— Мамлакатимизда илк бор “маҳаллабай” тизими жорий этилиб, барча маҳаллаларда “ҳоким ёрдамчиси” лавозими жорий этилди. Сиз учун бу лавозимнинг мазмун-моҳияти нимада, уни қандай тушунасиз?
— “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак”. Президентимиз томонидан илгари сурилган ва бугун ҳаётимиздан тобора чуқур ўрин олаётган ушбу тамойил юртдошларимизнинг ҳаётдан рози бўлиб яшашига замин яратмоқда. Мамлакатимизда ислоҳотларнинг пировард мақсади аҳоли фаровонлигини оширишдир. Шу боис, Президентимиз ташаббуси билан халқимиз турмушини яхшилаш йўлида жуда катта вазифаларни амалга оширишга киришилди. Аҳоли учун қулай шарт-шароит яратиб бериш улардаги “...банкка ишонмайман, бир йил югурсам ҳам кредит ололмайман”, деган ишончсизликка барҳам берди, десам муболаға бўлмайди. Ҳоким ёрдамчилари халқ орасига кириб борганидан сўнг аҳоли ҳуқуқий онгининг ошиши, улардаги таклифларни эшитиш, янги ғоялар мақсадлари йўлида маҳалла фуқаролари орасида етакчилик қилиш орқали давлат идораларига бўлган ишонч пайдо бўлди. Кўплаб масалалар ортиқча қоғозбозликсиз, югур-югурларсиз маҳалладан чиқмай туриб ҳал бўладиган бўлди, яна бир муҳим жиҳатлардан бири – маҳаллаларда камбағалликни қисқартириш, фуқароларни тадбиркорликка жалб этиш орқали оилавий шароитларни яхшилашга эришилди.
Бир неча йиллардан буён ечими топилмай келаётган муаммоларга хонaдoнбай ишни ташкил этган ҳолда ёрдам берилмокда.
— Ўзингиз ва ушбу лавозимга қандай келганингиз ҳақида батафсилроқ сўзлаб беринг. Ҳоким ёрдамчиси бўлган маҳаллангиздаги ишлар билан аввал қанчалар таниш эдингиз? Аввалги қандай иш тажрибангиз ҳоким ёрдамчиларига юклатилган вазифаларни ҳал қилишга имкон бермоқда?
— Мен 1996 йил 21 апрель куни Тошкент вилояти Янгийўл тумани Қирсадоқ маҳалласида зиёлилар оиласида туғилганман. Мутахассислигим иқтисодчи.
Варшава менежмент университети “Халқаро бизнес ва маркетинг” факультети сиртқи бўлими талабасиман (Андижон филиали). Ёш тадбиркорман.
Ҳоким ёрдамчиси лавозими жорий қилингунига қадар туман мактабгача таълим бўлимида кадрлар бўйича мутахассис лавозимида фаолият юритганман. Фаолиятим давомида тадбиркорлик билан ҳам шуғулланиб келганим сабабли туман маҳаллаларида 3-7 ёшгача бўлган болаларнинг мактабгача таълим ташкилотига қамров масалалари бўйича фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш, таклифларини кўриб чиқиш, мактабгача таълим ташкилоти йўқ бўлган маҳаллаларда оилавий мактабгача таълим ташкилотини ташкил этиш бўйича тарғибот ишлари амалга оширилиши натижасида мазкур маҳалла фуқароларига тадбиркорлик қилишлари учун тавсия ва йўналишлар бериш орқали ушбу маҳалланинг ижтимоий ҳолати билан яқиндан танишиб қолган эдим.
Аввалги иш жойимда аҳоли бандлиги масалалари билан ҳудудларга чиқиб доимий равишда ишлаганлигим сабабли фуқаролар билан мулоқотга тез киришиб кетдим. Кадрлар бўлимидаги фаолиятимда раҳбарлар билан тўғридан-тўғри иш олиб борганлигим эса аҳоли орасида мавжуд бўлган муаммоларни аниқ масаласига қараб, масъулларга йўналтириш каби муаммоларни ҳал этишим учун имкон бермоқда.
— Маҳаллангиз ҳақида батафсил маълумот беринг. У қаерда жойлашган, қишлоқда ёки шаҳардами, катталиги қандай, маҳалла аҳлининг ишлаши учун қандай йирик корхоналар мавжуд, маҳалла аҳолиси, асосан, қайси фаолият турлари билан шуғулланади? Маҳаллада қандай ижтимоий инфраструктура объектлари бор (мактаб, боғча, тиббий пункт ва ҳ.к.)?
— Маҳалламиз туман марказида жойлашган бўлиб, жами 751 та хонадон мавжуд. Ҳудудда 930 та оила истиқомат қилади, умумий аҳоли сони бугунги кунга келиб 3 015 тани ташкил этади. Шулардан 1 010 таси ёшлар. 2022 йил хатлов натижаларига кўра, 78 нафар ишсиз фуқаро аниқланган эди. Бугунги кун ҳолатига келиб, уларнинг 51 нафари ўз иш жойига эга бўлди, кам таъминланган оилалар сони 18 тани ташкил этади.
Маҳалланинг асосий “драйвери” — тикувчилик (кийим-кечаклар тикиш) ҳамда автомобилларга хизмат кўрсатиш. Маҳалла ҳудудида 2 та хусусий нодавлат мактабгача таълим ташкилоти, 1 та хусусий клиника ҳамда 1 та дорихона мавжуд.
— Ҳудудда аҳолининг қайси ижтимоий гуруҳлари кўпчиликни ташкил қилади, қанча аҳоли ижтимоий ҳимоя ва қўллаб-қувватлашга муҳтож, тадбиркорлик қай даражада ривожланган? Маҳаллангизнинг “ижтимоий портрети”ни рақамлар билан кўрсатиш мумкинми?
— Маҳалланинг 40 фоиз аҳолиси тадбиркорлик билан шуғулланиб келади, яна 10 фоиз аҳоли маҳалла ҳудудида тикувчилик йўналишида тадбиркорлигини йўлга қўйган. Хотин-қизлар ўз уйларида ярим тайёр трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқариб, сотишади. Яна бир тадбиркорлик йўналишида автомобилларга техник хизматлар кўрсатиш, уларга ғилоф тикиш ҳамда машиналар учун аксессуарлар сотув дўконлари мавжуд.
— Маҳалла аҳолиси билан қандай алоқа ўрнатдингиз?
— Ҳоким ёрдамчиси лавозимига тайинланганимдан сўнг оила аъзоларим дуолари ила ишни дастлаб кўча бошилари билан танишишдан бошладим. Маҳалладаги энг фаол, масъулиятли фуқаролар билан ҳудуд муаммолари ҳамда келажакда амалга оширилиши лозим бўлган режаларни белгилаб олдим. Ҳар бир xонадонга кирар эканман, аниқ ва конкрет масала ҳамда муаммоларни бартараф этишга бел боғладим ва кўтарилган масалани уч кунга қолмай ижобий ҳал қилинишига эришдим. Шу сабабли, аҳолининг ҳоким ёрдамчиси фаолиятига ва бугунги кунда илгари сурилаётган ислоҳотларга ишончи ортишига эриша олдим, деб айта оламан. Қувончли тарафи, бир йиллик фаолиятим самараси ўлароқ, маҳалла аҳолиси мени ўз қизларидек яхши кўриб қолди, Ватаним олдидаги бурчимни фахр билан бажаришда давом эттириб келмоқдаман.
— Ҳоким ёрдамчиси сифатида маҳаллангизда бир қатор тадқиқ ва сўровлар ўтказгансиз. Илтимос, уларнинг натижалари ҳақида бизга батафсил маълумот беринг, нималарни аниқладингиз?
— Хатлов жараёнида маҳалламизда ишсизлик даражаси ўрганилганида, бунинг сабаби сифатида маҳалладаги хотин-қизларнинг ҳеч қандай билим-кўникмага эга эмаслиги ва шу туфайли уларнинг ишсиз экани намоён бўлди. Аёллар билан суҳбатлашганимда, уларнинг текинга касб-ҳунарга ўқиш имконияти борлигини, уйдан чиқмай ҳам даромадга эга бўлиши мумкинлигини айтганимда улар менга ишонишди. Йил бошида 13 нафар аёл тикувчилик йўналиши бўйича касб-ҳунарга ўқитилди, буни кўрган бошқа ишсиз аёллар ҳам уйдан чиқмасдан туриб даромадли бўлиш мумкинлигига гувоҳ бўлишди, ўзлари қизиқтирган касб-ҳунарга ўқиш истакларини билдиришди. Бугунги кунга келиб маҳалламиздаги аёллар тикувчилик ишини бошлаб юборишган, ҳаттоки устозлик қилиб дарс бераётган аёлларимиз ҳам бор.
— Ўтказилган тадқиқ ва ўрганишлар натижасида маҳалла аҳолиси орасида камбағалликнинг қандай асосий сабаблари аниқланди? Уларни бартараф этиш ва мавжуд муаммоларни ҳал қилишда қанақа ёндашувлар ишлаб чиқдингиз? Ушбу соҳаларда қандай чора-тадбирлар кўряпсиз ва амалга оширишни режалаштиряпсиз?
— Хатлов натижасида турли хил оилалар билан танишдим. Барча оилаларнинг ўз муҳити ва дунёқараши бор. Фуқароларнинг қизиқишлари, интилишларига қараб улар билан фикр алмашдим, керак бўлса, улар билан дўстлашдим, йўналишлар бўйича ўз маслаҳатларимни бердим. Камбағалликнинг асосий сабаби етарли малака ва билимнинг камлигида намоён бўлади.
Биз демократик давлатда яшар эканмиз, эркаклар ва аёлларнинг таълим олиш, ишлаш, меҳнат қилиш ҳуқуқлари ҳам тенг, аёллар учун қатор имкониятлар кўп, масалан, уларнинг таълим олишлари учун фоизсиз кредитлар ажратилиши, тадбиркорлик қилишлари учун хеч қандай гаров таъминоти талаб этилмасли ва бошқалар. Асосийси, уларга мотивация бериб, ишсиз аҳолининг онгига ҳаракат қилиш, яшаш учун курашиш, изланиш кераклигини сингидириш зарур. Натижада хотин-қизларда келажакка интилиш ҳиссини уйғота олдим ва кўплаб аёллар бепул касбга ўқитилди, кредит, субсидиялар ажратилди, уйда ўтирган ишсиз аёллардан тадбиркор аёллар шакллантирилди. Масалан, бир оилада 9 нафар фуқаро яшаса, битта эркак киши учун бу қийинчилик туғдириши мумкин. Йўқчилик эса оиладаги соғлом муҳит, тинчликнинг бузилишига биринчи сабаб бўлади. Уйда бекор ўтирган аёллар уй шароитида даромад топиши натижасида ҳозирги кунда оилалар камбағаллик даражасига келиб қолишини олдини олдик, деб бемалол айта оламан.
2023 йил учун аниқ режалар тузганмиз. Шулардан бири — маҳаллада бўш турган бинодан маҳалла фуқаролари учун турли хил йўналишда билим олиш мумкин бўлган ўқув маркази ташкил қилиш, имтиёзлар жорий қилиб, “Ёшлар”, “Аёллар” ва “Темир дафтар”да турадиган фуқароларни бепул касбга ўқитиш орқали барчани касб-ҳунарга йўналтириш.
— Айтингчи, маҳалла аҳлини ижтимоий қўллаб-қувватлаш борасида қандай ишлар амалга оширилди?
— Давлатимиз раҳбари томонидан имзоланган “Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармон халқнинг турмуш даражасини ошириш, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни янада қўллаб-қувватлашга қаратилган муҳим ҳужжат бўлди. Юртимизда аҳолининг муайян қатлами ўртасида камбағаллик мавжудлиги биринчи марта эълон қилинган кундан бошлаб уни қисқартириш бўйича кенг қамровли ишлар амалга оширилиб келинмоқда. Эҳтиёжманд оилалар, аёллар ва ёшлар билан манзилли ишлаш бўйича мутлақо янги тизим — “Темир дафтар”, “Ёшлар дафтари” ва “Аёллар дафтари” жорий этилди. Ҳар бир хонадонни ўрганар эканман, фуқароларнинг ўзида ҳам озгина бўлса-да ҳаракат, тушуниш, изланиш, яратилган имкониятлардан фойдаланиш учун хоҳиш йўқлигидан гоҳида хафа бўлдим.
Маҳалламиз фуқаролари уйда тадбиркорлик билан бевосита шуғулланиб келган бўлса-да, тадбиркорлик субъекти ташкил қилмасдан иш юритганлигидан ҳадиксираб, эшигимни солиқ ходимларини тақиллатиб келмасмикан, деган саволлар билан яшаб келганига ҳам гувоҳ бўлдим. Фуқароларга ўзини ўзи банд қилиш орқали рўйхатдан ўтиб, қўрқмасдан фаолиятини йўлга қўйиш мумкинлиги, бунда ўзини-ўзи банд қилган аҳоли топаётган даромадидан солиқ тўламаслигини тўғри тушунтира олдим. Бу тизим орқали кўплаб фуқароларнинг бандлиги таъминланди. Ўзини ўзи банд қилган аҳоли учун солиқ имтиёзлари берилиши ҳамда кўпгина чекловларнинг бекор қилиниши туфайли минг-минглаб фуқароларимиз меҳнат фаолиятини қонуний тарзда йўлга қўйди.
— Тажрибангиздан келиб чиқиб айтингчи, маҳаллада қайд этилган камбағаллик ҳолатлари қандай сабабларга кўра келиб чиқмоқда? Сизнингча, маҳалладаги камбағаллик даражасини қисқартириш учун яна нималар қилиш керак?
— Умумий қилиб айтадиган бўлсам, камбағалликнинг асосий сабабларидан бири бу — ҳаракатсизлик, дангасалик, келажакка интилмаслик, ўқишга бўлган иштиёқнинг йўқлиги деб биламан. Охир-оқибатда булар инсонни ботқоқликка етаклайди.
Ўзбекистонда камбағаллик даражасини ўлчаш учун шундай ёндашув қўлланилганки, унга кўра, камбағаллар тоифасига аҳолининг кам даромадга эга бўлган, бироқ мустақил равишда, жамият ёрдамисиз ўзининг моддий аҳволини яхшилай олмайдиган қисми киритилган. “Темир дафтар”га киритилган ҳар бир фуқарони камбағалликдан чиқариш бўйича “мотивация, кўникма ва молиявий кўмак” тамойили асосида янги механизм жорий этилди.
Инсонда билим ва кўникмаларнинг етишмаслиги муаммосини ҳал қилиш ва камбағалларнинг таълимига инвестиция киритиш ривожланишнинг асосий омилидир. Ҳозирги кунга келиб ижтимоий ҳимояга муҳтож тоифага мансуб фуқаролар учун моддий ва маънавий томондан барча шароитлар яратиб берилди.
Фуқароларга камбағалликдан чиқиш учун кўплаб имкониятлар, моддий ёрдамлар, ўз ишини бошлаб, оёққа туриб олиш учун субсидиялар, солиқ тўловларидан бир қатор имтиёзлар бериб келинаётган бўлса-да, бироқ бу имкониятдан ҳамма ҳам тўғри фойдаланмаяпти, яъни “Берсанг — ейман, урсанг — ўламан” деб боқимандаликни ўзига касб қилиб олиш ҳолатлари ҳам учраб турибди.
Биз, аввало, ўзимиз ўзгарсак, ҳеч кимдан ҳеч нима талаб қилмай, ўзимиз ҳаракат қилсак – шундагина ривожлана оламиз. Камбағалга доим ёрдам бериш керак, деган тушунчани дангаса, боқиманда одамлар онгидан чиқара олсаккина, энг катта ютуқлардан бирига эришган бўламиз. Инсон айбни ўқитувчисидан, ота-онасидан, маҳалла раисидан эмас – аслида ўзидан қидириши керак. Хатосини тўғирлаб, ҳаракат қилишни бошласагина, камбағалликнинг келиб чиқиши даражаси пасаяди. Шунингдек, таълимга эътиборни оиладан кучайтириб бориш, оилада соғлом муҳитни яратиб бериш ҳам фаровон ҳаёт учун биринчи қадам ҳисобланади.
— Маҳалланинг барқарор ривожланишида транспорт, энергетика, коммунал, ижтимоий ва бошқа инфратузилмаларнинг мавжудлиги ва ҳолати муҳим аҳамиятга эга. Бу борада маҳаллангиздаги муаммоларни қандай тавсифлаб бера оласиз ва уларни ҳал этиш, маҳаллангизни ободонлаштириш борасида қандай ишлар олиб боряпсиз?
— Маҳаллага келганимда маҳалланинг Тахтакўприк кўчасига 6 ой аввал янги трансформатор олиб келинган, аммо ўрнатилиб, ишга туширилмаган эди. Маҳалла аҳолисининг қилган мурожаатлари натижасида ўтган йилнинг 14 март куни туман Электр тармоқлари корхонасининг янги раҳбари маҳалла раиси, ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси иштирокида трансформаторни ишга тушириш учун темир-бетон таянчлар ўрнатиб беришни халқ ичида ваъда берди. Мен бу муаммо ҳал бўлмагунича, янги раҳбарни икки кун “тинч қуймадим”. Орадан икки кун ўтиб, 2022 йил 16 март куни маҳаллага темир-бетон таянчлар олиб келинди, эски трансформатор янгисига алмаштирилди.
Фуқаролар билан биргаликда ички йўлларни асфальт қилишни режалаштириб, ташаббусли бюджет лойиҳасининг 2022 йил иккинчи мавсумида ўз ташаббусимизни киритдик ва 1 млрд 200 млн сўм маблағни маҳалла кўчасининг 2 500 метр ички йўлларини асфальтлаш учун ютиб олдик.
“Яшил макон” дастури доирасида фуқаролар ва ҳомийлар ташаббуси билан маҳалланинг бўш турган ерларига мевали дарахтлар экилди. Бундан ташқари, 2023 йилги “Ташаббусли бюджет” лойиҳасининг биринчи мавсумида кўчамизга трансформатор, бетон таянчлар ҳамда тунги ёритиш чироқлари зарур бўлганлиги сабабли 540 млн сўм ютиб олишга эриша олдик.
— Сиз маҳаллангизнинг иқтисодий ривожланишини энг яхши таъминлай оладиган асосий “ўсиш нуқталари” (драйверлари), тармоқ йўналишларини аниқлаш мақсадида сўров ўтказдингизми? Агар ўтказилган бўлса, ушбу сўров нимани кўрсатди? Бу ҳақда, шунингдек, аниқланган “ўсиш нуқталари”ни ривожлантириш учун нима ишлар қилаётганингиз ҳақида кўпроқ гапириб беринг.
— Маҳаллаларнинг ўсиш нуқталарини аҳолининг тадбиркорлик фаолиятидаги ихтисослашувидан келиб чиқиб, аниқлаб олдим. Ўзбекистон маҳалласида, асосан, хизматлар соҳаси ривожланган. Мисол учун айтадиган бўлсам, Fortuna food овқатланиш кафесида 48 нафар ходимлар фаолият юритади, улардан 32 нафари айнан шу маҳалла фуқаролари. Автомобилларга хизмат кўрсатиш соҳасида эса бизнинг маҳалла автосервисларининг алоҳида ўрни бор. 13 нафар тадбиркор томонидан ташкил этилган автосервис хизматлари халқ учун фаол режимда фаолият юритади. Хусусан, маҳалламизда тикувчилик йўналишида ҳам бир талай ишлар олиб борилмоқда. Ҳудудда 4 та тикув цехи мавжуд бўлиб, уларда ишсиз аёллар ярим тайёр маҳсулотларни тикиб бериш орқали ўз фаолиятини йўлга қўйган.
— Фуқароларни кредит олиш, ишга жойлашишида сарсон қилмасак, уларга вақтида хизмат кўрсата олсак, аҳоли томонидан бизга “рози қилиш” каби номаъқул таклифлар тушишини кутиб ўтирмасдан, ўз вазифамизни ҳалол бажарсак – ҳеч ким коррупцияга қўл урмайди, деб ҳисоблайман. Лекин жамиятимизда “сенинг отанг мени дўстим бўлган, мен учун шу кредитдан тезлаштириб бер”, “кел келишайлик, сени ҳам қуруқ қўймайман” дейдиган одамлар ҳам йўқ эмас. Биз, аввало, ўз нафсимизни жиловлай олишимиз, берилган ишончни оқлашимиз шарт. Шунингдек, жамоатчилик назорати ва шаффофлик ҳам коррупциянинг олдини олишга катта ёрдам беради.
— Фаолиятингиз давомида маҳаллада нималар ўзгарди, аҳолининг бунга муносабати қандай? Уларнинг ҳоким ёрдамчилари институтига ва умуман “маҳаллабай” тизимига ишончи ортдими? Келажак режаларингиз ҳақида сўзлаб беринг.
— Фаолиятим натижасида маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий ҳолати, аҳолининг турмуш даражаси яхшиланди, деб айта оламан. Хусусан, ўтган вақт давомида маҳалла фуқаролари учун бўш турган собиқ супермаркет биносидан мақсадли фойдаланиш таклифини киритдим, натижада унинг ўрнида намунали хусусий болалар боғчаси, қўшимча савдо дўконлари, тикувчилик йўналиши бўйича кичик цех ташкил этилди.
Бундан ташқари, университетни тамомлаган талаба ёшларни иш билан таъминлаш учун ҳам ёрдам берилди. Бу ишларни бир ўзим қилмадим – маҳалланинг аҳил фаоллари ҳамиша мени қўллаб-қувватлаб келишди.
Биласизми, шу маҳалладаги фуқароларнинг ишончига кира олганим, улардаги самимият доимо олға интилишимда мотивация беради. Ҳаттоки, мени “...агарда сен юқори лавозимга кўтарилиб кетсанг ҳам, биз сени маҳалла депутати этиб сайлаб, баририб ўзимизда олиб қоламиз”, деган гаплари фаолиятим давомида эришган ютуқларимнинг энг каттаси деб эътироф эта оламан.

— Впервые в нашей стране была введена система работы «махаллабай» и во всех махаллях — должность «помощника хокима». В чем для Вас суть этой должности, как Вы ее понимаете?
— «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу». Этот принцип, выдвинутый нашим Президентом и занимающий сегодня все более глубокое место в нашей жизни, служит основой тому, чтобы наши соотечественники жили достойной жизнью. После того, как помощники хокима вошли в жизнь народа, было достигнуто доверие населения к государственным органам. Многие вопросы теперь можно решить, не покидая махаллю, без излишней волокиты. Должна также добавить, что сегодня народ стал доверять государству и ответственным руководителям, так как решению не решаемых ранее годами проблем помогает организация подворных работ в махаллях.
— Расскажите подробнее о себе и о том, как Вы пришли к этой должности. Какой у Вас опыт работы, позволяющий решать задачи, поставленные перед помощниками хокима?
— Я родилась 21 апреля 1996 года в интеллигентной семье из махалли Кирсадок Янгиюльского района Ташкентской области. Моя специальность — экономист. Я студентка заочного отделения факультета «Международный бизнес и маркетинг» Варшавского университета менеджмента (филиал в Андижане).
До введения должности помощника хокима работала специалистом по кадрам в районном отделе дошкольного образования, где также занималась обращениями граждан по вопросам охвата дошкольными образовательными организациями детей до 3-7 лет в махаллях района, поближе ознакомилась с социальным положением махалли «Узбекистон» и научилась находить общий язык с гражданами. Тот факт, что в своей работе в отделе кадров я работала непосредственно с руководителями, позволяет мне направлять проблемы жителей махалли ответственным лицам.
— Можете дать подробную информацию о вашей махалле? Какие объекты социальной инфраструктуры есть в махалле (школа, детский сад, медпункт и т.д.)?
— Наша махалля находится в центре района, всего в ней 751 домохозяйство. На территории проживает 930 семей, общая численность населения составляет 3015 человек, 1010 из них — молодежь. По результатам обследования 2022 года выявлены 78 безработных граждан. На сегодняшний день трудоустроен 51 человек, количество малообеспеченных семей — 18. Основными драйверами махалли являются портняжное дело (производство одежды) и автосервис. На территории махалли расположены 2 частные негосударственные дошкольные образовательные организации, 1 частная поликлиника и 1 аптека.
В махалле 40 процентов жителей занимаются предпринимательством, еще 10 процентов наладили свою деятельность в сфере пошива одежды. Женщины махалли у себя дома производят и продают полуготовые трикотажные изделия. Еще одно направление предпринимательства включает в себя техническое обслуживание автомобилей, изготовление автомобильных чехлов и продажу автомобильных аксессуаров.
— Каким образом Вы наладили связь с жителями махалли, как познакомились с махаллей?
— После назначения на должность помощника хокима я получила благословение членов семьи и начала работу со знакомства с руководством схода граждан. С наиболее активными, ответственными жителями махалли я обозначила проблемы и планы, которые предстоит реализовать в будущем. Приходя в каждое домохозяйство, принялась решать конкретные вопросы и проблемы, и в течение трех дней добивалась положительного решения поставленного вопроса. Благодаря этому я могу сказать, что мне удалось укрепить доверие населения к работе помощника хокима и к реформам, которые продвигаются сегодня. Радует то, что в результате моей работы в течение года жители махалли полюбили меня как родную дочь и называют «доченька». Я продолжаю с гордостью выполнять свой долг перед моей дорогой семьей и Родиной.
— В качестве помощника хокима Вы должно быть провели ряд исследований и опросов в махалле. Пожалуйста, расскажите нам подробно об их результатах, что Вам удалось выявить?
— При изучении уровня безработицы в нашей махалле в ходе опроса выяснилось, что, в основном, женщины махалли являются безработными, потому что у них нет никаких знаний и навыков. Они мне поверили, что у них есть возможность бесплатно обучиться ремеслу и иметь доход, не выходя из дома. В начале года 13 женщин прошли обучение по пошиву одежды и другие безработные женщины изъявили желание обучиться интересующей их профессии. На сегодняшний день у нас даже есть женщины, которые преподают в качестве мастеров.
— Какие основные причины бедности были выявлены в результате проведенных исследований и изучений среди жителей махалли? Какие подходы для их устранения и решения имеющихся проблем Вы разработали? Какие меры принимаете и планируете реализовать в этих сферах?
— В результате опроса я познакомилась с разными семьями. Каждая семья имеет свою среду и мировоззрение. В зависимости от интересов и стараний граждан я обменивалась с ними идеями, давала советы по направлениям.
Я считаю, что основной причиной бедности является отсутствие достаточных навыков и знаний. Главное — дать людям мотивацию, вселить в сознание безработного населения то, что для хорошей жизни необходимо стараться и быть в поисках. В результате мне удалось привить женщинам чувство устремленности в будущее, благодаря этому многие из них прошли бесплатное обучение профессии, для них были выделены кредиты, субсидии, из живущих скучной жизнью, сидя у телевизора, сформировались женщины-предприниматели. Есть также семьи, которые думают, что государство обязано обеспечивать их и их детей. Я могу с уверенностью сказать, что сегодня мы предотвратили обнищание семей благодаря тому, что женщины, сидящие дома без работы, начали зарабатывать в домашних условиях.
У нас есть четкие планы на 2023 год. Одним из них является создание из пустующего здания махалли образовательного центра, а также стимулирование всех граждан, состоящих в «Молодежной тетради», «Женской тетради» и «Железной тетради», к получению профессии путем бесплатного профессионального обучения и введения для них льгот.
— Скажите, какая работа проделана в махалле в плане расширения самозанятости населения?
— Я была свидетелем того, что в махалле живут граждане, которые непосредственно занимались предпринимательством дома, но жили с опаской, что налоговики постучаться к ним в дверь, потому что вели деятельность, не организовав субъект предпринимательства. Я смогла им правильно объяснить, что граждане путем самозанятости могут без страха зарегистрироваться и начать свою деятельность и что самозанятые люди не платят налоги со своего дохода. Благодаря этой системе была обеспечена занятость многих граждан. В результате предоставления налоговых льгот для самозанятого населения и отмены многих ограничений тысячи граждан начали свою легальную трудовую деятельность.
— Исходя из своего опыта, скажите, по каким причинам возникают зафиксированные случаи бедности в махалле? Как Вы думаете, что еще нужно сделать, чтобы сократить уровень бедности в махалле?
— Вообще одни из главных причин бедности — это бездеятельность, лень, отсутствие стремления к будущему, нежелание учиться. Все это в конце концов отрицательно влияет на жизнь людей. Хотя сегодня людям предоставляются много возможностей для выхода из бедности, а также финансовая поддержка, субсидии, ряд льгот по налоговым платежам, чтобы помочь гражданам начать собственное дело, но не все пользуются этими возможностями правильно. То есть они переняли отношение «если дашь — съем, если побьешь — умру». К сожалению, такое отношение встречается во многих семьях в нашем обществе.
Мы можем развиваться только в том случае, если сначала изменим себя, будем действовать самостоятельно и ни от кого ничего не требовать. Человек должен искать вину не в учителе, отце и матери, председателе махалли, а в самом себе. Только тогда, когда человек приступит к действию, уровень бедности уменьшится. Также усиление в семье внимания к образованию послужит созданию здоровой среды в семье — это первый шаг к благополучной жизни.
— Для устойчивого развития махалли важное значение имеют наличие и состояние транспортной, энергетической, коммунальной, социальной и других инфраструктур. Как Вы можете описать проблемы махалли в этом отношении, какая работа ведется для их решения и благоустройства махалли?
— Когда я приехала в махаллю, то узнала, что полгода назад на улицу Тахтакуприк привезли новый трансформатор, но он так и не был установлен и введен в эксплуатацию. В результате обращений жителей махалли 14 марта 2022 года новый начальник районного предприятия электросетей пообещал установить железобетонные опоры для работы трансформатора. Я не оставляла в покое нового руководителя 2 дня, пока эта проблема не была решена полностью. 16 марта 2022 года в махаллю завезли железобетонные опоры, и старый трансформатор был заменен на новый.
Совместно с гражданами мы планировали заасфальтировать внутренние дороги, а во втором сезоне проекта инициативного бюджета 2022 года мы внесли собственную инициативу и выиграли 1 миллиард 200 миллионов сумов на асфальтирование 2500 метров внутренних дорог по улице Сохибкор.
В рамках программы «Яшил макон» по инициативе граждан и спонсоров на пустующих землях махалли высажены саженцы фруктовых деревьев. Кроме того, в первый сезон проекта «Инициативный бюджет» 2023 года мы с гражданами внесли свою инициативу, так как нашей улице, ставшей победителем в предыдущем сезоне, в этот раз понадобились трансформатор, бетонные опоры и ночное освещение, после чего благодаря сплоченности наших жителей достигли цели и выиграли 540 млн. сумов.
— Какие основные «точки роста» (драйверы) могут наилучшим образом обеспечить экономическое развитие вашей махалли?
— Точки роста махалли я определила исходя из специализации населения в предпринимательской деятельности. В махалле «Узбекистон», в основном, развита сфера услуг. Например, в кафе Fortuna food работают 48 сотрудников, 32 из них — жители именно этой махалли. В сфере автосервиса особое место в районе занимает наш махаллинский автосервис. Свою деятельность в активном режиме ведут автосервисы, организованные 13 предпринимателями. Также в нашей махалле ведется большая работа в сфере пошива одежды. В регионе есть 4 швейных цеха, где безработные женщины шьют полуготовые изделия.
— Сегодня в нашей стране идет жесткая борьба с любыми проявлениями коррупции. Что Вы делаете для ее предотвращения?
— Я считаю, что если не будет сложностей с получением гражданами кредитов, если будут своевременно оказываться госуслуги, не дожидаясь, когда будут сделаны неуместные предложения типа взятки, то никто не прибегнет к коррупции. Но в нашем обществе, к сожалению, встречаются люди, которые говорят: «Ваш отец был моим другом, пожалуйста, ускорьте мне этот кредит», «Давай договоримся и я не оставлю тебя без доли». Прежде всего, мы должны уметь контролировать свою жадность и оправдывать оказанное нам доверие. Общественный контроль и прозрачность также играют важную роль в предотвращении коррупции.
— Что изменилось в махалле за время Вашей деятельности, как к этому относятся жители? Повысилось ли их доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом?
— Могу сказать, что в результате моей деятельности улучшились социально-экономическое состояние махалли и уровень жизни населения. В частности, за прошедшее время мною было сделано предложение по целевому использованию пустующего здания бывшего супермаркета для жителей махалли, в результате на его месте были открыты образцовый частный детский сад, дополнительные торговые магазины и небольшой цех по пошиву одежды. Также оказывалась помощь в трудоустройстве молодых студентов, окончивших вуз. Все это я делала не одна — меня искренне поддерживали местные активисты и жители. Я всегда чувствую доверие и поддержку народа.
Знаете, тот факт, что мне удалось завоевать доверие жителей махалли, их искренность по отношению ко мне, всегда мотивирует меня в моей работе. Люди мне говорят: «Даже если тебя выдвинут на более высокую должность, мы тебя изберем председаталем махалли и оставим у себя». Эти слова — величайшее достижение в моей карьере.