зон суммы излишне уплаченного налога на добавленную стоимость в течение семи дней. При уплате налога на добавленную стоимость в рассрочку на 120 дней предпринимателям не станут начисляться проценты и не будет требоваться залог. Для предприятий по производству строительных материалов ставка налога за пользование недрами снизится в два раза.
Ввиду значительных негативных последствий пандемии для предприятий сферы услуг льготы, предоставленные им в 2020-м, будут продлены. До конца года 13 тысяч предприятий общественного питания освобождаются от уплаты земельного и налога на имущество. Их долги в размере 35 млрд сумов по прочим налогам продлены до конца этого года, а погашение кредитов будет отложено. Туристические компании и гостиницы освобождаются от туристических сборов сроком на 2 года. Кроме того, со следующего года вводится порядок возврата налога на добавленную стоимость без дополнительных документов, что в значительной степени облегчит предоставление отчетности для 14 тысяч предпринимателей.
Доступность землепользования
Второй по актуальности вопрос, поднятый предпринимателями, - доступ к земле и зданиям. По этому поводу на имя Президента поступило более четырех тысяч обращений (21 процент).
Действовавшие ранее механизмы земельных отношений не стимулировали повышение ее продуктивности, эффективное использование земельных ресурсов и их капитализацию. В ходе проводимых реформ этот вопрос начинает получать свое решение. Ранее было разрешено предоставление юридическим и физическим лицам во вторичную аренду земли сельскохозяйственного назначения. С 1 июля 2019 года юридические лица - резиденты Республики Узбекистан стали вправе приватизировать земельные участки, на которых расположены принадлежащие им здания и сооружения, а граждане Узбекистана вправе приватизировать земельные участки, предоставленные им для индивидуального жилищного строительства.
16 августа этого года принят Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты республики Узбекистан в связи с совершенствованием порядка предоставления земельных участков и их пользования, а также системы учета земель и ведения государственного земельного кадастра».
Глава государства отметил, что отныне объекты государственной собственности вместе с землей, на которой они расположены, будут продаваться с аукциона как единый имущественный комплекс, а предприниматели, купившие здание, также смогут владеть прилегающей к нему землей на праве частной собственности.
Проблемы развития инфраструктуры
Особое внимание станет уделяться обеспечению субъектов предпринимательства инфраструктурой. С 1 января 2022 года государство будет полностью отвечать за подведение электросетей, газопроводов, водоснабжения и дорожной инфраструктуры для проектов стоимостью 200 млрд сумов. Сегодня этот порядок распространяется только на проекты иностранных инвесторов на сумму более 50 млн долларов.
В течение ближайших двух лет по всей стране планируется создать еще 200 промышленных зон, которые государство обеспечит инженерными коммуникациями и дорожной инфраструктурой. На эти цели в следующем году из бюджета будет выделено два триллиона сумов.
Поддержка экспорта
За годы реформ оказывалась активная поддержка экспорту. Общий его объем вырос в 2020 году по отношению к 2016-му на 25 процентов.
Основной проблемой большинства предприятий, занимающихся экспортом, является нехватка оборотных средств. Эта тема звучала в обращениях свыше 300 предпринимателей. Для решения данной проблемы в прошлом году создан Фонд по поддержке экспорта, налажены механизмы финансирования экспорта в размере до 1 млн долларов, которыми эффективно воспользовались 200 предприятий. Такие возможности значительно расширятся. Предприятиям, экспорт которых превышает 20 млн долларов в год, будут выделяться льготные кредиты до пяти млн долларов.
Предпринимателями в ходе диалога отмечено, что ввоз некоторых видов продукции из-за рубежа обходится бизнесу дешевле, чем их производство ввиду превышения ставки таможенной пошлины за импорт ввозимого сырья относительно готовой продукции. В связи с этим правительству было поручено снизить ставки ввозных пошлин на сырье и полуфабрикаты.
Транспорт и логистика
Предприниматели в своих обращениях также отметили существующие сложности в области предоставления транспортно-логистических услуг, затрудняющие для них доступ к грузоперевозкам. Так, между внутренними и внешними железнодорожными тарифами существует большая разница, цены на международные перевозки значительно выше. При этом в ближайшие пять лет в железнодорожном секторе имеется потребность более чем в семи тысячах грузовых вагонов.
В связи с этим Президент поручил в течение двух месяцев пересмотреть железнодорожные тарифы. Так, действующие тарифы для предпринимателей на импорт сырья собственного производства должны быть не менее чем на 25 процентов дешевле. При этом Министерство транспорта со следующего года будет публиковать стоимость и состав каждой услуги.
В ходе обсуждения определено, что льготы на ввоз грузовых автомобилей и железнодорожных вагонов продлеваются до 1 января 2025 года.
Упрощение процедур ведения бизнеса
В обращениях предпринимателей также нередко говорилось о сохраняющихся сложностях в процедурных вопросах ведения предпринимательской деятельности, приводились факты вмешательства должностных лиц в нее, нарушениях установленного порядка с их стороны.
Президентом даны указания относительно сокращения вмешательства в коммерческую деятельность, по упрощению и облегчению процесса получения субсидий. В частности, до конца текущего года число лицензий и разрешений сократится как минимум на 30 процентов. Со следующего года прием заявок на получение субсидий станет осуществляться по принципу «единого окна», а число государственных учреждений, участвующих в этой процедуре, сократится в 2-3 раза. Оформление разрешительных документов для начала предпринимательской деятельности также будет проходить в онлайн-режиме.
Те или иные формы и институты диалога бизнеса с государственными структурами весьма широко распространены в мире. Диалог с бизнесом, происходящий на различных уровнях власти, помогает определять и корректировать проводимую экономическую политику оптимальным образом, сочетая интересы бизнеса и государства, является важным фактором динамичного развития экономики, обеспечивающего также и рост благосостояния населения.
Прошедший диалог Президента с предпринимателями был первым опытом такого рода в Узбекистане и уже успел показать свою эффективность с точки зрения оптимизации и корректировки проводимой экономической политики. По итогам встречи приняты многие важные решения по развитию бизнеса в стране, которые будут реализовываться в течение ближайшего года. Исходя из результативности данного мероприятия, Президент предложил проводить подобные диалоги традиционно и установить 20 августа в нашей стране Днем предпринимателей. Бесспорно, такой формат общения с бизнес-кругами будет способствовать более четкому и ясному формированию эффективной экономической политики на перспективу.