Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchilari faoliyati yuzasidan respublika bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Prezident tomonidan joriy etilgan “mahallabay” ishlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish maqsadida mahallalarda “Hokim yordamchisi” lavozimini joriy etish bo‘yicha dekabr oyining o‘zida Davlat rahbarining 1 ta farmon va 2 ta qarori qabul qilindi.
Ushbu tizimni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish uchun Respublika komissiyasi tuzildi, har bir hududga 3 kishidan iborat Ishchi guruhlar (42 kishi), tuman (shahar)larga kamida bittadan respublika vakillari (299 kishi) biriktirildi.
Shuningdek, hokim yordamchilari ishini vertikal muvofiqlashtirish va nazorat qilish uchun Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi, uning hududiy boshqarmalari, tuman va shaharlarda Mahallabay ishlash markazlari tashkil etmoqda.
Qabul qilingan hujjatlardan kelib chiqib, dekabr oyida respublika vakillari va hokim yordamchilari uchun seminarlar tashkil etilib, o‘qitildi.
Yig‘ilishning asosiy maqsadi – hokim yordamchilari faoliyatini to‘g‘ri va samarali yo‘lga qo‘yish bo‘yicha oldinda turgan masala va vazifalarni belgilab olish, jumladan, 2022 yilning yanvar oyida va 1-chorak yakuniga qadar qanday ishlarni tashkil etishni muhokama qilishdan iborat.
Yig‘ilishda hokim yordamchilari faoliyatini tashkil etishdan ko‘zlangan bosh maqsad – davlat siyosatini mahallagacha tushirish, aholi bandligini ta’minlash, ularning daromadini ko‘paytirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, shu orqali kambag‘allikni qisqartirish maqsadlari tushuntirib berildi.
Bu bosh maqsadga erishish yo‘lida hamma uchun umumiy bo‘lgan vazifalar belgilab olingan:
birinchi: hokim yordamchisi o‘ziga biriktirilgan mahallani to‘liq o‘rganishi, barcha xonadonlarni uyma-uy yurish orqali xatlovdan o‘tkazish, mahallaga ijtimoiy-iqtisodiy nuqtai nazardan diagnoz qo‘yish;
ikkinchi: mahalladagi muvaffaqiyatga erishgan tadbirkorlar va mahalla faollari bilan do‘stlashish va ular bilan doimiy fikr almashish;
uchinchi: ishlarni bosqichma-bosqich amalga oshirish, ya’ni oylik, choraklik va yillik ustuvor vazifalarni to‘g‘ri belgilab olish;
to‘rtinchi: aholining tizimga bo‘lgan ishonchini oshirish uchun dastlabki 3 oyda mahallada natija ko‘rsatish. Bunda birinchi navbatda tez natija beradigan oson va yengil loyihalarni amalga oshirish (masalan, 3-4 ta xonadonda issiqxona tashkil etish, 4-5 ta fuqaroni kasb-hunarga o‘qitish orqali ishga joylashtirish, 3-4 ta fuqaroga o‘zini o‘zi band qilishi uchun subsidiya ajratish va h.k). Aks holda aholining ularga bo‘lgan ishonchi pasayib boradi;
beshinchi: muvaffaqiyatga erishgan hokim yordamchilarining tajribalari bilan boshqalarni doimiy tanishtirib borish.
Shuningdek, yig‘ilishda hokim yordamchilarining mahalladagi ijtimoiy-iqtisodiy holatni “xonadonbay” o‘rganish, yoshlar va xotin-qizlarning qiziqishlarini o‘rganish orqali ularni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘rgatuvchi o‘quv markazlariga yo‘naltirish, subsidiyalar va oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida kreditlar olishga ko‘maklashish, kooperatsiya asosida tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish istagini bildirgan “yetakchi” tadbirkorlarga imtiyozli kreditlar ajratishni tashkil etish, ishsizlarni, birinchi navbatda “temir daftar”, “ayollar daftari” va “yoshlar daftari”ga kirgan yoshlar va xotin-qizlarni bo‘sh ish o‘rinlariga joylashtirish hamda haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb qilish, aholi tomorqalaridan samarali foydalanishni tashkil etish kabi asosiy vazifalari eslatib o‘tildi hamda ushbu masalalar yuzasidan kelgusida amalga oshiriladigan ishlar muhokama qilindi.
Shu bilan birgalikda, respublika miqyosida 9500 nafar hokim yordamchilari faoliyati ko‘rsatishi rejalashtirilganligi hamda ularning ish faoliyatini samarali tashkil etish masalasi muhokama qilindi.
Shuningdek, fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida hokim yordamchilari faoliyati haqidagi ma’lumotlarni o‘zida jamlagan platforma shakllantirilayotganligi hamda ushbu platforma orqali fuqarolar hokim yordamchilari bilan bevosita bog‘lana olishi va o‘z muammolarini bartaraf etishlari mumkin ekanligi aytib o‘tildi.

29 декабря в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялось республиканское совещание по деятельности помощников хокимов по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле.
Внедренная Президентом нашей страны система работы “махаллабай” является действенным механизмом комплексного социально-экономического развития регионов, поддержки предпринимательства, обеспечения занятости и решения существующих проблем в махаллях. Для выведения ее на новый уровень только в декабре были приняты один указ и два постановления главы государства о введении в махаллях должности “помощник хокима”.
Для правильного налаживания этой системы была создана республиканская комиссия, к каждому региону были прикреплены рабочие группы по 3 человека (всего 42), к районам (городам) – не менее одного республиканского представителя (299 человек). Также для вертикальной координации и контроля за работой помощников хокимов организованы Агентство по работе махаллабай и развитию предпринимательства, его территориальные управления и центры по работе махаллабай в районах и городах.
Исходя из принятых документов, в течение декабря были проведены семинары для республиканских представителей и помощников хокимов.
Основная цель нынешнего совещания – определить предстоящие задачи по правильному и эффективному налаживанию деятельности помощников хокимов, в частности, обсудить, как организовать работу в I квартале 2022 года.
Участникам были разъяснены главные цели организации деятельности помощников хокимов – доведение государственной политики до уровня махаллей, обеспечение занятости населения, увеличение его доходов, развитие предпринимательства и сокращение бедности. На пути к их достижению установлены общие для всех помощников задачи:
первое: провести полное обследование прикрепленной махалли, перепроверить все квартиры и дома от двери до двери и сделать диагностику махалли с социально-экономической точки зрения;
второе: подружиться с успешными предпринимателями и активистами махалли и постоянно обмениваться идеями с ними;
третье: выполнять работу поэтапно, то есть правильно расставлять приоритеты по месяцам, кварталам и годам;
четвертое: показать результаты уже в первые 3 месяца в махалле, чтобы повысить доверие населения к новой системе. В первую очередь это быстрореализуемые проекты (например, создание теплиц в 3-4 домохозяйствах, трудоустройство 4-5 граждан путем профессиональной подготовки, выделение субсидий 3-4 гражданам для самозанятости и т.д.). В противном случае доверие к ним снизится;
пятое: постоянно знакомить окружающих с наиболее успешным опытом помощников хокимов.
На совещании были рассмотрены такие основные задачи помощников хокимов, как изучение социально-экономической ситуации в махалле, содействие в обучении молодежи и женщин профессиям и предпринимательству, помощь в получении кредитов в рамках программ субсидий и семейного предпринимательства, оформление льготных кредитов для ведущих предпринимателей, включение безработных, особенно молодежи и женщин, в «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь» и «Молодежную тетрадь», привлечение незанятого населения к оплачиваемым общественным работам и организация эффективного использования приусадебных участков.
Обсужден вопрос об эффективной организации деятельности 9500 помощников хокимов на республиканском уровне. Также отмечалось, что в целях удобства граждан формируется платформа с информацией об их работе, через которую соотечественники смогут напрямую связываться с помощниками хокимов для решения имеющихся проблем.