Конституцияга киритиладиган ўзгаришлар, уларнинг қонуний асослари экспертлар томонидан таҳлил қилинди (+видео)
2022 йил 10 июнь куни Конституцияга ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан Конституциявий комиссиянинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Конституциявий комиссия аъзолари, экспертлар иштирок этишди.
Йиғилишдан сўнг Халқаро пресс-клубда "Янги Ўзбекистоннинг янги конституцияси" мавзусида жонли сессия бўлиб ўтди.
Унда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директор ўринбосари Муҳсинжон Холмуҳамедов ҳам иштирок этди. Марказ эксперти сессияда «Meningkonstitutsiyam.uz» электрон платформаси орқали ва бошқа тармоқлардан келган, энг кўп овоз тўплаган таклифлар, энг кўп таклиф юборган фуқаролар ва энг кўп такрорланган сўзлар юзасидан тўхталиб ўтди.
– «Meningkonstitutsiyam.uz» электрон платформасига статистика бўйича 14 мингга яқин таклифлар келиб тушган. Буни миқдорий таҳлил усуллари ёрдамида анализ қилиб кўрдик. Анализда фуқароларимизни қизиқтирган, фуқароларимиз маъқуллаган энг кўп овоз тўплаган таклифлар рейтингни чиқардик. Ундан ташқари, баъзи фуқароларимиз жуда фаол бўлган ва кўплаб таклифлар берган. Уларнинг ҳам рейтингини кўриб чиқдик.
Энг кўп таклиф юборган фуқаролар
Ф.И.Ш.
Таклифлар сони
Умумий овозлар сони
Бир таклиф учун ўртача овозлар (баллар)
Баҳодир Косимов
24
53
2
Серикбек Муратаев
23
20
1
Сардор Маликов
14
281
Иброхимжон Алижонов
126
9
Дилёрбек Рустамов
12
306
26
Шинибай Бабаниязов
10
150
15
Умид Нурметов
Жавлонбек ЎРазалиев
-1
0
Ғофуржон Махмудов
3
Мухаммед Уббиниязов
8
71
Шу билан бирга 60 мингга яқин сўзнинг ичидан энг кўп ишлатилган сўзлар қайси эканлигини матнли график дизайнини ишлаб чиқдик, дейди Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази эксперти М.Холмуҳамедов.
Матнли графикда кўриш мумкинки, энг кўп ишлатилган сўзлар “Давлат” – 675 марта, “Конституция” – 207 марта, “Ҳуқуқ” – 463 марта, “Инсон” -343 марта, “Фуқаролар” – 304 марта, “Таклиф” – 256 марта, “Қонун” – 221 марта, “Президент” – 162 марта, “Таълим” – 155 марта, “Мувофиқ” – 110 марта, “Туман”, “Ижтимоий” - 109 марта, “Жамоат” – 105 марта такрорланган.
Шунингдек, мутахассиснинг таъкидлашича, овозлар сонига кўра, “Мактаб формаси” – 303 та, “Коррупция” – 269 та, “Хориждан кириб келаётган автомобиллар учун божхона тўловини минимал даражага пасайтириш” – 219 та, “8 соатлик иш вақтини таъминлаш” – 215 та, “Ҳокимларни умумхалқ овози билан сайлаш” – 205 та, “Жинсий зўравонликка қарши” – 205 та, “Ҳокимларни баҳолаш” – 156 та, “Тергов жараёнини онлайн кўриб туришга имконият яратиш” – 146 та, “Меҳнат шароитларини яхшилаш” – 139 та, “Соғлиқни сақлаш тизимида ягона электрон база шакллантириш” – 139 та, “Ҳокимларни сайлаш” – 129 та, “Давлат бошқарувидаги очиқлик даражаси” – 122 та овоз йиққан.
Энг кўп овоз тўплаган таклифлар
ТАКЛИФЛАР ЙЎНАЛИШИ
ОВОЗЛАР СОНИ
Мактаб формаси
303
Коррупция
269
Хориждан кириб келаётган автомобиллар учун божхона тўловини минимал даражагача пасайтириш
219
8 соатлик иш вақтини таъминлаш
215
Ҳокимларни умумхалк овози билан сайлаш
205
Жинсий зўравонликка қарши
Ҳокимларни баҳолаш
156
Тергов жараёнини онлайн кўриб туришга имконият яратиш
146
Меҳнат шароитларини яхшилаш
139
Соғлиқни сақлаш тизимида ягона электрон база шакллантириш
Ҳокимларни сайлаш
129
Давлат бошқарувидаги очиқлик даражаси
122
Эътиборлиси, аҳоли томонидан келиб тушган таклифларнинг салмоқли қисмини шахснинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилишга доир таклифлар ташкил этмоқда.
Қайд этилганидек, жамоатчилик билан доимий мулоқот қилиш, фуқароларнинг фикр-мулоҳазаларини ўрганиш Конституциявий комиссия фаолиятининг бош мезонига айланди. Конституциявий комиссия аъзолари келиб тушган таклифларни йиғиш, умумлаштириш ва якуний таклифларни шакллантириш ҳамда шу асосда тегишли қонун лойиҳасини ишлаб чиқишга бор куч-ғайрат, салоҳиятини сафарбар қилмоқда.
Бу жараёнда илмий-тадқиқот муассасалари, тегишли вазирлик ва идоралар мутахассислари, соҳа экспертларининг хизмати ва ўрни муҳим аҳамият касб этмоқда. Йиғма ахборот-таҳлил гуруҳининг тажрибали аъзолари, олимлар, малакали мутахассис ва экспертлари келиб тушган ва умумлаштирилган таклифлар юзасидан ўз хулоса, тавсиясини тайёрлаб бермоқда.

10 июня 2022 года состоялось очередное заседание Конституционной комиссии, посвященное формированию предложений по внесению изменений и дополнений в Конституцию и реализации организационных мероприятий. В нем приняли участие члены Конституционной комиссии, эксперты.
После совещания в Международном пресс-клубе состоялась прямая трансляция на тему «Новая конституция Нового Узбекистана».
В нем также принял участие заместитель директора Центра экономических исследований и реформ Мухсинжон Холмухамедов. На сессии эксперт центра рассказал о предложениях, набравших наибольшее количество голосов, наиболее повторяющихся в них словах, а также о гражданах, которые отправили наибольшее количество предложений через электронную платформу «Meningkonstitutsiyam.uz» и другие сети.
– На электронную платформу «Meningkonstitutsiyam.uz» по статистике поступило около 14 тысяч предложений. Мы проанализировали это с помощью методов количественного анализа. Здесь мы сформировали рейтинг предложений, которые заинтересовали наших граждан и получили наибольшее количество одобренных ими голосов. Кроме того, некоторые граждане проявили большую активность и внесли много предложений. Мы также изучили и их рейтинг.
Граждане, приславшие наибольшее количество предложений
| Ф.И.О. | Количество предложений | Общее количество голосов | Среднее количество голосов |
| Баходир Косимов | 24 | 53 | 2 |
| Серикбек Муратаев | 23 | 20 | 1 |
| Сардор Маликов | 14 | 281 | 20 |
| Иброхимжон Алижонов | 14 | 126 | 9 |
| Дилёрбек Рустамов | 12 | 306 | 26 |
| Шинибай Бабаниязов | 10 | 150 | 15 |
| Умид Нурметов | 10 | 20 | 2 |
| Жавлонбек Уразалиев | 10 | -1 | 0 |
| Гофуржон Махмудов | 9 | 3 | 0 |
| Мухаммед Уббиниязов | 8 | 71 | 9 |
Мы также разработали текстовый графический дизайн, где указаны наиболее часто использованные слова из почти 60 000 слов, сказал эксперт Центра экономических исследований и реформ М. Холмухамедов.
Из текстового графика видно, что наиболее употребляемыми словами являются «Государство» — 675 раз, «Конституция» — 207 раз, «Права» — 463 раза, «Человек» — 343 раза, «Граждане» — 304 раза, «Предложение» — 256 раз, «Закон» — 221 раз, «Президент» — 162 раза, «Образование» — 155 раз, «Соответствие» — 110 раз, «Район», «Социальный» — 109 раз, «Общество» — 105 раз.
Также по словам эксперта, набравшими наибольшее количество голосов предложениями являются «Школьная форма» – 303, «Коррупция» – 269, «Снижение таможенных пошлин на ввоз автомобилей до минимума» – 219, «Обеспечение 8-часового рабочего дня» – 215, «Выборы хокимов всенародным голосованием» – 205, «Против сексуального насилия» – 205, «Оценка хокимов» – 156, «Создание доступа к онлайн-просмотру процесса расследования» — 146, «Улучшение трудовых условий» – 139, «Формирование единой электронной базы в системе здравоохранения» – 139, «Избрание хокимов» – 129, «Уровень открытости в государственном управлении» – 122.
Предложения, набравшие наибольшее количество голосов
| НАПРАВЛЕНИЕ ПРЕДЛОЖЕНИЙ | КОЛИЧЕСТВО ГОЛОСОВ |
| Школьная форма | 303 |
| Коррупция | 269 |
| Снижение таможенных пошлин на ввоз автомобилей до минимума | 219 |
| Обеспечение 8-часового рабочего дня | 215 |
| Выборы хокимов всенародным голосованием | 205 |
| Против сексуального насилия | 205 |
| Оценка хокимов | 156 |
| Создание доступа к онлайн-просмотру процесса расследования | 146 |
| Улучшение трудовых условий | 139 |
| Формирование единой электронной базы в системе здравоохранения | 139 |
| Выборы хокимов | 129 |
| Уровень открытости в государственном управлении | 122 |
Примечательно, что значительную часть поступивших от населения предложений составляют предложения по защите чести и достоинства личности.
Как было отмечено, постоянная связь с общественностью, изучение мнений граждан стали главным критерием деятельности Конституционной комиссии. Члены Конституционной комиссии мобилизуют все свои силы и возможности для сбора, обобщения и формирования окончательных предложений, а также разработки на их основе проекта закона.
В этом процессе важное значение имеют услуги и роль специалистов научно-исследовательских учреждений, соответствующих министерств и ведомств, экспертов данной области. Опытные члены сводной информационно-аналитической группы, ученые, квалифицированные специалисты и эксперты готовят свои выводы и рекомендации по поступившим и обобщенным предложениям.