Joriy yilning 12 iyul kuni Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Obid Hakimov "Meros" jamg‘armasi (AQSh) delegatsiyasi vakillari, Xalqaro savdo-iqtisodiyot markazi direktori Terri Miller va “Iqtisodiy erkinlik” indeksining muharriri va tadqiqot rahbari Entoni Kim bilan uchrashdi.
Muhokama uchun asosiy mavzulardan O‘zbekistonning «Index of Economic Freedom - 2021» (Iqtisodiy erkinlik indeksi) hisobotidagi erishgan natijalari bo‘ldi.
Iqtisodiy erkinlik indeksi 1995 yildan beri "Heritage Foundation" tadqiqot markazi tomonidan The Wall Street Journal bilan hamkorlikda tuzilgan.
Indeks 0 (eng past) dan 100 (eng yuqori) gacha bo‘lgan miqyosda dunyo davlatlarini mulk huquqi, sud tizimining samaradorligi, hukumatning ishtiroki, soliq yuki, davlat xarajatlari, moliyaviy sog‘liqni saqlash, biznes erkinligi, mehnat bozori erkinligi, pul erkinligi, savdo erkinligi, investitsiya erkinligi va moliyaviy erkinlik kabi 12 tarkibiy ko‘rsatkichlariga bo‘lingan to‘rtta asosiy yo‘nalishda baholaydi.
Iqtisodiy erkinlik indeksi reytingida O‘zbekiston so‘nggi yillarda e’tiborga molik natijalarga erishdi, chunki mamlakat 2018 yildagi 152-o‘rindan 2021 yilda 108-o‘ringa ko‘tarildi. To‘rt yil davomida o‘sish 44 pozitsiyani tashkil etdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori O. Hakimov mehmonlarni qutlar ekan, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar hamda istiqboldagi rejalar haqida ma’lumot berdi.
Muzokaralar davomida tomonlar bugungi kunda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar, davlatning jahon miqyosidagi, jumladan, Markaziy va Janubiy Osiyodagi yangilangan tashqi siyosatini muhokama qildilar, hamkorlikning bugungi holati va rivojlanish istiqbollarini batafsil ko‘rib chiqdilar.
O‘z navbatida, Amerika tomoni O‘zbekistonda davlat boshqaruvini takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan so‘nggi o‘zgarishlar va islohotlar juda muhim va o‘z vaqtida amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida Markaz direktori O. Hakimov mehmonlarga Markazning bugungi tadqiqotlari haqida ma’lumot berdi. Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII) va Jahon savdo tashkiloti (JST) doirasida integratsiya jarayonlarining ta’sirini va batafsil tahlilini baholash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilgani qayd etildi.
Shu bilan birga, mehmonlar ushbu tadqiqotlarga alohida qiziqish bildirishdi. Xususan, tadqiqotchilar YeOIIga a’zo bo‘lish O‘zbekiston iqtisodiyotiga qanday-ijobiy yoki salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini so‘rashdi.
Tashrif chog‘ida O‘zbekiston-Amerika hamkorligining istiqbolli yo‘nalishlari, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, mintaqaviy va global savdo-iqtisodiy tuzilmalar bilan o‘zaro hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida amerika vakillari tomonidan O‘zbekiston iqtisodiyot va YaIM bo‘yicha eng tez sur’atlar bilan o‘sib borayotgan mamlakatlaridan biri ekanligi hamda shu bilan mazkur indeks ko‘rsatkichlarining jadal o‘sishi alohida qayd etildi. O‘zbekistonda davlat tasarrufidagi korxonalarni xususiylashtirish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarga mehmonlar tomonidan alohida qiziqish bildirildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha 2021 yilda ITIM tadqiqot dasturi asosida tomonlar o‘rtasida yanada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

12 июля т.г. в ЦЭИР состоялась встреча директора Обида Хакимова с представителями делегации Фонда «Наследие» (США) директором Центра международной торговли и экономики Терри Миллером и старшим исследователем и редактором Индекса «Экономическая свобода» Энтони Кимом.
Основными темами для обсуждения стали достигнутые результаты Узбекистана согласно отчёту «Index of Economic Freedom - 2021» (Индекс экономической свободы).
Индекс экономической свободы составляется исследовательским центром Heritage Foundation в сотрудничестве с The Wall Street Journal с 1995 года.
Индекс оценивает страны мира по шкале от 0 (самый низкий) до 100 (самый высокий) в четырех основных направлениях, разделенных на 12 составных индикаторов, таких как Права собственности, Эффективность судебной системы, Участие правительства, Налоговое бремя, Государственные расходы, Фискальное здоровье, Свобода бизнеса, Свобода рынка труда, Монетарная свобода, Свобода торговли, Свобода инвестиций и Финансовая свобода.
В рейтинге Индекс экономической свободы Узбекистан за последние годы добился заметных результатов, так страна поднялась с 152-го в 2018 году на 108-е место в 2021. За четыре года рост составил 44 позиции.
Приветствуя гостей, директор ЦЭИР Обид Хакимов проинформировал о масштабных преобразованиях, инициированных Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, а также планах на перспективу.
В ходе переговоров, стороны подробно обсудили проводимые сегодня в Узбекистане масштабные преобразования, обновлённую внешнюю политику государства на мировой арене, в том числе в Центральной и Южной Азии, рассмотрели текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества.
В свою очередь, американская сторона отметила, что последние изменения и реализуемые в Узбекистане реформы по совершенствованию государственного управления, очень важны и своевременны.
Вместе с тем, гости выразили особый интерес к данным исследованиям. В частности, исследователи спросили о том, какой эффект может принести экономике Узбекистана вступление в ЕАЭС – положительный или отрицательный. В ходе встречи, директор ЦЭИР проинформировал гостей о текущих исследованиях Центра. Отмечалось, что проведена масштабная работа по оценке воздействия и детальному анализу интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Всемирной торговой организации (ВТО).
В ходе визита обсуждены перспективные направления узбекско-американского сотрудничества, а также актуальные вопросы региональной безопасности, взаимодействия с региональными и глобальными торгово-экономическими структурами.
Американская сторона отметила, что Узбекистан является одной из стран с самым быстрорастущим ВВП и экономикой, так же отдельно был отмечен стремительный рост индексных показателей Узбекистана.
По итогам встречи достигнута договорённость об установлении дальнейшего тесного сотрудничества между сторонами на основе программы исследований ЦЭИР в 2021 г.