Bu yil mustaqil O‘zbekiston 30 yoshga to‘ladi. Hozir kunda mustaqil O‘zbekiston iqtisodiyoti qanday sharoitda shakllanganini kam odam eslaydi. Mustaqillikka erishish arafasida iqtisodiyotda ahvol yaxshi emas, turmush darajasi past edi. 1990 yilda O‘zbekistonda aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan milliy daromad ikki barobar past bo‘lib, sanoatda mehnat unumdorligi 40% ga, qishloq xo‘jaligida esa o‘rtacha ko‘rsatkich 50% ga ortda qoldi. Aholi jon boshiga o‘rtacha 75 rubldan kam oylik daromadga ega bo‘lgan aholining ulushi deyarli 45%ni, butun mamlakatda esa 12%dan oshdi. SSSRning parchalanishi bilan iqtisodiy aloqalar buzila boshladi, ishlab chiqarish pasayib ketdi, hayot va ijtimoiy himoya darajasi kamaydi.
Bu murakkab sharoitda bozor munosabatlariga o‘tishning o‘z modeli ishlab chiqilib, u besh tamoyilga asoslandi: iqtisodiyot siyosatdan ustun turadi, bosh islohotchi-davlat, qonun ustuvorligi, kuchli ijtimoiy himoya, islohotlar bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Umuman olganda, mustaqillikning birinchi bosqichida qabul qilingan islohot modeli unga qo‘yilgan umidlarni oqladi. Shunday qilib, BMT Taraqqiyot dasturining 2000 yillar o‘rtalarida o‘tkazgan tadqiqotiga ko‘ra, O‘zbekiston Sobiq Ittifoq davlatlari orasida birinchilardan bo‘lib ishlab chiqarishning pasayishini to‘xtatdi va iqtisodiy o‘sishga o‘tdi. O‘zbekistonda ishlab chiqarishning pasayish darajasi Sobiq Ittifoq mamlakatlarining eng past ko‘rsatkich bo‘lib, ijtimoiy himoya darajasi boshqa Sobiq Ittifoq mamlakatlariga nisbatan yuqori bo‘lgan. Boshqa Sobiq Ittifoq davlatlari butun sanoatni yo‘qotayotgan bo‘lsa-da, O‘zbekistonda "noldan" yangilari yaratildi, bunga avtomobil sanoati yorqin misol bo‘la oladi.
Yangi islohotlar
Ammo shuni tan olish kerakki, o‘ninchi yillarning o‘rtalariga kelib, juda qattiq ma’muriy tartibga solish tufayli O‘zbekiston iqtisodiyotining rivojlanishi sekinlasha boshladi, bu esa uning rivojlanishi uchun bozor rag‘batlari salohiyatidan to‘la foydalanishga imkon bermadi. Bu borada 2016 yilda saylangan O‘zbekistonning yangi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hayotning barcha jabhalarida islohotlarning yangi bosqichini boshlab berdi. 2017 yil fevral oyida 2017-2021 yillarda O‘zbekiston taraqqiyotining beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha harakat strategiyasini tasdiqladi. Yangi bosqichning asosiy yo‘nalishlari qatoriga davlat va jamiyat qurilishini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini isloh qilish, iqtisodiyotni rivojlantirish va erkinlashtirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish, xavfsizlikni ta’minlash, muvozanatli va konstruktiv tashqi siyosatni amalga oshirish kiradi. So‘nggi yillarda bu sohalarning barchasida muhim qadamlar tashlandi.
Iqtisodiy islohotlar sohasida dunyodagi eng katta rezonansga valyuta islohoti sabab bo‘ldi. 2017 yil sentyabr oyida "Valyuta siyosatini liberallashtirish to‘g‘risida" gi prezident farmoni e’lon qilinib, yuridik va jismoniy shaxslarga valyutani erkin konvertatsiya qilish imkonini berdi. Shu paytga qadar valyuta ayirboshlash operatsiyalari katta muammo edi, chunki uch xil kurs mavjud edi: qora bozor, valyuta kursi va Markaziy Bank kursi. Yana bir muhim iqtisodiy islohot – soliq islohoti bo‘lib, uning asosiy bosqichi 2020 yilda yangi Soliq kodeksining joriy etilishi bilan yakunlandi. Tadbirkorlik faoliyatiga oid ko‘plab ma’muriy to‘siqlar bartaraf etildi, natijada respublika reytingi Jahon bankining "Doing Business 2020" hisobotida 7 pog‘ona yaxshilanib, 69-o‘rinni egalladi va mamlakatning 20 ta eng yaxshi islohotchi mamlakatlar ro‘yxatiga kiritish imkonini berdi. Heritage Foundation tomonidan Wall Street bilan birgalikda chiqarilgan “Iqtisodiy erkinlik indeksi-2020” indeksida esa O‘zbekiston o‘z natijasini 26 pog‘ona yaxshilab, 140-o‘rindan 114-o‘ringa ko‘tarildi.
Islohotlarning hozirgi bosqichida jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuviga katta e’tibor qaratilmoqda. 2020 yilda Yevropa komissiyasining O‘zbekistonga 6 mingdan ortiq ichki mahsulot yetkazib berish imkonini beruvchi GSP+ umumjahon preferensiyalar tizimi benefitsiari maqomini berish to‘g‘risidagi dastlabki qaroriga erishishga muvaffaq bo‘ldik.
Hozirgi kunda mamlakatda 22 ta erkin iqtisodiy zona mavjud bo‘lib, O‘zbekiston YeOII kuzatuvchisiga aylandi va mamlakatning JSTga qo‘shilishi bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
Iqtisodiyotdagi tarkibiy o‘zgarishlar
O‘zbekistonning mustaqillik yillaridagi barcha iqtisodiy ko‘rsatkichlari haqida to‘xtaladigan bo‘lsak, 1990-2019 yillar davomida O‘zbekiston YaIM joriy narxlarda 40,3 mlrd. dollarga (3,3 marta) oshib, 57,9 mlrd. dollarga yetdi. 2020 yilda pandemiyaga qaramasdan O‘zbekiston iqtisodiyoti 2019 yilga nisbatan 1,6% ga o‘sdi. O‘zbekistonda YaIMning o‘rtacha yillik o‘sishi 1,4 mlrd. dollar yoki 4,2% darajasini tashkil etdi. Shu davr mobaynida O‘zbekistonda aholi jon boshiga YaIM 890,0 dollarga (2 marta) oshib, 1,756 dollarni tashkil etdi.
Jahon banki ma’lumotlariga ko‘ra, 2019 yilda O‘zbekistonda xarid qobiliyati bo‘yicha aholi jon boshiga YaIM 7 ming dollarga yetgan. 1991-2019 yillarda O‘zbekistonda aholi jon boshiga YaIMning o‘rtacha yillik o‘sish sur’ati 4,4% ni tashkil etdi. Bu Qirg‘iziston (3,2%), Moldova (3,6%), Rossiya (3,1%), Ukraina (2,4%) va Tojikistondagi (4,0%) o‘rtacha o‘sish sur’atlaridan yuqori. Markaziy Osiyoda faqat Qozog‘istonda aholi jon boshiga YaIM O‘zbekistonga qaraganda tezroq o‘sdi. Lekin, O‘zbekiston aholisi (o‘rtacha yillik o‘sish sur’ati 1,6%) Qozog‘iston aholisidan ikki barobar tez o‘sganini (0,8%) hisobga olib, O‘zbekiston yaxshi natijalarga erishganini xulosa qilishimiz mumkin.
1991-2019 yillarda aholi jon boshiga YaIM o‘sish indeksi
Jahon banki ma’lumotlari, aholi jon boshiga YaIM 2017 yilda xalqaro dollarda
Mustaqillik davrida O‘zbekiston iqtisodiyoti tarkibida katta o‘zgarishlar ro‘y berdi. To‘qsoninchi yillarda Sobiq Ittifoq hududidagi iqtisodiy aloqalarning uzilishi ta’sirida sanoatning iqtisodiyotdagi ulushi 1990 yildagi 25,9% dan 2000 yilda 11,1% ga pasaydi. Shu bilan birga qishloq xo‘jaligining ulushi 1990 yildagi 33,0% dan 2000 yilda 50,7% ga oshdi. Keyinchalik sanoat ishlab chiqarishini rivojlantirish borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar tufayli bu holatni tubdan o‘zgartirish mumkin bo‘ldi. Shunday qilib, umuman olganda 1990-2019 yillar mobaynida qishloq xo‘jaligining ulushi 33,0% dan 27,3% gacha kamaydi va sanoatning ulushi 29,2% gacha oshdi. 1990-2019 yillar uchun xizmatlar ulushi 18,7% dan 23,0% ga ko‘tarildi.
Agar islohotlarning dastlabki o‘n yilliklarida iqtisodiyot va aholini zarur mahsulotlar bilan ta’minlash maqsadida import o‘rnini bosish siyosati asosan amalga oshirilgan bo‘lsa, mamlakat sanoat salohiyatini rivojlantirish bilan so‘nggi yillarda ayniqsa, faol amalga oshirilgan eksportga yo‘naltirilgan yondashuvga ustuvor ahamiyat berildi. Hozirda o‘zbek sanoat mahsulotlarini eksport qilish. Umuman, 1990-2019 yillar davrida O‘zbekistonning joriy narxlarda eksport qilishi 13,8 mlrd. dollarga (4,3 marta) oshdi va 18,1 mlrd. dollarga yetdi. Doimiy narxlardagi o‘rtacha yillik eksport o‘sishi 5,7% ni tashkil etdi. Minimal eksport hajmi 1994 yilda (2,2 milliard dollar) va 2019 yilda maksimal qayd etildi. 2020 yilda pandemiya tufayli eksport biroz pasaydi.
Ya’ni, O‘zbekiston iqtisodiyoti mustaqillik yillarida import o‘rnini bosuvchi agrar-sanoatdan mahsulotlarni qayta ishlash darajasi yuqori va qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan eksportga yo‘naltirilgan sanoat-agrar iqtisodiyotga aylandi. Bundan tashqari, ishlab chiqarish sanoatining umumiy texnologik tarkibida yuqori texnologiyali tarmoqlarning ulushi ortib bormoqda. Bu xalqaro tashkilotlar reytinglarida qayd etilgan. Shunday qilib, BMTTD tomonidan tuzilgan Sanoat raqobatbardoshligi-2020 indeksida reytingida O‘zbekiston birinchi o‘rinni egalladi va 152 mamlakat orasida 92-o‘rinni egalladi.
Transport izolyasiyasini yengish
Transport koridorlarining rivojlanishi kamida ikki davlat hududlari orqali dunyo okeaniga chiqadigan O‘zbekiston iqtisodiyotining rivojlanishi uchun katta ahamiyatga ega. Bundan tashqari, Ittifoq parchalanganidan keyin meros qolgan Markaziy Osiyoda chegaralarning tabiati suveren davlatning transport xavfsizligini ta’minlay olmadi, chunki ichki yuk tashish qo‘shni davlatlar orqali amalga oshirilishi kerak edi. Baland tog‘ dovonlari orqali yotqizilgan Farg‘ona vodiysi va Surxondaryo viloyatiga olib boradigan yangi temir yo‘llar va magistral yo‘llari bu muammoni hal qildi va O‘zbekiston o‘zini transport bilan ta’minlay boshladi.
Tashqi transportga kelsak, to‘qsoninchi yillarda, o‘zbek tovarlar uchun Boltiqbo‘yi va Uzoq Sharq orqali tashqi bozorga chiqadigan transport koridorlarini saqlab qolish va yangilarini ochish vazifasi qo‘yilgan.
Shu munosabat bilan 1996 yilda qisqa vaqt ichida Yevropaga Eron (Markaziy Osiyo va Eron temir yo‘llarini bog‘laydigan Mashhad-Serasx-Tejen avtomagistrali) va Zakavkaziya (Trans-Kavkaz temir yo‘li TKTY) orqali yangi transport yo‘laklari ishga tushirildi. Keyinchalik Eron orqali fors ko‘rfazi portlariga to‘laqonli transport yo‘lagi tashkil etilib, Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlariga o‘zbek mahsulotlari uchun yo‘l ochildi.
Endilikda O‘zbekiston barcha yo‘nalishlarda ishonchli transport yo‘laklariga ega: Boltiqbo‘yi va Rossiyaning Uzoq Sharq portlariga, g Tinch okeani havzasidagi Xitoy portlariga va Hind okeanidagi Eron portlariga, Yevropa bozoriga transport yo‘laklariga ega. Hozirgi kunda kun tartibida Qirg‘iziston orqali Xitoyga boradigan eng qisqa temir yo‘l uchun loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, Afg‘oniston orqali Pokiston va Hindistonga transport kommunikatsiyalarini qurish ishlari faol olib borilmoqda.
Xulosa qilib shuni aytish joizki, O‘zbekiston iqtisodiyotining so‘nggi yillarda kuzatilayotgan dinamik o‘sishi hamda boshqa mamlakatlar iqtisodiyoti koronavirus pandemiyasi tufayli sustlashdi, biroq bu yil u faol tiklanmoqda. YaIM 2021 yilning dastlabki uch oyida 3 % ga oshdi. Jahon banki 2021-2022 yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sishi mos ravishda 4,8% va 5,5% ni, 2021 yilda YeTTB-5,6% ni va 2022 yilda 6% ni tashkil etishini bashorat qilmoqda. Amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar allaqachon sezilarli ijobiy samara bermoqda, bu esa jahon iqtisodiyotining pandemiyadan keyingi tiklanish o‘sishi sharoitidagina ortadi.

АН "Подробно.уз" предлагает ознакомиться с переводом этой статьи.
– В этом году независимому Узбекистану исполняется 30 лет. Сейчас уже мало кто помнит, в каких условиях происходило становление экономики независимого Узбекистана. Накануне обретения независимости далеко не благополучно складывалась ситуация в экономике, был низок уровень жизни.
В 1990 году национальный доход на душу населения в Узбекистане был вдвое ниже, производительность труда в промышленности отставала на 40%, а в сельском хозяйстве – 50% от среднесоюзного уровня. Доля населения со среднедушевым доходом менее 75 рублей в месяц составила почти 45%, тогда как по стране в целом — немногим более 12%. С распадом СССР стали рваться экономические связи, падало производство, стремительно снижался и так невысокий уровень жизни и социальной защиты.
В этих тяжелейших условиях была разработана собственная модель перехода к рыночным отношениям, в основе которой были заложены пять принципов: экономика имеет приоритет над политикой, главным реформатором выступает государство, верховенство закона, сильная социальная защита, реформы осуществляются поэтапно. В целом принятая на первом этапе независимости модель реформ оправдала возложенные на нее ожидания.
Так, согласно исследованию ПРООН середины нулевых годов, Узбекистану первому из постсоветских стран удалось остановить падение производства и перейти к экономическому росту. Уровень падения производства в Узбекистане был самым низким из постсоветских стран, а уровень социальной защиты выше, чем в других постсоветских странах. Если другие постсоветские страны теряли целые отрасли промышленности, то в Узбекистане «с нуля» создавались новые, ярким примером которых является автомобильная отрасль.
Новые реформы
Однако, нельзя не признать, что к середине десятых годов развитие узбекской экономики начало тормозиться в виду слишком жесткого административного регулирования и закрытости, что не позволяло в полной степени использовать потенциал рыночных стимулов для ее развития. В связи с этим избранный в 2016 году новый Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев начал новый этап реформ во всех сферах жизни. В феврале 2017 года им была утверждена Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017—2021 годах.
В числе ключевых направлений нового этапа - совершенствование государственного и общественного строительства, обеспечение верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы, развитие и либерализация экономики, развитие социальной сферы, обеспечение безопасности, осуществление взвешенной и конструктивной внешней политики. По всем этим направлениям в последние годы были предприняты важные шаги.
В сфере экономических реформ наиболее громкий резонанс в мире вызвала валютная реформа. В сентябре 2017 года вышел указ президента «О либерализации валютной политики», позволивший юридическим и физическим лицам свободно конвертировать валюту. До этого момента операции по обмену валюты были большой проблемой, так как существовало три разных курса: черного рынка, биржевой курс и курс Центробанка.
Другой ключевой реформой в сфере экономики являлась налоговая реформа, основной этап которой завершился в 2020 году с введением в действие нового Налогового кодекса. Были устранены многочисленные административные для предпринимательской деятельности в результате чего в отчете «Doing Business 2020» Всемирного банка рейтинг республики улучшился на 7 позиций, обеспечив ей 69-е место, что позволило стране войти в список 20 лучших стран-реформаторов. А в Индексе экономической свободы-2020, выпускаемого Heritage Foundation совместно с The Wall Street, Узбекистан улучшил свой результат на 26 позиций, поднявшись со 140 места на 114 место.
Большое внимание на настоящем этапе реформ уделяется интеграции в мировую экономику. В 2020 году удалось добиться досрочного решения Еврокомиссии о предоставлении Узбекистану статуса бенефициара всеобщей системы преференций GSP+, что позволяет беспошлинно поставлять на европейский рынок отечественную продукцию более чем 6 тысяч наименований.
В настоящее время в стране действует 22 свободные экономические зоны, Узбекистан стал наблюдателем в ЕАЭС и ведется активное обсуждение по вступлению страны в ВТО.
Структурные изменения экономики
Если говорить об экономических показателях Узбекистана за все годы независимости, то на протяжении 1990-2019 гг. ВВП Узбекистана в текущих ценах увеличился на 40.3 млрд. долл. (в 3.3 раз) до 57.9 млрд. долл. В 2020 году, несмотря на пандемию, экономика Узбекистана также выросла на 1,6% по сравнению с 2019 годом. Среднегодовой прирост ВВП Узбекистана был на уровне 1.4 млрд. долл. или 4.2%. За тот же период ВВП на душу населения в Узбекистане увеличился на 890.0 долларов (в 2 раза) до 1 756.0 долларов.
По данным Всемирного банка в 2019 году ВВП на душу населения по покупательной способности в Узбекистане достиг 7 тыс. долларов. В 1991-2019 годах среднегодовые темпы роста ВВП на душу населения в Узбекистане составляли 4,4%. Это выше, чем средние темпы роста в Кыргызстане (3,2%), Молдове (3,6%), России (3,1%), Украине (2,4%) и Таджикистане (4,0%). В Центральной Азии только ВВП на душу населения в Казахстане рос быстрее, чем в Узбекистане. Но, учитывая, что население Узбекистана (среднегодовой темп роста - 1,6%) росло вдвое быстрее, чем население Казахстана (0,8%), можно сделать вывод, что Узбекистан добился лучших результатов.
Индекс роста ВВП на душу населения за период 1991-2019
Данные Всемирного Банка, ВВП на душу населения в международных долларах 2017 года
Большие изменения в период независимости происходили и в структуре узбекской экономики. В девяностые годы под влиянием разрыва хозяйственных связей на постсоветском пространстве, доля промышленности в экономике сокращалась с 25,9% в 1990 году до 11.1% в 2000 году. При этом удельный вес доли сельского хозяйства вырос с 33.0% в 1990 году до 50.7% в 2000 году. В дальнейшем, благодаря принимаемым мерам по развитию промышленного производства, удалось в корне изменить эту ситуацию. Так, в целом за период 1990-2019 доля сельского хозяйства сократилась с 33.0% до 27.3%, а доля промышленности выросла до 29.2%. Доля услуг за 1990 – 2019 годы поднялась с 18.7% до 23.0%.
Если в первые десятилетия реформ с целью обеспечения экономики и населения необходимой продукцией проводилась в основном политика импортзамещения, то по мере развития промышленного потенциала страны приоритет стал отдаваться экспорториентированному подходу, который стал особенно активно реализовываться в последние годы. Сейчас экспорт узбекской промышленной продукции. В целом же, в период 1990-2019 гг. экспорт Узбекистана в текущих ценах повысился на 13.8 млрд. долл. (в 4.3 раза) до 18.1 млрд. долл. Среднегодовой прирост экспорта в постоянных ценах составлял 5.7%. Минимальный объем экспорта был зафиксирован в 1994 году (2.2 млрд. долл.), а максимальный в 2019 году. В связи с пандемией в 2020 году экспорт несколько сократился.
То есть, экономика Узбекистана за годы независимости превратилась из импортзамещающей аграрно-промышленной в экспорториентированную промышленно – аграрную, с более высоким уровнем переработки продукции, более высокой добавленной стоимостью. Причем, в общей технологичной структуре обрабатывающей промышленности растет удельный вес высокотехнологичных отраслей. Это уже отмечено в рейтингах международных организаций. Так, в Индексе конкурентоспособности промышленности-2020, составляемом ПРООН, Узбекистан в первые вошёл в рейтинг, заняв 92 место среди 152 стран.
Преодоление транспортной изоляции
Важное значение для развития экономики Узбекистана, отрезанного от выхода к мировому океану, как минимум, территориями двух государств, имеет развитие транспортных коридоров. Более того, унаследованный после распада Союза характер границ в Центральной Азии не обеспечивал транспортной безопасности суверенного государства, так как внутренние перевозки приходилось осуществлять через соседние страны. Проложенные через высокогорные перевалы новые железные и автомобильные дороги в Ферганскую долину и в Сурхандарьинскую область решили эту проблему и Узбекистан в транспортном плане стал самодостаточным.
Что касается внешних перевозок, то в девяностые годы стола задача сохранить для узбекских товаров действующие транспортные коридоры на внешний рынок через Прибалтику и Дальний Восток и открыть новые, так как емкость рынков вдоль унаследованных коридоров стремительно сокращалась в связи с общим падением экономики и уровня жизни на постсоветском пространстве.
В связи с этим в сжатые сроки в 1996 году введены в строй новые транспортные коридоры в направлении Европы через Иран (магистраль Мешхед – Серасх – Теджен, соединившая железнодорожные дороги Центральной Азии и Ирана) и Закавказье (транс кавказская железнодорожная магистраль ТРАСЕКА), по которой и пошел узбекский хлопок и другие товары в Европу. Позже был сформирован полноценный транспортный коридор к портам Персидского залива через Иран, открывший путь узбекским товарам в страны Южной и Юго- Восточной Азии.
Сейчас Узбекистан располагает надежными транспортными коридорами во всех направлениях: к прибалтийским и российским дальневосточным портам, портам Китая в тихоокеанском бассейне и потам Ирана в Индийском океане, транспортными выходами на европейский рынок. Сейчас на повестке дня стоит реализация проектов кратчайшей железной дороги в Китай через Кыргызстан, а также строительство транспортных коммуникаций через Афганистан в Пакистан и Индию, над которыми ведется активная работа.
В заключение стоит сказать, что наблюдавшийся в последние годы динамичный рост узбекской экономики, как и экономик других стран, был замедлен пандемией коронавируса, но в текущем году активно восстанавливается. ВВП за три первых месяца 2021 г. увеличился на 3%. Всемирный банк прогнозирует, что рост экономики Узбекистана в 2021 г. и 2022 г. достигнет 4,8% и 5,5% соответственно, а ЕБРР - 5,6% в 2021 году и 6% в 2022 году. Проводимые экономические реформы уже дают ощутимый положительный эффект, который в условиях постпандемийного восстановительного роста мировой экономики будет только усиливаться.