Raqamli biznes modellari: instrumentlar, ilg‘or tajribalar, monetizatsiya
6 oktyabr kuni “Raqamli biznes modellari: instrumentlar,ilg‘or tajribalar va monetizatsiya” forumi bo‘lib o‘tdi. Forumda ekspertlar raqamli transformatsiya bo‘yicha nima uchun vaqtni behuda sarflamaslik va hozirdan biznesni raqamlashtirish, avtomatlashtirish muhimligi to‘g‘risida gapirdilar.
Raqamli tendensiyalar sohasida ma’lumotlarni boyitish maqsadida O‘zbekistondagi yirik biznes egalari va TOP menejmentni bir joyga birlashtirgan ushbu forum Toshkent shahrida bo‘lib o‘tdi.
O‘z bilimlarini amaliyotda sinab ko‘rgan, muvaffaqiyatli tajribalarini barcha bilan baham ko‘ruvchi va biznesga befarq bo‘lmagan 6 nafar ekpert forumda so‘zga chiqdi. Ularning orasida raqamli transformatsiya sohasida taniqli ekspert, CDTO Skolkovo dasturi direktori Nikolay Verxovskiy ham o‘z ma’ruzasi bilan qatnashdi.
Forumda ekspertlar tomonidan quyidagi savollar muhokama qilindi:
- Nima uchun hozirda o‘zgarishlar muhim va biznes uchun nimani anglatadi;
- Qanday qilib eng kam xarajat bilan raqamli tizimga o‘tish va yangi daromadlarga erishish mumkin;
- Raqamli islohot davomida axborot xavfsizligini qanday qilib mukammal yaratish lozim;
- Nima uchun Low Code platforma biznesni avtomatlashtirish uchun eng yaxshi vositadir.
Bundan tashqari, ma’ruzachilar “Rosbank”ni transformatsiya jarayoni bilan o‘rtoqlashdilar va O‘zbekiston chakana bozoridagi tendensiyalar haqida gapirib berdilar.
“Forum ishtirokchilari raqamli biznes ekspertlarining taniqli nazariyotchilardan tortib taniqli sotuvchilarigacha va aniq biznes ko‘rsatkichlarini to‘plashga harakat qilganimizni ko‘rishlari mumkin edi. Biz natijadan mamnunmiz va kelgusida bunday forumni takrorlashni intiqlik bilan kutamiz. Keyingi safar yanada amaliy ma’lumotlar va yangi keyslarni taqdim etish maqsadida tinglovchilardan kelgan savollar bilan yaqin vaqt ichida ishlashni boshlaymiz”- deb ta’kidladi Farhod Obidxonov, Tune Consulting direktori.
Forum TUNE Consulting, Mars Solutions, Tenge Bank, ELMA, 65 apps, Skolkovo kompaniyalar bilan hamkorlikda tashkil etildi. Biz ularning har biriga biznesni raqamlashtirishning xalqaro rivojlanishiga qo‘shgan hissasi uchun minnatdorchilik bildiramiz!

Цифровые бизнес-модели: инструменты, лучшие практики, монетизация
6 октября состоялся масштабный технологический форум “Цифровые бизнес-модели: инструменты, лучшие практики, монетизация”, где эксперты по цифровой трансформации рассказали, почему важно не терять время и преобразовывать бизнес уже сейчас.
Форум проходил в Ташкенте, собрав в одном месте топ-менеджмент и владельцев крупного бизнеса Узбекистана для информационного обогащения в сфере диджитал-тенденций.
Всего выступило 6 спикеров, каждый из которых на практике проверяет свои знания и готов делиться успешными кейсами со всеми, кому не безразлична судьба бизнеса. Среди них был и признанный эксперт в сфере цифровой трансформации — Николай Верховский — Академический директор программы CDTO Сколково.
На форуме эксперты разобрали следующие вопросы:
• Почему изменения необходимы прямо сейчас и какое значение они имеют для бизнеса;
• Как перейти в цифру с наименьшими затратами и выйти на новые доходы;
• Как грамотно выстроить информационную безопасность при проведении цифровой реформы;
• Почему Low-code платформа — оптимальный инструмент для автоматизации бизнеса.
Кроме того, спикеры поделились кейсом трансформации Росбанка и рассказали о трендах на розничном рынке Узбекистана.
Участники форума могли оценить тот факт, что мы попытались собрать профессионалов цифрового бизнеса от именитых теоретиков до признанных вендоров и бизнеса с конкретными показателями. Мы довольны результатом и будем рады повторить такой форум в будущем. В ближайшее время, мы начнем работать с вопросами, полученными от слушателей, чтобы в следующий раз дать ещё больше практической информации и новых кейсов.” — Фарход Обидхонов, основатель TUNE Consulting.
Форум организован группой партнёров: TUNE Consulting, Mars Solutions, Tenge Bank, ELMA, 65 apps, Сколково. Благодарим каждого из них за вклад в международное развитие цифровизации бизнеса!