Ўзбекистонда ишбилармонлик фаоллиги индексининг мўътадил камайиши кузатилди
2024 йилнинг ноябрь ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан 2,9 фоизга камайиб, 971 бирликни ташкил этиши, қуйидаги компонентлар даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган:
• хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақаларидаги опреациялар сони 6,6 фоизга камайган;
• товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги 0,4 фоизга ортган;
• фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 0,2 фоизга камайган;
• товар белгилари бўйича компонент 22,5 фоизга камайган.
Ҳудудлар кесимида Қорақалпоғистон Республикасида энг юқори ўсиш суръати қайд этилган.
2024 йил ноябрь ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси 7 та ҳудудда ўтган ойга нисбатан ўсиш кузатилган. Жумладан, Қорақалпоғистон Республикасида (39,8 %), Қашқадарё (35,4 %), Тошкент (12,2 %) вилоятлари ва Тошкент (6,5 %) шахрида сезиларли даражада ўсиш кузатилган (2 - расм).
Шу билан бирга, ушбу индекс қолган 7 та ҳудудда камайган бўлиб, бунда Сирдарё (19,4 %), Фарғона (13,1 %), Сурхондарё (13,0 %) ва Жиззах (9,4 %) вилоятларида сежиларли камайиш кузатилган.
2 - расм
2024 йил ноябрь ойида банклараро тўлов операциялари сони 5 913,8 мингтани ташкил этди ва 2024 йилнинг октябрь ойига нисбатан 419,1 минг транзакцияга (6,6 %) камайган.
Банклараро тўлов операциялари сони ўтган ойга нисбатан барча ҳудудда камайган.
2024 йил ноябрь ойида республиканинг 14 та ҳудудида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан камайган. Хусусан, Сурхондарё (16,5 %), Жиззах (12,7 %), Хоразм (11,9 %) ва Сирдарё (11,8 %) вилоятларида сезиларли камайиш кузатилган.
2024 йилнинг ноябрь ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,0038 бирликни ташкил этди. Бу эса, ушбу компонентнинг ўтган ойга нисбатан 0,4 фоизга ошганини англатиб, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарларнинг ўртача ҳажми 16,2 фоизга ошганлиги ва тузилган битимлар сони 29,5 фоизга камайганлиги билан изоҳланади.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдосининг умумий айланмаси ҳажми 2024 йил ноябрь ойида 6 154,8 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 12,7 фоизга камайган.
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2024 йил ноябрь ойида 0,9985 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 0,2 фоизга камайган. Бундан ташқари ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 2,8 фоизга мўътадил даражада камайган.
2024 йил ноябрь ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони ўтган ойга (496 368 бирлик) нисбатан 1 384 бирликка камайиб, 494 984 бирликни ташкил этган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони 7 тага ошган.
Ҳисобот даврида, кичик корхоналар сони 402 209 тадан 400 870 тага камайган (камайиш 1 339 та). Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 90 390 тадан 90 338 тагача (52 та) камайган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 3 776 тани ташкил этиб, 2024 йилнинг октябрь ойига нисбатан 7 тага ортган.
2024 йил ноябрь ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича индекс 0,7754 бирликни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич 2024 йилнинг октябрь ойига нисбатан 22,5 фоизга камайган. Жорий йилнинг ноябрь ойида юридик шахслар томонидан 480та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

Индекс деловой активности в ноябре 2024 года умеренное снижение на 2,9% по сравнению с предыдущим месяцем и составил 971 пункт, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов уменьшилось на 6,6%;
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже умеренно увеличился на 0,4%;
- компонент, связанный с действующими хозяйствующими субъектами, уменьшилась на 0,2%;
- компонент торговых марок снизился на 22,5%.
В региональном разрезе Республика Каракалпакстан продемонстрировала самый высокий рост
В ноябре 2024 года индекс деловой активности по 7 регионам увеличился по сравнению с предыдущим месяцем. В частности, Республике Каракалпакстан (39,8%), Кашкадарьинской (35,4%), Ташкентской (12,2%) областях и в г.Ташкенте (6,5%) наблюдался значительный рост.
Вместе с тем, данный индекс снизился в остальных 7 регионах, где значительное снижение наблюдалось в Сырдарьинской (19,4%), Ферганской (13,1%), Сурхандарьинской (13,0%) и Джизакской (9,4%) областях.
Количество межбанковских платежных операций в ноябре 2024 года составило 5 913,8 тыс. и уменьшилось на 419,1 тыс. транзакций (снижение на 6,6%), по сравнению с октябрем 2024 года.
Количество банковских операций во всех регионах уменьшилось по сравнению с прошлым месяцем.
В ноябре 2024 года количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем в 14 регионах уменьшилось. В частности, Сурхандарьинской (16,5%), Джизакской (12,7%), Хорезмской (11,9%) и Сирдарьинской (11,8%) областях наблюдалось значительное снижение.
В ноябре 2024 года биржевой компонент ИДА составил 1,0038. Это означает рост уровня компонента на 0,4% по сравнению с предыдущим месяцем. Данное рост связан с увеличением среднего физического объема товаров, приобретенных в каждой транзакции на 16,2% и снижением количество сделок на 29,5%
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в ноябре 2024 года составил 6 154,8 млрд. сумов, что на 12,7% меньше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в ноябре 2024 года составил 0,9985, что означает спад компонента на 0,2% к уровню предыдущего месяца. А также, данный показатель имеет отрицательное значение по отношению к аналогичному периоду прошлого года с умеренным спадом на 2,8%.
Количество действующих хозяйствующих субъектов за ноябрь 2024 года уменьшилось на 1 384 единиц по отношению в октябре 2024 года (496 368 ед.) и составило 494 984 единиц.
Количество крупных предприятий увеличилось на 7 единиц.
За отчетный период число малых предприятий уменьшилось с 402 209 до 400 870 единиц, что составляет спад на 1 339 единиц. Также количество фермерских хозяйств уменьшилось с 90 390 до 90 338 единицы, что меньше на 52 единиц. Число действующих крупных предприятий составило 3 776 единиц, что больше на 7 единиц по сравнению с октябрем 2024 года.
В ноябре 2024 года индекс охраняемых торговых знаков составил 0,7754, что означает спад на 22,5% в сравнении с предыдущим месяцем. В текущем месяце юридическими лицами было зарегистрировано 480 товарных знаков и торговых наименований.