O‘rganishlar davomida aholi muammolari va ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni aniqlash hamda hal etish bo‘yicha sektorlar va mahallalar kesimida “xonadonbay” ish olib borilmoqda.
Ishchi guruh tomonidan bugungi qadar 26 ta mahalladagi 24 894 ta xonadon o‘rganildi. Uyma-uy yurish davomida 3 129 ta muammolar aniqlanib, 2 057 tasi joyida hal etildi, 1 072 ta masala bo‘yicha ishlar nazoratga olindi.
Respublika ishchi guruhi faoliyati davomida alohida e’tibor ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan og‘ir ahvolda qolayotgan aholi qatlamiga qaratildi hamda ularga amaliy ko‘mak berish pirovard maqsad deb belgilandi.
Jumladan, 180 nafar fuqaro doimiy ishga joylashtirildi, 136 nafar fuqaro kasb-hunarga qayta tayyorlashga yo‘naltirildi, 60 nafar fuqaro o‘zini-o‘zi band qilindi, 27 nafar fuqoralarga ishsizlik nafaqasi tayinlandi.
Xo‘jayli kasb-hunar maktabida “Bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi” tashkil etilib, 400 dan ortiq ishsiz fuqarolar ishtiroki ta’minlandi, ularning 156 nafariga doimiy ishga joylashish uchun yo‘llanmalar berildi, 37 nafari kasb-hunarga o‘qishga yo‘naltirildi, 24 nafar fuqaroga tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi asosida ishga tavsiyalar berildi.
Aholini tadbirkorlikka jalb qilish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 110 nafar fuqarolarga 770 mln. so‘m subsidiya mablag‘lariga asbob-uskuna va mehnat qurollari olib berildi. Tijorat banklari tomonidan 8,8 mlrd. so‘m miqdorida kreditlar ajratildi.
Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida tumanda mavjud ehtiyojlardan kelib chiqib, 169 ta loyihaga 1,7 mlrd. so‘m imtiyozli kredit mablag‘lari uchun tavsiyanomalar berildi.
“Temir daftar”ga kiritilgan, ehtiyojmand 28 ta oilalarga ko‘maklashish hamda ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Sahovat va ko‘mak” jamg‘armasi hisobidan 29,1 mln. so‘m bir martalik moddiy yordamlar ko‘rsatildi.
Shuningdek, homiylar tomonidan “Amudaryo” mahallasida yashovchi M.Nurimbetov, “Mustaqillik” OFYda yashovchi S.Karyardiyeva, “Shag‘alakol” MFYda yashovchi L.Nurmuxanovalarning uy-joylari ta’mirlab berildi. Bundan tashqari M.Ametovaning uyiga yangidan isitish tizimi o‘rnatib berildi.
“Ayollar daftari”ga kiritilgan 139 nafar xotin-qizlarga 83,4 mln.so‘m miqdarida moddiy yordamlar ko‘rsatildi, 48 nafar xotin-qizlarni “Ayollar daftari”ga kiritish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
9 nafar og‘ir turmush sharotida yashovchi ayollarning uy-joylari ta’mirlandi (100 mln. so‘m) , 12 nafar qizlarning 79,7 mln.so‘m to‘lov kontraktlari to‘lab berildi, 4 nafar uy-joyga muhtoj ayollar tuman Ijtimoiy shaharchasidagi uylarga joylashtirildi.
“Yoshlar daftari” jamg‘armasi hisobidan 87 nafar yoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etishga 162,5 mln. so‘m yordam berildi. Jumladan, 22 nafar yoshlarga 72,1 mln. so‘m to‘lov-kontraktlari to‘lab berildi.

На сегодняшний день рабочая группа изучила 24 894 домохозяйства в 26 махаллях района. В ходе обходов выявлены 3 129 проблем, 2 057 решены на месте, взяты на контроль 1 072 вопроса.
В ходе деятельности республиканской рабочей группы особое внимание уделяется слоям населения, остающимся в тяжелом социально-экономическом положении, а также оказание им практической помощи.
В частности, 180 граждан трудоустроены на постоянную работу, 136 граждан направлены на профессиональную переподготовку, 60 гражданам оказано содействие в обеспечении самозанятости, 27 гражданам назначены пособия по безработице.
В Ходжейлийском профессионально-техническом училище была организована «Ярмарка вакансий», в которой приняли участие более 400 безработных граждан, из них 156 получили направления на постоянное трудоустройство, 37 были направлены на профессиональное обучение.
За счет средств фонда привлечения населения к предпринимательству 110 гражданам выделена помощь в размере 770 млн. сум. В целях закупки необходимого производственного оборудования, предпринимателям района коммерческими банками были выделены льготные кредиты в размере 8,8 млрд сум.
Исходя из существующих потребностей района в рамках программы развития семейного предпринимательства, на 169 проектов выделены более 1,7 млрд сум льготных кредитов.
Также спонсорскими средствами отремонтировали дома Нуримбетова М., проживающего в ОСГ «Амударья», Карярдиевой С., проживающей в ОСГ «Мустакиллик», и Нурмухановой Л., проживающей в ОСГ «Шагалаколь».
Отремонтированы дома 9 женщин, находящихся в трудных бытовых условиях, оплачены учебные контракты 12 девушкам на сумму 79,7 млн сум, 4 женщины, нуждающиеся в жилье, размещены в социальные дома.
На решение социально-экономических проблем 87 молодых людей, закрепленных в «Молодежные тетради» будет выделено 162,5 млн сум помощи.