Ноябрь ойида Ўзбекистоннинг қайси ҳудудларида энг юқори ишбилармонлик фаоллиги кузатилди
Солиқ тушумларининг сезиларли ўсиши Жиззах (36,1%), Сирдарё (24,2%) ва Тошкент (22,4%) вилоятларида қайд этилди.
Солиқ тушумлари манбалари бўйича мол-мулк солиғидан олинадиган даромад 28%га, ер солиғи 26%га ва даромад солиғи 24%га ошди.
Таҳлил қилинаётган давр учун божхона тўловлари бўйича тушумлар 25,2%га ошди. Тушумлар бўйича сезиларли ўсиш Жиззах (139,4%) ва Сурхондарё (82,1%) вилоятларида кузатилди; Самарқанд (31,7%) ва Андижон (29,4%) вилоятлари, шунингдек, Тошкент шаҳрида (29%) даромадлар сезиларли даражада ошганини кўрсатди.
Божхона тушумларининг ўсиши асосан транспорт ускуналари ва унинг таркибий қисмлари, техник жиҳозлар, металл ва металл буюмлар, электротехника, шунингдек озиқ-овқат каби маҳсулотлар импортининг кўпайиши билан боғлиқ.
Божхона қўмитаси маълумотларига кўра, йил бошидан буён товарлар экспорти 5,8%га камайди, бу бошқа нарсалар қатори ип-калава, минерал ўғитлар, трикотаж, металл, озиқ-овқат ва мева-сабзавот маҳсулотлари, пластмасса, табиий газ, электротехника маҳсулотлари ва ўғитлар экспортининг камайиши билан боғлиқ.
Экспорт ҳажми энг юқори бўлган ҳудудлар Хоразм (43,8%), Қашқадарё (36,7%) ва Самарқанд (14,4%) вилоятларидир.
Тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми 10,1 фоизга ошди.
Кредитлар бериш республиканинг деярли барча ҳудудларида ўсди, ноябрь ойида энг катта ўсишни Навоий (49,6%), Сирдарё (29,6%), Жиззах (21,9%), Хоразм (17,2%) вилоятлари ва Тошкент шаҳри (21,6%) кўрсатди.
Ой давомида Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржасида тузилган битимлар 3,2%га камайди. Биржа фаоллиги ўсишини таъминлаган ҳудудлар Сирдарё вилояти (16,4%), Қорақалпоғистон Республикаси (8,7%) ва Тошкент (6,4%) бўлди.
Ушбу ҳудудларда битимлар ҳажмининг ўсиши суюлтирилган газ, қурилиш ва маиший материаллар, буғдой уни, пахта толаси, техник уруғлар, буғдой, рангли металлар, дизел ёқилғиси, автомобил бензини, минерал ўғитлар, шакар ва қора металлар каби товарларни сотиш ҳисобига таъминланади.
Ноябрь ойида 78 216 та янги корхона ташкил этилди, уларнинг энг кўп сони Фарғона (7 385), Самарқанд (6 672), Тошкент (6 358) вилоятлари ва Тошкент шаҳрида (15 566) рўйхатга олинган.

По результатам мониторинга, налоговые поступления за месяц выросли на 9,9%.
Значительный рост налоговых поступлений отмечен в Джизакской (+36,1%), Сырдарьинской (+24,2%) и Ташкентской (+22,4%) областях.
В разрезе источников, увеличились поступления от налога на имущество на 28%, земельного на 26% и подоходного на 24%.
Поступления по таможенным платежам увеличились на 25,2%. Значительный рост показали Джизакская (+139,4%) и Сурхандарьинская (+82,1%) области; в Самаркандской (+31,7%) и Андижанской (+29,4%) областях, а также городе Ташкенте (+29%) отмечено существенное увеличение поступлений.
Рост таможенных поступлений в основном обусловлен увеличением объемов импорта по таким видам продукции, как транспортное оборудование и его компоненты, техническое оборудование, металл и металлические изделия, электротехника, а также продукты питания.
По данным таможенного комитета экспорт товаров с начала года снизился на 5,8%, что связано, в том числе, с сокращением экспорта пряжи, минеральных удобрений, трикотажных изделий, металлов и изделий, продуктов питания и плодоовощной продукции, пластмасс, природного газа, электротехнической продукции и удобрений.
Регионами с наибольшим ростом экспорта стали Хорезмская (+43,8%), Кашкадарьинская (+36,7%) и Самаркандская (+14,4%) области.
Объем выданных кредитов коммерческими банками вырос на 10,1%.
Выдача кредитов выросла почти во всех регионах республики, наибольший рост в ноябре показали Навоийская (+49,6%), Сырдарьинская (+29,6%), Джизакская (+21,9%), Хорезмская (+17,2%) области и город Ташкент (+21,6%).
За месяц сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже стало меньше на 3,2%. Регионами, сохранившими рост биржевой активности, стали Сырдарьинская (+16,4%) область, Республика Каракалпакстан (+8,7%) и Ташкент (+6,4%).
Увеличение объемов сделок в этих регионах обеспечено за счет продаж таких товаров как, сжиженный газ, строительные и хозяйственные материаллы, пшеничная мука, хлопковое волокно, технические семена, пшеница, цветные металла, дизтопливо, бензин автомобильный, минеральные удобрения, сахар, прокат черных металлов и т.п.
В ноябре создано 78 216 новых предприятий, наибольшее количество которых зарегистрировано в Ферганской (7 385), Самаркандской (6 672), Ташкентской (6 358) областях, в Республике Каракалпакстан (5 478) и городе Ташкенте (15 566).