2022й. 10-11 май кунлари Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) J-PAL Europe / Париж иқтисодиёт мактаби (ПИМ) билан биргаликда "J-PAL ва Ўзбекистон: камбағалликка қарши кураш бўйича ҳамкорлик ва тажриба алмашишнинг бошланиши" мавзусида илмий-методик семинар ташкил этмоқда.
Илмий-услубий семинар-тренинг камбағалликка қарши курашиш сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун масъул давлат органлари раҳбарлари ва вакиллари, хорижий экспертлар ҳамда илмий ва эксперт-таҳлил доиралари вакилларини бирлаштиради.
Ўзбекистонда ислоҳотлар дастури сўнгги икки йилда COVID-19 пандемияси келтириб чиқарган салбий оқибатларга жавоб бериш учун ўрнатилди. Фуқаролар ҳаёти ва фаровонлигини асраш мақсадида ижтимоий ҳимояни кучайтириш ва камбағалликни камайтириш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш жадаллаштирилди. Бугунги кунда соғлиқни сақлаш ва таълимни ривожлантиришга кўпроқ эътибор қаратилмоқда.
Сўнгги йилларда аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш соҳасида “темир”, “аёллар” ва “ёшлар дафтарлари”, маҳаллалар контекстида иш юритиш услублари (“маҳаллабай” тизими) жорий этилиб, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар сони икки баравар кўпайди, уларнинг моддий таъминоти оширилди. Кам таъминланган оилалар учун болалар нафақалари жорий этилди, болалар учун ёш чегараси эса 14 ёшдан 18 ёшгача, нафақа тўлаш муддати 6 ойдан 1 йилгача оширилди. Жаҳон банки маълумотларига кўра, пандемия даврида Ўзбекистонда 5,2 миллионга яқин киши молиявий ёрдам олган.
2026 йил охиригача ўта камбағалликка бутунлай барҳам бериш, нисбий камбағаллик даражасини 2 баробар камайтириш вазифаси қўйилди. Бундан ташқари, даромадлар тенгсизлигини 2020 йилдаги 7 мартадан 2026 йилда 4-5 мартагача камайтириш чоралари кўрилади.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) ташаббуси билан ташкил этилган Абдул Латиф Жамил (J-PAL) номидаги камбағалликка қарши курашиш лабораторияси вакиллари билан учрашувда J-PAL вакиллари жаҳонда камбағалликка қарши кураш бўйича Ўзбекистоннинг устувор йўналишларига ўхшаш фаолият юритаётган 260 та аффилланган тадқиқотчилар борлигини таъкидладилар.
Маълумот учун: J-PAL – Массачусетс технология институтида жойлашган Глобал тадқиқот маркази.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Нобел мукофоти лауреатлари Абхижит Банержи ва Эстер Дуфло асос солган J-PAL билан биргаликда кабағалликка қарши кураш бўйича давлат дастурлари самарадорлигини ошириш учун Ўзбекистон ҳукумати билан ҳамкорликда инновацион ёндашувларни ишлаб чиқиш ва синовдан ўтказишга кўмаклашиш мақсадида семинар ташкил этмоқда.
Ўзбекистон камбағалликни бартараф этиш бўйича комплекс ёндашувларни шакллантириш ва ривожлантиришнинг дастлабки босқичида эканини ҳисобга олиб, Ўзбекистон давлат дастурларида камбағалликка қарши кураш бўйича мавжуд жаҳон тажрибасини ўрганиш ниҳоятда муҳимдир.
Семенар давомида J-PAL вакиллари Ўзбекистонда камбағалликка қарши курашишга тааллуқли бўлиши мумкин бўлган турли тадқиқотлардан олинган хулосалар билан ўртоқлашадилар ва далилларга асосланган кейинги дастурларни ишлаб чиқиш имкониятларини муҳокама қиладилар.
Тадбирдан кўзланган мақсад-камбағалликка қарши курашишнинг энг яхши жаҳон амалиётлари ва усулларини ўрганиш, келгуси йилларда ижтимоий ҳимоя, бандлик ва тадбиркорлик, шунингдек, таълимга алоҳида эътибор қаратган ҳолда қўшма тадқиқотлар ўтказишнинг устувор йўналишларини шакллантиришдан иборат.
Хусусан, турли ҳукуматларнинг ижтимоий дастурларини рандомизацияланган назорат қилиш тажрибаси, тадқиқот жараёнларининг илғор тажрибаларини (илмий фаолият методологияси ва процедуралари), J-PAL билан боғлиқ мутахассислар тадқиқот ҳамкорлигининг салоҳиятини муҳокама қилиши режалаштирилган.
Семенар давомида қуйидаги мавзулар ўрганилади:
- Ижтимоий ҳимоя ва мақсадларни кучайтириш (камбағалларнинг маблағларини таъминлаш учун кўп қиррали дастурлар).
- Меҳнат бозорида таълим дастурлари сифатини ошириш (касб-ҳунар таълими, қидирув тўсиқларини камайтириш, халқаро меҳнат миграциясини рағбатлантириш).
- Кичик корхоналарнинг ўсишини қўллаб-қувватлаш (юқори самарали тадбиркорларни аниқлаш ва қўллаб-қувватлаш).
- Юқори сифатли таълим олиш имкониятини кенгайтириш (харажатлар ва рағбатлантириш, соғлом овқатланиш, талабаларнинг мотивациясини ошириш, кўрсатмаларни ишлаб чиқиш ва илғор технологияларни жорий этиш).
Тадбир иштирокчилари Ўзбекистонда камбағалликка қарши курашиш бўйича амалга оширилаётган сиёсатнинг устувор йўналишларига мослаштирилган J-PAL тадқиқотлари билан танишиш, камбағалликка қарши кураш бўйича халқаро тажрибани ўрганиш ва энг яхши амалиётларни амалга ошириш имкониятига эга бўладилар.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан J-PAL билан ҳамкорликда ташкил этилаётган тадқиқот ва сиёсат бўйича семинар камбағалликка қарши курашиш сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун масъул давлат органлари раҳбарлари ва вакиллари, хорижий экспертлар ҳамда илмий ва эксперт-таҳлил доиралари вакилларини бирлаштиради
Тадбирга барча ОАВ вакиллари ва блогерлар таклиф этилади. Илмий семинарда иштирок этиш истагини билдирган барчадан шахсини тасдиқловчи ҳужжат билан келишларини ва телеграмдаги ходимимиз орқали рўйхатдан ўтишларини сўраймиз.

10-11 мая 2022г. Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) совместно с J-PAL Europe / Парижская школа экономики (ПШЭ) организует научно-методический семинар на тему: "J-PAL и Узбекистан: начало сотрудничества и обмена опытом по борьбе с бедностью".
Научно-методический семинар-тренинг соберет на одной площадке руководителей и представителей государственных органов, ответственных за разработку и реализацию политики по борьбе с бедностью, зарубежных экспертов и представителей научных и экспертно-аналитических кругов.
Узбекистан начал активную работу по борьбе с бедностью и формирует комплексные подходы по ее преодолению. Программа реформ в последние два года была скорректирована для реагирования на негативные последствия, вызванные пандемией COVID-19. Реализация мер по усилению социальной защиты и сокращению бедности была ускорена с целью сохранения жизни граждан и их благополучия. Большее внимание уделяется сегодня развитию здравоохранения и образования.
В последние годы в области оказания социальной поддержки были внедрены «железные», «женские» и «молодежные тетради», методы работы в разрезе махаллей (система «махаллабай»), удвоилось количество семей, охваченных социальной защитой, и увеличена их финансовая защищенность. Были введены детские пособия для малообеспеченных семей, при этом возрастной ценз для детей увеличен с 14 до 18 лет, срок выплаты пособий с 6 месяцев до 1 года. По данным Всемирного банка, в Узбекистане около 5,2 миллиона человек получили финансовую помощь во время пандемии.
Поставлена задача к концу 2026 года полностью искоренить крайнюю бедность, снизить уровень относительной бедности в 2 раза. Кроме того, будут приняты меры по снижению неравенства доходов с 7 раз в 2020 году до 4-5 раз в 2026 году.
В ходе встречи с представителями Лаборатории по борьбе с бедностью имени Абдула Латифа Джамиля (J-PAL), организованной по инициативе Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР), представители J-PAL отметили о наличии 260 аффилированных исследователей по всему миру, которые работали в областях, схожих с приоритетными направлениями Узбекистана по борьбе с бедностью.
Справочно: J-PAL – это глобальный исследовательский центр, образованный в Массачусетском технологическом институте.
J-PAL, основанная лауреатами Нобелевской премии Абхиджитом Банерджи и Эстер Дюфло, совместно с ЦЭИР, организует семинар для содействия в разработке и апробированию инновационных подходов в сотрудничестве с правительством Узбекистана для повышения эффективности госпрограмм по борьбе с бедностью.
Учитывая, что Узбекистан находится на начальном этапе формирования и разработки комплексных подходов по преодолению бедности, крайне важным является изучение имеющегося глобального опыта в борьбе с бедностью для его учета в госпрограммах Узбекистана.
В ходе семинара, представители J-PAL поделятся выводами, полученными из различных исследований, которые могут быть релеватны для борьбы с бедностью в Узбекистане, и обсудят возможности для разработки дальнейших программ, основанных на фактических данных.
Цель мероприятия — изучение лучших мировых практик и методов борьбы с бедностью, формирование приоритетных направлений для будущих совместных исследований на ближайшие годы с особым акцентом на социальную защиту, трудоустройство и предпринимательство, а также образование.
В частности, планируется изучение опыта рандомизированных контрольных испытаний социальных программ различных правительств, лучших практик исследовательских процессов (методология и процедуры научной деятельности), обсуждение потенциала исследовательского партнерства со специалистами аффилированными с J-PAL.
В ходе семинара будут изучены следующие темы:
- Усиление социальной защиты и таргетинга (многогранные программы обеспечения средствами бедных).
- Повышение качества программ обучения на рынке труда (профессиональное обучение, снижение поисковых барьеров, содействие международной трудовой миграции).
- Поддержка роста малых предприятий (выявление и поддержка высокоэффективных предпринимателей).
- Расширение доступа к высококачественному образованию (затраты и стимулы, здоровое питание, повышение мотивации учащихся, выработка инструкций и внедрение передовых технологий).
Участники мероприятия смогут ознакомиться с исследованиями J-PAL, адаптированными под приоритеты проводимой в Узбекистане политики по борьбе с бедностью, изучить международный опыт в борьбе с бедностью и имплементацию лучших международных практик.
На мероприятие приглашаются все представители СМИ и блогеры.
Просим всех, кто изъявил желание принять участие в научном семинаре, прийти с документом, удостоверяющим личность и пройти регистрацию через нашего сотрудника в телеграм.